Harmonogram zajęć - listopad 2024 r.
Aktywna szkoła
Szkolny Konkurs Recytatorski
21. października 2024 r. w ramach Dni Języka Polskiego odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski „W drodze do sukcesu, zwycięstwa…”. Wzięło w nim udział 17 uczniów z klas 4 – 8.
Wśród uczniów klas 4 – 6 zwyciężyła Rozalia Stochaj (4a), II m. – Maja Kośmider (5b), III m. – Hanna Grot (6a). Wyróżnenia w tej kategorii otrzymali: Adam Tafelski (5b) i Kornelia Górska (6a).
W kategorii klas 7 – 8:
I m. – Lena Michałek (8b)
II m. – Franciszek Mocek (8a)
III m. – Szymon Ratajczak (8a)
Laureaci I i II miejsca w obu kategoriach reprezentowali szkołę w 25. Powiatowym Konkursie Recytatorskim „Kochać Poezję” w Czarnkowie. Franciszek Mocek recytując wiersz „Przypowieść” Zuzanny Ginczanki uzyskał wyróżnienie w swojej kategorii.
Joanna Bućkowska
Projekt „Natalka i Antek w Świecie Wielkiej Matematyki”
- 4
W roku szkolnym 2024/2025 klasy II a, II b i II c biorą udział w projekcie „Natalka i Antek w Świecie Wielkiej Matematyki”. Organizatorem projektu są Sabina Piłat oraz Grupa MAC S.A. Głównym celem projektu jest zwiększenie kompetencji matematycznych i rozwijanie u dzieci zainteresowania matematyką poprzez wykonywanie zadań metodą projektu. Udział w projekcie jest przygodą połączoną z nauką oraz zabawą. Dzięki udziałowi w zajęciach uczniowie będą rozwijać i doskonalić kompetencje: matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne, porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i przedsiębiorczość.
Projekt jest realizowany poprzez uczestnictwo w modułach. Pierwszy moduł już za nami – Matematyka w grach planszowych. Zabawy i emocji było co nie miara, gdyż nauka poprzez zabawę jest dla dzieci czystą przyjemnością.
Wychowawcy klas
Szkolenie Nauczycieli z Platformy eTwinning
Nowe Możliwości Rozwoju i Współpracy
W dniu 23 października, w naszej szkole odbyło się szkolenie dla nauczycieli dotyczące obsługi platformy e-Twinning, dzięki której możemy rozwijać współpracę z innymi szkołami w całej Europie oraz wzbogacać nasze zajęcia o nowe metody edukacyjne. E-Twinning to platforma edukacyjna, która umożliwia nauczycielom realizowanie projektów międzynarodowych, wzbogacając tym samym program nauczania i poszerzając perspektywy uczniów.
Dzięki niej uczniowie mają możliwość uczestniczenia w projektach, które pozwalają im na poznawanie innych kultur, rozwijanie umiejętności językowych, a także doskonalenie umiejętności pracy w zespole i rozwiązywania problemów. Nauczyciele z kolei zyskują dostęp do nowych metod pracy, materiałów edukacyjnych oraz narzędzi technologicznych, które mogą wykorzystać na swoich lekcjach.
W trakcie szkolenia nauczyciele naszej szkoły poznali podstawowe funkcje platformy e-Twinning. Omówiono, jak zakładać i prowadzić projekty edukacyjne z partnerami z innych krajów oraz jak wykorzystać dostępne na platformie narzędzia cyfrowe.
Szkolenie pozwoliło nauczycielom naszej szkoły odkryć potencjał platformy e-Twinning. Dzięki zdobytej wiedzy nauczyciele mogą teraz tworzyć projekty edukacyjne w partnerstwie z innymi szkołami w Europie, co rozwija umiejętności uczniów i przygotowuje ich do wyzwań współczesnego świata.
Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza przełoży się na nowoczesne i inspirujące projekty edukacyjne, które wzbogacą naszą szkołę i rozwiną naszych uczniów.
Wybory do Młodzieżowej Rady Powiatu.
- 3
25. października odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Powiatu.
W wyniku głosowania w LO wybrano 2 radnych:
1. Bartosz Matkowski z klasy III M
2. Laura Kozłowska z klasy III MP
Gratulujemy naszym młodym radnym !!!
„Mały człowiek w świecie zawodów”
W roku szkolnym 2024/2025, klasa II a realizuje innowację pedagogiczną pt. „Mały człowiek w świecie zawodów”. Głównym celem innowacji jest wstępne zapoznanie uczniów z różnorodnością zawodów na rynku pracy, rozwijanie pozytywnej i proaktywnej postawy wobec pracy i edukacji oraz stwarzanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających poznawaniu i rozwijaniu zainteresowań oraz pasji. Etap edukacji wczesnoszkolnej jest znaczącym czasem, w którym dzieci poznają własne zasoby, m.in.: zainteresowania, zdolności i uzdolnienia, mocne i słabe strony jako potencjalne obszary do rozwoju, ograniczenia, kompetencje, wartości, predyspozycje zawodowe. Poznanie osób pracujących w bliskim otoczeniu, poznawanie czynności jakie one wykonują, nazywanie narzędzi pracy przygotowuje dziecko do pełnienia późniejszych ról społecznych. Już od najmłodszych lat powinniśmy przybliżać dzieciom wiedzę o różnych zawodach, aby w przyszłości wybrały ją świadomie. Zajęcia w ramach innowacji będą się odbywać w wymiarze dwóch godzin w miesiącu. Jedna godzina obejmuje spotkanie z przedstawicielem danego zawodu. Przedstawicielami będą rodzice uczniów klasy II a. Druga godzina będzie polegać na wprowadzeniu informacji o danym zawodzie, terminologii, zajęć plastycznych, ruchowych lub innych związanychz przedstawianą tematyką. W październiku, zaprosiliśmy na zajęcia mamę uczennicy, która jest pedagogiem. Pani Małgosia opowiedziała uczniom o swojej pracy w szkole. Dowiedzieliśmy się, że pedagog szkolny pełni kluczową rolę w placówkach oświatowych, a jego zadaniem jest przede wszystkim diagnozowanie problemów uczniów, rozwiązywanie konfliktów w społeczności szkolnej oraz wspieranie pracy nauczycieli i wychowawców. Dziękujemy za ciekawe spotkanie i z niecierpliwością czekamy na kolejnych rodziców.
Ewelina Łapacz
Uroczystość wręczenia nagród Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.
21 października 2024 w Sali Sesyjnej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród Wielkopolskiego Kuratora Oświaty👨🎓.
Miło nam poinformować, że nauczyciel Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim Pan Piotr Cyganik otrzymał z rąk dr Igora Bykowskiego nagrodę Wielkopolskiego Kuratora Oświaty w Poznaniu.
"Magical Reading"
- 13
W minionych dniach uczniowie klasy trzeciej pochylili się nad książką w języku ... angielskim! "Finding Dory" to historia zapominalskiej rybki Dory, która udaje się do Kalifornii, by odnaleźć utraconą rodzinę. Praca z książką była fantastyczną okazją do poszerzania słownictwa oraz doskonalenia umiejętności wyszukiwania konkretnych informacji w tekście. Podczas zajęć uczniowie pracując z lekturą wykonywali cztery zadania związane z jej treścią, a po zakończonej pracy mieli szansę sprawdzić, ile udało się im zapamiętać w zakresie słownictwa. Uśmiechy na twarzach trzecioklasistów były najlepszym dowodem na to, że kontakt z "żywym" językiem to doskonały sposób na naukę.
K. Studniarek
Zostań Architektem Przygód! - ZAPRASZAMY
Wycieczka do Poznania
- 12
W poniedziałek 21 października grupa wolontariuszy i sympatyków Szkolnego Koła Caritas, wraz z opiekunami udała się do Poznania. Głównym celem wyjazdu było dostarczenie do Fundacji Redemptoris Missio darów zebranych podczas akcji “Paczka dla niemowlaczka”. Wcześniej jednak udaliśmy się na spacer po Rynku Starego Miasta i odwiedziliśmy Muzeum Czekolady. Dowiedzieliśmy się tam jak wygląda drzewo i owoc kakaowca, poznaliśmy proces obróbki ziaren kakao i produkcji czekolady. Zobaczyliśmy jak powstają praliny i wykonaliśmy swoją tabliczkę czekolady. Każdy z nas spróbował jak smakuje czekolada, gorzka, deserowa, mleczna, biała i rubinowa oraz pralina z nadzieniem o smaku rogala świętomarcińskiego. Na zakończenie dokonaliśmy smacznych i pachnących zakupów w sklepie muzealnym.
Międzynarodowy Dzień Mediacji
Międzynarodowy Dzień Mediacji w tym roku przypada 20 października. Mediacja jako skuteczny sposób rozwiązywania konfliktów jest bardzo przydatna w środowisku szkolnym, rodzinnym czy na płaszczyźnie zawodowej.
W naszej szkole obchodzimy Tydzień Mediacji w dniach od 21 - 25 października. Młodsze dzieci zapoznają się z pojęciem słowa „mediacja” oraz poznają metody mediacji między rówieśnikami.
Dla wszystkich klas I-IV przygotowana została gazetka i zadanie do wykonania – krzyżówka. W tygodniu przez radiowęzeł zostanie przekazana audycja dotycząca zagadnienia Mediacji.
W klasach starszych zagadnienie mediacji będzie przedstawiane na zajęciach z wychowawcą.
Zawsze warto rozmawiać i szukać rozwiązania satysfakcjonującego dla każdej ze stron.
A.S.
😊Bomba witaminowa w klasie 1d 😊
- 4
Sałatka owocowa – to nie tylko przepyszne walory smakowe, mix witamin i minerałów, ale także cukry proste – podstawowa substancja wpływająca na poziom energii oraz pracę mózgu. Uczniowie klasy 1d podczas zajęć kreatywnych przygotowywali samodzielnie pyszną i zdrową sałatkę owocową. Dzieci przyniosły do klasy swoje ulubione owoce. Po zapoznaniu się z zasadami higieny i bezpieczeństwa, przystąpiły do pracy. Przygotowały swoje stanowiska, umyły ręce i zabrały się za krojenie owoców, co sprawiło im nie lada przyjemność. W sali unosił się piękny zapach owoców, a różnobarwne kompozycje owocowe cieszyły oczy wykonawców. Sałatki były pyszne, zdrowe i bajecznie kolorowe.
"Noc Filmowa" w LO
- 10
Z piątku na sobotę 18./19. października w naszej szkole odbyła się "Noc Filmowa", która została zorganizowana przez Samorząd Uczniowski LO.
O godz. 20.15 oficjalnie rozpoczęliśmy nasze spotkanie w sali gimnastycznej, gdzie pani Dyrektor, opiekun Samorządu Uczniowskiego i przewodniczący RSU LO oficjalnie powitali uczniów.
Koleżanki i koledzy z RSU przypomnieli uczestnikom plan i regulamin „Nocy Filmowej” oraz poinformowali o przekąskach, które ufundowali dla wszystkich uczestników.
Noc filmowa to nie tylko dobre kino, ale także integracja – poprzez wspólne gry, zabawy i rozmowy. W tym roku, po raz pierwszy odbyła się „nocna zabawa w chowanego” w części budynku LO. Zabawa była strzałem w przysłowiową „10”, okazało się, że w naszej szkole jest wiele zakamarków, w których można się schować i nie tak łatwo odnaleźć chowające się osoby.
Uczniowie po nocy spędzonej w szkole o godz. 7.30 wyruszyli do domu, na pewno nie jeden musiał odespać tę nockę, ale naprawdę było warto.
To był miło spędzony czas!
Wycieczka do Mniszek
- 9
Kowal, bednarz, szewc, praczka… to nazwy dawnych zawodów, które w obecnych czasach są coraz mniej znane i powoli zanikają. Uczniowie z klas 4a i 4b 16 października 2024r. pod opieką swoich wychowawców udali się do Centrum Edukacji Regionalnej w Mniszkach, gdzie mogli poznać warsztaty ginących zawodów, zobaczyć przeróżne sprzęty dawnego gospodarstwa domowego, maszyny rolnicze a nawet dawny sklep i szkołę. Trasa zwiedzania połączona z zajęciami edukacyjnymi prowadzi przez specjalnie przygotowane stanowiska przy których wszyscy zwiedzający mogą spróbować swoich sił w warsztacie kowala, szewca, przymierzają „siundy”, czyli przyrządy do noszenia cebrów lub wiader zakładane na ramiona, pracują przy urządzeniu zwanym „kobyłka”, zaglądają do wnętrza ula, poznają duszę żelazka, różnego rodzaju dawne naczynia i ich zastosowanie. Dodatkową atrakcją były przygotowane różnorodne warsztaty m.in. wikliniarskie, stolarskie, z wyrobu świec, dawne gry i zabawy czy czerpanie papieru. Nasi uczniowie uczestniczyli w warsztatach wikliniarskich, które polegały na wyplataniu wozu z wikliny amerykanki. Po ukończeniu dzieła, każdy uczestnik mógł zabrać swoja pracę do domu. Wycieczka do Mniszek, to nie tylko nauka o dawnych zawodach, ale też wspaniała zabawa i zdobywanie nowych umiejętności.
Hanna Gapska
4 Pory Roku. Pomyśl, zbuduj, zakręć z Korbo.
Klasa II b z wychowawcą realizuje program „4 Pory Roku z Korbo”. W miesiącu październiku omawiali temat: Kolorowa jesień w parku i w lesie.
Celem głównym było zapoznanie z charakterystycznymi cechami jesieni, nazywanie i rozpoznawanie roślin, zwierząt i grzybów rosnących w parku i w lesie, pogłębianie wiedzy przyrodniczej uczniów związanej z przyrodą nieożywioną i darami jesieni oraz kształtowanie naukowego poglądu na otaczający świat podczas jesiennej pory roku.
Przed zajęciami z klockami Korbo uczniowie byli na wycieczce w parku i w lesie, podczas której utrwalili sobie wiadomości dotyczące tych ekosystemów.
W czasie 2 godzin zajęć uczniowie pracowali w 4 grupach. Sami zaproponowali, aby tworzyć budowle przestrzenne. Tylko 1 zespół wykonał pracę na płaszczyźnie. Dzieci żywo w pamięci miały obrazy kolorowej, polskiej złotej jesieni. Wyobraźnia dziecięca pozwoliła na tworzenie kolorowych drzew i krzewów oraz zwierząt. Nie zabrakło jezior, ryb, elektrowni wiatrowych, karuzeli, a nawet lądowiska dla helikopterów. Uczniowie nadal uczą się współpracować podczas realizacji swoich pomysłów.
Dzieci z niecierpliwością czekają na kolejne zajęcia zatytułowane „Zwierzęta jesienią” oraz „Zdrowie na talerzu”.
Koordynator programu:
Justyna Wyrwa
ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLASY I LO
- 25
16 października 2024 roku zapisze się w pamięci uczniów klasy pierwszej jako jeden z ważniejszych dni w ich szkolnym życiu. Tego dnia odbyło się uroczyste Pasowanie na Licealistę, symbolizujące wstąpienie młodzieży w szeregi społeczności licealnej.
Uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie, przyrzekając prawość postępowania, odwagę i pracowitość w zdobywaniu wiedzy oraz godne reprezentowanie szkoły.
Przewodnicząca klasy 1M złożyła na ręce Pani Dyrektor akt ślubowania potwierdzony podpisami licealistów. Na pamiątkę tego wydarzenia klasa otrzymała kronikę, w której będzie zapisywać najważniejsze momenty z życia klasy.
Po części oficjalnej, przyszedł czas na program artystyczny przygotowany przez uczniów klasy 1M oraz kabaret w wykonaniu 2MP.
Pasowanie na licealistę to wydarzenie, które symbolicznie rozpoczyna nowy etap w życiu młodych ludzi. To nie tylko oficjalne powitanie w szeregach społeczności szkolnej, ale także przypomnienie o odpowiedzialności, jaką niesie za sobą bycie licealistą. Dla wielu uczniów to moment, który dodaje motywacji i energii do działania, otwierając nowy rozdział pełen wyzwań, przyjaźni i wspólnego odkrywania świata wiedzy.
Gratulujemy wszystkim pierwszoklasistom i życzymy im samych sukcesów na dalszej drodze edukacyjnej!
M.N.
VI Powiatowy Rodzinny Konkurs „Święci na miarę naszych czasów." (konkurs dla chętnych uczniów klas 1- 8)
Prace można dostarczyć do sekretariatu do 5 listopada. Lalkę przygotowujemy wg. szablonu, potrzebne wypełnione dokumenty, metryczka twórcy lalki oraz klauzula informacyjna- dokumenty mają być dołączone do pracy.
Nowy odcinek szkolnej telewizji ZSO TV
Zapraszamy na nowy odcinek szkolnej telewizji ZSO TV
W dzisiejszym odcinku relacje z wydarzeń:
- Konferencja Środowiskowa „Rzeka Noteć i MY”
- Akcja Sprzątanie Świata
- Piknik Techniczny
- Aktywna przerwa w LO KRZYŻ
- Doskonalenie umiejętności strzeleckich
- Ślubowanie uczniów klasy pierwszej liceum
„Uśmiech to krzywa, która wszystko prostuje!”
„Uśmiech to krzywa, która wszystko prostuje!”
cyt.Phillis Diller
4 października obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Uśmiechu. To radosne święto, które zapoczątkował Harvey Ball w 1999r., twórca znanego na całym świecie znaczka uśmiechniętej buźki. Symbol ten przedstawia to, co chcielibyśmy widzieć na co dzień na twarzach innych ludzi, czyli bezinteresowny uśmiech i radość życia.
Korytarze i sale lekcyjne naszej szkoły rozjaśniły przygotowane na ten dzień gazetki oraz dekoracje. Uczniowie przyszli ubrani w żółte koszulki i bluzy z przyklejonym znaczkiem „uśmiechniętej buźki”. Nie zabrakło również tematycznych gier, zajęć plastycznych oraz słodkich ciasteczek – wszystko oczywiście z symbolem uśmiechniętej buźki. Nasi uczniowie obdarzali siebie uśmiechem, budując tym samym pozytywną atmosferę oraz wzmacniając zaufanie i otwartość. Okazywanie radości i pozytywne myślenie sprawiają, że przebywanie w szkole jest przyjemne i uczniowie chętnie integrują się w oddziałach klasowych. Wszystkim gratulujemy wspaniałych pomysłów i pamiętajmy, że uśmiech nic nie kosztuje, a może zdziałać tak wiele.
Hanna Gapska
Międzynarodowe Warsztaty Filmów Animowanych „Fazy 2024” w Kudowie
- 17
Uczniowie naszej szkoły już po raz dziewiąty wzięli udział w Międzynarodowych Warsztatach Filmów Animowanych „Fazy”, zorganizowanych przez poznańską Fundację „Filmowiec” oraz Studio Filmów Animowanych „Fanatasia” Drezno. Około 30 uczestników przyjechało z Polski, Niemiec, Ukrainy i Czech.
Tradycyjnie, głównym zajęciem było tworzenie własnego filmu animowanego, nad czym pracowaliśmy każdego dnia i często w nocy. Jednak zapamiętana zostanie nie tylko praca, ale też czas na aktywny wypoczynek i rozrywkę. Były wycieczki do młyna papierniczego w Dusznikach, gdzie każdy mógł czerpać własny papier, wyprawa przez obłędne Błędne Skały, które leczą klaustrofobię i do przerażającej Kaplicy Czaszek oraz wypady na basen i wędrówka do Czech.
Zapamiętana zostanie również edukacyjna i bardzo miła wycieczka „Szlakiem ginących zawodów”, gdzie można było nie tylko zobaczyć stary sprzęt rolniczy w skansenie i podejrzeć, jak wypieka się chleb, ale także spróbować swoich sił na warsztatach garncarskich. Przecież nie tylko święci garnki lepią- przyszli filmowcy także!
Archiwum Aktualności