• Informacja

          •  

            Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim poszukuje pielęgniarki środowiska nauczania i wychowania lub higienistki szkolnej zainteresowanej zawarciem umowy o udzielanie świadczeń zdrowotnych z NFZ i objęciem opieką zdrowotną uczniów ZSO.

          • Spektakl „Piękna i bestia” w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie.

          •  

            W czwartek 29.09 2022 r. uczniowie klas 4a i 4b mieli niesamowitą przyjemność obejrzenia spektaklu teatralno-muzycznego pt. "Piękna i Bestia" przygotowany przez artystów gorzowskiego teatru.

            Jest to historia oparta na motywach baśni Jeanne-Marie Leprince de Beaumont

            „Pośród baśni, jedną z najpiękniejszych jest ta o klątwie, która zadufanego w sobie księcia przemieniła w budzącego odrazę dzikiego zwierza i o uwięzionej w jego włościach pięknej dziewczynie, nieświadomej tego, że tylko jej miłość może zdjąć zaklęcie i na powrót przemienić potwora w człowieka. W końcu, od zawsze wiadomo, że miłość bywa lekiem na niejedną ranę, a zwłaszcza z magicznymi radzi sobie doskonale.” – czytamy na stronie teatru w opisie sztuki.

            Przepiękna opowieść o dziewczynie imieniem Bella, która aby uratować swojego ojca, zgodziła się zostać więźniem na zamku Bestii, uczy, że wrażliwość, dobro i miłość potrafią pokonać nawet zły czar.

            „Piękna i Bestia” zachwyciła uczniów scenariuszem wiernie oddającym atmosferę klasycznej baśni, grą aktorską, barwnymi kostiumami, niezwykłą scenografią, przejmującą choreografią, piękną muzyką i piosenkami. Wszytko to sprawiło, że oglądaliśmy spektakl z zapartym tchem. Przedstawienie dostarczyło nam niezapomnianych wrażeń.

          • Dzień Chłopaka w klasie 8g

          • Wrzesień to miesiąc, który kojarzy się nie tylko z rozpoczynającą się jesienią - to także miesiąc, w którym swój dzień świętują wszyscy mali i duzi chłopcy. Wrześniowe święto nie mogło obejść się bez echa w klasie 8g. Uczniowie tej klasy zostali bowiem obdarowani tematycznym prezentem. W tym roku szkolnym dziewczyny wykazały się kreatywnością i poczuciem humoru, przygotowując dla kolegów upominki w postaci zabawnych T-shirt’ów. Ten miły gest wprowadził radosną atmosferę, a chłopcy dumnie „paradowali” w swoich koszulkach po szkolnym korytarzu. Wszystkim Panom, niezależnie od wieku, życzymy dużo zdrowia oraz wszelkiej pomyślności! :)

            Katarzyna Studniarek

          • XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • 7 października będziemy obchodzić Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day).

            Ta bezpłatna akcja edukacyjna prowadzona w szkołach na całym świecie odbywa się każdego roku w pierwszy piątek października.

            „Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia. ”

            Rozpoczęliśmy już przygotowania. Uczniowie przypominają sobie tabliczkę mnożenia

            w trakcie zabaw oraz wzajemnego odpytywania; przygotowują również tematyczny wystrój pracowni.

            W tym roku Egzaminatorami będą członkowie Koła Matematycznego. W asyście opiekuna przeprowadzą oni egzaminy pisemne w klasach V-VIII i LO podczas 4 i 5 lekcji, a następnie na placu przed szkołą przeegzaminują również rodziców, nauczycieli i wszystkich innych odważnych dorosłych.

            Dla młodszych uczniów przygotowaliśmy kolorowanki, łamigłówki i stacje zadaniowe.

            7 października przypada również Światowy Dzień Uśmiechu, dlatego podejdźmy do sprawdzianu z tabliczki mnożenia z uśmiechem.

             

            Życzę Wszystkim udanej zabawy, niech tabliczka mnożenia będzie z Wami!

             

            Zachęcam również do egzaminu online! https://www.wmtday.org/pl/app/exam

            Koordynator ŚDTM

            Aneta Wiśniewska

          • Do świetlicy przyszła jesień

          • Wrzesień to miesiąc, w którym rozpoczęła się jesień- kolejna pora roku. W naszej świetlicy spędzamy czas między innymi wykonując prace plastyczne inspirowane tą porą roku. Świetlicowa jesień jest kolorowa i piękna. Prezentujemy prace wykonane przez naszych podopiecznych.

            Krystyna Matkowska

          • „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie”

          • Powrót do szkoły po wakacjach może być przyjemny i kolorowy. Kolejne doświadczenia, emocje, które nas wzbogacają możemy podnieść choćby z bieżni lekkoatletycznego stadionu. Siedmioro z nas mogło uczestniczyć w niezwykłym barwnym, sportowym wydarzeniu, które odbyło się w Poznaniu, pod patronatem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

            Głównym celem wizyty dzieci, uczniów z rocznika 2011 i 2012, głównie z Wielkopolski, na golęcińskim stadionie był udział w zawodach lekkoatletycznych „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie” i spotkanie z polskimi medalistami mistrzostwa Europy, świata, olimpijczykami. Wanessa Marcisz, Kacper Rybarczyk, Alan Gapski, Franciszek Nowaka, Oliver Goll, Stanisław Więczkowski, Bartosz Bździel mieli okazję porozmawiać, zrobić zdjęcie z naszą znakomitą sprinterką na 400 metrów Patrycją Wyciszkiewicz, aktualnym brązowym medalistą w sztafecie 4x100 metrów Patrykiem Wykrotą. W wydzielonym „miasteczku” olimpijskim można było sprawdzić swoja wiedzę z hymnu państwowego, przejść przez tory przeszkód i „wycenić” swoją sprawność. Wszystko zostało potwierdzone dyplomami, nagrodami, pamiątkami.

            Pół tysiąca najmłodszych lekkoatletów miało wspaniałą zabawę i z pewnością cel promocji dyscypliny uznawanej za królową sportu został przez organizatorów osiągnięty. Uczestnicy mogli wybrać dwie konkurencje, które stworzyły lekkoatletyczny dwubój. Na stadionie fruwały piłeczki palantowe, skakano wzwyż i w dal, biegano na dwóch sprinterskich dystansach. Bardzo dobre starty zanotowali nasi chłopcy, którzy w maju osiągnęli trzeci wynik w województwie w trójboju lekkoatletycznym, ale śmiało można powiedzieć, że „gwiazdą” zawodów okazała się Wanessa, która zwyciężyła w skoku wzwyż z wynikiem 135 cm i zdobyła brązowy medal w biegu na 60 metrów i tym samem znalazła się w reprezentacji Wielkopolski na finały „Lekkoatletycznych Nadziei Olimpijskich” w Warszawie. Brawo!

            Łukasz Spychalski

          • Ognisko klasowe - 6b

          • Uczniowie klasy 6b wraz z rodzicami, rodzeństwem i wychowawcą spędzili aktywnie piątkowe popołudnie na terenie ośrodka Pelikan w Lubiewie. Przygotowaniem ogniska zajęli się ojcowie, a dzieci pod bacznym okiem mam i wychowawczyni przygotowywały szaszłyki, tworzyły kompozycje kwiatowe, zaplatały warkoczyki, malowały twarze, grały w gry zespołowe. Po wspólnym posiłku odbyły się podchody. Chłopcy tak sprytnie oznaczyli trasę, że dziewczęta poszły zupełnie inną drogą i spaliły znacznie więcej kalorii niż miały w planach. Mimo to wszyscy dobrze się bawili i wracali do domów pełni wrażeń.

            Serdecznie dziękuję Rodzicom za zaangażowanie w organizację spotkania!

            wychowawczyni klasy 6b

            Aneta Wiśniewska

          • Pierwsze zajęcia z CMI za nami

          • Dzisiaj odbyły się pierwsze zajęcia koła informatycznego realizowanego w ramach projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego. Zaczęliśmy nietypowo, bo od robotyki. Podczas spotkania uczniowie mogli samodzielnie złożyć swojego robota i przetestować jego działanie.

            Projekt CMI stanowi kompleksową koncepcję wzmocnienia polskiej edukacji informatycznej ukierunkowanej na kształcenia uzdolnionych uczniów przy zaangażowaniu najlepszych uczelni technicznych w kraju. CMI umożliwia uczestnikom odkrywanie i rozwój talentów uczniowskich, szczególnie w zakresie informatycznym, nastawionym na rozwiązywanie problemów. Między innymi poprzez start w zawodach algorytmicznych i projektowych

            Zainteresowanych zapraszamy na zajęcia.

          • „Międzynarodowy Dzień Kropki”

          • Zagadka dla uczniów - Dzień Kropki - (Jeżeli wiesz jakie liczby wpisać w brakujące okienka , to podaj odpowiedź swojemu nauczycielowi matematyki, a dowiesz się, czy otrzymasz „ plusa”. Następna zagadka już wkrótce )

            15 września 2022r. to Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności i zabawy połączone z kropką oczywiście. To dzień w którym wraca się do historii małej Vashti( napisanej przez P. Reynoldsa), która dzięki kropce uwierzyła w siebie, a także pomogła uwierzyć w siebie innym. W naszej szkole uczniowie chętnie włączyli się do kropkowanych zabaw i zadań przygotowanych przez nauczycieli matematyki. Dzieci podczas zajęć budowały pozytywną samoocenę, wiarę we własne możliwości i rozwijały swoją kreatywność.

          • Plenerowe spotkanie klas pierwszych liceum

          • Klasy pierwsze liceum spotkały się na wspólnym grillowaniu w piątek w Lubczu Wielkim. Spotkanie było okazją do rozluźnienia szkolnej atmosfery, pogłębienia więzi i nawiązania kontaktu z nowymi kolegami i koleżankami w niepowtarzalnej atmosferze przy muzyce, śmiechu i rozmowach. Dziękujemy rodzicom za pyszne babeczki i ciasto drożdżowe. Pogoda i nastroje dopisały.

          • „Zdrowo i bezpiecznie w szkole”

          •             Dnia 14.09.2022r. w naszej szkole odbyły się dwa apele mające na celu przypomnienie podstawowych zasad bezpieczeństwa w szkole i poza nią. Uczniowie klasy 4a, pod kierunkiem p. Anny Bogdziewicz, przedstawili młodszym kolegom i koleżankom z klas 1-4 skutki zachowań niebezpiecznych, przypomnieli podstawowe zasady ruchu drogowego oraz zagrożenia czyhające na uczniów w drodze do szkoły i w domu. Uczniowie klasy 8g, przygotowani przez p. Katarzynę Studniarek i p. Martę Górską, poza podstawowymi zasadami bezpieczeństwa na drodze, zwrócili szczególną uwagę na bezpieczeństwo uczniów w sieci oraz zachowania niebezpieczne w szkole, nasilające się przez agresję i przemoc.

                        Co więcej, uczniowie klas 1-3 zapoznali się, dzięki filmowi edukacyjnemu, z zasadami bezpiecznego dotarcia do i ze szkoły, natomiast uczniowie klasy czwartej uczestniczyli na lekcjach wychowania fizycznego w grach i zabawach z wykorzystaniem znaków drogowych, ucząc się podstawowych przepisów ruchu drogowego.

                        Mamy nadzieję, że nowy rok szkolny będzie przyjazny, radosny, pracowity i przede wszystkim - bezpieczny!

             

            Katarzyna Studniarek

          • ABC EMPATII

          • Wykorzystując bogate doświadczenia i moc pozytywnych wrażeń, jakich dostarczyła nam, w ubiegłym roku szkolnym, praca przy realizacji projektu edukacyjnego ABC EKONOMII, podjęliśmy się nowego wyzwania. Od września uczniowie klasy pierwszej abcd oraz trzeciej abc przystąpili do realizacji projektu ABC EMPATII. Założeniem projektu jest pokazanie świata, w którym wszystkie dzieci zasługują na takie samo traktowanie, bez względu na ich stan zdrowia, wytłumaczenie językiem dziecka na czym polegają różne niepełnosprawności i schorzenia oraz objaśnienie związanych z nimi różnic w codziennym funkcjonowaniu, uwrażliwienie dzieci na inny niż ich własny stan zdrowia, kształtowanie pozytywnych postaw wśród dzieci i ich rodziców. Projekt składa się z książki „ABC empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami” napisanej przez Wiktora Czepczyńskiego, Żanetę Kupczyk i Katarzynę Muzykę-Jacheć. Książka jest kontynuacją przygód Zosi i Maksa znanych już dzieciom z „ABC ekonomii…”. Bohaterowie, o rok starsi, jako pierwszoklasiści doświadczają niecodziennych sytuacji, z których wynoszą ważne życiowe lekcje. Poznają kolegów i koleżanki, mierzących się z niepełnosprawnościami i schorzeniami. Nowe relacje i doświadczenia uczą naszych młodych bohaterów empatii i tolerancji. ABC EMPATII poprzez edukację najmłodszych, ma za zadanie likwidację barier i stereotypów związanych z osobami z niepełnosprawnościami, a także zmianę myślenia i negatywnych postaw.

          • Razem przez świat

          •  

            Miło nam poinformować, że w tym roku szkolnym klasa 2 b pod kierunkiem p.Magdaleny Gapskiej, przystąpiła do realizacji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego #Razemprzezświat. Celem projektu jest wzmacnianie poczucia więzi z rodziną, klasą, szkołą, miastem, ojczystym krajem, kontynentem. Ponadto kształtowanie poczucia własnej tożsamości – fundamentu tworzenia tolerancyjnych postaw, otwartych na różnorodność ludzkich kultur i ich zrozumienie.

          • I Zlot Młodzieżowych Rad Wielkopolski

          • Dzisiaj nasi licealiści uczestniczyli w I Zlocie Młodzieżowych Rad Wielkopolski. Spotkanie to zaowocowało wymianą doświadczeń i pomysłów aktywnie działających Rad Młodzieży na rzecz swojej miejscowości. Spotkanie poświęcone było prezentacji Rad Młodzieżowych z województwa wielkopolskiego, szkoleniu oraz budowaniu wzajemnych relacji. W zlocie uczestniczyli przedstawiciele 16 młodzieżowych rad oraz zaproszeni goście.

          • Warsztaty medialne

          • W dniu 16. sierpnia zaczęła się kolejna już 25. edycja międzynarodowych warsztatów medialnych „Jedno Ujęcie”, zorganizowane przez Fundację Filmowiec za wsparciem finansowym i merytorycznym Organizacji Niemiecko-Polskiej Współpracy Młodzieży oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Tegoroczni uczestnicy przyjechali z Polski, Niemiec, jak również grupa uczniów z Ukrainy, w tym z naszej szkoły. Stało się to możliwe dzięki rzeczowej i finansowej pomocy naszych wieloletnich przyjaciół z Ośrodka edukacji młodzieży Jugendbildungsstätte Burg Ludwigstein w Witzenhausen i osobiście jego kierownikowi Stephanowi Sommerfeldowi. Pierwsze 8 dni były wypełnione ciekawymi wykładami o języku filmu i intrygującymi zadaniami, które w późniejszym czasie okazały się bardzo przydatne przy robieniu zdjęć i tworzeniu autorskich filmów w technice jednego ujęcia. Różne techniki animacji pokazał i dał możliwość stworzyć własne krótkie filmiki kierownik Studia Filmów Animowanych Fantasia Dresden, Rolf Birn. Następne dni zostały poświęcone przez uczestników na pracę nad końcowymi dziełami. Podczas całych warsztatów mięliśmy dostęp do profesjonalnego sprzętu i dobrych rad ekspertów. Ale nie tylko pracą jedyną żyje człowiek. W międzyczasie odbyły się również: wycieczka do Gdańska i rejs statkiem do Sopotu, wyprawa na ruchome wydmy i ekscytująca noc horrorów w labiryncie strachów. 28.08.2020 odbył się przegląd stworzonych przez uczestników filmów wraz z ogłoszeniem wyników konkursów: fotograficznym, operatorskim i filmowym. Filmy i zdjęcia wykonane przez uczniów naszego Liceum zdobyły nagrody a ich autorzy dostali cenne nagrody finansowe i rzeczowe.

             

             

            Am 16. August begann die 25. Begegnung des internationalen Medienworkshops „Eine Einstellung“, der von der Stiftung Filmowiec mit finanzieller und materieller Unterstützung des Deutsch-polnischen Jugendwerks und des polnischen Filmemacherverbandes organisiert wird. Die diesjährigen Teilnehmer kamen aus Polen, Deutschland und eine Gruppe von Schülern aus der Ukraine, darunter auch aus unserer Schule. Dies wurde ermöglicht dank der materiellen und finanziellen Unterstützung unserer langjährigen Freunde aus der Jugendbildungsstätte Burg Ludwigstein in Witzenhausen und deren Leiter Stephan Sommerfeld persönlich. Die ersten acht Tage waren mit interessanten Vorträgen über die Sprache des Films und spannenden Aufgaben gefüllt, die sich später als sehr nützlich für das Drehen und Erstellen von Originalfilmen in Eine Einstellung-Technik erwiesen. Der Leiter des Animationsfilmstudios Fantasia Dresden, Rolf Birn, demonstrierte verschiedene Animationstechniken und gab den Jugendlichen die Möglichkeit, ihre eigenen Kurzfilme zu erstellen. In den folgenden Tagen arbeiteten die Teilnehmer an ihren endgültigen Kreationen. Während des gesamten Workshops hatten wir Zugang zu professioneller Ausrüstung und guten Ratschlägen von Experten. Aber der Mensch lebt nicht nur von der Arbeit. In der Zwischenzeit gab es auch einen Ausflug nach Gdańsk und eine Bootsfahrt nach Sopot, einen Ausflug zu den Wanderdünen und eine aufregende Horrornacht im Horror Labyrinth. Am 28. August 2020 gab es eine Sichtung der von den Teilnehmern erstellten Filme mit Bekanntgabe der Ergebnisse des Foto-, Kamera- und Filmwettbewerbs. Filme und Fotos von Schülern unseres Gymnasiums wurden prämiert, ihre Autoren erhielten wertvolle Geld- und Sachpreise.

             

             

      • Kontakt

        • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim
        • 67 25 64 087, /sekretariat, ul.Sienkiewicza 1/ 693 713 462, 67 25 64 035 /sekretariat, ul. Wojska Polskiego 31/ 67 25 65 614 /świetlica, ul.Wojska Polskiego 31/
        • ul. Sienkiewicza 1, 64-761 Krzyż Wielkopolski Poland
        • tel. 607 590 711 do dyrektora szkoły w pilnych sprawach
        • www.zso.krzyz.pl
    • Galeria zdjęć

        brak danych