• Przyroda z klasą

          • W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w jednym z 27 zaproponowanych Projektów edukacyjnych, zorganizowanych przez Fundację Uniwersytet Dzieci: Przyroda z klasą. Czy wiesz, jak żyje jeż?

            Podczas lekcji uczniowie klasy 1c, poznali prawa panujące w naturze oraz przekonali się, jaki wpływ ma na nią człowiek. Przeprowadzali proste obserwacje przyrodnicze, wykonywali doświadczenia i samodzielnie wyciągali wnioski. Poznając wiele gatunków roślin i zwierząt przekonali się, dlaczego warto szanować przyrodę. 
            Scenariusze do zrealizowania oraz gotowe materiały edukacyjne znajdowały się na stronie https://wklasie.uniwersytetdzieci.pl/.  Spośród wielu propozycji należało wybrać projekt dla swojej klasy. Po zrealizowaniu lekcji z wybranym scenariuszem należało przesłać relację z lekcji. Trzeba było opisać jak przebiegały zajęcia, czego nauczyli się uczniowie i jakie mieli wrażenia. Każda przesłana relacja, odblokowała kolejne dodatkowe materiały. Po przesłaniu wszystkich relacji uczniowie klasy 1c otrzymali certyfikat i dyplom ukończenia projektu.

            Anna Nowak

             

          • Klasa 1a  w programie edukacyjnym „Szkolne przygody gangu swojaków”   

          • Jeronimo Martins Polska S.A., właściciel sieci sklepów Biedronka, od lat wspiera edukacyjne inicjatywy dla dzieci, które pozwalają rozwijać ich wiedzę i umiejętności, pobudzać kreatywność i uczą jak od najmłodszych lat żyć blisko natury i w zgodzie z nią. W minionym roku szkolnym uczniowie klasy 1a wraz z wychowawcą i rodzicami wzięli udział w programie edukacyjnym „Szkolne Przygody Gangu Swojaków”. Program miał na celu pomóc nauczycielom i rodzicom pokazać dzieciom piękno polskiej przyrody oraz odkryć przed nimi sekrety otaczającego ich środowiska. Na pewno pomógł zachęcić dzieci do wyjścia z domu, by w dobie mediów i Internetu oderwać ich wzrok od ekranu komputerów, telefonów i telewizorów.

            Nowi bohaterowie- Swojaki , wśród których były także zagrożone i chronione gatunki zwierząt,  przybliżyły dzieciom rozmaite regiony Polski, w których występują. Pokazały, co kryje przyroda i jak żyć z nią w zgodzie, ale przede wszystkim wyciągnęły dzieci na świeże powietrze, by razem obserwować magię natury! Dzieci przez cały rok szkolny wykonywały zadania zawarte w dzienniku małego odkrywcy i zdobywały punkty.

            Po całorocznej przygodzie każdy uczeń otrzymał certyfikat potwierdzający udział w programie. Ponadto najbardziej aktywni otrzymali nagrody w postaci maskotek i książek.

            Wioletta Popławska

             

          • Mamy kolejnego finalistę

          • Nikodem Brzozowski, uczeń klasy 5b w Szkole Podstawowej w Krzyżu Wielkopolskim uzyskał tytuł finalisty XXVI Konkursu wiedzy o Wielkopolsce. Uczeń wykazał się dużą wiedzą m. in. z takich dziedzin, jak historia regionu, przedstawiciele kultury i nauki, zabytki, przyroda, znajomość gwary wielkopolskiej oraz architektura i zabytki piśmiennictwa wielkopolskiego. Gratulujemy Nikodemowi tego wielkiego osiągnięcia i życzymy sukcesów w przyszłym roku szkolnym.

          • „Ile razem dróg przebytych …” - pożegnanie Absolwentów Szkoły Podstawowej

          • Dnia 24 czerwca odbyła się uroczystość Pożegnania Absolwentów Szkoły Podstawowej. Uczniowie klas ósmych z wychowawcami pod przewodnictwem p. Anny Bogdziewicz oraz przy dużym wsparciu p. Hanny Gapskiej i p. Żanety Mazurkiewicz przygotowali program artystyczny , w którym zaprezentowali swoje talenty recytatorskie, wokalne i taneczne.

            Uroczystość zaszczycili swoją obecnością liczni goście oraz rodzice i najbliżsi uczniów, którzy nie kryli wzruszenia.

            Spotkanie otworzyła p. Renata Dahmani, głos zabrali również p. Rafał Sroka i p. Jolanta Korbik.

            Absolwenci otrzymali świadectwa ukończenia szkoły. Wśród nich było wielu wyróżnionych oraz tych, którzy otrzymali miano Prymus Roku. PRYMUSEM SZKOŁY została Klaudia Kluska z klasy 8e. Wszyscy zostali obdarowani upominkami ufundowanymi przez Radę Rodziców oraz Burmistrza Krzyża Wielkopolskiego.

            Rozstania zawsze są trudne, ale za murami szkoły naszych absolwentów czekają nowe znajomości i nowe wyzwania, z którymi przyjdzie się zmierzyć. Powodzenia !!!

          • Podsumowanie innowacji pedagogicznej


          • „My English pen pals – wymiana korespondencji między uczniami zaprzyjaźnionej szkoły”

            W roku szkolnym 2021/2022 wdrożona została innowacja pedagogiczna z języka angielskiego, której głównym założeniem była wymiana korespondencji w języku angielskim z uczniami Szkoły Podstawowej nr 21 im. Orląt Lwowskich w Gorzowie Wielkopolskim przy wykorzystaniu tradycyjnej poczty.

            Innowacja została skierowana do uczniów klasy 7g będących w grupie zaawansowanej na języku angielskim (10 osób). Głównym celem innowacji było nabycie umiejętności tworzenia krótkiej wypowiedzi pisemnej na dany temat w języku angielskim, obowiązującej na egzaminie ósmoklasisty.

            We wrześniu rodzice uczniów biorących udział w innowacji zostali zaznajomieni z jej głównymi założeniami i celami oraz podpisali pisemną zgodę na udział swoich dzieci w planowanych w ramach innowacji działaniach. Przez cały rok szkolny uczniowie wysłali łącznie siedem listów, nagrali krótki film w języku angielskim promujący szkołę oraz spotkali się z uczniami z Gorzowa Wlkp. Co więcej, na zajęciach dodatkowych omówione zostały zasady oceniania dłuższej wypowiedzi pisemnej na egzaminie ósmoklasisty, dzięki czemu uczniowie rzetelnie podchodzili do realizacji każdego z zadań.  

            W ramach realizacji założonych działań uczniowie rozwinęli swoje umiejętności językowe w zakresie następujących środków leksykalnych i gramatycznych:

            - ja i moja rodzina, obowiązki domowe, sposoby spędzania czasu wolnego, jedzenie i przygotowywanie posiłków, tradycje bożonarodzeniowe i wielkanocne, udzielanie wskazówek i porad;

            - czasy Present Simple i Present Continuous, Past Simple i Past Continuous, Future Simple, czasowniki modalne can/have to/should/must/mustn’t, struktura „be going to”.

            Wdrożenie innowacji przyczyniło się do zwiększenia kompetencji językowych w zakresie posługiwania się językiem angielskim w piśmie u uczniów. Posiadanie realnego odbiorcy korespondencji było dla uczniów niezwykle motywujące, w związku z czym chętnie tworzyli wypowiedzi pisemne w języku obcym. Uczniowie rzetelnie wywiązywali się z przydzielonych zadań, co udowadnia, że był to dobry sposób na rozwijanie ich samodzielności, terminowości i odpowiedzialności. 

            Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu! 

            https://youtu.be/JvYh6dK903c

            Katarzyna Studniarek

          • Pożegnanie Ósmoklasistów

          • Dnia 22 czerwca odbył się apel, podczas którego uczniowie klas 7g i 7f, w imieniu całej społeczności szkolnej, pożegnali starszych kolegów - tegorocznych Absolwentów Szkoły Podstawowej.

            W programie "FBI na tropie Ósemki" przedstawione zostały humorystyczne zarzuty - niechlubne czyny ósmoklasistów i wychowawcy popełnione w ciągu ośmiu lat nauki i pracy w szkole. Następnie uczniowie klasy ósmej zostali skazani przez młodsze koleżanki na przymusowe rozpoczęcie nauki w szkole ponadpodstawowej, zdobycie wymarzonego zawodu i szczęśliwe życie, zaś wychowawczyni na przymusowe objęcie opieką wychowawczą kolejnego rocznika.

            Drodzy Ósmoklasiści! Jeszcze raz życzymy Wam wytrwałości i radości. Sięgajcie po nowe doświadczenia, pamiętając przy tym, że szczyty zdobywa się krok po kroku, nie zatrzymując się pomiędzy. Los sprzyja tylko odważnym, dla których pokonywanie siebie jest źródłem rozwoju.

            Katarzyna Studniarek

          • Zakończenie I etapu edukacji 2019-2022

          • 22 czerwca o godz.10.00 w hali sportowej przy ul. Sienkiewicza 1 odbyła się uroczystość zakończenia I etapu edukacji.  W wydarzeniu uczestniczyli zastępca Burmistrza Krzyża Wlkp. – Pan Dominik Pietrzyński, przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia, Sportu i Spraw Socjalnych – Pani Jolanta Korbik, kierownik Referatu Ogólno – Administracyjnego Urzędu Miejskiego w Krzyżu Wlkp. – Pani Izabela Lala, higienistka szkolna – Pani Danuta Lala, nauczyciele uczący w klasie trzeciej, wychowawcy oddziałów klasy 3a i 3c w pierwszej i drugiej klasie – Pani Ewelina Łapacz i Pani Marzena Machowina, rodzice uczniów klasy trzeciej. Obecne były oczywiście Panie: Dyrektor Renata Dahmani oraz Wicedyrektor Iwona Lepiato i Żaneta Mazurkiewicz. Swoją obecnością zaszczycili nas Prezes Fundacji Czepczyński Family Foundation – Pan Damian Kupczyk i specjalista ds. edukacji, członek zespołu Czepczyński Family Foundation  – Pani Irena Ranosz – Talarek.

            Spotkaliśmy się dziś, aby wspólnie przeżyć wyjątkowy czas. Po trzech niełatwych, przeplatanych pandemią, izolacją, nauczaniem zdalnym, latach nauki, kończymy I etap – edukacji wczesnoszkolnej.

            W tym wyjątkowym dniu  dzieci chciały podziękować rodzicom, nauczycielom, Pani Dyrektor i Paniom Wicedyrektor, za chwile poświęcone na wprowadzenie ich w ciekawy

            i barwny świat nauki, czas pracy w szkole, zdobywania nowych znajomości, nawiązywania przyjaźni, ale też i niekiedy czas zmartwień, ,,wielkich, dziecięcych” kłopotów.

            Wdzięczność uczniowie postanowili wyrazić śpiewem, tańcem i poprzez grę aktorską. Dzieci pięknie zaśpiewały, zatańczyły i z humorem odegrały ,,Lekcję jak marzenie”. Rangi uroczystości dodała piękna dekoracja wykonana przez Panią Halinę Wydryszek – Janas we współpracy z Panią Justyną Kapuścińską oraz doskonałe nagłośnienie, za które odpowiedzialny był Pan Jarosław Graś. Dziękujemy! Hala wyglądała pięknie dzięki dekoracjom i kolorowym balonom, ufundowanym przez Radę Rodziców przy ZSO w Krzyżu Wlkp. Ale najpiękniejsze były jak zawsze dzieci – dziewczynki w kolorowych, lekkich jak mgiełka spódniczkach i chłopcy w odświętnych, białych koszulach lub koszulkach polo. Na pożegnanie wszystko zostało uwiecznione na klasowych fotografiach.

            DZIĘKUJEMY I DO ZOBACZENIA WE WRZEŚNIU – JUŻ W CZWARTEJ KLASIE! 

            Katarzyna Boniecka – Radzi

          • SUKCES PROJEKTU ,,ABC – EKONOMII”

          • I MIEJSCE W KONKURSIE NA STWORZENIE PROJEKTU DYDAKTYCZNEJ

            GRY PLANSZOWEJ O TEMATYCE EKONOMICZNEJ

            Mając na uwadze wszechstronny rozwój dzieci oraz możliwość skorzystania z ciekawej propozycji, wychowawcy klasy 3a, 3b, 3c i 3d, przystąpili we wrześniu bieżącego roku szkolnego do realizacji projektu edukacyjnego ,,ABC - Ekonomii" pomysłu Artura Czepczyńskiego, mającego na celu zwiększenie świadomości i wiedzy dzieci w zakresie zagadnień ekonomicznych, finansowych oraz z zakresu przedsiębiorczości. W ramach realizacji zadań projektu dzieci i nauczyciele korzystali z książki pt. ,,ABC ekonomii, czyli pierwsze kroki w świecie finansów", której autorami są Żaneta Kupczyk i Wiktor Czepczyński. Publikacja zawiera 12 opowiadań, z których każde porusza inne zagadnienie ze świata ekonomii i finansów. Do książki dołączony jest pakiet edukacyjny – 12 scenariuszy warsztatów i karty pracy. Ciekawa podróż z Zosią i Maksem do świata finansów i ekonomii dała uczniom odpowiedzi na wiele ważnych i intrygujących pytań. Dzieci zapoznały się z nowymi pojęciami. Doskonaliły także swoje umiejętności wykonywania obliczeń matematycznych, wypowiadania się  na podany temat oraz współpracy w grupie itp. 

            Jednym z wyzwań projektu ,,ABC – ekonomii” był udział w konkursie na przygotowanie dydaktycznej gry planszowej o tematyce ekonomicznej. Na pracę konkursową składało się stworzenie reguł gry i ich spisanie w formie instrukcji oraz stworzenie planszy do gry. I właśnie w związku z tym konkursem dzisiejszą, piękną uroczystość zakończenia I etapu edukacji, swoją obecnością uświetnili Prezes Fundacji Czepczyński Family Foundation – Pan Damian Kupczyk oraz specjalista ds. edukacji, członek zespołu Czepczyński Family Foundation  – Pani Irena Ranosz – Talarek. Zacni goście przybyli, aby ogłosić wyniki konkursu. Z wielką radością poinformowali wszystkich zebranych, że zaszczytne I miejsce zajął zespół uczniów z klasy 3d w składzie: Bartosz Suder, Patryk Taran oraz Klaudiusz Zurman. Chłopcy otrzymali bon do Empiku o wartości 700 zł oraz nagrody rzeczowe: plecak, power bank, termos, bloczek z karteczkami i dwie książki. Z nie mniejszą radością, Pani Irena Radosz – Talarek, uhonorowała wychowawcę klasy 3d, Panią Agatę Zielińską, nagrodą w postaci laptopa. W związku z przystąpieniem do projektu szkoła otrzymała materiały edukacyjne  o wartości 2400 zł.

            Tak oto wspaniała niespodzianka, która spotkała dziś uczestników konkursu oraz ich wychowawcę, stała się pięknym zwieńczeniem udziału uczniów klasy trzeciej z naszej szkoły w realizacji zadań projektu ,,ABC – ekonomii”. Był to dobrze spędzony i wykorzystany czas – wiele nas nauczył, ale zapewnił też świetną zabawę i miłe chwile z przyjaciółmi i kolegami. Zachęcamy innych do udziału w podobnych projektach.

            Koordynator projektu ,,ABC – ekonomii”   

            Katarzyna Boniecka – Radzi 

          • Projekt „Szkoła wodorowa”

          • W czerwcu został podsumowany realizowany z uczniami kl.3p LO projekt „Szkoła wodorowa” organizowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Uczniowie wzięli udział w kilku zajęciach edukacyjnych mających na celu propagowanie wykorzystania energii odnawialnej i kształtowania świadomych konsumentów.

            Uczniowie wykonali i zaprezentowali prezentacje multimedialne na temat: Przyczyn poszukiwania rozwiązań opartych na wodorze, Jakie mamy zobowiązania klimatyczne?, Jak pozyskuje się wodór?, Jak go transportować i magazynować?, Co to są ogniwa paliwowe?, Jakie jest zastosowanie wodoru? oraz Jaki jest wpływ gospodarki wodorowej na środowisko naturalne?

            Wiedza zdobyta podczas realizacji projektu może przyczynić się do wybrania przez młodzież kierunku studiów związanego z gospodarką wodorową.

             

             Monika Pilarska

             

          • Wycieczka do ZOO

          • 15 czerwca 2022 roku klasa 3b i 3d z wychowawcami p. Katarzyna Boniecką-Radzi oraz p. Agatą Zielińską udali się na wycieczkę do POZNAŃSKIEGO ZOO. Celem wycieczki było wzbogacenie wiadomości na temat dzikich zwierząt żyjących w różnych rejonach świata, zapoznanie z warunkami życia zwierząt mieszkających w ZOO oraz kształtowanie umiejętności kulturalnego zachowania w miejscach publicznych i przyjemne spędzenie dnia. Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmiku.

          • Mały mistrz ortografii

          • 27 maja 2022 r. odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny dla klas II-III „Mały Mistrz Ortografii”. Głównym celem konkursu było motywowanie uczniów do doskonalenia własnych umiejętności w zakresie ortografii.

            Wśród uczestników wyłoniono następujące miejsca.

            Klasa 2:

            I miejsce Zuzanna Lisowska

            II miejsce Julia Fulara

            III miejsce Kacper Kurkiewicz,

            Klasa 3:

            I miejsce Zuzanna Boracka

            II miejsce Hanna Lala

            III miejsce ex aequo Piotr Strugała, Gabriel Brzeziński

            Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci nagrody. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy.

            Organizatorzy: Agata Zielińska, Marta Górska

             

          • Figury geometryczne

          • W miesiącu czerwcu klasy czwarte, piąte i siódme mogły w ramach lekcji matematyki wykazać się swoimi talentami artystycznymi i zaprezentować w formie pracy długoterminowej - co im w duszy gra. Uczniowie klas czwartych i piątych mieli za zadanie wykonać collage z figur geometrycznych,  a starsze klasy również collage, ale dodatkowo z trójkątów prostokątnych.

            Uczniowie wykazali się sporą kreatywnością i zdolnościami manualnymi. Te piękne prace pozwalają nam zauważyć, że nawet na tak różnych przedmiotach jakimi są  plastyka i matematyka, może nastąpić artystyczne porozumienie.

            nauczyciele matematyki

            Danuta Kubiś i Agata Nowak

          • KONKURS "CZTERY PORY ROKU Z OZE" ROZSTRZYGNIĘTY

          • 21 czerwca w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu "CZTERY PORY ROKU Z OZE" w subregionie pilskim. Organizatorem 10 edycji tego konkursu był Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

            Przypomnijmy, że konkurs polegał na wykonaniu pracy plastycznej w formie plakatu na temat promowania odnawialnych źródeł energii, nawiązującego do nazwy „Cztery pory roku z OZE” oraz do swojego regionu. Celem tego konkursu była edukacja i podnoszenie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży uczęszczających do szkół podstawowych.

            Uczeń klasy 5a Mateusz Janas zajął 2 miejsce w tym konkursie i otrzymał cenną nagrodę rzeczową. Natomiast szkoła nagrodę pieniężną w wysokości 700 zł.

            Gratulujemy!!!

          • Innowacja: „Książki czytajcie, świat poznawajcie”.

          • Etap edukacji wczesnoszkolnej jest najbardziej wskazanym czasem, w którym należy uświadomić dzieciom jak ważne jest czytanie książek. Podjęte działania miały sprawić, aby dziecko oderwało się od TV i Internetu, polubiło książkę i przygotowało się do samodzielnego poszukiwania informacji i materiałów w niej zawartych, nauczyło się spędzać właściwie wolny czas. Dzięki podjętym działaniom uczniowie mogli rozwijać swoje zainteresowania, samodzielnie dokonywać wyborów lektur, doskonalić technikę czytania, popularyzować czytelnictwo w swoim najbliższym środowisku poprzez stosowanie metody bostońskiej. Główny cel innowacji to zaszczepienie nawyków czytelniczych i rozwijanie zamiłowania do literatury, a także poszerzanie wiedzy o państwach europejskich.

            Adresatami innowacji metodycznej byli uczniowie klasy 3d. Zasady były proste: dzieci czytały to, co chciały czytać (książkę, czasopismo, komiks). Za tę aktywność nie wystawiało się ocen, nie robiło się sprawdzianów. Celem było stworzenie czytelniczej społeczności. Rano przez 10 minut uczniom czytał, wybraną przez dzieci książkę, nauczyciel lub wybrany uczeń. Po południu każdy przez 20 minut czytał sam. Jeden raz w miesiącu była to książka dotycząca wybranych krajów europejskich. Każde dziecko na podstawie zdobytej wiedzy prowadziło swój zeszyt, w którym umieszczało informacje o wybranym kraju (stolica, flaga, kontur mapy, krótki opis, zabytki).

            Efekty podejmowanych działań

            Ø Poprawa techniki czytania i rozumienia tekstu.

            Ø Wzbogacenie zasobu słownictwa.

            Ø Wzrost czytelnictwa i motywacji do czytania książek.

            Ø Podniesienie kompetencji społecznych.

            Ø Poznanie wybranych krajów europejskich.

             

            Wakacje to idealny czas na czytanie, a książkę zawsze możemy zabrać ze sobą – bez względu na to, gdzie nasz wypoczynek zamierzamy spędzić. Czytać można wszędzie: w podróży, nad wodą, w kawiarni, w górach. Mocno wierzymy w to, że gdy odkryjecie, jaką przyjemnością jest obcowanie z książką, będziecie z chęcią wracać do czytania.

             

            Życzymy zaczytanych wakacji!

            Uczniowie klasy IIId wraz z wychowawcą Agatą Zielińską

          • Pierwszoklasiści w Gorzowie Wielkopolskim

          • 15 czerwca klasa 1a wyruszyła na swoją pierwszą wycieczkę do Gorzowa Wlkp. Dodatkową atrakcją była podróż pociągiem. Dzieci były zachwycone sztuką „ Piękna i bestia”, którą obejrzały w teatrze im. Juliusza Osterwy. Ponadto mogły udać się za kulisy teatru, zobaczyć garderoby i spotkać aktorów. W drodze powrotnej wzdłuż Warty, podziwiały Gorzów.

            Wioletta Popławska

          • Spotkanie uczniów klas 6-7 z dzielnicową Policji w Krzyżu Wlkp. oraz kuratorem zawodowym Sądu Rodzinnego w Trzciance

          • Dnia 15.06.2022r. uczniowie klasy 6a, 7c, 7e oraz 7g podczas zajęć lekcyjnych uczestniczyli w spotkaniu z p. Emilią Wilk - dzielnicową Policji w Krzyżu Wlkp. oraz p. Joanną Obst-Dominikowską - kuratorem zawodowym Sądu Rodzinnego w Trzciance.

            Celem spotkania z dzielnicową było omówienie tematu związanego z “Odpowiedzialnością karną nieletnich”. Pani Emilia Wilk wyjaśniła znaczenie pojęć „osoba małoletnia", a „osoba nieletnia", wytłumaczyła czym jest wykroczenie (np. przekroczenie prędkości, kradzież pieniędzy, cudzej własności). Podkreśliła, że wykroczenia popełnione przez osobę nieletnią są czynem karalnym. Czyn karalny (np. posiadanie niebezpiecznego przedmiotu, zakłócanie spokoju, porządku publicznego) kończy się zazwyczaj zgłoszeniem do Sądu Rodzinnego, który to może udzielić w pierwszej kolejności upomnienia (jednorazowo), następnie nadzoru w postaci kuratora, zaś w ostateczności umieszczenia w zakładzie poprawczym. Pani dzielnicowa wyjaśniła również czym jest demoralizacja (palenie papierosów, spożywanie alkoholu, itp.), o której popełnieniu informuje się Sąd Rodzinny. Podkreśliła również pozycję nauczyciela, który jest funkcjonariuszem publicznym (np. za którego znieważenie grozi odpowiedzialność karna).             

            Celem spotkania z kuratorem zawodowym było zapoznanie uczniów z zawodem kuratora oraz szeroko rozumiana profilaktyka, przeciwdziałanie postawom demoralizującym, zapobieganie czynom karalnym oraz patologiom społecznym. Uczniowie mieli także możliwość zapoznania się z zadaniami kuratora procesie wychowawczym dzieci i młodzieży, która popadła w konflikt z prawem.

            Podczas spotkania pani kurator poruszyła następujące zagadnienia:

            • działania profilaktyczne stosowane wobec nieletnich (nadzór kuratora, skierowanie do ośrodka wychowawczego, skierowanie do zakładu poprawczego);
            • sposoby stosowania środków profilaktycznych w zależności od czynu i stopnia demoralizacji nieletniego;
            • przypadki kontrolowania przez policję nieletnich wobec których jest podejrzenie o popełnieniu wykroczenia (alkohol, używki), skierowanie sprawy do sądu dla nieletnich;
            • odpowiedzialność za czyny popełnione przez osoby, które nie ukończyły 13 roku życia;
            • zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo podczas okazjonalnych spotkań towarzyskich podczas wakacji.

            Uczniowie z dużą uwagą słuchali wypowiedzi p. dzielnicowej oraz p. kurator, co znacznie podniosło ich świadomość na temat racjonalności zagrożeń we współczesnym świecie, a także ich obowiązków i zasad zachowania jako ucznia i dziecka.
             

            M. Heft


             

    • Kontakt

      • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim
      • 67 25 64 087, /sekretariat, ul.Sienkiewicza 1/ 693 713 462, 67 25 64 035 /sekretariat, ul. Wojska Polskiego 31/ 67 25 65 614 /świetlica, ul.Wojska Polskiego 31/
      • ul. Sienkiewicza 1, 64-761 Krzyż Wielkopolski Poland
      • tel. 607 590 711 do dyrektora szkoły w pilnych sprawach
      • www.zso.krzyz.pl
  • Galeria zdjęć

      brak danych