• LAUREATKA KONKURSU „MOTYLE WIELKOPOLSKICH PARKÓW KRAJOBRAZOWYCH”

          • Pod koniec listopada w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu odbyło się podsumowanie oraz wręczenie nagród i podziękowań dla laureatów konkursu przyrodniczo-artystycznego „Przyrodnicze Rymowanie – otaczającego świata poznawanie” organizowanego przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.

            Tegoroczny konkurs odbywał się pod hasłem „Motyle wielkopolskich parków krajobrazowych”. Na konkurs wpłynęło aż 807 prac, w dwóch kategoriach: 204 wiersze i 603 prace plastyczne.

            Wśród laureatów konkursu w kategorii rysunek I miejsce zajęła uczennica naszej szkoły ZUZANNA KATARZYNA SIKORA z klasy 8g, której serdecznie GRATULUJEMY.

            Zuzia narysowała jednego z motyli żyjącego na terenie wielkopolskich parków krajobrazowych – ten motyl to Czerwończyk żarek.

            Wszystkie prace, które zajęły 1. miejsca w kategoriach rysunek i wierszyk zostały opublikowane w pokonkursowej książeczce, którą każdy z laureatów otrzymał jako jedną z nagród.

            Szkolny koordynator konkursu: Ewa Graś

          • "Tańcowała igła z nitką..."

          • Dnia 28 listopada uczniowie klasy 2d uczestniczyli w warsztatach praktycznych z szycia. Poznały nowe pojęcia,  tak jak "mulina" oraz nabyli nowe umiejętności. Zajęcia były zainicjowana przez rodziców, którzy wspomagali nasze pociechy podczas zajęć.  Serdeczne podziękowania dla pani Eweliny Nowakowskiej za zaangażowanie oraz  podzielenie się swoją pasją. Dzieci były zachwycone, pracowały z wielkim zaangażowaniem. Efekt końcowy był dla nich największym sukcesem - każdy wykonał zakładkę do książki. 

          • Szkolny Konkurs...

          •                                       Regulamin Szkolnego Konkursu         ᐈ Cartoon reindeer stock images, Royalty Free reindeer pictures | download  on Depositphotos®

             Kolęd i Piosenek Świątecznych

             Niemiecko- i Anglojęzycznych

             

                     Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół Ogólnokształcących  w Krzyżu Wlkp.

                        Data konkursu:  15 grudnia 2022r. godz. 15.00

                         Miejsce konkursu: świetlica szkolna w budynku przy ul. Wojska Polskiego

             

                    

             

            Cele konkursu:

             

            • stworzenie uczniom  możliwości zaprezentowania swoich talentów muzycznych
              i wokalnych,
            • zaproponowanie nowych możliwości edukacji w zakresie języków obcych poprzez muzykę i teksty obcojęzyczne,
            • rozwijanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowania kulturą innych krajów, upowszechnianie kultury obcych krajów.

             

            Warunki uczestnictwa:

             

            1. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie klas I  – VIII
            2. Każdy z uczestników ma możliwość zaprezentowania tylko jednej kolędy (pastorałki) lub piosenki o tematyce świątecznej w języku niemieckim bądź angielskim w ograniczeniu czasowym max 5 minut. Utwory wykonywane są indywidualnie lub w zespole.
            3. Utwór można wykonywać zarówno z własnym akompaniamentem, jak i podkładem muzycznym, który w dniu konkursu należy dostarczyć na pendrivie.
            4. Każdy uczestnik zgłasza chęć udziału w konkursie jednemu z organizatorów, podając jednocześnie tytuł utworu, który zamierza zaprezentować.

             

            Jury:

            1. Jury wyłania laureatów w czterech kategoriach wiekowych (solo klasy I-III, zespół klasy I-III, solo klasy IV-VIII, zespół klasy IV-VIII) wg kryteriów:
            • Warunki głosowe, ogólny wyraz artystyczny i zaangażowanie,
            • Dobór repertuaru i interpretacja,
            • Umiejętności językowe (j. niemiecki/angielski)

             

             

            Uczestnicy konkursu otrzymają cząstkową ocenę celującą z języka angielskiego/ języka niemieckiego oraz

            pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy nagrody rzeczowe.

             

            Laureaci konkursu wystąpią podczas szkolnego koncertu kolęd :)

             

             

            Udział w konkursie jest jednoznaczny z zaakceptowaniem regulaminu oraz zgodą na upublicznienie wizerunku ucznia i jego danych osobowych.

                                                               

             

             

                Organizatorzy: Magdalena Nowak i Katarzyna Studniarek

          • ..

          • Jesteśmy dumni i bardzo się cieszymy, że nasza nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej p. Magdalena Gapska awansowała do etapu wojewódzkiego Plebiscytu Edukacyjnego 2022 Nauczyciel Roku w kat. kl. 0-III.  

            Dziękujemy za okazane wsparcie w głosowaniu na etapie powiatowym i prosimy o dalsze na etapie wojewódzkim 🙂

            Aby zagłosować na p. Magdalenę Gapską należy wysłać na nr 7303, SMS: PND.162 lub oddać głos na stronie: www.gloswielkopolski.pl/nauczyciel

          • .

          • .

            Aby zagłosować, wyślij na 7303, SMS: PNF.631 lub oddaj głos na stronie: www.gloswielkopolski.pl/nauczyciel 

          • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA Z FUNDACJĄ MAM MARZENIE 

          • W piątek, 25 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji Fundacja Mam marzenie co roku organizuje zbiórkę maskotek, gier, puzzli itp. dla dzieci przebywających w szpitalach. Tradycyjnie nasza szkoła włączyła się w akcję. Dzięki zaangażowaniu uczniów, ich rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły, w tym roku zebraliśmy 25 maskotek oraz 35 różnego rodzaju gier i puzzliWolontariusze Szkolnego Koła Caritas wraz z opiekunami zawieźli zebrane podarunki do poznańskiej siedziby Fundacji. 

            Serdecznie dziękujemy wszystkim klasom oraz darczyńcom indywidualnym za serce okazane chorym dzieciom.  

          • Światowy Dzień Pluszowego Misia

          • 25 listopada obchodziliśmy w szkole święto wszystkich misiów. Oczywiście zabawa była przednia i z pewnością za rok ponownie zaprosimy do naszej szkoły  tak zacnych i puchatych gości. Oto skrót wydarzeń z tego dnia w poszczególnych klasach.

            Samorząd Uczniowski kl. I - IV

          • Biuro Edukacji Kosmicznej

          • Biuro Edukacji Kosmicznej w Centrum Nauki Kopernik zaprasza uczennice z klas 7 i 8 Szkoły Podstawowej na spotkanie online z trzema dziewczynami, które skończyły studia w zakresie nauk ścisłych i pracują w branży kosmicznej w Polsce i Europie.   

            Chcemy, by zainspirowały te uczennice, które jeszcze nie mają planów na przyszłość, jak i wszystkie inne, które marzą by studiować psychologię, socjologię, architekturę albo inżynierię lub inne nauki ścisłe.     

          • Warsztaty leśne

          • W dniach 18 i 23 listopada 2022 roku uczniowie klas 1c, 1a, 2a i 2c byli w Nadleśnictwie Krzyż na bardzo ciekawych zajęciach zorganizowanych przez panią Karolinę Śpiewak. Zajęcia przeprowadziły panie: Mariola Osiak- autorka i pani Monika Skorupska-ilustratorka książki dla dzieci ,,Bajki MariMony Wesoła Podróż’’/MariMona - bajki dla dzieci.

            Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały wierszy. A w drugiej części zajęć z dużym zaangażowaniem wykonywały prace plastyczne. Każde takie spotkanie wzbogaca wiedzę i umiejętności dzieci. Zajęcia były bardzo atrakcyjne i ciekawe.

            Anna Nowak

          • WYCIECZKA UCZNIÓW KLASY 1C I 1D DO WAŁCZA

          • W pochmurny i mglisty, ale bardzo radosny wtorkowy poranek, uczniowie klasy 1c i 1d zebrali się na placu przed szkołą na ulicy Wojska Polskiego, aby wyruszyć w swoją ,,pierwszą, uczniowską podróż’’. Celem autokarowej wyprawy był Wałcz, a dokładniej – Lokalne Centrum Nauki „Metalowe Inspiracje”.  Lokalne Centrum Nauki w Wałczu jest miejscem, w którym można spotkać się z nauką i nowoczesna technologią. Oprócz cyklicznych warsztatów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, goście mają również okazję do tego, by spędzić czas w przyjemny sposób. Dzieci dotarły na miejsce przed godziną 10. Zgodnie z planem podzieliły się na dwie grupy, aby skorzystać z 2 form zajęć – w Pracowni Klocków LEGO oraz w Laboratorium Fizykochemicznym. Podczas warsztatów w Pracowni Klocków LEGO nasi uczniowie mieli możliwość zaprojektowania, zaprogramowania i skonstruowania robota w oparciu o zestaw klocków Lego® Education. Dzieci pracowały w parach. Każda para otrzymała potrzebny sprzęt i materiały – zestaw klocków i tablet. Program zajęć był dostosowany do umiejętności i zainteresowań uczestników. Efekt pracy wywołał wśród pierwszaków niesamowite emocje – wielką radość, śmiech, szczęście. W Laboratorium Fizykochemicznym  dzieci wykonały eksperyment i doświadczenie oraz sformułowały wnioski i spostrzeżenia na podstawie zaobserwowanych efektów. W zachwyt wprawiła wszystkich samodzielnie ,,stworzona tęcza w butelce”, a doskonałą pamiątką z wycieczki jest własnoręcznie ,,skomponowane zapachowo” i wykonane mydełko. Czas ciekawych zajęć minął szybciutko i niestety trzeba już było wracać do domu. Z pewnością jednak, jeszcze tam wrócimy…..

            KBR i MM

             

          • Wycieczka do WORD w Pile

          • W miniony poniedziałek uczniowie klasy 2 b i 2 d uczestniczyli w bardzo ciekawy i wartościowych zajęciach w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Pile. Było to  możliwa, dzięki współpracy  z miejscowym ośrodkiem szkolenia kierowców -  Akademią Kierowcy Akropol. Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, praktycznie poćwiczyć przechodzenie po pasach przez jezdnię, zobaczyć w "magicznej tubie"  jak ważne jest noszenie światłoodblasków. Dzięki współpracy WORD z pilską policją dzieci mogły   zobaczyć, jak wygląda policyjny radiowóz oraz spotkać się z Sierżantem Pyrkiem 🚦🚓

          • Spotkanie uczniów z kuratorem zawodowym  "Odpowiedzialność karna nieletnich” 

          •  

            W prelekcji na temat odpowiedzialności karnej nieletnich uczestniczyła klasa 8d, 8f oraz 6b.  

            Celem spotkania było zapoznanie uczniów z zawodem kuratora oraz szeroko rozumiana profilaktyka, przeciwdziałanie postawom demoralizującym, zapobieganie czynom karalnym oraz patologiom społecznym.   

            Podczas spotkania pani kurator poruszyła następujące zagadnienia: 

            • działania profilaktyczne stosowane wobec nieletnich (nadzór kuratora, skierowanie do ośrodka wychowawczego, skierowanie do zakładu poprawczego);            

            • sposoby stosowania środków profilaktycznych w zależności od czynu i stopnia demoralizacji nieletniego; 

            • przypadki kontrolowania przez policję nieletnich wobec których jest podejrzenie o popełnieniu wykroczenia (alkohol, używki), skierowanie sprawy do sądu dla nieletnich; 

            • odpowiedzialność za czyny popełnione przez osoby, które nie ukończyły 13 roku życia; 

            • przestępczość Internetowa, w tym kręcenie i upublicznianie filmów i zdjęć osób bez ich zgody; 

            • konsekwencje stosowania przemocy fizycznej, psychicznej wobec rówieśników. 

            Uczniowie z dużą uwagą słuchali wypowiedzi p. kurator, co znacznie podniosło ich świadomość na temat racjonalności zagrożeń we współczesnym świecie, a także ich obowiązków i zasad zachowania jako ucznia i dziecka. 

            M. Heft  

          • Spotkanie z alpakami terapeutycznymi- Płatkiem i Karmelem 😊

          • Przebywanie ze zwierzętami ma dobroczynny wpływ na człowieka, o czym mogli przekonać się uczniowie klasy 1b, 1c, 2a i 2c.  Czworonożni przyjaciele nie oceniają nas po wyglądzie, lecz akceptują takimi, jakimi jesteśmy. Zachowują się naturalnie i dzięki temu ludzie w ich otoczeniu również reagują spontanicznie. Sympatyczne zwierzęta o miękkim futerku wywołują uśmiech, pozwalają się zrelaksować i dostarczają wytchnienia. Alpaka jest mało znana w Polsce, przez co kontakt z nią dostarcza niezapomnianych wrażeń. Ma spokojną, łagodną naturę, delikatne usposobienie, a ponadto jest niezwykle inteligentna. Alpaki nie boją się ludzi, wręcz przeciwnie – są ciekawskie i uwielbiają towarzystwo. Dzieci były zachwycone ze spotkania!

            Alpakoterapia w Polsce dopiero się rozwija, ale wyniki badań jednoznacznie wskazują na dobroczynne działanie tej metody na strefę emocjonalną, fizyczną, poznawczą i społeczną. W szczególności polecana jest dla osób z zaburzeniami lękowymi, depresją, autyzmem, ADHD, zespołem Aspergera, Downa oraz trudnościami w uczeniu się. Wspiera osoby przeżywające trudne momenty w życiu. Alpaki dbają o rozwój ruchowy, wspomagają budowanie samooceny, pewności siebie, uczą empatii oraz odpowiedzialności.

            Wioletta Popławska

             

          • AKCJA POLICJI I MRÓWKI W ZSO W KRZYŻU WLKP.

          • W całej Polsce kilkadziesiąt sklepów PSB-Mrówka przeprowadziło wspólnie z funkcjonariuszami Policji akcję „BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY”. Każda chwila to dobra okazja, aby przypomnieć dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. W ogólnopolskiej akcji udział wzięło kilkaset dzieci z kilkudziesięciu miast i wsi.   W naszej placówce zajęcia miały charakter edukacyjno-praktyczny. Uczestniczyli w nich uczniowie klasy 1a, 1c, 2a i 2c. Funkcjonariuszki z Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie omówiły zasady bezpiecznego zachowania na drogach. Wspólnie z mega- Mrówką i Pyrkiem przeszkoliły uczniów jak prawidłowo przejść przez jezdnię. Animator tego ogromnego owada, poprzez zabawę wspaniale edukował, a dzieciaki zapatrzone w mrówkę naśladowały właściwe zachowania na drodze. PSB - Mrówka w Krzyżu Wlkp. przekazały wszystkim uczniom elementy odblaskowe oraz słodkie upominki.

            Organizator: Wioletta Popławska

             

          • Rada Dzieci i Młodzieży

          • Uczniowie naszej szkoły Kornelia Bibrowicz, Laura Kozłowska i Gracjan Stańko wraz z opiekunem Panią Marią Ficner-Cyganik uczestniczyli w spotkaniu Rady Dzieci i Młodzieży, działającej przy Ministrze Edukacji i Nauki. Już niedługo relacja w naszym nowym odcinku szkolnej telewizji ZSO TV.

          • Nasz rodowód – genealogia uczennic i uczniów klasy 4

          • Historia rodziny jest fascynująca – przekonali się o tym uczniowie i uczennice klasy 4 szkoły podstawowej, wykonując swoje drzewa genealogiczne. Jak mówili, wspólna praca z Rodzicami nad odkrywaniem swoich korzeni była ciekawa, choć dosyć trudna.

            Efektem są piękne drzewa genealogiczne, które zawisły w „galerii korytarzowej” w budynku B (ul. Wojska Polskiego) oraz pamiątkowe zdjęcia z pracami, do których chętnie pozowała większość czwartoklasistów i czwartoklasistek.

    • Kontakt

      • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim
      • 67 25 64 087, /sekretariat, ul.Sienkiewicza 1/ 693 713 462, 67 25 64 035 /sekretariat, ul. Wojska Polskiego 31/ 67 25 65 614 /świetlica, ul.Wojska Polskiego 31/
      • ul. Sienkiewicza 1, 64-761 Krzyż Wielkopolski Poland
      • tel. 607 590 711 do dyrektora szkoły w pilnych sprawach
      • www.zso.krzyz.pl
  • Galeria zdjęć

      brak danych