• Sadzimy drzewa

          • Jak ważne są drzewa dla człowieka, wiemy wszyscy doskonale. Każdeg dnia znika z naszej planety mnóstwo tych cennych roślin. Aby chociaż w nieznaczny sposób temu przeciwdziałać, uczniowie klasy 1a, 1b, 1c i 1d we wtorek 10 października posadzili ,,swoje drzewka’’. Na trzecie lekcji wszyscy pierwszoklasiści zebrali się przed szkołą i pod opieką swoich pań zasadzili młode brzozy. Drzewka były jednym z upominków, które dzieci otrzymały z okazji pasowania na ucznia, a fundatorem jest Rada Rodziców przy ZSO w Krzyżu Wlkp. Termin sadzenia drzew nie był przypadkowy, bowiem 10 października obchodzony jest Światowy Dzień Drzewa. Mamy nadzieję, że drzewa wyrosną piękne oraz ogromne i będą wspaniałą pamiątką z lat szkolnych dla uczniów pierwszej klasy.

          • Dzień Gier Planszowych

          • Gry planszowe są doskonałym sposobem spędzania wolnego czasu, alternatywą dla telewizji, komputera, telefonu. Nie tylko bawią, ale rozwijają wyobraźnię, uczą przewidywania, podejmowania decyzji, zasad fair play oraz właściwego funkcjonowania w grupie. Mając to na uwadze, w poniedziałek 10 października włączyliśmy się w obchody Dnia Gier Planszowych. Podczas wybranych lekcji oraz przerw uczniowie prowadzili rozgrywki min. grali w  warcaby i chińczyka.

          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • 7 października nasza szkoła włączyła się w  obchody XII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day).

            Organizatorem Głównym ŚDTM jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego z Poznania, promujące zabawową formę nauczania-uczenia się matematyki.

            Członkowie Koła Matematycznego przeprowadzili egzaminy pisemne w klasach V-VIII i LO.

            Do egzaminu przystąpiło 315 uczniów, z czego pięciominutowy test bezbłędnie wykonało tylko 32% uczniów. Błędy jakie popełniali uczniowie wynikały nie tyle z nieznajomości tabliczki mnożenia, co uważnego przeczytania założeń dotyczących liczb.

            Do egzaminu ustnego przystąpiło 40 odważnych dorosłych, którzy bezbłędnie odpowiadali na pytania uczniów.

            Oprócz egzaminów uczniowie rozwiązywali również łamigłówki i wzajemnie odpytywali się z tabliczki mnożenia.

            Akcję przeprowadziliśmy w oparciu o materiały udostępnione  przez organizatora tj.  losy, logo, plakaty, scenariusze gier, łamigłówki. Zaczerpnęliśmy również  pomysły z fb/ Królowa Matma.

            Koordynator ŚDTM

            Aneta Wiśniewska

          • Licealistki i licealiści wybrali władze swojego Samorządu

          • Kilka dni temu uczennice i uczniowie Liceum Ogólnokształcącego wybrali, zgodnie z Ordynacją wyborczą do Rady Samorządu Uczniowskiego Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim uchwaloną przez Radę SU, swoje nowe władze.

            Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwała Szkolna Komisja Wyborcza, która przygotowała listy wyborczyń i wyborców oraz karty do głosowania. Spośród 12 kandydatów, z których część, korzystając ze swoich praw, prowadziła kampanię wyborczą, wybrano 8 członkiń i członków Rady Samorządu Uczniowskiego LO. Radę uzupełniają przewodniczące klas, wybrane w głosowaniach na początku września w wyborach klasowych.

            Nowowybrana Rada zebrała się już na pierwszym spotkaniu, ukonstytuowała się i przyjęła do realizacji plan pracy w tym roku szkolnym.

            Wszystkim członkiniom i członkom rady Samorządu Uczniowskiego LO życzymy owocnej pracy, realizacji zamierzeń, wielu ciekawych pomysłów, satysfakcji z działań podejmowanych na rzecz całej społeczności licealnej.

             

             

          • „Balladyna” teatralna baśń o miłości i zbrodni.

          • 06.10.2022r. uczniowie klas VIIIa, VIIId,, VIIIe, VIIIf  i VIIIg wraz z opiekunami obejrzeli spektakl w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie. Przedstawienie pt. „Balladyna” zrobiło ogromne wrażenie.

            Tekst Słowackiego w gorzowskiej inscenizacji to baśń o miłości, zbrodni, zazdrości ludzkich ułomnościach. To też opowieść o grupie, która na nas wpływa, wymaga, oczekuje i popycha do kolejnych działań. W spektaklu istotna rolę odgrywa tłum, artyści poruszają się w rytm nadawany im przez jednego z aktorów.

            Historia napisana przez Słowackiego w wykonaniu gorzowskich artystów brzmi bardzo współcześnie- np. Grabiec stylizuje się na współczesnego rapera, dziewczęta w czasie malinowego turnieju nucą piosenkę Grechuty „Niepewność”.

            Cieszymy się, że udało nam się obejrzeć to niezwykłe widowisko, tym bardziej, że dramat J. Słowackiego pt. „Balladyna” jest lektura obowiązkowa i może pojawić się na egzaminie ósmoklasisty.

          • FINAŁ LEKKOATLETYCZNYCH NADZIEI OLIMPIJSKICH 2022   30.09-1.10.2022 WARSZAWA

          •             Dzięki zwycięstwu w dwuboju LA w eliminacjach w Poznaniu, Wanessa Marcisz mogła wraz z reprezentacją Wielkopolski wystartować w FINALE KRAJOWYM, który odbył się na świetnie przygotowanych obiektach AWF z profesjonalną obsadą tych zawodów. Imprezę tą swoją obecnością uświetniły gwiazdy polskiej lekkiej atletyki min. Kornelia Lesiewicz, Anna Jesień, Wioletta Frankiewicz, Patrycja Wyciszkiewicz, Paweł Wojciechowski oraz mistrzowie olimpijscy Dawid Tomala , Tomasz Majewski i Wojciech Nowicki. Młodzi zawodnicy mieli okazję porozmawiać, uścisnąć dłoń mistrzom i sfotografować się z nimi.

                        Podobnie jak w Poznaniu Wanessa startowała w dwuboju( bieg na 60m , skok wzwyż) i zajęła znakomite II miejsce, jednocześnie zwyciężyła w swojej,, koronnej” konkurencji w skoku wzwyż z wynikiem 130 cm. Należy zaznaczyć, że Wanessa miała dopiero w tym roku szkolnym okazję skakać wzwyż po raz pierwszy w życiu, a zawody w Warszawie były drugimi zawodami podczas których startowa w tej konkurencji, Ogromne gratulacje i gromkie brawa dla Wanessy. Mam nadzieję, że była to fajna zabawa i wspaniała przygoda. Życzymy  Ci dalszych sukcesów sportowych również w innych dyscyplinach sportu.

          • #CodeWEEK z najmłodszymi

          • Europejski Tydzień Kodowania to oddolna inicjatywa, w ramach której świętujemy kreatywność, rozwiązywanie problemów i współpracę poprzez programowanie i inne działania związane z technologią. Europejski Tydzień Kodowania jest przedsięwzięciem realizowanym przez wolontariuszy – ambasadorów wiodących nauczycieli i entuzjastów kodowania na całym świecie. Jest ono wspierane przez Komisję Europejską i ministerstwa edukacji w Unii Europejskiej i krajach Bałkanów Zachodnich.

            Dzisiaj „weterani” Centrum Mistrzostwa Informatycznego wprowadzali w tajniki programowania uczniów klas czwartych szkoły podstawowej uczęszczających na zajęcia koła informatycznego w budynku przy ulicy Wojska Polskiego. W ten sposób zainaugurowaliśmy obchody X Europejskiego Tygodnia Kodowania.

             

             

          • Pasowanie na Ucznia

          • Jak co roku uczniowie klas pierwszych z wielkim zapałem rozpoczęli naukę w naszej szkole. W dniu 30 września 2022 r. odbyło się PASOWANIE NA UCZNIA .
            Pasowanie to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu pierwszoklasisty. Od tego dnia każde dziecko czuje się prawdziwym uczniem, czyli pełnoprawnym członkiem szkolnej rodziny. To wyjątkowy dzień dla naszych najmłodszych uczniów, którym życzymy sukcesów i radosnego pobytu w murach naszej szkoły.

          • Licealistki i licealiści na  Wydziale Historii UAM w Poznaniu

          • Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, przyszłe studentki i studenci z naszego liceum mogli po raz kolejny skorzystać z zaproszenia na wykłady i warsztaty z historii dla uczniów szkół ponadpodstawowych „Powtórka przed ….” organizowane przez Instytut Historii UAM w Poznaniu. Temat wiodący tegorocznej XVI edycji spotkań brzmiał „Rządzący i rządzeni na przestrzeni wieków”.

            Wcześnie rano 29 września udaliśmy się pociągiem do Poznania, a następnie autobusem ZTM bardzo okrężną trasą (roboty drogowe w dużej części miasta i nieczynna remontowana trasa PST) dotarliśmy do Kampusu Uniwersyteckiego Morasko.

            W bardzo nowoczesnym budynku Collegium Historicum przez następne kilka godzin uczennice i uczniowie uczestniczyli w warsztatach (do wyboru było 6 tematów) m.in. „Ewolucja rzymskiego rynsztunku a starożytne metody walki”, „Państwo wobec epidemii cholery w XIX wieku” czy „Niewykorzystany potencjał. Rzecz o „polskim Stevie Jobsie” i „polskim Billu Gatesie” i wykładach. Te też były bardzo różne – słuchaczom najbardziej podobał się wykład prof. UAM dra hab. Piotra Okulewicza „Marszałek Józef Piłsudski – znany i nieznany”, z którego dowiedzieliśmy się np. jak tworzono legendę Marszałka czy też jak on sam traktował swoich sojuszników i przeciwników politycznych.

            Każda z uczestników i uczestniczek „Powtórki przed …” otrzymał broszurę zawierającą teksty wszystkich wykładów i warsztatów oraz informacje o warunkach, kierunkach, specjalnościach i zasadach studiowania na Wydziale Historii UAM.

            Dodatkowym atutem naszego pobytu w Collegium Historicum było poznanie jak wyglądają sale wykładowe i ćwiczeniowe na wyższej uczelni.

            Pełni wrażeń – także komunikacyjnych – powróciliśmy do Krzyża około godziny 18.15.

            Barbara Brzozowska

             

             

             

             

             

          • WIZYTA W DOMU WODOROWYM W SZWECJI

          •  

            W dniach 25.09. – 28.09. 2022r  pani Agnieszka Nawojczyk miała przyjemność uczestniczyć w zagranicznej delegacji województwa wielkopolskiego do Szwecji. Wyjazd do Goteborga był nagrodą za zdobycie III miejsca w  konkursie „Szkoła Wodorowa” organizowanego przez Departament Gospodarki UMWW, którego celem było zapoznanie się z potencjałem gospodarki wodorowej.

            Program wizyty obejmował:

            - prezentację Regionu Biznesowego Goteborga i strategię rozwoju gospodarki wodorowej w Wielkopolsce;

            - wizytę w Szwedzkim Laboratorium Transportu Elektrycznego;

            - pobyt w Nilsson Energy Hydrogen House;

            - prezentację  Krajowego Stowarzyszenia Hydrogen Sweden i krajowej strategii wodorowej.

            Podczas spotkań, które przebiegały w bardzo życzliwej atmosferze towarzyszyła wymiana doświadczeń i ciekawych pomysłów.

          • Licealiści z Krzyża Wlkp. na WARSZTATACH LITERACKICH I NOCY NAUKOWCÓW na WNPiD UAM w Poznaniu

          • „Weź udział w warsztatach i zostań mistrzem kreatywnego pisania!” - takim hasłem zachęceni uczniowie krzyskiego liceum z medialnej klasy 1 M oraz klasy 1MP wzięli udział w warsztatach literackich, organizowanych przez mistrza kryminału Ryszarda Ćwirleja oraz laureatkę konkursów literackich Annę Zborowską, które odbyły się 30 września br. od godz. 16:00 do 18:00 na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, przy ulicy Uniwersytetu Poznańskiego 5 w Poznaniu.

            Podczas zajęć uczestnicy poznawali tajniki pisania dobrych historii, cechy charakterystyczne kryminału oraz planowali próby literackie pod okiem Ryszarda Ćwirleja. Anna Zborowska z kolei zapoznała młodzież ze sztuką pisania krótszych form prozatorskich, co może okazać się przydatną umiejętnością nie tylko na maturze!

            Noc Naukowców

            Po warsztatach literackich nadeszła kolej na Noc Naukowców na WNPi D UAM i prelekcję „CO W NIEBIE BŁYSZCZY?” Sławomira Matza, który pasjonuje się astronomią.

            Uczniowie mieli okazję odkryć tajniki nocnego nieba, poznać techniki przydatne początkującym astronomom oraz znaleźć … odpowiedź na pytanie celownika: „komu/czemu się przyglądamy?” w pogodne noce. Autorskie zdjęcia gwiezdnych konstelacji oraz pełne pasji komentarze nieco przybliżyły słuchaczom odległe tajemnice Kosmosu.

            Pełni wrażeń uczestnicy, pod opieką p. Ewy Kowal, wrócili do Krzyż Wlkp. przed północą.

             

    • Kontakt

      • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim
      • 67 25 64 087, /sekretariat, ul.Sienkiewicza 1/ 693 713 462, 67 25 64 035 /sekretariat, ul. Wojska Polskiego 31/ 67 25 65 614 /świetlica, ul.Wojska Polskiego 31/
      • ul. Sienkiewicza 1, 64-761 Krzyż Wielkopolski Poland
      • tel. 607 590 711 do dyrektora szkoły w pilnych sprawach
      • www.zso.krzyz.pl
  • Galeria zdjęć

      brak danych