• Najmłodsi uczniowie poznają zawody

     • Uczniowie klasy 1c z wychowawcą mieli możliwość bliższego poznania zawodu kolejarza.  Podczas wycieczki na dworzec PKP w Krzyżu Wlkp. w dniu 7 czerwca 2021 r. dzieci zwiedzały budynek dworca i dowiedziały się jak wygląda organizacja pracy na kolei oraz na co należy zwracać uwagę podróżując pociągiem.  Uczniowie dowiedzieli się również jakie udogodnienia mogą spotkać podróżujących pociągiem na miejscowej stacji w Krzyżu Wlkp. Atrakcją wycieczki była możliwość skorzystania z windy dla podróżnych znajdującej się przy dworcu. 

      Małgorzata Nowakowska

     • Brawo Agata!

     • Czy lubicie chemię? Podobno jest to przedmiot, który albo się kocha, albo nienawidzi. Dlaczego? Bo nauka jej od samego początku może sprawić ogromne problemy albo dawać dużo satysfakcji. Agata Michalak, uczennica klasy 8a, swoim wielkim sukcesem udowodniła, że chemia jest jej pasją, a może nawet częścią planu na przyszłość.

      29 maja br. na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie Agata wraz z 307 uczestnikami konkursu z całej Polski przystąpiła do etapu finałowego Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Chemicznej z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego dla Szkół Podstawowych. W wyniku przeprowadzonej klasyfikacji uczennica naszej szkoły znalazła się w wąskim gronie 60 finalistów olimpiady, którzy w teście uzyskali wynik  powyżej 77% punktów.

      Pragniemy pochwalić Agaty postawę pełną chęci do nauki i dzielenia się wiedzą w duchu szlachetnej rywalizacji. Gratulujemy talentu, ciężkiej systematycznej pracy i ambicji, niezbędnych w osiąganiu tak wspaniałych wyników.

     • CZTERY PORY ROKU Z OZE

     • Jest nam niezmiernie miło poinformować, że uczennica naszej szkoły Julia Jaworska została Laureatką I miejsca, a uczennica Agata Michalak otrzymała wyróżnienie w ramach Wojewódzkiego konkursu ekologicznego dla młodzieży promującego OZE pt."CZTERY PORY ROKU Z OZE" dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych w subregionie pilskim organizowanym przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego w 2021 roku. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe, a szkoła nagrodę pieniężną w wysokości 1500 zł. 

      Serdercznie gratulujemy!!!

     • Szczepienia uczniów w wieku 12-18 lat

     • Warszawa, 11 czerwca 2021 roku

      Szczepienia uczniów w wieku 12-18 lat
      – informacje dla szkół i placówek

      Od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować na szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Wcześniej została uruchomiona rejestracja dla uczniów w wieku 16 i 17 lat.   Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych. Po zakończeniu wakacji szczepienia będą mogły być realizowane w trybie mobilnym na terenie placówek oświatowych. Będą je wykonywały podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień. Przygotowaliśmy informacje dla szkół i placówek w tej sprawie. Wraz z Ministerstwem Zdrowia opracowaliśmy także rekomendacje dotyczące przygotowania się ucznia do szczepienia. Wszystkie materiały zostaną przekazane do szkół za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej.

      Organizacja szczepień

      Szczepienia będą odbywały się w istniejącej bazie punktów szczepień populacyjnych
      i powszechnych oraz na terenie placówek oświatowych (tryb mobilny).

      Tryb mobilny będzie realizowany przez doświadczone podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień.

      Mapa punktów szczepień https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/

      Gdzie i kiedy uczniowie mogą się szczepić?

      Już od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować dzieci od 12. roku życia na szczepienie przeciw COVID-19. Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych. W tych miejscach jest realizowany cały proces szczepienia, który obejmuje:

      • zgodę rodzica,
      • kwestionariusz,
      • kwalifikację lekarza,
      • szczepienie.

      Harmonogram szczepień po wakacjach

      Po zakończeniu wakacji szczepienia będą wykonane w dotychczasowych miejscach oraz w tymczasowych mobilnych punktach szczepień. Zorganizują je podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień.

      Szczepienia będą odbywały się według następującego harmonogramu:

      • I tydzień września (1.09-5.09) – tydzień informacyjny – lekcje wychowawcze i spotkania z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym,
      • II tydzień września (6.09-12.09 – tydzień przygotowania do szczepienia – zbieranie przez wychowawców zgód od rodziców i opiekunów prawnych na szczepienie dzieci,
      • III tydzień września (13.09-19.09) – tydzień szczepień.

      Przygotowanie się ucznia do szczepienia – rekomendacje dla rodziców

      Wspólnie z Ministerstwem Zdrowia opracowaliśmy także rekomendacje dotyczące przygotowania się ucznia do szczepienia. Są one skierowane przede wszystkim do rodziców i opiekunów. W zaleceniach znalazły się m.in. informacje dotyczące spożywania posiłków przed szczepieniem czy przyjmowania leków. Przed szczepieniem rodzice powinni zwrócić także szczególną uwagę na rzetelne wypełnienie kwestionariusza. Ważne jest, aby podali wszystkie istotne informacje o zdrowiu dziecka.

      Dlaczego warto się zaszczepić?

      Szczepionka to najlepszy sposób na przerwanie transmisji wirusa, a tym samym na powrót do życia, które znamy sprzed okresu pandemii. Zaszczepienie się jak największej liczby osób zwiększa szansę na trwały powrót do stacjonarnych zajęć w szkołach, placówkach i na uczelniach, wydarzeń kulturalnych czy spotkań rodzinnych i towarzyskich. Dzięki szczepionce możemy chronić nie tylko nas samych, ale także naszych najbliższych.

      Jak działa szczepionka?

      Szczepionka wyzwala w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe, aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19. Szczepionka jest darmowa i dobrowolna.

       

      Ministerstwo Edukacji i Nauki

      Departament Informacji i Promocji

       

       

      Załączniki:

      1. Szczepienia uczniów w wieku 12-18 lat – rekomendacje dla rodziców – plakat
      2. Szczepienia uczniów w wieku 12-18 lat – informacje dla szkół i placówek – plakat
      3. Szczepienia uczniów w wieku 12-18 lat – informacje dla szkół i placówek – komunikat MEiN
      4. Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19

       

       

     • Dbamy o owady zapylające

     • Lato zbliża się wielkimi krokami a wraz z nim wysokie temperatury. Mając na uwadze potrzeby pożytecznych owadów zapylających, członkowie grupy projektowej Azyl Braci Skrzydlatych wraz z końcem maja przygotowali poidła oraz drugi domek – hotel :) dla owadów. Jedno z poideł oraz domek zostały umiejscowione w ogródku szkolnym przy ulicy Wojska Polskiego. Drugie poidło znalazło swoje miejsce w ogródku ziołowym przy ulicy Sienkiewicza.

     • Program Promocji Zdrowia

     • W ramach realizacji zadań wynikających z Programu Promocji Zdrowia w naszej szkole, klasa 2c uczestniczyła w zajęciach profilaktycznych dotyczących higieny jamy ustnej. Pani Danuta Lala –  higienistka szkolna, wytłumaczyła dzieciom, dlaczego należy dbać o zęby. Uczniowie z zaciekawieniem przyglądali się pokazowi poprawnego szczotkowania zębów. Dowiedzieli się,  jak długo należy myć zęby i co należy robić, aby dbać o higienę jamy ustnej. Największe zainteresowanie wzbudził ogromny model szczęki ludzkiej, który pomagał naszej pani higienistce w realizacji zajęć.

     • Zajęcia plastyczne ,,Plastyka dla smyka” 

     • Uczniowie klasy 2b od września bieżącego roku szkolnego uczestniczą w zajęciach rozwijających zainteresowania pn. ,,Plastyka dla smyka”. Cotygodniowe spotkania, połączone z możliwością poznawania wielu różnorodnych i ciekawych technik plastycznych oraz samodzielnego wykonywania prac, cieszą się wśród dzieci niezwykle dużym zainteresowaniem. Uczestnictwo w zajęciach dało uczniom możliwość zaprezentowania umiejętności tworzenia wspaniałych prac, ilustracji, form płaskich, przestrzennych itp. Przedstawione poniżej kolaże są tylko fragmentem ilustrującym bogactwo prac wykonanych przez ,,małych plastyków z 2b”. 

     • „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”  Janusz Korczak

     •  

      Świat śmiał się bardziej niż zwykle 1 czerwca, kiedy to wszystkie Dzieci obchodziły swoje święto. W oddziałach klas czwartych, szóstych i siódmych Dzień Dziecka uczczono różnymi aktywnościami przygotowanymi w szkole. Pierwsza z nich odbywała się na lekcji języka polskiego. Uczniowie próbowali odpowiedzieć na pytanie: co to właściwie znaczy być dzieckiem? Okazało się, że odpowiedź nie jest wcale taka oczywista. Na szczęście, pewne wskazówki nauczycieli ułatwiły zadanie. Uczniowie w czasie lekcji dyskutowali, pracowali w grupach, bawili się na różne sposoby i doszli do bardzo ciekawych wniosków. Dowodem ich przemyśleń były powstałe plakaty, mapy myśli oraz inne prace plastyczne, które zawisły w szkolnych korytarzach oraz w salach lekcyjnych. Dzieła przedstawiały na przykład spisy praw i obowiązków dzieci, a także wady i zalety bycia dzieckiem.

      Drugą aktywnością dla oddziałów klasy czwartej były zajęcia taneczne. Jak powszechnie wiadomo, taniec sprawia zwykle wiele radości, więc uśmiechów nie brakowało. Ponadto, niektórzy uczniowie zaprezentowali niezwykłe umiejętności i wysoką sprawność fizyczną.

      Starsi uczniowie, z oddziałów klasy szóstej i siódmej, również podjęli się ciekawego zadania. Przygotowaną dla nich aktywnością była zapomniana już przez niektórych zabawa w podchody. Uczniowie, kierując się wskazówkami umieszczonymi w różnych miejscach w szkole, musieli dotrzeć do Krainy Słodkości, gdzie czekała na nich słodka niespodzianka. Aby przejść do poszczególnych etapów gry, należało rozwiązać wiele zagadek. Na szczęście nasi uczniowie poradzili sobie z tym, a co najważniejsze, świetnie się bawili.

      Drodzy Uczniowie! Niech każdy dzień będzie dla Was Dniem Dziecka 😊.

     • Salon filmowy

     •  

      Już w środę 9 czerwca zaczynają się pierwsze zajęcia warsztatowe zorganizowane przez współpracującą z naszą szkołą Fundacje „Filmowiec”. Zajęcia odbędą się w ramach realizacji projektów medialnych „3-2-1 Start” i „Zachować pamięć”. Uczestnicy projektu poznają techniki dziennikarskie, nauczą sie podstaw fotografii i pracy operatorskiej (kamerzysty) tworząc dokument o historii państwowości Polski i historii rodzinnej miejscowości.

      Część praktyczna warsztatów odbędzie się w przepięknej letniej stolicy Polski, miasteczku Łeba nad Bałtykiem. Jak i co roku nasi uczniowie wyjeżdżają na dofinansowywane przez Narodowe Centrum Kultury, Muzeum Historii Polski i Ministerstwo Kultury tygodniowe zajęcia praktyczne, gdzie będą nie tylko pracować i uczyć sie, ale również aktywnie wypoczywać.

      A w sierpniu? Również w Łebie, licealistów i kandydatów do liceum oczekują międzynarodowe Niemiecko – Polsko - Ukraińskie warsztaty filmowe pod nazwą „Jedno ujęcie”. Więcej o warsztatach można dowiedzieć sie na stronie Fundacji http://www.filmowiec.org.pl/ju/

     • Tym razem o przyjaźni...

     •  

       

      Przyjaźń to szczególna wartość, o którą każdy powinien się odpowiednio troszczyć. Niestety, nie zawsze otaczające nas osoby zachowują się jak przyjaciele. Czasem jednak szukamy daleko, a osoba bliska naszemu sercu jest tuż obok. Taka właśnie historia przydarzyła się pewnej musze. Koło teatralne zaprasza do obejrzenia krótkiego wystąpienia, które niesie ze sobą prawdę o ludzkich przyjaźniach. Życzymy przyjemnego odbioru.

     • Wycieczka klasy 5a

     • 1 czerwca 2021r. uczniowie klasy 5a wyjechali na wycieczkę do Międzyzdrojów. Podróż pociągiem rozpoczęła się o godzinie 7.30. Po przyjeździe, nasze kroki skierowaliśmy do Pokazowej Zagrody Żubrów mieszczącej się na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Oprócz żubrów przebywają tam zwierzęta, które z różnych powodów nie są w stanie samodzielnie przebywać na wolności. Następnym celem naszej wędrówki była Kawcza Góra, skąd mogliśmy podziwiać piękny widok na Zatokę Pomorską. Po zejściu schodami, które uznane są za najdłuższe i najwyższe na całym polskim wybrzeżu, brzegiem morza udaliśmy się do centrum. Po krótkim posiłku udaliśmy się na dworzec. Nasza podróż zakończyła się o godzinie 22.30. Mimo tak późnej pory, wszyscy z uśmiechniętymi buziami i planami na kolejny wyjazd wrócili do swoich domów.

      Hanna Gapska

     • Podsumowanie Szkolnego konkursu wiedzy o ruchu drogowym

     •  

      19 maja 2021 roku odbył się finał Szkolnego konkursu wiedzy BRD klas IV-VI. Celem konkursu było sprawdzenie wiedzy uczniów na temat zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego pieszych i rowerzystów oraz zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Do finału przystąpiło 26 uczniów. Uczniowie rozwiązywali test wiedzy w aplikacji Teams.

      Mistrzami wiedzy o ruchu drogowym zostali uczniowie, którzy zdobyli najwięcej punktów. W przypadku uzyskania takiej samej liczby punktów przez kilku uczniów, przyznane zostały miejsca ex aequo.

      Oto wyniki konkursu:

      I miejsce i tytuł "Mistrza wiedzy o ruchu drogowym", uzyskując wynik 100% otrzymują:

      Brzozowska Adriana   kl.6f

      Graczyk Malina   kl.6g

      Górny Miłosz   kl.6 d

      Janas   Mateusz kl.4a

      Poznaniak Ksawery   kl.6f

      II miejsce zdobyli:

      Kubiś Maksym   kl.6f

      Michałek Lena   kl.4b

      III miejsce zajęli:

      Boharewicz Hanna   kl.4c

      Krasowski Paweł   kl.6f

      Pachulski Adam   kl.6f

       

      Uczniowie otrzymują pochwały, oceny celujące z techniki oraz pamiątkowe dyplomy.

      Gratuluję znajomości zasad ruchu drogowego. Mam nadzieję, że każdego dnia uczniowie naszej szkoły będą stosowali się do przepisów ruchu drogowego. Od tego zależy bezpieczeństwo nas wszystkich.

      Halina Wydryszek-Janas

     • Uwaga Rodzice i Uczniowie!!!

     •  

      4 czerwca 2021 r. to dzień wolny od zajęć edukacyjnych zgodnie z wcześniej ustalonym kalendarzem szkoły.
      Świetlica szkolna (ul.Wojska Polskiego 31) pełni dyżur od 8.00 do 12.00. W tych godzinach ​​​​uczniowie chętni mogą uczestniczyć w zajęciach opiekuńczych.

      Sekretariat w tym dniu jest czynny przy ul. Sienkiewicza 1, od godz. 8.00 do godz. 12.00

     • Dziś nauka przez zabawę, tanecznym krokiem rozpoczynamy ostatnie miesiące nauki - udział uczniów w Dniach otwartych LO w Krzyżu Wlkp.

     • Drzwi otwarte w naszym liceum

      We wtorek 01.06.2021 roku drzwi naszej szkoły stały otworem. Krzyscy licealiści z radością powitali ósmoklasistów i postanowili zapoznać ich z życiem ucznia szkoły średniej.

       Z samego rana młodzież spotkała się w hali sportowej. Tam została powitana przez Panią Dyrektor, która złożyła życzenia z okazji Dnia Dziecka wszystkim swoim podopiecznym, a następnie w formie prezentacji multimedialnej przedstawiła zasady rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, zaznajomiła z projektami edukacyjnymi realizowanymi w Liceum i profilami klas w nowym roku szkolnym.  W dalszej części pałeczkę przejęli licealiści. Zaprosili młodszych kolegów i koleżanki do szkolnych sal, gdzie czekało na nich wiele atrakcji – w sali historycznej odbył się quiz “Sprintem przez wieki”, w sali polonistycznej quiz “Polonistyczne potyczki”, w sali chemicznej uczniowie mogli zobaczyć doświadczenia chemiczne i wziąć udział w “Eksperymentarium”.  Zwycięzcy quizowych zmagań wymieniali otrzymane talony na słodkie nagrody. W jednej z klas stworzono nawet salon filmowy, tam można było poznać pracę filmowca i pozyskać informacje na temat corocznych warsztatów filmowych odbywających się nad polskim morzem, w których uczestniczy młodzież naszej szkoły.

      W hali sportowej ósmoklasiści uczyli się tańczyć salsy pod okiem tancerzy amatorów - nauczycieli wychowania fizycznego. W krótkim badaniu sondażowym uczniowie liceum podzielili się informacją, dlaczego wybrali właśnie tę szkołę, aby pomóc jeszcze niezdecydowanym w podjęciu decyzji.  Ostatnim punktem programu tego dnia była rywalizacja sportowa między drużyną LO a drużyną Szkoły Podstawowej, które miały do pokonania tor przeszkód. Nieważne było kto wygrał, ważne, że wszyscy świetnie się bawili, na hali panowała radosna atmosfera, a na twarzach pojawiały się szerokie uśmiechy tak długo wyczekiwane. Na pożegnanie ósmoklasiści wraz z licealistami, w ogromnym kole zatańczyli belgijkę.

      Reasumując, tegoroczne drzwi otwarte to miło spędzony czas z rówieśnikami, nauka przez zabawę i poznawanie tajników kolejnego etapu edukacyjnego.

       

       

      Przewodnicząca klasy 2pLO

      Martyna Musiał

       

     • Listy uczniów klasy czwartej

     • Szanowni Rodzice,
       

      listy uczniów przyjętych do poszczególnych oddziałów klasy czwartej szkoły podstawowej na rok szkolny 2021/2022 zostaną wywieszone w budynku przy ul. Wojska Polskiego 35 w dniu 31 maja od godz. 12.00.

     • Dzień Delty na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu

     •  

      Dnia 21 maja 2021 uczniowie klasy 2gLO w ramach lekcji matematyki uczestniczyli  w  wykładzie online  pt. „Tajemnica z Talmudu”, prowadzonym przez Oskara Skibskiego - jednego z redaktorów najstarszego w Polsce magazynu popularnonaukowego „Delta” . Wykład był jednym z wielu wykładów   dla młodzieży w ramach projektu ,,Matematyka ma MOC! - popularyzacja nauk matematycznych na WMiI UAM w Poznaniu".

      A to kilka opinii naszych licealistów na temat wykładu:

       „Prezentacja tematu w wykonaniu prowadzącego była interesująca. Ciekawie przekazał wiedzę na temat tajemnicy z Talmudu na przykładzie napełniania pojemników wodą. Przedstawił również problem bankructwa w śmieszny sposób na przykładzie podziału majątku zostawionego przez męża na kilka żon.”

      „Wykład był nawet ciekawy. Miałam okazję poczuć się jak na studiach i brać udział w wykładzie jak prawdziwa studentka.”

      „Wykład bardzo mi się podobał. Pan mówił w bardzo zrozumiały sposób, a dodatkowo zajęcia zostały urozmaicone ankietą, w której każdy chętny mógł zagłosować. Całość była naprawdę ciekawa.”

       

     • Odwiedziny w gospodarstwie ekologicznym

     • Dnia 26 maja br. kilkoro członków grupy projektowej Azyl Braci Skrzydlatych wraz z opiekunami: p. Anną Tejchman oraz p. Aleksandrą Hela-Graś odwiedziło gospodarstwo ekologiczne p. Futymów, w którym wyrabiane są, znane w wielu miejscach w kraju, ekologiczne przetwory z mleka: zsiadłe mleko, maślanka jogurty, sery. Właścicielka gospodarstwa opowiedziała o tym, na czym polega ekologiczna hodowla bydła oraz o tym, jak wygląda produkcja przetworów mlecznych. Młodzież była bardzo zainteresowana sposobem dojenia krów, jak również samymi krowami :)  Sposób pakowania naturalnych produktów także bardzo spodobał się uczestnikom spotkania: szklane butelki i słoiki wraz ze starannie opisanymi etykietami, które również są "ekologiczne".

      Na koniec spotkania każdy z uczestników otrzymał upominek – słoiczek jogurtu probiotycznego. Serdecznie dziękujemy Pani Beacie za prezenty oraz za czas, który nam poświęciła. Bardzo mile wspominamy to spotkanie i czekamy już na kolejne tego typu.

      K. Brzezińska

  • Kontakt

   • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim
   • zsokrzyz@wp.pl
   • 67 25 64 087 /sekretariat, ul.Sienkiewicza 1/
   • ul. Sienkiewicza 1, 64-761 Krzyż Wielkopolski
   • tel. 607 590 711 do dyrektora szkoły w pilnych sprawach
   • tel. 67 25 64 035 /sekretariat, ul.Wojska Polskiego 31/
   • www.zso.krzyz.pl
 • Galeria zdjęć

   brak danych