• Biegami przełajowymi jesień się zaczyna…

     • Sport odgrywa istotną rolę w życiu młodego człowieka. Chęć uprawiania sportu przez dzieci wynika z naturalnej potrzeby ruchu. Sport kolorowy, kuszący emocjami świat wielkich stadionów, herosów. Dzieci marzą by zostać gwiazdami sportu, muzyki, kina znacznie rzadziej planują karierę naukowca, polityka (brrrr...).  Jedynym problemem na drodze do  spełnienia sportowych marzeń może okazać się… bariera wysiłku, zmęczenia, trudu. Staliśmy się wygodni, nawet leniwi. Nie wszystko da się wytłumaczyć stanem pandemii, zmianą trybu życia.

      Uczniowie Szkoły Podstawowej w Krzyżu Wlkp. od zarania dziejów chętnie uprawiali sport, który jest tak pojemny, że każdy znajdzie dla siebie to, co mu sprawia najwięcej radości.

      Ciepłe jesienne dni sprzyjają uprawianiu królowej sportu lekkoatletyki. Najprostszą, sportową formą ruchu jest bieganie. Nasza szkoła uchodziła za najbardziej „rozbieganą” w województwie. Pora na powrót do formy i tradycji.

       „Bieganie dało mi odwagę by zaczynać, determinację aby wciąż próbować i duszę dziecka, aby mieć z tego wszystkiego zabawę po drodze. Biegaj często i biegaj daleko, ale nigdy nie „zabiegaj” swojej radości z uprawiania tego sportu.” Julie Isphording

      Niewątpliwie bieganie sprawia, że wąskie podobno bramy niebios nie stają się selektywne. Wprawdzie nie wszyscy przepadają za stanem zmęczenia, lecz w takich sytuacjach wspierać się można wiedzą historyczną na temat wychowania najdzielniejszych starożytnych wojów w Sparcie.

      Jak zawsze to bywało pod koniec września, cała społeczność szkolna spotkała się, by troszkę pobiegać… Jesienne biegi przełajowe, wspólne bieganie ma już wieloletnią tradycję. Dzieje się to zapewne już od momentu, gdy przestali uprawiać jogging Spartanie.

      Na wyznaczonych szkolnych boiskach trasach, o różnej długości, pobiegli niemal wszyscy uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Było radośnie i emocjonująco. Budujące było wsparcie jakiego udzielali sobie najmłodsi biegacze. Mimo respektu dla długotrwałego wysiłku wszyscy dobiegli do mety. Kibicowaliśmy szczególnie maluchom, które debiutowały w zawodach sportowych. Kolejność na mecie była sprawą drugorzędną. Tak trzymać!

       

       

       

       

       

     • Dzień Drzewa

     • Dzień Drzewa przypada dopiero 10 października, ale już w ubiegłym tygodniu dzieci z klasy 1a wzięły udział w sadzeniu drzew, które nie tylko będą ozdobą naszej szkoły, ale zapewnią tez cień podczas przerw w słoneczne dni. Ten dzień sprawił pierwszakom wielką radość. Poznały wiele gatunków drzew, które sadziły ( klon jawor, klon srebrzysty, platan, robinia akacjowa, wiąz szypułkowy, brzoza, jesion, jarząb szwedzki, miłorząb). Mogły samodzielnie wykopać dołek, przynieść drzewko i posadzić je. Wszystko oczywiście pod czujnym okiem pracowników Zakładu Usług Komunalnych. Ta akcja nie tylko sprawiła radość, ale uświadomiła dzieciom, że drzewa stanowią naturalną barierę ochronną przeciwko pyłom, śmieciom czy też hałasowi.

      Wioletta Popławska

     • „Program dla szkół”

     •        

             Od 20 września 2021 r. w Szkole Podstawowej w Zespole Szkół Ogólnokształcących  rozpoczął się „Program dla szkół” nieodpłatnego dostarczania owoców i warzyw lub mleka i przetworów mlecznych dla uczniów klas I-V.

                Celem programu między innymi jest przeciwdziałanie spadkowi spożycia świeżych owoców i warzyw oraz przetworów mlecznych, szczególnie wśród dzieci. Jest to związane z coraz powszechniejszym występowaniem otyłości wśród dzieci wywołanej niewłaściwymi nawykami żywieniowymi, polegającymi na preferowaniu wysoko przetworzonych środków spożywczych o dużej zawartości cukru, soli, tłuszczów lub dodatków do żywności.

                Uczniowie biorą udział również w działaniach  edukacyjnych mających poprawić wiedzę uczniów na temat zdrowych nawyków żywieniowych.

                W ramach programu dzieciom będą udostępniane produkty takie jak jabłka, gruszki, śliwki, truskawki, marchew, rzodkiewki, papryka słodka, pomidory, kalarepa i soki owocowe, a także mleko, jogurt naturalny, kefir naturalny i serek twarogowy.

     • Jaka to była lekcja muzyki!

     •  

      „Pa-pa-pa-pa-ra-pa-pa-pa-pa-ra….

      Niby nic, a tak to się zaczęło
      Niby nic, zwyczajne "pa, pa, pa"
      Jest w orkiestrach dętych jakaś siła

      Bo to było tak…”

       

      Wielką muzyczną przyjemność mieli uczniowie klas IV-VI, którzy uczestniczyli w spotkaniu z członkami Młodzieżowej Orkiestry Dętej.  W sali MGOK-u wybrzmiało z dętych instrumentów, w pięknym porządku wiele radosnych nutek, które porwały, wzbudziły podziw i zainteresowanie naszych uczniów.

      Instruktorzy Młodzieżowej Orkiestry Dętej  opowiedzieli o wspólnym muzykowaniu, życiowej przygodzie z tym związanej, zaprezentowali instrumenty i oczywiście przeprowadzili warsztaty. Na scenie nasi uczniowie stanowili znakomitą grupę posługującą się instrumentami perkusyjnymi.   

      Tyle przyjemnego hałasu na tych niezwykłych lekcjach! Dziękujemy.

      Łukasz Spychalski

     • KONKURS NA KARTKĘ Z KALENDARZA ZOSTAŁ ROZSTRZYGNIĘTY

     •             We wrześniu uczniowie naszej szkoły brali udział w  konkursie na kartkę z kalendarza. Organizatorem konkursu był „Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi”.Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej na temat prawidłowej segregacji odpadów.

               Lena Michałek, uczennica naszej szkoły została laureatką tegoż konkursu. Jej praca będzie zdobiła kalendarz PRGOK-u na 2022 rok.  Komisja konkursowa stwierdziła, że "...Zwycięska praca została nie tylko estetycznie wykonana, ale również pokazuje zasady i korzyści wynikające z prawidłowej segregacji odpadów. Lena nie tylko doskonale wie jakie odpady należy wyrzucać do pojemników w danym kolorze, ale również ma wiedzę co powstaje z odpadów dzięki recyklingowi."

       

      Gratulujemy!

       

       

       

       

     • Fizyka nie jest nudna...

     • Klasa 7d

      Kto powiedział, że fizyka jest nudna? Wystarczy trochę wody i mąki ziemniaczanej i już można poznawać zaskakujące właściwości cieczy nienewtonowskiej.

     • Uwaga Rodzice i Uczniowie!!!

     •  

      Od 20 września do 16 października sekretariat szkolny:

       - w budynku przy ul. Sienkiewicza 1 jest czynny od godziny 13.00 do godz. 15.00,

       - w budynku przy ul. Wojska Polskiego 31 jest czynny od godziny 8.00 do godz. 12.30.

       

     • "Aktywny powrót do szkół"

     • W minionym tygodniu rozpoczęły się zajęcia sportowe wf z AWF w ramach programu ,,Aktywny powrót do szkół". Zajęcia prowadzą nauczyciele wychowania fizycznego i edukacji wczesnoszkolnej. Chęć udziału w tych zajęciach zgłosiło blisko 200 uczniów. H. Okońska

     • Sprzątanie Świata

     • 17 września 2021 roku, wzorem lat ubiegłych nasza szkoła włączyła się w akcję „Sprzątanie Świata” To międzynarodowa akcja w ramach której już od 28 lat w każdy trzeci weekend września miliony wolontariuszy na całym świecie, zarówno ci najmłodsi, jak i najstarsi, sprzątają śmieci z miejsc, gdzie nie powinny one trafiać. W tym roku działaliśmy pod hasłem „Myślę, więc nie śmiecę". Celem akcji jest budowanie świadomości ekologicznej, nauka segregacji śmieci, kształtowanie nawyków ekologicznych oraz działanie na rzecz ochrony środowiska. Tego dnia uczniowie wraz z nauczycielami udali się w teren, wyposażeni w worki i rękawiczki ruszyli do walki o czysty teren wokół szkoły. Wszyscy pracowali solidnie i z zapałem, mając świadomość, że chcą dbać o swoją przyszłość, dbając  o stan środowiska.

     • „Zdrowo i bezpiecznie w szkole” - kl.1-5

     • Szkoła Podstawowa w Krzyżu Wlkp. od lat w proces nauczania wpisuje zadania priorytetowe związane m. in. z szeroko pojętą tematyką bezpieczeństwa. W dniu 15 września w szkole klasa 4b z wychowawcą Panią Danutą Kubiś przygotowała  apel dla klas I-V. Spotkanie to miało uczniom  przypomnieć i uświadomić jakie zagrożenia mogą być następstwem niewłaściwego zachowania. Uczniowie klasy 4b na wesoło zachęcali do poznawania przepisów drogowych i znaków drogowych, gdyż ich znajomość może  uchronić  nas przed wypadkiem.

       Ważne jest,  że my pamiętamy i stosujemy  proste zasady  zmniejszające ryzyko zachorowania i rozprzestrzeniania się koronawirusa.

      Mamy nadzieję, że dzięki takim przedsięwzięciom nasi uczniowie dbają o zdrowie i bezpieczeństwo własne oraz innych osób.

     • „Zdrowo i bezpiecznie w szkole” - kl.6-8

     •  Zdrowie jest największym skarbem człowieka, dlatego powinno się je szanować. W naszej szkole promujemy zdrowy styl życia i podejmujemy w tym zakresie wiele działań. Jednym z nich był dzisiejszy apel, przygotowany przez klasę VIIIB pod kierunkiem Pani Marii Ficner-Cyganik.

      Część artystyczną rozpoczęto fraszką Jana Kochanowskiego „Na zdrowie”. Apel profilaktyczny o zdrowym odżywianiu miał na celu popularyzację oraz promocję wśród uczniów zdrowych nawyków, takich jak prawidłowa dieta i aktywność fizyczna.

      Prowadząc zdrowy styl życia, szczególnie od najmłodszych lat, możemy ograniczyć wystąpienie wielu chorób. Wierzymy, że w zdrowym ciele mieszka zdrowy duch i dlatego zachęcamy wszystkich do ruchu, który ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie!

     • Remont dachu

     • Dobiegają końca prace rozpoczętej 13 lipca 2021 r. inwestycji "Wymiana pokrycia dachowego - budynek Szkoły Podstawowej przy ulicy Wojska Polskiego 31 w Krzyżu Wielkopolskim". Wartość wykonanych prac to 454 000 zł. Wykonawcą jest firma MARBUD Mirosław Pokrzywka, Sarbka.
      Ta gminna inwestycja - wymiana pokrycia dachowego i termoizolacja dachu - przyczyni się znacząco do poprawy warunków nauki i pracy w naszej szkole.
      Serdecznie dziękujemy władzom miasta.

     • Spis powszechny

     • Gminne Biuro Spisowe w Krzyżu Wielkopolskim przypomina o trwającym do 30 września 2021 r. Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021, w którym udział jest obowiązkowy.

      Podstawową formą realizacji obowiązku jest samospis internetowy na stronie spis.gov.pl

      Metoda uzupełniająca to spis przez telefon na infolinii Głównego Urzędu Statystycznego pod numerem 22 279 99 99 lub wywiad z rachmistrzem, który może dzwonić z numeru 22 828 88 88 lub 22 279 99 99.

     • Pamiętamy!

     • Wrzesień 1939 pamiętamy... 82 lata temu, 1 września 1939 roku rozpoczęła się II wojna światowa. Podczas dzisiejszego apelu upamiętniliśmy tę tragiczną datę minutą ciszy. Następnie delegacja uczniów z naszej szkoły udała się na cmentarz, gdzie na grobie żołnierzy polskich, którzy stracili życie podczas II wojny światowej złożyła symboliczną biało - czerwoną wiązankę kwiatów.

     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/ 2022

     •  

      ,,Pierwszaki, dla nich to dzień dziś nie byle jaki, dla nich to dzień bardzo wesoły, bo pierwszy raz idą do szkoły. Więc niech się dzisiaj uśmiechają i razem z nami szkołę witają.’’

       

      Data 1 września wywołuje wiele emocji, wzruszeń i wspomnień. Z pewnością wśród wielu z nich do najbardziej zapamiętanych należą te, które towarzyszyły dziś naszym małym, aczkolwiek najważniejszym gościom – pierwszoklasistom. Dzisiaj bowiem, po raz pierwszy, przekroczyły próg naszej szkoły dzieci, które rozpoczynają naukę w pierwszej klasie. I chociaż obok każdego maluszka była mama, stał tata lub babcia, i można było w każdej chwili chwycić ich za rękę, to wrażenia sięgały zenitu. Twarze nowych kolegów i koleżanek, nowa pani, inne otoczenie, z pewnością rozbudziły ciekawość, zainteresowanie nowym miejscem, a może nawet odrobinę niepewności. Słowa, które skierowała do dzieci oraz ich rodziców, Pani Dyrektor Renata Dahmani, na pewno ukoiły i uspokoiły bijące dziś głośno małe serduszka 7 – latków. Życzenia złożył również Burmistrz Krzyża Wlkp. Pan Rafał Sroka. A uroczystość uświetnił występ kolegów z klasy 3a, 3b, 3d, którzy piękną recytacją wierszy i śpiewem piosenek dodali otuchy młodszym kolegom i koleżankom.

      Czołem, pierwszaki!

      Z uśmiechem Was witamy, żeby było miło też się postaramy!

      Powodzenia!

  • Kontakt

   • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim
   • zsokrzyz@wp.pl
   • 67 25 64 087 /sekretariat, ul.Sienkiewicza 1/
   • ul. Sienkiewicza 1, 64-761 Krzyż Wielkopolski
   • tel. 607 590 711 do dyrektora szkoły w pilnych sprawach
   • tel. 67 25 64 035 /sekretariat, ul.Wojska Polskiego 31/
   • www.zso.krzyz.pl
 • Galeria zdjęć

   brak danych