10 kwietnia 2025 roku odbyła się XI Powiatowa Konferencja Zdrowia Publicznego w której brali udział nauczyciele Zespołu Szkół Ogólnokształcącego Pani Dyrektor Renata Dahmani, Pani Marta Górska oraz Pani Kinga Bołądź.
Pani Beata Kościelska - Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Czarnkowie oraz Pan Grzegorz Bogacz - Starosta Czarnkowsko-Trzcianecki, zorganizowali ją w ramach Dni Otwartych Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Celem spotkania było zainspirowanie różnych grup i organizacji społecznych, przedstawicieli samorządu terytorialnego oraz instytucji sektora publicznego i prywatnego, do zajęcia się problematyką edukacji zdrowotnej i profilaktyki.
Na to szczególne wydarzenie, zaproszono wyjątkowych gości, którzy mieli przyjemność zostać prelegentami konferencji i poruszyć niezwykle ważne tematy związane sytuacją epidemiologiczną i zdrowiem publicznym naszego kraju.
Pani Beata Kościelska, Dyrektorka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Czarnkowie rozpoczęła konferencję przybliżając sytuację epidemiologiczną wybranych chorób zakaźnych na terenie powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego.
Kolejny temat prelekcji należał do dr n. o zdr. Barbary Czech-Szczapy, która niezwykle charyzmatycznie opowiedziała o aktualnych zagrożeniach epidemiologicznych. Prezentacja ta wzbudziła pozytywne emocje i spotkała się z przychylnym odbiorem wśród zebranych udowadniając, że takie wykłady są niezwykle ważne i potrzebne, zwłaszcza w obecnym świecie dezinformacji i manipulacji. Temat szczepień ochronnych, cały czas budzi wątpliwości wprowadza chaos wśród ludzi spoza środowisk medycznych. O słuszności i konieczności ich stosowania przekonywała pani doktor podczas swojego wystąpienia.
Bardzo ważne zagadnienie poruszyła w swoim wystąpieniu prof. UAM dr hab. Eliza Rybska z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Laboratorium Dydaktyki i Ochrony Przyrody oraz Członek Rady naukowej dyscypliny pedagogika.
„Świadome zdrowie – jak edukacja chroni przed dezinformacją” – tak brzmiał temat wykładu pani profesor, która podkreślała, że edukacja zdrowotna jest niezwykle ważna w dzisiejszych czasach - czasach teorii spiskowych i dezinformacji.
Na zakończenie konferencji, zebrani goście mogli rozwiać swoje wątpliwości, a także zadawać pytania w panelu dyskusyjnym prelegentkom oraz dr Pawłowi Michałowi Owsiannemu dyrektorowi Nadnoteckiego Instytutu Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Pile.
Programy profilaktyczne prowadzone są na wielu poziomach, jednak liczba zgłoszeń do tych programów wciąż jest bardzo niska. Wspólna edukacja zdrowotna prowadzona przez samorządy, Inspekcję Sanitarną, placówki oświatowe i środowisko medyczne jest niezwykle ważna.
Nauczyciele współorganizujący kształcenie specjalne:
Marta Górska, Kinga Bołądź