• Wycieczka do Gorzowa Wlkp.

     • 21.10.2021r. odbyła się wycieczka do Gorzowa Wlkp., w której uczestniczyło 45 uczniów z klas 7f, 7g i 8f. Uczniowie, pod opieką wychowawców i nauczycieli, wyruszyli autokarem spod szkoły po godz. 8.00.

      Głównym celem wyjazdu był udział w widowisku muzycznym „1980-ty” (reż Jan Tomaszewicz) w Teatrze im. Juliusza Osterwy. Spektakl ten osnuty jest wokół autentycznych wydarzeń polskiego sierpnia 1980r. Opowiada o dwojgu ludzi, którzy z każdym dniem dojrzewają do rodzącego się w nich uczucia, podobnie jak polskie społeczeństwo tego czasu dojrzewało do prawdziwej wolności i demokracji. Dla uczniów udział w spektaklu okazał się być niekonwencjonalną lekcją historii o czasach, gdy „Solidarność”  była nie tylko na ustach całego świata ale i w sercach milionów Polaków.

      Po spektaklu udaliśmy się do Fun Jump’u - parku trampolin, gdzie aktywnie spędziliśmy kolejną godzinę. Po krótkiej rozmowie z instruktorem, uczniowie mogli korzystać z szeregu atrakcji - trampolin akrobatycznych, koszów do koszykówki, trampolin sportowych. Pobyt w Fun Jump’ie sprzyjał wyrabianiu nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu oraz integracji zespołów klasowych.

      Po godzinie 16.00 wróciliśmy do Krzyża. Był to dzień pełen emocji i niezapomnianych wrażeń.

      Katarzyna Studniarek

     • Szczepienia przeciw COVID-19 dla 12-15-latków

     • Od 7 czerwca rodzice mogą zapisywać na szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku 12–15 lat. Na Internetowym Koncie Pacjenta dziecka znajdziesz jego e-skierowanie

      Dowiedz się więcej o dostępie do Internetowego Konta Pacjenta Twojego dziecka

      Na szczepienia dziecko w wieku 12–15 lat można zarejestrować:

      • kontaktując się z wybranym punktem szczepień Znajdź punkt szczepień
      • przez bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989
      • wysyłając SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie
      • poprzez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl. Wybierz szybką ścieżkę e-rejestracji, wpisz numer PESEL Twojego dziecka i jego nazwisko, podaj numer telefonu, na który odbierać będziesz potwierdzenia, i wybierz termin szczepienia.

      Jak wygląda szybka ścieżka e-rejestracji na szczepienie

      Przed szczepieniem trzeba wypełnić za dziecko kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego. Kwestionariusz będzie dla pracownika medycznego podstawą decyzji, czy nastolatek może być zaszczepiony tego dnia.

      Kwestionariusz musi podpisać rodzic lub opiekun.  Jeśli nastolatek nie przyniesie na zabieg podpisanego kwestionariusza, to jego opiekun prawny musi z nim przyjść.

      Ściągnij kwestionariusz dla nastolatków

      Jeśli ktoś nie będzie miał wydrukowanego kwestionariusza ze sobą, to otrzyma go do wypełnienia w punkcie szczepień.

      Nastolatki otrzymać mogą:

      • szczepionkę Comirnaty firmy Pfizer przy zachowaniu odstępu 21 dni między dawkami 
      • szczepionkę Spikevax Moderny, przy zachowaniu odstępu 28 dni między dawkami.

      Jak przebiega szczepienie

       

      Profilaktyka chorób zakaźnych - filmy edukacyjne

     • XX Powiatowy Konkurs Piosenki Ludowej – Malwa 2021

     • Dnia 21 października 2021r. w Rosku odbył się już po raz dwudziesty Powiatowy Konkurs Piosenki Ludowej. Głównym celem konkursu jest przede wszystkim popularyzacja pieśni ludowych. W konkursowych zmaganiach wzięło udział w sumie 29 solistów, którzy byli oceniani w czterech kategoriach wiekowych. Naszą szkołę reprezentowała Wiktoria Borkowska z klasy 4a, która w swojej kategorii wiekowej, czyli soliści klas IV-VI zajęła III miejsce. Wiktorii serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

      Hanna Gapska

       

     • Innowacja pedagogiczna „Eco-friendly English”

     • W październiku w naszej szkole uczniowie klas 5 rozpoczęli realizację zadań w ramach innowacji pedagogicznej z języka angielskiego pt. „Eco-friendly English, czyli nauka języka angielskiego w przyjaźni z środowiskiem naturalnym”.

      Głównym celem innowacji jest rozwijanie kompetencji językowych uczniów w zakresie nauki języka angielskiego z jednoczesnym kształtowaniem postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne.

      Pierwsze zajęcia  z języka angielskiego o tematyce ekologicznej, które odbyły się w dniu 20.10.2021 r. w klasie 5b pomogły uczniom poznać czym jest środowisko, jakie są jego składniki i kto jest odpowiedzialny za jego prawidłowe funkcjonowanie.

      Uczniowie współpracując ze sobą stworzyli własną definicję środowiska w języku angielskim. Jednym z zadań było także tworzenie samodzielnych wypowiedzi w języku obcym na forum grupy na temat tego jakie korzyści czerpią ludzie z egzystencji w środowisku. Mini - rozmówki językowe sprawiły uczniom wiele przyjemności, jak również wzbogaciły ich zasób słownictwa o nowe pojęcia związane z tematyką ekologii.

      Mamy nadzieję, iż kolejne zajęcia ponownie wzbudzą ciekawość uczniów, wpłyną na rozwój ich umiejętności językowych i zachęcą do podejmowania działań proekologicznych.   

       

      Marlena Łasicka

     • Wycieczka do Dębogóry

     • 19 października 2021 roku klasa 7a i 7b z wychowawcami p. Beatą Rumińską-Grot i p. Tomaszem Molenda oraz z opiekunami p. Krystyną Matkowską i p. Z. Woźnym udali się na wycieczkę do Dębogóry. Celem wycieczki było poznanie miejsca dla osób ceniących sobie ciszę, przestrzeń, historię i tradycję. Gospodarze dworu oprowadzili młodzież po obiekcie agroturystycznym. W 2009 r. gospodarstwo to zajęło pierwsze miejsce w konkursie Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego na najlepszy obiekt agroturystyczny w województwie. Grupa wycieczkowa miała możliwość zobaczyć piękną przyrodę, poznać historię dworku w Dębogórze, Muzeum Szalonego Dziadka. Przed wejściem do Muzeum witał gości samolot An 2, zwany „Antkiem”. W muzeum znajdują się miedzy innymi armaty z czasów bitwy pod Grunwaldem, kopie armat rosyjskich z powstań narodowych: kościuszkowskiego 1794 r. oraz listopadowego 1831 r. W muzeum była możliwość obejrzenia replik mundurów żołnierzy z różnych etapów historii. Kolejna część ekspozycji, która wzbudziła ogromne zainteresowanie uczestników, to repliki oraz rekonstrukcje pojazdów wojskowych mechanicznych. Muzeum przepełnione jest ciekawymi militarnymi eksponatami. Każdy element ekspozycji ma swoją historię, którą przedstawili gospodarze, a młodzież z zainteresowaniem słuchała tej historii. Tak w otoczeniu pól, lasów i pięknej przyrody wycieczkowicze mieli możliwość zobaczyć niesamowitą ekspozycję, przeżyć wspaniałą lekcję historii oraz zintegrować się przy wspólnym ognisku.

      Beata Rumińska- Grot

     • „Kostrzyńskie Pompeje”

     • 19 października 2021r. klasa 6a wraz z wychowawcą i opiekunami udała się na wycieczkę do Kostrzyna nad Odrą. Celem naszego wyjazdu były tzw. „Kostrzyńskie Pompeje”, czyli ruiny Starego Miasta Kostrzyn. Spacer po kostrzyńskiej Starówce i bardzo ciekawe opowieści przewodnika  spowodował, że oczami wyobraźni mogliśmy się przenieść do czasów kiedy to miasto było jednym z najpiękniejszych miast Branderburgii. Mieliśmy też możliwość zwiedzenia Bastionu Filip, czyli jednego z trzech zachowanych bastionów twierdzy Kostrzyn. Od roku 2014 jest tam prezentowana ekspozycja poświęcona wybranym aspektom dziejów miasta oraz zmagań wojennych toczących się w okolicy na przestrzeni wieków.

      Ta wyprawa uświadomiła nam, jak wiele kryją mury i jak blisko wystarczy szukać historii, dlatego warto poznawać zakątki okolic, w których mieszkamy.

      Hanna Gapska

     • Październikowe spotkania z matematyką

     • 1 października obchodziliśmy XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day). Ta bezpłatna akcja edukacyjna jest wielkim szkolnym wydarzeniem i odbywa się każdego roku w pierwszy piątek października w szkołach, które uzyskały licencję od organizatorów.

      Najpierw są przygotowania, podczas, których dzieci przypominają sobie tabliczkę mnożenia w trakcie zabaw oraz wzajemnego odpytywania, a następnie stają się egzaminatorami i sprawdzają znajomość tabliczki mnożenia starszych kolegów oraz dorosłych.

      W tym roku w skład Komisji i Patroli Egzaminacyjnych wchodzili uczniowie klasy 5b.W asyście maturzystów przeprowadzili oni egzaminy pisemne w klasach VI-VIII i LO.

       Na placu przed szkołą przeegzaminowali również dorosłych – rodziców i nauczycieli.

       

      7 października 13 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w konkursie matematycznym Maks Matematyczny. Zadaniem konkursowym uczestników było samodzielne rozwiązywanie 2 zadań optymalizacyjnych w formie internetowych gier matematycznych w czasie 45 minut. Z niecierpliwością czekamy na wyniki.

      Również w październiku rozpoczęliśmy kolejną edycję projektu „Matematyka - wstęp do kariery wynalazcy” we współpracy z Wydziałem Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej i Centrum Kształcenia Pomocniczego.

      Projekt w bieżącym roku szkolnym przeznaczony jest dla uczniów klas piątych oraz ich nauczycieli matematyki. Zamiast klasycznych papierowych zadań domowych, uczniowie wykonują zadania na platformie. Dodatkowym atutem są wirtualne nagrody- tytuły oraz medale, które zdobywają uczniowie podczas rozwiązywania zadań.

       

       

       

     • WYCIECZKA UCZNIÓW KLASY 3B I 3D DO POZNANIA

     • WYCIECZKA UCZNIÓW KLASY 3B I 3D DO POZNANIA

      Było jeszcze bardzo ciemno, gdy nieco zaspani, ale pełni sił i energii zebraliśmy się przy schodach prowadzących na Dworzec PKP w Krzyżu Wlkp. Zbiórka uczestników była pierwszym punktem programu wycieczki uczniów klasy 3b i 3d do Poznania. Po sprawdzeniu obecności wraz z naszymi Paniami oraz opiekunami udaliśmy się na peron 2, gdzie stał nasz pociąg. Na dworze było mroźno, więc gdy wsiedliśmy do ciepłego przedziału, wszystkim zrobiło się przyjemnie. I tak w miłej atmosferze, rozmawiając i bawiąc się, dojechaliśmy do Poznania. Ruch na dworcu był duży, ale bez kłopotów wyszliśmy na ulicę.

      Udaliśmy się w stronę Ronda Kaponiera, które pokonaliśmy przejściem podziemnym. Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od ul. Święty Marcin, na której obejrzeliśmy kilka ważnych obiektów: pomnik Adama Mickiewicza, pomnik Poznańskiego Czerwca 1956 r. (znajdujące się na placu im. Adama Mickiewicza), Drukarnia i Księgarnia Św. Wojciecha, Centrum Kultury – Zamek Cesarski, Aula Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Akademia Muzyczna. Przemierzając Park Mickiewicza, swoje kroki skierowaliśmy w stronę Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu – teatru operowego przy ul. Fredry. Idąc Al. Marcinkowskiego podziwialiśmy piękną architekturę Poznania. Na Placu Wolności w zachwyt wprawiła nas okazała i oryginalna w swoim kształcie Fontanna Wolności. Wreszcie dotarliśmy do celu głównego – na Stary Rynek. Stary Rynek w Poznaniu to był nasz obowiązkowy punkt zwiedzania miasta. Jest to trzeci pod względem wielkości rynek w Polsce. Większe rynki znajdują się tylko w Krakowie i we Wrocławiu. Poznański rynek ma kształt kwadratu o bokach długości 141 metrów. Najważniejsze zabytki Poznania znajdujące się przy Starym Rynku to renesansowy ratusz, domki budnicze oraz dwa pałace: Mielżyńskich i Działyńskich. Obecnie na Starym Rynku w Poznaniu zobaczyć można nie tylko wiele zabytków, ale także współczesne budynki. Ratusz – najbardziej rozpoznawalny zabytek Poznania warto oglądać w samo południe. Właśnie wtedy trykają się słynne poznańskie koziołki. To pamiątka po tym, jak pewnego dnia dwa koziołki, czując zbliżający się ich koniec, uciekły na ratuszową wieżę.

      Korzystając z tego, że mieliśmy jeszcze trochę czasu do rozpoczęcia pokazu rogalowego, zakupiliśmy pamiątki z pobytu w stolicy Wielkopolski.

      Zbliżała się godzina 10.50, więc skierowaliśmy się w stronę ulicy Klasztornej 23, gdzie mieści się Rogalowe Muzeum Poznania. Jest to żywe centrum poznańskich tradycji i kultury. Mieści się w samym sercu Poznania – na Starym Rynku z widokiem na wieżę ratuszową z koziołkami. To doskonałe miejsce dla wszystkich, którzy chcą poznać lepiej Poznań, jego specyfikę, język oraz symbole, ze szczególnym uwzględnieniem Rogali Świętomarcińskich.

      W swobodnej atmosferze, z humorem i z interakcją z gośćmi przeprowadzane są pokazy na żywo oraz oryginalne warsztaty edukacyjne –w tym program o ratuszu, koziołkach i hejnale. Pokaz rogalowy objął pokaz na żywo prowadzony przez Rogalowego Mistrza oraz najprawdziwszego Poznaniaka – Wuja Binia. W programie pokazu znalazły się: receptura i składniki używane do produkcji Rogali Świętomarcińskich, legenda o powstaniu Rogali, degustacja Rogali, wspólny wypiek Rogali Świętomarcińskich przy użyciu tradycyjnych narzędzi, elementy poznańskiej gwary, multimedialna prezentacja o historii i dumach Poznania, zabytkowe wnętrza kamienicy oraz certyfikaty czeladnicze. Nasza grupa wycieczkowa brała udział w pokazie rogalowym z koziołkami, dlatego mieliśmy możliwość oglądania trykających się na wieży ratuszowej koziołków z okien Muzeum. Taka okazja zdarza się tylko raz dziennie – nam się udało. Pobyt w Muzeum Rogala dostarczył nam mnóstwo wrażeń i emocji. Było pysznie i ciekawie! Teraz przyszło nam wydłużyć krok i się sprężyć, aby zdążyć na seans filmowy. Ruszyliśmy ulicą Półwiejską do Starego Browaru, do Multikina na film ,,Rodzinka rządzi”. Film bardzo się nam podobał; pokazał nam, co naprawdę w życiu ma znaczenie. Program naszej wycieczki został zrealizowany i nadszedł czas powrotu. Udaliśmy się w stronę dworca kolejowego. Dzięki uprzejmości pracowników kolei nie musieliśmy się martwić o wolne miejsca siedzące w pociągu, bo zarezerwowano dla nas dwa przedziały. Byliśmy nieco zmęczeni, ale szybko odzyskaliśmy siły. Pełni radości i niezapomnianych wrażeń ruszyliśmy pociągiem do Krzyża. Wróciliśmy około godziny 18. Na peronie czekali na nas stęsknieni rodzice, którym opowiedzieliśmy jak minął nam ten wspaniały dzień!

     • ZAKOŃCZYLIŚMY AKCJĘ OPATRUNEK NA RATUNEK

     • W czwartek dary zostały przekazane do siedziby Fundacji Redemptoris Missio. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom, a także wolontariuszom, którzy segregowali i liczyli opatrunki w szkole i w obu krzyskich parafiach.

     • DEN

     • Dziś w imieniu wszystkich uczniów chcemy złożyć dyrekcji, nauczycielom oraz pracownikom szkoły serdeczne życzenia. Niech Wam słońce zawsze świeci niech Was lubią wszystkie dzieci. Niech uśmiech na twarzach Waszych gości, a wiatr rozpędza chmury złości.

      Wszystkiego najlepszego!!!

     • Uczniowie - nauczycielom

     • Klasy 6 - 8 i LO

      Dzisiaj jest Dzień Edukacji, więc w szkole świętujemy i wszystkim pracownikom gorące życzenia ślemy.

      Dla pań dyrektorek, nie tylko dziś, życzenia gorące, bo z serca płynące. Bądźcie i rządźcie nam sprawiedliwie, Byśmy musieli się uczyć uczciwie. Znoście cierpliwie nasze grymasy. Kciuki trzymajcie za wszystkie klasy.

      Lektury i inne książki chętnie czytamy, więc z biblioteki bardzo często korzystamy. Pani bibliotekarce dziś życzenia składamy…

      Pani pedagog wiele zawdzięczamy szczególnie, gdy w konflikty się uwikłamy. Życzymy więc pani dużo radości i samych przyjemności…

      Przed lekcjami i po lekcjach gramy i odpoczywamy na świetlicowych zajęciach. Paniom ze świetlicy uśmiechy ślemy…

      Sekretariat także w szkole mamy, tam między innymi legitymacje odbieramy, więc pani sekretarce dziś gorące życzenia przesyłamy…

      Ławka naprawiona i skoszona trawa, panu konserwatorowi, dziś bijemy brawa…

      O nasze zdrowie i higienę dba pani pielęgniarka każdego dnia.

      Panie sprzątaczki o czystość dbają, cały czas wszędzie skrzętnie sprzątają.

      I dla nich życzenia gorące mamy i piosenkę zaśpiewamy…

       

      A teraz dla Was, kochane Panie, będą życzenia.
      To Wy chuchacie na guzy, co rosną jak śliwki na naszych czołach, to Wy przemywacie stłuczone kolana. Wy uśmiechacie się do nas nawet wtedy, gdy od hałasu pęka Wam głowa. Za Wasze zmęczenia, troski, za wszystkie myśli o nas-
      z całego serca dziękujemy!

     • Konkurs recytatorski

     • We wtorek 12 października 2021 roku odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski ,,Bractwo Brzechwy i Tuwima’’ dla klas 1-3. Uczniowie prezentowali wybrany przez siebie, dowolny utwór z kręgu literatury dziecięcej dowolnego autora. Najczęściej jednak były recytowane wiersze Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Oceny interpretacji utworów dokonała komisja w składzie: mgr Renata Palczewska, mgr Małgorzata Nowakowska i mgr Anna Nowak. Komisja oceniała dobór repertuaru, interpretację tekstu, dykcję oraz ogólny wyraz artystyczny.  

      I miejsce ex aequo zajęły: Magdalena Korycińska z klasy III b i Maja Ukleja z klasy III c, II miejsce zajęła Hania Grot z klasy III a, III miejsce również ex aequo zajęło dwoje dzieci: Basia Mazur z klasy II a i Bogumił Groszewski  z klasy III d. Laureaci będą reprezentować szkołę w Konkursie Recytatorskim ,,Bractwo Brzechwy, Tuwima i innych autorów” zorganizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Krzyżu Wielkopolskim, który odbędzie się 19 października 2021 roku. Trzymamy kciuki za naszych reprezentantów. 

     • KONKURS PLASTYCZNY ,,RYBY NASZYCH RZEK I JEZIOR”

     •  

      W związku z kulinarnymi warsztatami rybnymi uczniowie klasy 3b wzięli udział w konkursie plastycznym ,,Ryby naszych rzek i jezior”. Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni i zachęcenie do poznawania najbliższego środowiska przyrodniczego, kształtowanie postaw przyjaznych środowisku, rozwijanie zdolności plastycznych i wrażliwości artystycznej dzieci oraz promowanie walorów przyrodniczo – krajobrazowych NGR. Inspiracją do wykonania prac były ryby rzek i jezior oraz ich naturalne środowisko. Organizatorem konkursu była Nadnotecka Grupa Rybacka.

      Dzieci wykonały przepiękne prace techniką wydzieranki z kolorowego papieru

      i starych, biało – czarnych gazet. Oceny dokonała Pani Halina Wydryszek – Janas. Wybór laureatów i osób wyróżnionych był bardzo trudny. I miejsce zajęła Iga Szwedzińska, II – Kornelia Żurek, a III – Kacper Rybarczyk. Wyróżnienia otrzymali Gabriela Grzelak, Ignacy Borowski i Bartosz Jąkalak. Nagrody otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu. Gratulujemy!

     • Wybory Rady Samorządu Uczniowskiego    

     • 8 października odbyły się w naszej szkole wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego uczniów klas VI- VIII Szkoły Podstawowej.

      Wybory zaczęły się planowo na pierwszej lekcji. Poszczególne klasy głosowały zgodnie z harmonogramem opracowanym przez Komisję Wyborczą w składzie: Michał Klekota, Alicja Korczak, Julia Matkowska, Natalia Ociepka, Wiktoria Spychalska, Michał Staniewicz.         

      Uczniowie byli po raz kolejny informowani o zasadach głosowania. Po zakończeniu głosowania, co nastąpiło na czwartej lekcji, Komisja Wyborcza przystąpiła do liczenia oddanych głosów. Łącznie w wyborach wzięło udział 254 uczniów, którzy oddali 224 ważne głosy.

      Radę Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2021/ 2022 tworzyć będą: Baliński Krzysztof, Banachowicz Maria, Bubacz Oliwia, Jahns Nikola, Jurkowska Wiktoria, Kozłowska Laura, Kubiś Milena, Linka Artur, Matkowski Bartosz, Sekuterska Laura.

     • Jesień w świetlicy

     • Świetlica szkolna to miejsce w którym uczniowie spędzają czas po skończonych zajęciach lekcyjnych oczekując na powrót do domu. Świetlica to miejsce przyjazne uczniom, w którym chętnie spędzają czas zawierając przyjaźnie, odrabiając prace domowe, ucząc się pracy indywidualnej i zbiorowej. To miejsce, w którym uczniowie mogą rozwijać swoje zdolności twórcze. We wrześniu i październiku do świetlicy przyszła Pani Jesień. Wychowankowie pod kierunkiem wychowawców świetlicy wykonywali prace związane z jesienią wykorzystując różnorodne dary jesieni. Rozwiązywali zagadki o jesieni, poznawali nazwy liści, owoców i roślin. Rozwijali swoje zdolności artystyczne oraz oraz kształtowali współpracę w grupie świetlicowej.                           

        Koordynator pracy świetlicy Krystyna Matkowska

     • Innowacja pedagogiczna „My English pen pals” 

     • We wrześniu rozpoczęła się w naszej szkole innowacja pedagogiczna z języka angielskiego „My English pen pals - wymiana korespondencji między uczniami zaprzyjaźnionej szkoły”. 

       

       

       Adresatami innowacji są uczniowie klasy 7g. Głównym jej założeniem jest wymiana korespondencji w języku angielskim z uczniami Szkoły Podstawowej nr 21 im. Orląt Lwowskich w Gorzowie Wielkopolskim z wykorzystaniem tradycyjnej poczty. Planowane w ramach innowacji działania mają przyczynić się do zwiększenia kompetencji językowych uczniów oraz wzrost motywacji do tworzenia wypowiedzi pisemnych w języku obcym przy udziale realnego odbiorcy korespondencji.  

      Jednym z pierwszych działań podjętych w ramach innowacji było nagranie krótkiego filmu w języku angielskim, w którym uczniowie krótko opisują swoją szkołę oraz zachęcają szkołę partnerską do nawiązania współpracy. Zapraszamy do zapoznania się z efektami naszego w pełni amatorskiego językowo-technicznego debiutu. 

     • KULINARNE   WARSZTATY   RYBNE   W   KLASIE   3B

     • Jednym z zadań szkoły promującej zdrowie jest propagowanie zdrowego stylu życia poprzez zdrowe odżywianie zdrową żywnością. Realizacji tego zadania podjęli się uczniowie klasy 3b. W środę 6 października dzieci wraz ze swoją Panią miały przyjemność uczestniczenia w kulinarnych warsztatach rybnych. Organizatorem przedsięwzięcia była Pani Wiesława Pyrcz, autorka książek dla dzieci, pasjonatka świata przyrody, osoba bardzo aktywna, organizatorka licznych spotkań w szkołach, przedszkolach, bibliotekach. Wraz z Nią warsztaty przeprowadzała Pani Bożena Lebiedź, autorka przepisów na pyszne dania z ryb, które dzieci przygotowały zupełnie samodzielnie. Uczniowie pracowali

      w 4 zespołach. Każdy zespół otrzymał przepis oraz produkty potrzebne do wykonania potrawy. Stanowiska pracy zostały doskonale przygotowane, wyposażone w naczynia i inne, potrzebne sprzęty. Nad pracą każdego zespołu czuwały Panie: Wiesława Pyrcz, Bożena Lebiedź, Marzena Kućko, która pomagała w opiece nad dziećmi podczas całych warsztatów oraz wychowawczyni klasy 3b, Katarzyna Boniecka –Radzi. Dzieci spisały się wspaniale! Przygotowały 4 smaczne i jednocześnie bardzo zdrowe potrawy

      z ryb: szaszłyki z jesiotrem, sałatkę z pstrągiem, sznycelki rybne z karpia oraz pastę z ryby wędzonej. Po skończonej pracy i uporządkowaniu sali nastąpiło najprzyjemniejsze – można było wreszcie zjeść, to co zostało zrobione. Wbrew pewnym, niewielkim obawom, wszyscy zajadli z ogromnym apetytem. Największym powodzeniem cieszyły się sznycelki z karpia oraz pasta

      z wędzonej ryby. Stół, na którym znajdowały się potrawy, został pięknie udekorowany przez panie prowadzące warsztaty.

      W warsztatach uczestniczyła także Pani Danuta Pisarska Kierownik Biura NGR w Trzciance. Dzieciom było bardzo miło, gdyż odwiedziła ich  Pani Dyrektor Renata Dahmani, a także zastępca burmistrza Krzyża Wlkp. Dominik Pietrzyński i Pani Natalia Grupińska.

      Dla uczniów klasy 3b oraz ich Pani był to wspaniały dzień – pełen wrażeń, emocji i przyjemnej pracy.

       

     • Mistrzostwa powiatu szkół podstawowych w sztafetowych biegach przełajowych.

     •  

      Jesień zaczęła się biegami przełajowymi i całkiem ładnie uśmiechnęła się do naszych sportowców, którzy z wielka ochotą przy udziale  swojego talentu uświetnili sukcesami zmianę pory roku.

      5 października najlepsi biegacze z naszej szkoły uczestniczyli w mistrzostwach powiatu szkół podstawowych w sztafetowych biegach przełajowych, które odbyły się w Wieleniu. Przerwa w zmaganiach sportowych szkolnego związku sportowego spowodowana stanem pandemii była przyczyną postawienia kilku znaków zapytania dotyczących frekwencji, formy sportowej, organizacji sportu szkolnego. Uczestnicy mistrzostw powiatu rozwiali obawy. Dopisała frekwencja, forma i pogoda.

      Z tą lekkoatletyczną specjalnością wiążemy zawsze duże nadzieje na sukces. Można powiedzieć, że szlachectwo zobowiązuje. Warto wspomnieć, że w niedalekiej przeszłości uczniowie Szkoły Podstawowej w Krzyżu Wlkp. byli trzykrotnie mistrzami województwa, kilkukrotnie stawali na podium w sztafetowych biegach przełajowych i drużynowych mistrzostwach Wielkopolski w tej specjalności.

      Naszą szkołę reprezentowały cztery drużyny sztafetowe w dwóch kategoriach wiekowych dziewcząt              i chłopców.  Zespół składał się z sześciu zawodników i każdy z nich miał do pokonania trasę o długości ok. 800 metrów, 1100 metrów w najstarszej grupie chłopców.

      Już pierwszy bieg przyniósł dużo radości naszym dziewczętom z rocznika 2009 i młodszym, które po pasjonującej rywalizacji zajęły drugie miejsca ustępując jedynie reprezentantko „jedynki” z Czarnkowa. Znakomicie pobiegli w kolejnym biegu nasi chłopcy, którzy po wyjściu na prowadzenie po drugiej zmianie nie pozwolili już na odebranie sobie mistrzowskiego tytułu.  Brawo! Na bardzo dobrym trzecim miejscu przybiegły do mety   nasze dziewczęta z rocznika 2007-2008. Poza podium znaleźli się chłopcy z tej kategorii wiekowej, którzy wystąpili w osłabionym składzie. Mistrzowie powiatu będą reprezentować szkołę w mistrzostwach Wielkopolski, które odbędą się 20 października na poznańskiej Woli. Powodzenia!

      Warto podkreślić wychowawczy aspekt tej sportowej eskapady. Nasi uczniowie wspierali się na trasie, dopingowali, pomagali sobie w przygotowaniu do startu. Niezwykle budująca atmosfera panująca w naszej reprezentacji jeszcze raz pozwala podkreślić znaczenie sportu, kultury fizycznej w wychowaniu młodego człowieka.  

      Szkołę reprezentowali:

      Weronika Piosik, Sikora Oliwia, Milena Kubiś, Nadia Boładź, Amelia Krzyśko, Natalia Rogaczewska, Nikola Gapska, Magdalena Sobczak, 

      Mateusz Rosiński-Jarosz, Paweł Bocian, Bohdan Danilov, Jakub Giś, Ksawery Jeżewski, Patryk Jeżewski, Mateusz Kołodziejski, Franciszek Nowak, Oskar Rok,

      Zuzanna Jerzy, Wiktoria Jurkowska, Zuzanna Paśko, Zuzanna Klusaczek, Alicja Korczak, Marta Kowalska, Laura Kozłowska, Natalia Matkowska,

      Aleksander Bździel, Mateusz Grzegorek, Łukasz Linka, Eryk Łukaszewicz, Aleksander Schab, Hubert Wyrwa.

      Opiekę na zawodach sprawowali:  Halina Okońska, Łukasz Spychalski, Jarosław Graś.

     • Pasowanie na Ucznia

     • ,,Razem w świat idźmy, idźmy wesoło! Szkoła nas woła –dzień dobry szkoło! 

      Świat ma tajemnic milion lub więcej- każdy je chciałby poznać czym prędzej. 

      A więc wędrujmy przez szkolne lata i odkrywajmy sekrety świata! 

      Razem w świat idźmy, idźmy wesoło! W świat nas za rękę poprowadź szkoło!’’ 

      października 2021 roku odbyło się uroczyste ślubowanie dzieci z klasy pierwszej, na uczniów szkoły podstawowej w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim. Uczniowie przedstawili część artystyczną, w trakcie której pięknie recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Po części artystycznej wszyscy uczniowie złożyli ślubowanie. Następnie pani dyrektor Renata Dahmani pasowała pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły. Od tego dnia uczniowie klasy 1a, 1b, 1c i 1d zostali oficjalnie włączeni do grona społeczności szkolnej. Wszystkim pierwszakom życzymy wielu wspaniałych chwil spędzonych w szkole, w gronie kolegów i koleżanek oraz bardzo dobrych wyników w nauce. 

      ​Anna Nowak

  • Kontakt

   • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim
   • zsokrzyz@wp.pl
   • 67 25 64 087 /sekretariat, ul.Sienkiewicza 1/
   • ul. Sienkiewicza 1, 64-761 Krzyż Wielkopolski
   • tel. 607 590 711 do dyrektora szkoły w pilnych sprawach
   • tel. 67 25 64 035 /sekretariat, ul.Wojska Polskiego 31/
   • www.zso.krzyz.pl
 • Galeria zdjęć

   brak danych