W Powiatowym Turnieju wiedzy z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej pn. „Z pierwszą pomocą za pan brat”, który odbył się 06.06.2025 r. w Trzciance, nasza drużyna w składzie Anna Pawluk i Nikola Urlewicz - obie z klasy 8a - zdobyły wyróżnienie, zajmując V miejsce
Aktualności
Z pierwszą pomocą za pan brat
Szkolna Telewizja – Głos Naszego Liceum
Szkolna Telewizja – Głos Naszego Liceum
Profil medialny w naszym liceum to przestrzeń, w której pasja spotyka się z profesjonalizmem . Już od niemal trzech lat działa u nas szkolna telewizja – wyjątkowy projekt tworzony przez uczniów, dla uczniów.
Nasze programy informacyjne , reportaże z wydarzeń szkolnych , wywiady z nauczycielami i uczniami , a także autorskie formaty rozrywkowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Dzięki pracy w szkolnej telewizji uczniowie rozwijają umiejętności dziennikarskie , montażowe , operatorskie i organizacyjne – zdobywając doświadczenie, które może zaprocentować w przyszłości .
Telewizja szkolna to także doskonała forma integracji i budowania wspólnoty . Każdy może znaleźć tu swoje miejsce – niezależnie od tego, czy woli stać przed kamerą , czy za nią .
Zapraszamy do obejrzenia 18 odcinka szkolnej telewizji ZSO TV
Wycieczka do Szczecina
- 8
29 maja uczniowie klasy 6 b, 5a, 5b i 6 d wzięli udział w wycieczce do Szczecina. Tego dnia zwiedzili z przewodnikiem Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie. Dzięki temu poznali historię motoryzacji Szczecina
i nie tylko. Można tam było podziwiać stare tramwaje, autobusy, samochody, motocykle, maszyny do pisania. Uczniowie mieli okazję poznać kuratorkę wystawy oraz animatorkę kultury retro na Pomorzu Zachodnim Panią Olgę Dąbkiewicz, która opowiedziała o swojej pięknej pasji i ciekawej pracy. Na koniec spotkania zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Akurat tego dnia obchodzony był dzień Działacza i Animatora Kultury. Dlatego życzymy Pani Oldze dalszych sukcesów i wiele satysfakcji
z pełnienia tej ważnej funkcji.
Kolejnym etapem wycieczki było zdobywanie nowej wiedzy i doświadczanie w Morskim Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha. Uczestnicy wycieczki poznali pięć wyjątkowych stref tematycznych, znaleźli ponad 200 eksponatów, które pozwoliły zgłębić wiedzę między innymi na temat nauki i techniki. Warto wspomnieć, że Morskie Centrum Nauki otrzymało prestiżową nagrodą Polskiej Organizacji Turystycznej jako "Turystyczne Odkrycie Roku".
Wycieczka była udana i bogata w nowe doświadczenia.
H.Wydryszek-Janas, A.Nawojczyk
OFERTA PRACY – NAUCZYCIEL GEOGRAFII
Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim poszukuje kandydata na stanowisko:
Nauczyciel geografii
Wymiar etatu: pełny etat
Miejsce pracy: Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim,
ul. Sienkiewicza 1, 64-761 Krzyż Wielkopolski
Data rozpoczęcia pracy: 1 września 2025 r.
Ostrów Tumski - początek historii państwa 🇵🇱🇵🇱🇵🇱
- 17
Ostrów Tumski - początek historii państwa🇵🇱🇵🇱🇵🇱
Klasa 3 MP LO odwiedziła Ostrów Tumski, oznacza to, że znaleźli się w miejscu, gdzie 1000 lat temu siedzibę mieli pierwsi władcy Polski. Tu zapadały decyzje, które wpłynęły na dzieje naszego kraju. Tu powstał potężny gród z palatium książęcym i najstarszą polską katedrą - miejscem spoczynku królów i książąt. Dodatkowo, licealiści podczas wizyty uczestniczyli w warsztatach językowych „How to prepare a perfect project?”, rozwijając wiedzę o kulturze, historii i przedsiębiorczości oraz doskonaląc umiejętności komunikacji w języku angielskim.
Konkurs kulinarny
- 3
30 maja 2025 r. w naszej szkole odbyła się ósma edycja konkursu kulinarnego dla dzieci i rodziców kl. I – III. W konkursie wzięło udział 8 zespołów (uczeń – rodzic) reprezentujących klasy:
I c – Antonina Kasprzak z tatą
I c – Jaśmina Mikołajczak z tatą
II a – Rozalia Kubiś z mamą
II b – Wojciech Pertek z babcią
II c – Zofia Sadowska z mamą
II d – Małgorzata Helmman z mamą
III a i I a – Bartosz i Michał Mendyk z mamą
III a – Hanna Bielawska z babcią
Celem konkursu kulinarnego było rozwijanie pasji kulinarnych uczniów, promowanie zdrowego stylu życia oraz integracja społeczności szkolnej poprzez wspólne gotowanie i degustację. Każdy zespół miał do przygotowania jedną zdrową potrawę. Ocenie podlegało: oryginalność, pomysłowość, organizacja stanowiska pracy, wartości odżywcze wybieranych produktów, a także estetyka i sposób podania oraz strój.
Komisja w składzie: pani dyrektor Renata Dahmani, pani Joanna Wilk-Gapińska - dietetyk, pani Karolina Śpiewak – przedstawiciel Nadleśnictwa Krzyż, dokonali oceny przygotowanych potraw i wyłonili laureatów. Wybór był bardzo trudny, ponieważ zespoły wykazały się ogromnym zaangażowaniem oraz niezwykłą pomysłowością i kreatywnością. Rodzice dzielnie wspierali swoje pociechy, a tak efektywnej współpracy mogliby im pozazdrościć nawet najlepsi szefowie kuchni. Po burzliwych naradach jury przyznało następujące miejsca:
I miejsce – Zofia Sadowska z mamą
II miejsce – Antonina Kasprzak z tatą
III miejsce – Jaśmina Mikołajczak z tatą
Wyróżnienie – Bartosz i Michał Mendyk z mamą
Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz piękne nagrody. Na zakończenie przygotowany został szwedzki stół z konkursowymi pysznościami i wszyscy mile spędzili wspólny czas. Dziękujemy Pani Joannie Wilk-Gapińskiej, Nadleśnictwu Krzyż Wlkp. oraz Szkolnej Radzie Rodziców za zasponsorowanie nagród w szkolnym konkursie kulinarnym. Dzięki Państwa zaangażowaniu mogliśmy wyróżnić uczestników i docenić ich wysiłek oraz kreatywność. Państwa wsparcie było nie tylko cennym wkładem w organizację konkursu, ale również pięknym gestem wobec naszej szkolnej społeczności.
Organizatorzy konkursu:
Magdalena Gapska,
Agata Adamczewska
Uwaga!
Termin próby sprawności fizycznej do klasy mundurowej
– 3 czerwca 2025 r. o godz. 13.00 .
Zbiórka kandydatów przed sekretariatem szkoły.
--------------------------------------
TEST SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ
- Rzut piłką lekarską 3kg chłopcy, 2 kg dziewczęta – liczy się odległość.
- Siady z leżenia na plecach - ilość razy w 30s.
- Bieg ze zmianą kierunku – liczy się czas.
4. Plank – liczy się czas.
Edukacyjna Podróż do Mauthausen i Gusen
- 5
27–31 maja 2025 – Śladami Pamięci – Edukacyjna Podróż do Mauthausen i Gusen
Jakub Ludwików, laureat Ogólnopolskiego Konkursu „Sztafeta Pamięci – Losy mojej Rodziny podczas II Wojny Światowej”, uczestniczył w wyjątkowej podróży edukacyjno-historycznej do miejsc naznaczonych tragiczną historią.
W programie wyjazdu znalazły się m.in.:
KZ-Gedenkstätte Mauthausen – zwiedzanie Miejsca Pamięci z przewodnikami z IPN, wystawa stała oraz spotkanie z pracownikami.
Zamek Spielberg koło Gusen – miejsce o szczególnym znaczeniu historycznym.
St. Valentin
Obersalzberg (Niemcy) – zwiedzanie Centrum Dokumentacji Narodowego Socjalizmu oraz wjazd na szczyt Kehlstein do słynnej herbaciarni (Kehlsteinhaus)
Szczególnym momentem było oddanie hołdu Polakom – narodowi, który poniósł największe straty w obozach Mauthausen i Gusen – przy rzeźbie Sarenki , wykonanej przez jednego z więźniów.
To niezwykle symboliczne dzieło, odnalezione dzięki staraniom Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych, zostało – za zgodą burmistrza – umieszczone na skwerze przy Ratuszu w Mauthausen . Od tamtej pory stanowi stały punkt naszych wizyt – zawsze zatrzymujemy się tam, by uczcić pamięć i oddać cześć tym, którzy zginęli.
Wyjazd był nie tylko lekcją historii , ale także głębokim przeżyciem emocjonalnym , które na długo pozostanie w pamięci uczestników.
Dzień Dziecka
- 24
Dnia 30.05.2025r. w naszej szkole odbył się Dzień Dziecka. Był to wyjątkowy i pełen radości dzień.
Już od samego rana panowała wesoła atmosfera – uczniowie przyszli bez plecaków, ubrani na sportowo, gotowi do wspólnej zabawy. Zamiast tradycyjnych lekcji, nauczyciele przygotowali wiele atrakcji.
Na początku odbyło się spotkanie z wychowawcami, następnie uczniowie wzięli udział w grach drużynowych pomiędzy klasami. Następnie rozpoczęła się część rekreacyjna – gry i zabawy na świeżym powietrzu. Dla uczniów czekały dmuchane zamki, popcorn, stoisko Straży Pożarnej, Policji, Nadleśnictwo Krzyż, były też kucyki, które dały wiele radości uczniom.
Uczniowie klas 7,8 wyszli do sali Mgok na seans filmowy pod opieką wychowawców. Następnie wybrali się na lody lub pizzę.
Tego dnia odbył się szkolny konkurs Mam Talent. Wzięli w nim uczniowie klas 4-6. Występy były pełne pasji, odwagi i niesamowitych umiejętności, którymi podzielili się nasi utalentowani uczestnicy.
Wszystkie występy były inspirujące i pokazały, że nasza szkoła to miejsce, w którym talenty naprawdę rozkwitają!!!
Jury w składzie Anna Myśliwiec, Ludmiła Wicher, Volodymyr Vashchuk miało trudne zadanie, dlatego też nagrodzeni zostali wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie.
Dzień Dziecka w szkole był pełen uśmiechu, integracji i dobrej zabawy. To był naprawdę wyjątkowy czas, który przypomniał nam, jak cudownie jest być dzieckiem!
Dziękujemy bardzo wszystkim nauczycielom, Radzie Rodziców i innym sponsorom, którzy przyczynili się do tego, że na buziach naszych uczniów cały dzień gościł uśmiech.
Marta Górska, Kinga Bołądź, Alina Stróżyńska
Dzień Hobby
- 30
Dzień Hobby to dzień, który ma na celu promowanie pasji i zainteresowań. Po raz kolejny z dużym entuzjazmem zorganizowano go w naszej szkole. Mali pasjonaci przedstawili swoje ekspozycje w zespołach klasowych oraz podczas przerw. Między innymi zaprezentowano kolekcje kart, czasopism, modeli samochodów, zbiory medali i odznaczeń, figurek lego i rekinów, dawnych monet i banknotów, eksponaty kamieni oraz zorganizowano wystawy własnoręcznie wykonanych prac plastycznych.
Ten dzień był bardzo wyjątkowy i niezwykle rozwijający. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.
Samorząd Uczniowski
Wycieczka do Szczecina
- 17
27 maja uczniowie klasy 6a i 5c wzięli udział w jednodniowej wycieczce do Szczecina. Celem wyjazdu było poznanie historii miasta oraz wspólne spędzenie czasu poza szkołą. Pierwszym punktem programu wycieczki był spacer po centrum miasta. Podczas wędrówki podziwialiśmy najważniejsze zabytki i miejsca, m.in. Wały Chrobrego, Zamek Książąt Pomorskich oraz katedrę św. Jakuba. Była też chwila na odpoczynek i zakup drobnych pamiątek. Następnie zwiedziliśmy schron z czasów II wojny światowej, znajdujący się pod dworcem głównym. Uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak wyglądało życie ludzi chroniących się przed nalotami i poznać realia wojennego Szczecina. Następnie odwiedziliśmy Muzeum Morskie, gdzie uczestnicy wycieczki zapoznali się z bogatą historią żeglugi, portu szczecińskiego oraz codziennym życiem marynarzy. Wycieczka była bardzo udana – uczniowie wrócili zadowoleni, bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę o historii Szczecina.
Dzień Mamy w klasie 6a
- 2
26 maja w naszej klasie odbyło się wyjątkowe spotkanie z okazji Dnia Matki. W uroczystości wzięły udział mamy naszych uczniów, które zostały serdecznie przywitane przez wychowawcę oraz dzieci. Spotkanie rozpoczęła część artystyczna przygotowana przez uczniów. Dzieci zaprezentowały wiersze, piosenki oraz utwory muzyczne co wzbudziło wiele wzruszeń i radości wśród gości. Każda mama otrzymała własnoręcznie wykonany przez dziecko bukiet kwiatków. Przygotowany został również słodki poczęstunek. Przy domowych wypiekach i herbatce był czas na rozmowy, wspomnienia i wspólne świętowanie.
W czasie spotkania odbył się quiz „Czy znasz swoją mamę / dziecko?”, który dostarczył wszystkim dużo śmiechu i zabawy – uczestnicy odpowiadali na pytania, odkrywając zabawne i zaskakujące fakty dotyczące ulubionych potraw i wspólnych planów na najbliższą przyszłość. Kolejnym punktem programu była gra muzyczna „Hitster”, w której mamy i dzieci wspólnie odgadywały tytuły znanych piosenek. Rywalizacja była bardzo wyrównana. Na zakończenie spotkania wychowawczyni wręczyła mamom certyfikat potwierdzający fakt uczestnictwa w uroczystości.Spotkanie przebiegło w ciepłej, rodzinnej atmosferze, pozostawiając po sobie wiele pięknych wspomnień. Dziękujemy wszystkim mamom za obecność.
Podsumowanie XXVI edycji konkursu „Piękno Ziemi Czarnkowsko-Trzcianeckiej”
28 maja 2025r. w sali MDK w Trzciance, odbyło się podsumowanie XXVI Powiatowego Konkursu Plastycznego - „Piękno Ziemi Czarnkowsko-Trzcianeckiej”. Miło jest nam poinformować, że uczennica naszej szkoły Anastazja Mazur z klasy 4a zajęła w tym konkursie I miejsce w kategorii klas IV-VI. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
H. Gapska
Upominki na Dzień Mamy
- 11
Uczniowie klas młodszych w tak pięknym dniu, jakim jest Dzień Matki podczas zajęć przygotowali laurki z życzeniami oraz drobne niespodzianki. W ten sposób dzieci mogły wyrazić wdzięczność mamom oraz podziękować za miłość, trud wychowania, troskę i cierpliwość.
Wszystkim Mamom życzymy dużo zdrowia, dumy ze swoich pociech oraz dużo radości i szczęścia, nie tylko w tym wyjątkowym dniu. Niech spełniają się Wasze marzenia!
Warsztaty medialne dla młodzieży „Moje Miejsce”
- 2
W czwartek 22 maja 2025 r. rozpoczęliśmy kolejny projekt we współpracy z Fundacją „Filmowiec” z Poznania – warsztaty medialne dla animatorów kultury „Moje Miejsce”.
Zajęcia poprowadzi doświadczony instruktor filmowy, Piotr Majdrowicz – autor licznych edycji programów edukacji filmowej, zawodowy operator kamery w Telewizji Polskiej, trzykrotnie nagrodzony Dyplomem Uznania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Na pierwszym spotkaniu Pan Piotr zapoznał uczestników spotkania z założeniami i harmonogramem projektu Warsztaty Medialne „Moje Miejsce”.
Planowane są następujące spotkania warsztatowe:
· Maj- omówienie podstawowych terminów z języka filmu i fotografii z wykorzystaniem fragmentu filmu dokumentalnego oraz pokazu pierwszych filmów w historii kina;
· Czerwiec- omówienie form dziennikarsko-telewizyjnych na przykładach wcześniej zrealizowanych filmów „Zwycięskie Powstanie”;
· 29 czerwca-8 lipca letnie warsztaty dziennikarskie w Łebie podczas, których młodzi adepci sztuki filmowej będą wykonywać ćwiczenia fotograficzne i operatorskie na zadany temat, a przy tym świetnie się bawić i poznawać walory turystyczne malowniczego nadmorskiego miasteczka, jakim jest Łeba;
· Wrzesień- ćwiczenia dziennikarskie z kamerą;
· Październik- realizacja materiałów dokumentalnych „Moje Miejsce”;
· Październik-listopad- pokaz i ocena filmów zgłoszonych do międzynarodowego konkursu filmowego „1 Minuta”; podsumowanie projektu.
Warsztaty „Moje Miejsce” i pobyt w Łebie zostały dofinansowane przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego.
Uczniowie zainteresowani letnimi warsztatami proszeni są o kontakt z opiekunami p. A. Wiśniewską, p. V. Vashchukiem, p. R. Wiśniewskim.
„Kiermasz z misją”
W środę 21 maja br., podczas zebrań z rodzicami w budynku szkoły przy ul. Sienkiewicza 1 odbył się „Kiermasz z misją” na rzecz poznańskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio. Celem było zebranie środków finansowych na dożywianie dzieci w Afryce. Ze sprzedaży ofiarowanych książek, własnoręcznie wykonanych świec i kostek zapachowych, mydełek oraz wianków dekoracyjnych uzyskaliśmy kwotę 360,80 złotych. Pieniądze zostały przelane na konto Fundacji Redemptoris Missio.
Serdecznie dziękujemy ofiarodawcom i wolontariuszkom za zaangażowanie.
Opiekunowie Szkolnego Koła Caritas:
Anna Tejchman, Aleksandra Helak-Graś
Wycieczka klas licealnych
21 maja licealiści z Krzyża Wlkp. rozpoczęli swoją przygodę w pięknym stylu. Odwiedziliśmy Zamek Chojnik, podziwialiśmy Wodospad Szklarki, zachwycaliśmy się panoramą Karkonoszy ze Złotego Widoku i sprawdziliśmy równowagę formacji skalnej Chybotek. Pogoda i humory dopisały – to dopiero początek niezapomnianej wyprawy!
Warsztaty dziennikarskie z UAM – inspirujące spotkanie z mediami
W ramach współpracy z Wydziałem Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, uczniowie klas 2 MP i 3 MP wzięli udział w warsztatach dziennikarskich. Zajęcia zostały zorganizowane przez studentów z Koła Naukowego Kultury Medialnej PRojektor, działającego pod opieką prof. UAM dr hab. Agnieszki Kuli.
Podczas warsztatów uczniowie mieli okazję poznać kulisy pracy dziennikarza, spróbować swoich sił w tworzeniu materiałów medialnych oraz porozmawiać ze studentami pasjonującymi się światem mediów.
Wizyta w Collegium Maius, jak zawsze, była dla nas niezwykłym przeżyciem – pełnym inspiracji i nowych doświadczeń.
Uczeń liceum laureatem IX Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Sztafeta Pamięci"
Jakub Ludwików z klasy 2MP z Liceum Ogólnokształcącego w Krzyżu Wielkopolskim uzyskał tytuł laureata IX Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Sztafeta Pamięci – losy mojej rodziny w czasie II wojny światowej”. Tytuł laureata zapewnił Jakubowi nagrodę w postaci udziału w Wyjeździe Pamięci do Austrii. Liczymy na to, że po powrocie Jakub da się namówić na wywiad w szkolnej telewizji ZSO TV działającej w krzyskim liceum i opowie nam o swoich wrażeniach. Gratulujemy sukcesu.
Quiz wiedzy ekonomicznej dla klas II i III
- 8
W maju, w ramach przyswojenia wiadomości uczniów z zakresu przedsiębiorczości, odbył się konkurs wiedzy ekonomicznej, w którym wzięli udział przedstawiciele klas drugich i trzecich. Drużyny miały za zadanie między innymi oszacować ile będą potrzebowały pieniędzy na zakup określonych produktów w sklepie. Musiały wykazać się wiedzą z zakresu ekonomii odpowiadając na pytania w dziedzinie finansów. Uczniowie rozpoznawali i wymieniali polskie banknoty i monety, rozwiązywali także zadania z treścią w postaci działania matematycznego.
Quiz wiedzy ekonomicznej dla uczniów klas młodszych to już 3 edycja w naszej szkole, dzięki której uczniowie mogą nie tylko sprawdzić swoje umiejętności ale także zainspirować się do dalszego rozwoju i pogłębiania wiedzy.
Wyniki konkursu:
Tytuł mistrza wiedzy ekonomicznej w klasach II otrzymali Wojciech Sroka i Mikołaj Szymocha.
Tytuł mistrza wiedzy ekonomicznej w klasach III otrzymali Nikodem Pakulski i Marcel Czapski.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie posiadanej wiedzy i umiejętności współpracy!
Agata Adamczewska, Ewelina Łapacz
Archiwum Aktualności