• „Bądź jak Matejko”

          • 27 października został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Bądź jak Matejko. Historia Polski w obrazach dzieci i młodzieży”, organizowany przez Bibliotekę Publiczną i Centrum Kultury im. Kazimiery Iłłakowiczówny oraz Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną w Trzciance. Konkurs odbył się w ramach projektu „Romantycznie zakręcona BpiCK”pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Funduszu Promocji Kultury.

            Komisja oceniając ujęcie tematu oraz estetykę prac, wyłoniła zwycięzców przyznając nagrody. Cieszymy się niezmiernie, że wśród laureatów w kategorii szkół ponadpodstawowych znalazł się Aleksander Schab z klasy 1MP Liceum Ogólnokształcącego, który zajął 3 miejsce.

            Gratulujemy!!!

          • Erasmus+ Turcja Dzień 7

          • Dzisiejszy poranek spędziliśmy w Istambule. Rano mieszkańcy tego miasta przygotowywali się do obchodów narodowego święta Turcji. Współczesne państwo Tureckie powstało po I wojnie światowej po rozpadzie Imperium Osmańskiego. 29 października 1923 roku proklamowano Republikę Turcji, której prezydentem został Mustafa Kemal Atatürk. Dla upamiętnienia tego wydarzenia miasto jest ozdobione flagami Turcji i bilbordami przedstawiającymi prezydenta. Na ulicach odbywają się koncerty i pochody. Przed wylotem do Polski, na lotnisku, mieliśmy okazję uczestniczyć w przepięknym koncercie muzyki poważnej. Późnym wieczorem dotarliśmy do Polski. Ze smutkiem rozstaliśmy się z niezwykłym krajem, którym jest Turcja.

            Łukasz Juchniewicz

          • Wojewódzki Konkurs Języka Angielskiego

          • Dnia 20 października 2022 odbył się szkolny etap WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU JĘZYKA ANGIELSKIEGO dla uczniów szkół podstawowych województwa wielkopolskiego. Temat wiodący konkursu brzmiał: "The ultimate adventure with English”. W konkursie obowiązywał zakres wiedzy i umiejętności określony w podstawie programowej kształcenia ogólnego w zakresie języka angielskiego na II etapie edukacyjnym oraz wykraczający poza podstawę programową; uczniowie musieli wykazać się znajomością lektury „Matylda" Roalda Dahla oraz znajomością zagadnień z zakresu: geografii, kultury, historii i ciekawostek na temat Stanów Zjednoczonych. Miło nam poinformować, że uczennica klasy 7, Julia Wilk, zakwalifikowała się do etapu rejonowego konkursu, który odbędzie się 25 stycznia 2023 roku.
            mgr Marta Tomaszewicz-Molenda

          • Wycieczka klasy 7a do Szczecina

          • W ubiegły piątek tj. 21 października 2022r. klasa 7a wraz z wychowawcą i opiekunami wybrała się na wycieczkę krajoznawczą do Szczecina. Celem wycieczki była wizyta w Muzeum Techniki i Komunikacji - jednym z największych w Polsce muzeów o profilu technicznym oraz  Podziemne Trasy Turystyczne z czasów II wojny światowej – największy w Europie schron. Uczniowie podziwiali również bardzo ciekawe obiekty architektoniczne na Wałach Chrobrego, których uzupełnieniem były tarasy widokowe ze schodami, a także fontanna i rzeźby nawiązujące do kultury starożytnego Egiptu czy Rzymu, wykonane przez niemieckich artystów. Mimo tak krótkiego pobytu, Szczecin zapadł w pamięć wielu podopiecznym, a ta wycieczka będzie stanowić podstawę do dalszego zwiedzania miasta.

            Hanna Gapska

          • Erasmus+ Turcja Dzień 6

          • Ostatni dzień, który spędziliśmy w szkole rozpoczęliśmy od poznania tradycyjnych tureckich gier ulicznych. To pozwoliło nam się zbliżyć do siebie jeszcze bardziej. Wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę, której treść redagowaliśmy we wtorek. Wykonaliśmy kilka zadań w parach oraz rozmawialiśmy na temat barier w komunikacji, jakie występują między użytkownikami języka angielskiego. W południe przyszedł czas na podsumowanie naszej wizyty. Wypełniliśmy krótkie ankiety na temat naszych wrażeń z pobytu w Stambule. Moment pożegnania się z kolegami, których spotkaliśmy, nie był dla nas łatwy. Po południu zwiedziliśmy jeszcze azjatycką stronę Stambułu. Dzień zakończyliśmy długim i smutnym pożegnaniem z naszymi nowymi i starymi przyjaciółmi.

            Mateusz Staniewicz

          • MIĘDZYNARODOWE WARSZTATY FILMU ANIMOWANEGO „FAZY 2022”

          • W niedzielę zakończyły się warsztaty filmów animowanych „Phase 2022” w Kudowie Zdroju, których organizatorem jest Fundacja „Filmowiec” w Poznaniu przy współpracy „Fantasia- Dresden „e. V. i wsparciu finansowym „Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

            Przez dziewięć  dni pięć uczennic z naszej szkoły miało możliwość uczenia się sztuki animacji pod kierunkiem Rolfa Birn ze studia Fantasia Drezden oraz Magdaleny Bryll poklatkowo.pl

            Pierwszego dnia wszyscy  uczestnicy warsztatów z Niemiec, Polski i Ukrainy wykonywali rysunki do wspólnej animacji tzw. łańcuszka.

            W kolejnych dniach  oglądaliśmy  filmy szkoleniowe, jak również animacje wykonane podczas poprzednich edycji warsztatów, a następnie przystąpiliśmy do animacji własnych filmów. Nasza grupa  nagrała trzy filmy, których  montażem zajęła się Iryna Guziy, a udźwiękowieniem Sławomir Kandziora i Marek Koszczyński. Wkrótce  będzie można obejrzeć nasze filmy na Wirtualnej Gazetce Szkolnej.

            Dbając o zdrowie spacerowaliśmy po Kudowie, szczególnie po Parku Zdrojowym. Zorganizowane były również wycieczki w Błędne Skały oraz do Muzeum Papiernictwa w Dusznikach- Zdroju.

            Dziękujemy p. Jackowi Wojtasiowi- prezesowi Fundacji „Filmowiec” za możliwość uczestniczenia w warsztatach. Z niecierpliwością czekamy na kolejne warsztaty.

            Opiekun grupy

            Aneta Wiśniewska

             

             

          • Erasmus+ Turcja Dzień 5

          • W czwartek zaczął się kolejny dzień naszej przygody w Stambule. Po przyjeździe do szkoły skosztowaliśmy kolejnych tradycyjnych potraw tureckich, przygotowanych przez uczniów i ich rodziców. Następnie stworzyliśmy wspólnie plakat na temat podobieństw i różnic w naszych krajach. Sprawiło nam to wiele przyjemności i okazało się, że mimo różnego pochodzenia i odmiennych tradycji w wielu obszarach jesteśmy podobni.Potem pisaliśmy listy do siebie z przyszłości. Mogliśmy wybrać sobie czas otrzymania maila: dwa, pięć lub dziesięć lat. W listach zapisywaliśmy rady na przyszłość oraz nasze przeżycia związane z projektem Erasmus. O godzinie 17-tej wyruszyliśmy autobusem nad cieśninę Bosfor, gdzie czekał na nas jacht. Przy blasku księżyca wyruszyliśmy w rejs. Na pokładzie statku uczyliśmy się tradycyjnych tańców tureckich, śpiewaliśmy i bawiliśmy się przy muzyce. Po kolacji dyrektor goszczącej nas szkoły wręczył nam certyfikaty potwierdzające nasze uczestnictwo w programie Erasmus+. Mimo zmęczenia byliśmy zadowoleni z dzisiejszej przygody i z chęcią byśmy ją powtórzyli.

            Maria Wiśniewska

          • Erasmus+ Turcja Dzień 4

          • Czwartego dnia zwiedzaliśmy najważniejsze zabytki w Istambule o których opowiadał nam przewodnik. Rozpoczęliśmy od spaceru po placu Sułtana Ahmeda po czym weszliśmy do Błękitnego Meczetu. Następnie zeszliśmy do Cysterny Bazyliki, czyli podziemnego zbiornika wodnego, zbudowanego w VI wieku. Jednym z punktów naszej wycieczki była słynna Hagia Sofia. W trakcie przerwy na lunch skosztowaliśmy klasycznego tureckiego dania küfte. Podzieliliśmy się na grupy w których uczniowie z Turcji opowiadali nam o tradycjach i obyczajach tureckich. Całą grupą podziwialiśmy pałac Topkapi. Potem skierowaliśmy się do Grand Bazaar, gdzie kupiliśmy pamiątki. Po drodze mieliśmy okazję zobaczyć Uniwersytet Stambulski. Dzień zakończyliśmy spacerem po centrum Stambułu. Katarzyna Nawrot

          • Erasmus+ Turcja - Dzień 3

          • Dzień trzeci rozpoczęliśmy w szkole "chińskim szeptem" (chinese whisper). Gra była zabawna i rozluźniła nas przed dalszymi zajęciami. Później wykonywaliśmy ćwiczenia z rozumienia tekstu słuchanego. Następnie, w grupach, układaliśmy tekst naszej piosenki o projekcie "common song". Po wybraniu jednego z tekstów i jego zatwierdzeniu, szkolne zajęcia dobiegły końca. Wróciliśmy do hotelu, aby zaraz potem ponownie wyjść i zwiedzać Stambuł. Spróbowaliśmy tradycyjnej tureckiej baklavy oraz herbaty. Zobaczyliśmy także wieżę Galata i zatokę Bosfor. Dzień zakończyliśmy spotkaniem ze znajomymi z poprzednich mobilności. Czas spędzony z przyjaciółmi był bardzo udany.Martyna Musiał

          • Erasmus+ Turcja - Dzień 2

          • Dnia 24 października 2022 roku dzień rozpoczęliśmy tureckim śniadaniem, które przypadło nam do gustu. Następnie o godzinie 9-tej udaliśmy się do tureckiej szkoły. Uczniowie bardzo miło nas przywitali, wszyscy do nas podchodzili, aby zamienić kilka słów. Następnie braliśmy udział w zajęciach dotyczących komunikacji interpersonalnej oraz lekcji utrwalającej znajomość idiomów. Po opuszczeniu szkoły zwiedziliśmy centrum lokalnej kultury w którym znajdowała się biblioteka, sale zajęciowe oraz małe muzeum rękodzieła. O godzinie 15-tej pojechaliśmy do parku narodowego. Widoki były niesamowite. Dzień zakończyliśmy przepyszną kolacją zafundowaną przez dyrektora partnerskiej szkoły. Jedzenie bardzo nam smakowało, próbowaliśmy wiele ciekawych potraw oraz lokalnych deserów.

            Bartosz Balcerek

          • „To, co sercu bliskie”

          •  

            W czwartek, 20. 10. 2022 roku odbył się szkolny konkurs recytatorski, zaplanowany jako jedno z działań w ramach październikowych Dni Języka Polskiego. Uczniowie, przygotowując się do udziału w zmaganiach, przygotowali wiersze polskich poetów. Szczególnej uwadze młodzieży z klas ósmych i licealnych polecono utwory poety z Krzyża Wlkp., Andrzeja Sulimy – Suryna (1952-1998), który obchodziłby w tym roku 70-te urodziny.

            W konkursie wzięło udział 21 osób, prezentujących wybrane wiersze w kategoriach klas 4-7 i 8-LO. Recytacje oceniała komisja w składzie: p. Anna Bogdziewicz, p. Ewa Kowal i prowadząca konkurs p.Elżbieta Pachulska. Jury wyłoniło wyróżnionych i laureatów w każdej z grup wiekowych.

            W kategorii klas 4-7:

            I miejsce : Hanna Grot 4a

            II miejsce: Maja Ukleja 4c

            III miejsce: Franciszek Nowak 5a

            IV miejsce: Maja Sobczyńska 4a

            Wyróżnienia: Piotr Strugała 5c, Sofija Savchuk 7a.

             

            W kategorii klas 8-LO:

            I miejsce: Malina Graczyk 8g

            II miejsce: Nikola Gapska 8d

            III miejsce: Amelia Krzyśko 8d

            Wyróżnienia: Krystian Walkowiak 8b, Kinga Wojtkowiak 1M LO.

             

            Laureaci otrzymali nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy, a wszyscy uczestnicy - oceny bardzo dobre lub celujące z języka polskiego. Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do dalszych poetyckich poszukiwań!

            Ewa Kowal

          • Erasmus+ Turcja - Dzień 1

          • Dnia 23 października 2022 roku o godzinie 12.55 wylecieliśmy z Lotniska Chopina w Warszawie. Po godzinie 16-tej czasu lokalnego dolecieliśmy na lotnisko w Stambule. Do hotelu dotarliśmy w późnych godzinach wieczornych. Mimo zmęczenia, odwiedziliśmy okoliczne miejsca kultury oraz jedną z najtłoczniejszych ulic Stambułu. Skosztowaliśmy również lokalne przysmaki kuchni tureckiej. Nie możemy doczekać się jutrzejszych atrakcji. Stambuł jest niesamowity! Dominik Czarnkowski

          • „Sprzątamy opuszczone groby”

          • Podtrzymując wieloletnią tradycję naszej szkoły wolontariusze wraz z opiekunami wybrali się w sobotnie przedpołudnie na Cmentarz Komunalny w Krzyżu Wlkp.

            Naszym celem było uprzątnięcie opuszczonych i zaniedbanych grobów oraz zapalenie zniczy. Odwiedziliśmy również groby zmarłych nauczycieli naszej szkoły. Wolontariusze chętnie uczestniczą w sprzątaniu każdego roku. Akcja zawsze skłania nas do refleksji i zadumy.

             

            Opiekunowie SK Caritas, SK PCK

          • Powstała szkolna telewizja ZSO TV

          • Miło nam poinformować, że w tym roku szkolnym powstała szkolna telewizja ZSO TV, którą współtworzyć będą licealiści z uczniami z ósmych klas. Projekt realizowany jest dzięki programowi Laboratoria Przyszłości.Ogromne podziękowania dla uczennic z klasy 8c. Zapraszamy na 1 odcinek ZSO TV.

          • Z serca dziękujemy….

          • W miniony weekend grupa rodziców uczniów klasy 1 c postanowiła zmienić nieco wygląd sali lekcyjnej swoich dzieci. A zaczęło się od wymiany lamp sufitowych. Potem nasunął się pomysł pomalowania sufitu. Skoro sufit będzie odświeżony, dlaczego nie ściany… I w taki oto sposób sala 6 w budynku przy ulicy Wojska Polskiego 31 zyskała nowe oświetlenie oraz została odmalowana. Sponsorem lamp oraz materiałów niezbędnych do pomalowania klasy są Państwo Angelika i Arkadiusz Szcześniak. W pracach uczestniczył także Pan Maciej Nowak. Pomagały dzielnie Panie Julita Sawczyszyn, Aleksandra Tadla oraz Paulina Pankowska – Niezborała. WSZYSTKIM PIĘKNIE DZIĘKUJEMY!

            Wdzięczni uczniowie klasy 1 c wraz z wychowawcą

          • Uczennice i uczniowie klasy 4 rozpoczęli przygodę z HISTORIĄ

          • Czwartoklasistki i czwartoklasiści powoli wkraczają w pasjonujący świat historii. Rozpoczęli od poszukiwań pamiątek rodzinnych – w domowych zakamarkach, rozmawiali z Rodzicami, Dziadkami, krewnymi. Uczennice i uczniowie poznali rodzinne historie, odkryli ciekawe dzieje zwykłych i niezwykłych rzeczy, znaleźli stare fotografie, przedmioty, o których istnieniu często nie wiedzieli.

            Pamiątki rodzinne zostały narysowane, opisane, a niektóre nawet przyniesione do szkoły. Uczennice i uczniowie z pasją opowiadali swoim koleżankom i kolegom historie związane z pamiątkami rodzinnymi i z dumą prezentowali swoje prace.

          • DZIEŃ NAUCZYCIELA – UCZNIOWIE ZAMIAST NAS ;o)

          • Dnia 13 października 2022 r. uczniowie z klasy 1mpLO mieli okazję wcielić się w rolę nauczyciela i przeprowadzili zajęcia w klasach 1 – 4 Szkoły Podstawowej. Nowi „nauczyciele” bardzo spodobali się dzieciom z najmłodszych klas. Było to nowe doświadczenie dla krzyskich licealistów, które pozwoliło im poznać blaski i cienie pracy nauczyciela, który każdego dnia i na każdej lekcji musi przekazać wiedzę, utrzymać dyscyplinę w klasie i indywidualnie podejść do każdego ucznia. Nie jest to łatwe zadanie, ale nasi licealiści poradzili sobie z tym zadaniem wzorowo.

            Poniżej fotogaleria z przeprowadzonych zajęć.

            Grażyna Górzna
            Marzena Machowina

          • Warsztaty językowe „EuroWeek - Szkoła Liderów”

          • W dniach 9-13 października trzynaścioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w warsztatach językowych organizowanych w ramach programu „EuroWeek - Szkoła Liderów” w Długopolu Dolnym. Program ten jest specjalnym projektem edukacyjnym pozwalającym młodym ludziom aktywnie włączyć się w życie demokratycznego społeczeństwa dzisiejszej Europy. Podczas warsztatów prowadzonych przez wolontariuszy z Peru, Indii, Azerbejdżanu, Turcji i Gruzji, uczniowie doskonalili umiejętność pracy w grupie, poznawali kultury innych krajów świata, rozwijali własną twórczość i zdolności przywódcze. Warsztaty prowadzone były w języku angielskim, dzięki czemu uczniowie przełamywali bariery komunikacyjne i doskonalili umiejętności językowe. Każdy uczestnik otrzymał certyfikat potwierdzający uczestnictwo w programie, a opiekunowie potwierdzenie współorganizowania obozu szkoleniowego.

             

            Katarzyna Studniarek

    • Kontakt

      • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim
      • 67 25 64 087, /sekretariat, ul.Sienkiewicza 1/ 693 713 462, 67 25 64 035 /sekretariat, ul. Wojska Polskiego 31/ 67 25 65 614 /świetlica, ul.Wojska Polskiego 31/
      • ul. Sienkiewicza 1, 64-761 Krzyż Wielkopolski Poland
      • tel. 607 590 711 do dyrektora szkoły w pilnych sprawach
      • www.zso.krzyz.pl
  • Galeria zdjęć

      brak danych