Od 3 lutego 2025 r. drobne zmiany w planie lekcji
Sprawdź swój plan!!!
Od 3 lutego 2025 r. drobne zmiany w planie lekcji
Sprawdź swój plan!!!
KOCHANE BABCIE I DRODZY DZIADKOWIE
Z okazji Waszego Święta
Pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia.
By zawsze towarzyszyło Wam zdrowie, radość i pogoda ducha.
Życzymy Wam spełnienia wszystkich marzeń, miłości, uznania oraz szacunku w otaczającej Was codzienności.
Jednocześnie dziękujemy za troskę, ciepło i miłość.
Uczniowie klas I-III
Kubuś Puchatek to jedna z tych bajek, która przetrwała próbę czasu i do dziś bawi kolejne pokolenia. Bohater stworzony przez Alana Alexandra Milne'a ma swoje święto, które przypada w rocznicę urodzin pisarza, czyli 18 stycznia - Dzień Kubusia Puchatka.
W naszej szkole ten dzień obchodziliśmy w miniony piątek. Na zajęciach pojawiło się mnóstwo pluszowych zabawek z Kubusiem Puchatkiem na czele. Tego dnia uczniowie przynieśli do szkoły swoje ulubione książki z tym bohaterem, a niektórzy przebrali się za słynnego misia lub inne postacie ze Stumilowego Lasu.
Jak mawiał Kubuś: „Właśnie coś takiego nazywam Przyjacielskim Dniem”.
Dziękujemy wszystkim za świetną zabawę!
Samorząd Uczniowski
15.01.2025r. odbyły się zajęcia otwarte dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej prezentujące innowację pedagogiczną „4 pory roku - pomyśl, zbuduj zakręć z Korbo”. Tematem zajęć był „Dzień Pingwina”. 20 stycznia obchodzimy Dzień Wiedzy o Pingwinach. Temat zrealizowano przy użyciu KLOCKÓW KORBO oraz BUM, BUM RUREK, które są instrumentami o różnej długości, wydającymi dźwięki gamy.
Cele główne:
• poszerzenie zasobu wiadomości na temat życia pingwinów,
• rozwijanie zainteresowań przyrodniczych,
• kształcenie umiejętności uważnego słuchania i odbioru informacji,
• rozwój umiejętności manualnych i przestrzennych poprzez zabawę z klockami Korbo,
• rozwijanie kreatywności, współpracy w grupie oraz wyobraźni.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
• rozwija umiejętności czytania ze zrozumieniem poprzez analizę tekstów opisujących życie i zachowania pingwinów,
• wzbogaca słownictwo związane z tematyką przyrodniczą i środowiskiem naturalnym,
• wie, w jakich rejonach świata i w jakim środowisku żyją pingwiny,
• rozumie pojęcie adaptacji – w jaki sposób budowa ciała i zachowania organizmów mają związek ze środowiskiem, w jakim żyją dane zwierzęta,
• umie uzasadnić związek społecznego trybu życia pingwinów ze środowiskiem,
• poznaje budowę tego ptaka i jego odgłosy,
• pogłębia wiedzę o życiu tych ptaków,
• słucha z uwagą tekstów czytanych przez kolegów i nauczyciela,
• wypowiada się w formie uporządkowanej i rozwiniętej na tematy związane z czytanym tekstem,
• kształtuje postawy szacunku i odpowiedzialności za przyrodę oraz promuje proekologiczne zachowania w codziennym życiu,
• potrafi korzystać z różnych źródeł informacji naukowej;
• bogaci słownik pojęciowy,
• szacuje „na oko” wysokość pingwina najniższego i najwyższego,
• praktycznie stosuje umiejętności mierzenia i porównywania poprzez analizę wielkości różnych gatunków pingwinów,
• mnoży i dzieli w zakresie 100,
• kształtuje poczucie rytmu śpiewając i grając piosenkę,
• słucha z uwagą instrukcji słownej w postaci wierszyka, by narysować pingwina,
• kształtuje spostrzegawczość i myślenie podczas układania obrazka,
• dekoduje informacje korzystając z podanego szyfru,
• rozwija zdolności motoryczne poprzez precyzyjne łączenie klocków i tworzenie różnorodnych konstrukcji oraz umiejętność organizowania przestrzeni roboczej.
Zabawka Roku z 2016 roku, to klocki, które są alternatywą dla tradycyjnego modelu nauczania. Korbo to polskie klocki, oparte na kołach zębatych oraz specjalnych łącznikach, które pozwalają na budowanie ruchomych konstrukcji w pionie i w poziomie. Nasza szkoła dysponuje dużym zestawem klocków, z których może korzystać jednocześnie 24 uczniów.
Lekcje są realizowane jako innowacja pedagogiczna w ramach zajęć rozwijających zainteresowania w wymiarze jednej godziny tygodniowo. Z ogromną przyjemnością odkrywam wszechstronne zastosowanie klocków w pracy z uczniami. Widzę zaangażowanie dzieci, radość i motywację do wykonywania kolejnych ćwiczeń. Klocki te są uniwersalnym narzędziem dydaktycznym, które zastępuje wiele innych pomocy dydaktycznych; można z nich zbudować np. ruchomy zegar, termometr, wagę, geoplan czy też planszę do kodowania z osiami współrzędnych, a także układać modele wyrazów, ćwiczyć ortografię itd. Klocki Korbo pozwoliły nam na naukę metodą STEAM. Mogły wesprzeć rozwój uczniów w obszarze fizycznym, emocjonalnym, społecznym i poznawczym. Dały szansę na naukę poprzez doświadczenie i eksperymentowanie, w sposób interdyscyplinarny. Przyczyniły się do budowania relacji, efektywnej współpracy, rozwinęły kreatywność, kształtowały myślenie krytyczne, ułatwiały wyrażanie opinii i kontrolę emocji, uczyły wspierania partnerów, indywidualnej odpowiedzialności. Umożliwiały budowanie modeli i struktur, pomagały naocznie zrozumieć ich zależności przestrzenne. Stymulowały kreatywne myślenie, pozwalały na analizę i wyciąganie własnych wniosków, oferując jednocześnie bogate doświadczenie sensoryczne oraz ruch. Dzięki temu uczniowie lepiej zapamiętywali zagadnienia edukacyjne, co przekładało się na skuteczniejszą naukę poprzez działanie.
Działaniem innowacyjnym objęłam 22 uczniów klasy II b Szkoły Podstawowej im. Ziemi Krzyskiej. Klocki zawsze można było wykorzystać na nowy sposób; uczniowie sami stwierdzili, że nigdy nie robiliśmy tego samego, nie wiało nudą i można było na bazie zdobytych doświadczeń zdobywać kolejne umiejętności i wiedzę. Klocki – to zabawka o sporych walorach edukacyjnych, a jednak narzędzie dydaktyczne z ogromnym potencjałem. Im dłużej z nich korzystaliśmy, tym bardziej twórczo je wykorzystywaliśmy. Pomysły dzieci zaskakiwały mnie i budziły we mnie podziw dla ich pracy, z każdym dniem przynosiły coraz lepsze efekty. Prowadzenie zajęć z wykorzystaniem klocków Korbo pozwoliło też zwiększyć zainteresowanie uczniów naukami ścisłymi oraz pogłębić wiedzę i praktyczne umiejętności uczniów w zakresie nauk ścisłych. Na lekcjach dzieci pracowały w 2-, 3-, 4- lub 5-osobowych grupach, czasami samodzielnie, a więc doskonaliły swoje umiejętności z zakresu komunikacji interpersonalnej: współpracy, komunikacji dwustronnej oraz samooceny własnej pracy. Drugoklasiści uczyli się dbania o powierzone im klocki, a zwłaszcza utrzymywania ładu i porządku na stanowisku pracy.
Zachęcam wszystkich nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej do częstego korzystania z KLOCKÓW KORBO.
Koordynator programu
Justyna Wyrwa
W duchu zakończonego już okresu Bożego Narodzenia, 16 stycznia 2025 r. uczniowie naszej szkoły wystąpili w Koncercie Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych zatytułowanym „Cud Bożego Narodzenia”.
Pięknie udekorowana hala sportowa w Krzyżu Wlkp. zgromadziła licznych widzów, których w świąteczny nastrój wprowadzili młodzi artyści, wykonując zarówno popularne, jak i mniej znane kolędy oraz utwory o tematyce bożonarodzeniowej. Na scenie mogliśmy podziwiać występy solowe, zespołowe, a także piękny taniec w wykonaniu uczennic naszej szkoły.
Warto podkreślić, że w koncercie, jak co roku, wzięli udział również nauczyciele. Nie tylko wspierali oni chór, ale także w zespole wykonali trzy kolędy, co zostało gorąco przyjęte przez publiczność.
Podczas koncertu nie zabrakło także innych atrakcji. Goście mogli spróbować domowych ciast i wypieków przygotowanych przez nauczycieli, a cały dochód z kawiarenki zostanie przeznaczony na wsparcie działalności naszego chóru.
Wszyscy wykonawcy wykazali się ogromnym profesjonalizmem, co potwierdzały uśmiechy na twarzach zarówno artystów, jak i widzów. Koncert był powodem do dumy i satysfakcji dla wszystkich zaangażowanych: wykonawców – którzy zebrali gromkie brawa, rodziców – którzy mogli podziwiać talenty swoich dzieci, oraz nauczycieli – dzięki którym młodzi artyści byli doskonale przygotowani.
Serdeczne podziękowania kierujemy do osób, bez których to wyjątkowe wydarzenie nie mogłoby się odbyć:
Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i stworzenie niezapomnianego wydarzenia!
Hanna Gapska
Już w poprzednim roku szkolnym uczniowie obecnej klasy 6d napisali listy w języku polskim i angielskim do Akademii Języka Polskiego im. gen. Stanisława Maczka w Edynburgu w Szkocji. Szkoła zajmuje się nauką języka polskiego polskich dzieci urodzonych i wychowujących się w Wielkiej Brytanii, których pierwszym językiem jest język angielski. W tym roku szkolnym otrzymaliśmy odpowiedź od uczniów z zagranicy. Dzieci miały możliwość poznania siebie nawzajem poprzez listy napisane w obydwu językach. Dla naszych uczniów była to okazja sprawdzenia swoich umiejętności wypowiedzi pisemnej w języku angielskim oraz nabrania większej pewności siebie w wyrażaniu swoich myśli w obcym języku. Dodatkowo nasi uczniowie otrzymali polskie komiksy pt. Tytus, Romek i A'tomek autora Henryka Jerzego Chmielewskiego w przełożeniu na język angielski.
Alina Stróżyńska
VI Powiatowy Konkurs Historyczny pn."Powstańczym szlakiem ku sercu Puszczy Noteckiej" w Miałach już za nami. W tegorocznej edycji udział wzięło ponad pięćdziesięciu uczniów z dziesięciu szkół podstawowych naszego powiatu. Szkołę Podstawową w Krzyżu Wielkopolskim reprezentowali: Daniel Sobota, Iga Obrał, Igor Kriegel, Hanna Pyrz, Alicja Zawileńska i Adam Tafelski. W kategorii klas VII-VIII Hania Pyrz z klasy 8b zajęła III miejsce, a Igor Kriegel z klasy 8c zdobył wyróżnienie. Gratulujemy wszystkim uczestnikom.
Uczniowie, rodzice i nauczyciele z naszej szkoły już po raz dwudziesty piąty wezmą aktywny udział w akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Już 26 stycznia 2025 roku będziemy grali, aby walczyć z chorobami nowotworowymi u dzieci!
Ze środków zebranych podczas 33. Finału WOŚP, Fundacja planuje zakupić urządzenia dla:
26 stycznia zapraszamy do sali MGOK, gdzie będą występowali uczniowie naszej szkoly. Będzie można zakupić ciasto przygotowane przez rodziców naszych dzieci. Zaplanowano również wiele innych atrakcji.
DO ZOBACZENIA!!!
Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy wieczór pełen świątecznej atmosfery!
Podczas koncertu będziecie mieli Państwo okazję wysłuchać pięknych kolęd w wykonaniu naszego chóru, delektując się kawą i domowym ciastem.
Cały dochód z koncertu zostanie przeznaczony na wsparcie działalności naszego chóru.
Przyjdźcie, aby wspólnie poczuć magię świąt i wesprzeć lokalnych artystów.
Wasze wsparcie wiele dla nas znaczy!
Zapraszamy serdecznie!
W dniu 10 stycznia 2025 roku, grupa licealistów oraz jeden uczeń szkoły podstawowej wzięli udział w wydarzeniu edukacyjnym zorganizowanym przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczestnicy mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę w różnych dziedzinach nauki, biorąc udział w atrakcyjnych warsztatach i wykładach.
W trakcie imprezy młodzież miała szansę obserwować proces namnażania wirusów w laboratorium, zapoznać się z tradycyjną japońską metodą sklejenia ceramiki oraz zbadać skamieniałości i muszle. Ponadto, uczestnicy mogli zobaczyć eksponaty mięczaków zatrzymane w formalinie oraz spróbować egzotycznych owoców podczas interaktywnego pokazu. Dodatkowo, wykład na temat życia w trudnych warunkach wysychających zbiorników wodnych dostarczył uczestnikom cennych informacji na temat adaptacji organizmów do ekstremalnych środowisk.
Wydarzenie stanowiło doskonałą okazję do poszerzenia horyzontów i zdobycia nowych doświadczeń naukowych.
Kamil Tukała"
09 stycznia 2025 r. uczniowie klasy II a mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w spotkaniu z pracownikiem Banku PKO BP Panią Anna Staniewicz. W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się, jak wygląda praca w banku, oraz jakie są najważniejsze zasady zarządzania finansami osobistymi. Pani Ania przedstawiła również podstawowe pojęcia z zakresu finansów oraz zapoznała dzieci z historią pieniądza. Uczniowie mogli też zobaczyć nominały poszczególnych polskich banknotów i sprawdzić czy są one prawdziwe, czy fałszywe. Mieli także okazję zadawać pytania oraz dowiedzieć się, jakie umiejętności są potrzebne, aby rozpocząć karierę w finansach. Lekcja połączona była z quizami i zagadkami dotyczącymi bankowości. Spotkanie było nie tylko interesującą lekcją praktycznej wiedzy, ale również inspiracją do rozważenia przyszłych ścieżek zawodowych związanych z ekonomią i bankowością. To była bardzo cenna lekcja. Dziękujemy.
Ewelina Łapacz
Bardzo miłym akcentem zakończyliśmy 2024 rok. W Starostwie Powiatowym w Czarnkowie odbyło się uroczyste podsumowanie szkolnego roku sportowego 2023/2024 organizowane przez Powiatowy Szkolny Związek Sportowy.
Pani dyrektor Renata Dahmani odebrała z rąk starosty powiatu Grzegorza Bogacza i prezesa PSZS Ryszarda Jabłonowskiego pamiątkowe puchary i dyplomy za zajęcie I miejsce w sportowym współzawodnictwie szkół podstawowych. Zwyciężyliśmy w dwóch kategoriach: Igrzyskach Dzieci (rocznik 2011 i młodsi) oraz Igrzyskach Młodzieży Szkolnej (rocznik 2009-2010).
Na sukces naszej szkoły złożyły się zwycięstwa i wysokie miejsca w rywalizacji powiatowej w zawodach szkolnego związku sportowego. Warto wspomnieć: I miejsce chłopców w Igrzyskach Dzieci w sztafetowych biegach przełajowych, w czwórboju lekkoatletycznym, w drużynowych biegach przełajowych, w piłce ręcznej, piłce siatkowej, I miejsce dziewcząt w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w drużynowych i sztafetowych biegach przełajowych, I miejsce chłopców w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w drużynowych biegach przełajowych, piłce nożnej halowej, piłce nożnej, piłce ręcznej, unihokeju.
Dodać należy, że nasi uczniowie znakomicie prezentowali się na wyższych etapach rywalizacji. Igrzyska Dzieci: mistrzostwa województwa w czwórboju la. chłopcy – VI m., mistrzostwa województwa w drużynowych biegach przełajowych chłopcy – X m., mistrzostwa województwa w sztafetowych biegach przełajowych chłopcy – X m., mistrzostwa województwa w drużynowym tenisie stołowym chłopcy – XII m., mistrzostwa rejonu w piłce ręcznej chłopców – III m., mistrzostwa rejonu w piłce siatkowej chłopców – III m., mistrzostwa rejonu w czwórboju la. Na różnych etapach rywalizacji wzięliśmy udział w czterdziestu trzech zawodach, zanotowaliśmy czterysta dwa „osobostarty”, byliśmy między innymi w Poznaniu, Żerkowie, Nowym Tomyślu, Gnieźnie, Pile, Wągrowcu, Obornikach. Dziękujemy uczniom za ogromy sportowy trud, wspaniałą promocję szkoły i naszego miasta. Brawo!
Łukasz Spychalski
Od września 2024 roku nasza szkoła uczestniczyła w realizacji programu "Mały Mistrz" . Jest to inicjatywa Ministerstwa Sportu i Turystyki realizowana przez Szkolny Związek Sportowy. Program skierowany jest do uczniów z klas I-III. Jego celem jest zdobywanie przez uczniów określonych sprawności fizycznych, po ich opanowaniu otrzymują oni odpowiedni znaczek, który wklejają do swojej legitymacji. Zdobywca kompletu znaczków otrzymuje tytuł Małego Mistrza. Program ten pomaga nauczycielom edukacji wczesnoszkolnej i współpracującym nauczycielom wychowania fizycznego w dostosowaniu zajęć wychowania fizycznego w klasach I - III do nowej podstawy programowej, monitorowaniu stanu zdrowia, rozwoju fizycznego i sprawności fizycznej uczniów oraz w zintegrowaniu zajęć ruchowych z innymi zadaniami edukacyjnymi. Nauczyciele uczestniczący w programie zostali przeszkoleni przez ekspertów podczas specjalnych konferencji oraz dodatkowych szkoleń w trakcie roku szkolnego.
Program przewiduje również wyposażenie szkół w specjalny sprzęt sportowy dostosowany do potrzeb najmłodszych uczniów, co dodatkowo zwiększy atrakcyjność zajęć.
16 grudnia 2024 r. zakończyła się pierwsza edycja programu. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz koszulki z logo „Mały Mistrz”.
W tej edycji programu na terenie naszej szkoły uczestniczyli uczniowie klas 1B,1C, 1D i 3D z wychowawczyniami. Koordynatorem programu była pani Jolanta Małecka.
Powered by aSc EduPage