• Bezpiecznie w szkole

          • 3.06.2022 roku uczniowie klasy 3a i 3d uczestniczyli w spotkaniu z st. sierż. Emilią Wilk Policjantką w Krzyżu Wielkopolskim. Uczniowie mieli okazję porozmawiać o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych. Nasz Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze, omówił sposoby unikania lub pokonywania ich. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe.

            Tematem pogadanki była też odpowiedzialność prawna nieletnich, agresja i przemoc wobec rówieśników i pracowników szkoły oraz zasady zachowania się obowiązujące w szkole i poza nią. Na spotkaniu uczniowie dowiedzieli się, jakie mają prawa i obowiązki w świetle prawa, kto i kiedy ponosi odpowiedzialność prawną. Prowadząca pogadankę uświadomiła uczniom, że mają prawo czuć się bezpiecznie w domu, w szkole i na ulicy. Na co dzień mogą liczyć na pomoc ludzi i organizacji, które są do tego powołane.

            Poruszane tematy cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, o czym świadczyły liczne pytania kierowane do Policjantki.

            Wychowawca klasy 3a

            Marta Górska

          • PROGRAM JOGA W SZKOLE

          • Joga dla dzieci to cudowny sposób do pracy z ich postawą ciała, emocjami, oddechem, a w szczególności koncentracją uwagi.

            Szkoła jest miejscem, gdzie następuje nie tylko intelektualny rozwój dzieci, ale także emocjonalny. W tym kontekście mówi się o harmonijnej współpracy lewej i prawej półkuli mózgu. Eksperymenty przeprowadzone nad wpływem technik relaksacyjnych, ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń jogi, wskazują, że te techniki mają istotny wpływ na polepszenie pracy mózgu. Joga jest praktyką, która nierozerwalnie łączy zdrowie fizyczne, psychiczne i moralne. Wpływa wszechstronnie na rozwój dziecka, angażując wszystkie sfery jego osobowości. Pracując z ciałem, wpływamy na jego emocje, uczucia, wrażenia.

            Ćwiczenia jogi są wykorzystywane w zabawach i ćwiczeniach ruchowych bez wchodzenia w zawiłości systemu filozoficzno-religijnego. Pracę z dziećmi zaczynamy od poznania ciała, poprawnego oddechu, poznania sposobów relaksacji i w końcu ćwiczeń postawy. W czasie zajęć wykorzystywane są między innymi  elementy ćwiczeń:

            • Relaks ciała i umysłu czyli tzw. relaksacja. Jest to stan rozluźnienia psychosomatycznego, który likwiduje napięcie mięśniowe, wycisza organizm, zwiększa stan równowagi psychofizycznej.
            • Pozycje jogi, czyli asany, które rozciągają, wzmacniają mięśnie, poprawiają krążenie. Zapewniają zdrowie psychiczne i fizyczne, utrzymując w dobrej formie ciało i psychikę.
            • Ćwiczenia oddechowe. To kontrola oddechu, która uczy, jak koncentrować umysł.

             

            Głównym założeniem Programu ,,Joga w szkole” jest kształtowanie u dziecka ogólnej sprawności fizycznej, nabywanie umiejętności interpersonalnych poprzez ćwiczenia jogi oraz rozwijanie potencjalnych możliwości ukrytych w mózgu. Dzięki ćwiczeniom jogi, dzieci łatwiej skupiają uwagę, są bardziej świadome własnego ciała, skoncentrowane. Powtarzanie asan dobrze wpływa na pamięć, pobudza wyobraźnię i rozwija kreatywność. Dzieci na zajęciach uczą się szacunku do siebie i innych. Każdy ćwiczy jak umie. Zachęcamy  do obejrzenia krótkiej relacji z naszych zajęć.

            Uczniowie klasy IIId wraz z wychowawcą Agatą Zielińską

          • Podsumowanie konkursu językowego „I’m brilliant”

          • Dnia 26.05.2022r. odbył się szkolny konkurs z języka angielskiego dla uczniów klasy III „I’m brilliant”. Do konkursu przystąpiło łącznie 27 uczniów ze wszystkich oddziałów klasy III. Konkurs miał formę testu wielokrotnego wyboru i składał się z 18 zadań, z których uczeń mógł zdobyć maksymalnie 35 punktów. Po zakończeniu postępowania konkursowego wyłoniono następujących laureatów:

            I miejsce - Emilia Heft kl. IIIa - 34pkt

            II miejsce - Zuzanna Boracka kl. IIIa - 33pkt

            III miejsce - Hanna Grot kl. IIIa - 30pkt

            Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, skromne upominki oraz cząstkowe oceny celujące z języka angielskiego, a laureaci dodatkowo nagrody książkowe ufundowane przez szkolną Radę Rodziców. Wszystkim dziękujemy za udział, a laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

            Katarzyna Studniarek - organizator konkursu

            Marta Tomaszewicz-Molenda - członek komisji konkursowej

          • Język niemiecki w wirtualnej rzeczywistości

          • Uczniowie klasy 7c przenieśli się podczas lekcji języka niemieckiego do wirtualnej rzeczywistości.
            W ramach tematu „Fakten über Deutschland” uczniowie przy użyciu okularów VR odwiedzili charakterystyczne miejsca w Niemczech np. Bramę Brandenburską, stadion Bayern Monachium. Wizualizacje miejsc w trybie 360°oraz trójwymiarowe obiekty, które były na wyciągnięcie ręki przeniosły uczniów w zupełnie inny  wymiar.

            Wykorzystanie okularów VR na lekcji pomogło uczniom bardziej zaangażować się w omawiany temat oraz wzbudziło wiele emocji i pozwoliło doświadczyć rzeczy do tej pory widocznych jedynie na kartkach podręcznika.

          • Wycieczka do Bydgoszczy

          • W klasie 6a, wycieczki z okazji Dzień Dziecka stają się już tradycją. Tym razem udaliśmy się do Bydgoszczy. Nasze poznawanie miasta rozpoczęliśmy od rejsu Trasą Słoneczną po rzece Brdzie. Następnie udaliśmy się Muzeum Wodociągów, skąd m.in. mogliśmy podziwiać panoramę miasta. Po zwiedzaniu wieży udaliśmy się na Starówkę, aby obejrzeć pozostałe atrakcje. Wycieczka choć trwała bardzo krótko na pewno zostanie w naszej pamięci choćby dlatego, że mogliśmy wspólnie spędzić czas, nie tylko w szkolnej ławce.  

          • Krzysztof Baliński zdobywcą II miejsca w wojewódzkim konkursie historycznym  „1939 – 1945. Wojenne losy Polski i Polaków”

          • Pomimo, iż od zakończenia II wojny światowej mijają kolejne lata pamięć o tragicznych wydarzeniach z lat 1939- 1945 jest wciąż obecna w zbiorowej świadomości. Największa wojna w historii ludzkości jest też ważnym elementem tradycji naszej szkoły.

            31 maja 2022 w Poznaniu odbył się finał wojewódzkiego konkursu historycznego dla szkół podstawowych „1939 – 1945. Wojenne losy Polski i Polaków”. Konkurs organizowany przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu od wielu lat pozwala miłośnikom historii z całej Wielkopolski sprawdzić swoją wiedze m.in. życia codziennego Polaków, polityki okupantów wobec polskich obywateli, struktur i działalności Polskiego Państwa Podziemnego czy funkcjonowania polskich władz państwowych na uchodźstwie.

            Miło nam poinformować, iż Krzysztof Baliński, uczeń klasy VIII zajął w tegorocznej edycji konkursu II miejsce i miano laureata wojewódzkiego konkursu historycznego  „1939 – 1945. Wojenne losy Polski i Polaków”. Krzysztof, któremu serdecznie gratulujemy, otrzymał liczne nagrody rzeczowe oraz bon zakupowy.

                                                                                                                                           Tomasz Molenda

          • ZIEMIA KRZYSKA

          • Podsumowanie wyników konkursu plastycznego

            "Moje miasto- moja miejscowość"

                      W miesiącu kwietniu uczniowie naszej szkoły przygotowywali prace konkursowe pt. "Moje miasto- moja miejscowość". Tematyka konkursu powinna koncentrować się wokół hasła „Moje miasto- moja miejscowość”,rozumianego zarówno w aspekcie historycznym jak i aktualnego obrazu miasta. Prace wykonane techniką dowolną mogły ukazywać historię miasta, najpiękniejsze zakątki urbanistyczne i przyrodnicze.

            Celem konkursu było uświadomienie dzieciom wartości i przynależności do

            ich „małych ojczyzn”. Rozbudzenie zainteresowania historią, kulturą i tradycją Krzyża Wielkopolskiego. Propagowanie wśród młodego pokolenia poczucia tożsamości lokalnej jak również umożliwienie uczestnikom konkursu rozwoju kreatywności oraz umiejętności plastycznych.

                      Miło nam jest przedstawić wyniki konkursu.

            Wśród uczestników klas I-III pierwsze miejsce zajęły Maria Krzyżostaniak oraz Emilia Heft. Drugie miejsce zdobyły Kinga Maryniak i Zuzanna Berg . Natomiast trzecią lokatę zajęła Hanna Grot.

            Przyznano również wyróżnienia, które otrzymali Gracjan Wojtkowiak, Kornelia Górska, Dominik Szymański, Anastazja Matkowska oraz Patryk Taran.

                      Natomiast w kategorii klas starszych pierwsze miejsce zajęła Hanna Boharewicz, drugą lokatę osiągnął Maksymilian Komarnicki a trzecie miejsca zajęli Alan Gapski oraz Maria Skowrońska. Wyróżnienia otrzymali Barbara Bućkowska, Franciszek Miara i Oskar Rok. Gratulujemy laureatom oraz wszystkim uczestnikom konkursu !!!

                      Dziękujemy Szkolnej Radzie Rodziców oraz pani Magdalenie Gapskiej za ufundowanie nagród.

                      Zapraszamy do obejrzenia galerii prac młodych artystów.

                     

                                                                                                        Organizatorzy

          • ..

          • https://zsorybczewice.edupage.org/elearn/pics/text/text_text49/49ad82c09c3207f037760f8d33762d5c55154351

            XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

            Wielkie czytelnicze święto obchodzone było w Zespole Szkół Ogólnokształcących 1 czerwca 2022 r. pod hasłem: Polscy autorzy dla klimatu.

            My, ludzie, swoimi działaniami produkcją, transportem, konsumpcją, śmieciami zatruwamy Ziemię, niszczymy jej zasoby i zaburzamy równowagę w przyrodzie. Doprowadziliśmy do globalnego kryzysu ekologicznego i zmian klimatycznych, które zagrażają życiu na planecie. Musimy podjąć szybkie działania, by zapobiec katastrofie. Jedną z metod przeciwdziałania kryzysowi ekologicznemu jest edukacja młodego społeczeństwa.

            Kampania czytania z hasłem „Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie!” jest adresowana do rodziców, opiekunów, wychowawców i edukatorów. Codzienne czytanie dziecku przez dorosłego przynosi ogromne korzyści, m.in.:

            - buduje więź z dzieckiem będącą fundamentem jego zdrowia emocjonalnego,

            - doskonali język i ułatwia rozumienie świata,

            - rozwija inteligencję emocjonalną, poznawczą i moralną,

            - poszerza wiedzę i kładzie mocne podwaliny pod sukcesy w szkole i w życiu.

            Zaproszeni goście: była burmistrz i radna Krzyża Wlkp. Jolanta Korbik, specjalista ds. komunikacji społecznej Nadleśnictwa Krzyż Karolina Śpiewak oraz bibliotekarz z Biblioteki Publicznej w Krzyżu Wlkp. Monika Krzywińska czytali dzieciom wybrane fragmenty szeroko pojętej literatury ekologicznej, pokazywali im piękno przyrody i uwrażliwiali na kwestie ekologiczne.

             

            Marzena Kućko

            Zbigniew Woźny

    • Kontakt

      • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim
      • 67 25 64 087, /sekretariat, ul.Sienkiewicza 1/ 693 713 462, 67 25 64 035 /sekretariat, ul. Wojska Polskiego 31/ 67 25 65 614 /świetlica, ul.Wojska Polskiego 31/
      • ul. Sienkiewicza 1, 64-761 Krzyż Wielkopolski Poland
      • tel. 607 590 711 do dyrektora szkoły w pilnych sprawach
      • www.zso.krzyz.pl
  • Galeria zdjęć

      brak danych