Drodzy Ósmoklasiści,
"Drzwi Otwarte" to dzień przeznaczony specjalnie dla Was.
Będzie to okazja, aby zapoznać się z ofertą naszego liceum.
Do zobaczenia
Drodzy Ósmoklasiści,
"Drzwi Otwarte" to dzień przeznaczony specjalnie dla Was.
Będzie to okazja, aby zapoznać się z ofertą naszego liceum.
Do zobaczenia
🥳 Z radością informujemy, że Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji pozytywnie rozpatrzył wniosek o udzielenie zezwolenia na utworzenie oddziału o profilu mundurowym w Liceum Ogólnokształcącym w Krzyżu Wielkopolskim.
👮♀️👮♂️ Korzyści dla absolwenta oddziału o profilu mundurowym:
👉 Absolwenci klas mundurowych, którzy w ciągu 3 lat od ukończenia szkoły złożą podanie o przyjęcie do Policji lub Straży Granicznej, zostaną zwolnieni z testu wiedzy.
👉 Pozytywny wynik testu sprawnościowego w ostatnim roku nauki w oddziale o profilu mundurowym oznacza zwolnienie z testu sprawności podczas postępowania kwalifikacyjnego.
👉 Absolwenci klas mundurowych, którzy przejdą postępowanie kwalifikacyjne, mają pierwszeństwo w przyjęciu do służby w Policji lub Straży Granicznej.
🤩 Już niedługo kolejne informacje dotyczące profilu mundurowego.
Z okazji Świąt Wielkanocnych
życzymy
miłości, która jest ważniejsza od wszelkich dóbr,
zdrowia, które pozwala przetrwać najgorsze,
pracy, która pomaga żyć.
Uśmiechów bliskich i nieznajomych,
szczęścia, które niejednokrotnie ocala nam życie
Dyrekcja, Nauczyciele, Pracownicy i Uczniowie
Zespołu Szkół Ogólnokształcących
w Krzyżu Wielkopolskim
Niech te Święta będą dla Was czasem odpoczynku, refleksji i domowego ciepła. Życzymy Wam, abyście odnaleźli w tej radosnej atmosferze siłę do osiągania swoich celów, zarówno osobistych, jak i edukacyjnych, spełnienia marzeń oraz rozwijania swoich pasji. Niech Wielkanoc przyniesie Wam wiele uśmiechu, radości, zdrowia oraz wspaniałych chwil spędzonych z najbliższymi. Wesołych Świąt Wielkanocnych!
„CZYTANIE KSIĄŻEK TO NAJPIĘKNIEJSZA ZABAWA,
JAKĄ SOBIE LUDZKOŚĆ WYMYŚLIŁA”
(W. SZYMBORSKA)
W marcu odbył się Szkolny Konkurs Czytania ze Zrozumieniem dla uczniów klas II i III. Po eliminacjach klasowych do konkursu przystąpiło 16 uczniów. Tytuł mistrza czytania ze zrozumieniem w pionie klas drugich zdobyła Lena Skałecka z klasy II c, natomiast w klasach III mistrzem czytania ze zrozumieniem została Pola Brzezińska z klasy III c. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki, a laureatki dyplomy i nagrody.
Organizator konkursu: mgr Wioletta Popławska
W poniedziałkowy poranek - 14 kwietnia, uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami odbyli niezwykłą podróż do schroniska dla bezdomnych zwierząt ,,Miluszków,, w Pile. Młodzież przekazała na ręce pracowników zebraną wcześniej karmę dla zwierząt. Po krótkiej rozmowie z opiekunami schroniska umożliwiono nam wejście do kocich boksów. Uczniowie chętnie bawili się z kociakami oraz poznawali ich imiona i życiowe perypetie. Był to wspaniały czas i chętnie wrócimy tam ponownie. Po wizycie w schronisku pojechaliśmy do Skrzatusza by pokłonić się Matce Miłości Zranionej i Naszej Nadziei. Wzięliśmy udział w Mszy świętej, przeszliśmy Drogą Krzyżową na Golgotę i do cudownego źródełka.
10 kwietnia 2025 roku odbyła się XI Powiatowa Konferencja Zdrowia Publicznego w której brali udział nauczyciele Zespołu Szkół Ogólnokształcącego Pani Dyrektor Renata Dahmani, Pani Marta Górska oraz Pani Kinga Bołądź.
Pani Beata Kościelska - Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Czarnkowie oraz Pan Grzegorz Bogacz - Starosta Czarnkowsko-Trzcianecki, zorganizowali ją w ramach Dni Otwartych Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Celem spotkania było zainspirowanie różnych grup i organizacji społecznych, przedstawicieli samorządu terytorialnego oraz instytucji sektora publicznego i prywatnego, do zajęcia się problematyką edukacji zdrowotnej i profilaktyki.
Na to szczególne wydarzenie, zaproszono wyjątkowych gości, którzy mieli przyjemność zostać prelegentami konferencji i poruszyć niezwykle ważne tematy związane sytuacją epidemiologiczną i zdrowiem publicznym naszego kraju.
Pani Beata Kościelska, Dyrektorka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Czarnkowie rozpoczęła konferencję przybliżając sytuację epidemiologiczną wybranych chorób zakaźnych na terenie powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego.
Kolejny temat prelekcji należał do dr n. o zdr. Barbary Czech-Szczapy, która niezwykle charyzmatycznie opowiedziała o aktualnych zagrożeniach epidemiologicznych. Prezentacja ta wzbudziła pozytywne emocje i spotkała się z przychylnym odbiorem wśród zebranych udowadniając, że takie wykłady są niezwykle ważne i potrzebne, zwłaszcza w obecnym świecie dezinformacji i manipulacji. Temat szczepień ochronnych, cały czas budzi wątpliwości wprowadza chaos wśród ludzi spoza środowisk medycznych. O słuszności i konieczności ich stosowania przekonywała pani doktor podczas swojego wystąpienia.
Bardzo ważne zagadnienie poruszyła w swoim wystąpieniu prof. UAM dr hab. Eliza Rybska z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Laboratorium Dydaktyki i Ochrony Przyrody oraz Członek Rady naukowej dyscypliny pedagogika.
„Świadome zdrowie – jak edukacja chroni przed dezinformacją” – tak brzmiał temat wykładu pani profesor, która podkreślała, że edukacja zdrowotna jest niezwykle ważna w dzisiejszych czasach - czasach teorii spiskowych i dezinformacji.
Na zakończenie konferencji, zebrani goście mogli rozwiać swoje wątpliwości, a także zadawać pytania w panelu dyskusyjnym prelegentkom oraz dr Pawłowi Michałowi Owsiannemu dyrektorowi Nadnoteckiego Instytutu Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Pile.
Programy profilaktyczne prowadzone są na wielu poziomach, jednak liczba zgłoszeń do tych programów wciąż jest bardzo niska. Wspólna edukacja zdrowotna prowadzona przez samorządy, Inspekcję Sanitarną, placówki oświatowe i środowisko medyczne jest niezwykle ważna.
Nauczyciele współorganizujący kształcenie specjalne:
Marta Górska, Kinga Bołądź
Liceum Ogólnokształcące zaprezentowało się podczas XV edycji „AgroTargów z Rodziną” w Czarnkowie.
Nasze stoisko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wśród odwiedzających, a w szczególności "Profil mundurowy Policji i Straży Granicznej".
Licealistki z klasy 3 MP odpowiadały na liczne pytania dotyczące naszej szkoły. Był to dla nich bardzo intensywny i produktywnie wykorzystany czas. Dziękujemy!
Dziękujemy Gminie Krzyż Wielkopolski za wsparcie i za miłe towarzystwo podczas AgroTargów.
Powtórka na maxa” to nowy projekt licealistów skierowany do ósmoklasistów.
Jego celem jest utrwalenie zagadnień wymaganych na egzaminie ósmoklasisty z języka angielskiego.
Brawo dziewczyny!
Zdrowie to najcenniejszy skarb, dlatego warto o nie dbać każdego dnia. Świadome podejście do profilaktyki, zdrowego stylu życia i odpowiedniej opieki medycznej może znacznie poprawić jakość naszego życia oraz zmniejszyć ryzyko wielu schorzeń. Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i ma na celu zwrócenie uwagi na kluczowe kwestie zdrowotne wpływające na społeczeństwa na całym świecie. Jak co roku w obchody Światowego Dnia Zdrowia włączyli się również najmłodsi uczniowie naszej szkoły. Tegoroczne hasło przewodnie brzmiało ,,Zdrowe początki, pełna nadziei przyszłość”.
Promowanie zdrowego stylu życia stanowi integralną część w procesie nauczania. W dniu 7 kwietnia dzieci z klasy 2c:
-poznali zasady prawidłowego żywienia,
- przygotowali pyszne drugie śniadanka pod hasłem „Śniadanko smakuje, gdy sam przygotuje”, przygotowali zdrowy koktajl z bananów, borówek, jogurtu naturalnego i płatków owsianych,
- tworzyli wspólnie Piramidę Zdrowego Żywienia,
Tego dnia pamiętano nie tylko o zdrowym odżywianiu, ale także o aktywności fizycznej. Uczniowie bawili się, jak umieli najlepiej, podczas swobodnych gier i zabaw na świeżym powietrzu. Ponadto w holu szkoły na parterze została umieszczona wystawa ,,Światowy Dzień Zdrowia”. W ciągu tygodnia realizowana była tematyka, która dotyczyła różnych aktywności polegających na dbaniu o zdrowie. Efektem podjętych działań było zwiększenie świadomości dotyczącej profilaktyki zdrowotnej oraz zdrowego stylu życia.
Światowe Święto Zdrowia było doskonałą okazją do podkreślenia potrzeby dbania o zdrowie zawsze, nie tylko od święta. Dnia 7 kwietnia obchodzimy także Dzień Pracownika Służby Zdrowia. Z tej okazji wszystkim pracownikom służby zdrowia życzymy zadowolenia i satysfakcji z wykonywanego zawodu.
Ze zdrowym pozdrowieniem dla Wszystkich nas!
Uczniowie klasy 2c wraz z wychowawcą Agatą Adamczewską
Już po raz czwarty odbył się w naszej szkole konkurs wiedzy o Ziemi Krzyskiej. Głównym celem konkursu było zainteresowanie historią, tradycjami i walorami turystycznymi regionu oraz rozbudzenie postaw patriotycznych i miłości do Małej Ojczyzny.
Uczestnikami konkursu, który odbył się 19.03.2025r., byli uczniowie 3 i 4 klasy szkoły podstawowej. We wszystkich tych klasach przeprowadzono lekcje wychowawcze i zajęcia dotyczące historii Krzyża i okolic. Uczniowie poznali, skąd wzięła się nazwa miejscowości, jaka była historia powstania miasta i gminy oraz co przyczyniło się do rozwoju naszej okolicy. Ponadto uczestniczyli w grze terenowej "Kolej na Archi - Przygody!", której celem było poznanie ciekawych miejsc w Krzyżu Wielkopolskim pod względem przyrodniczym, historycznym i kulturowym.
Laureatami konkursu zostali następujący uczniowie:
I miejsce - Liliana Głoc i Kacper Michalski,
II miejsce - Hubert Tryzna,
III miejsce - Zuzanna Duraj.
Pozostali uczniowie otrzymali wyróżnienia za wykazanie się dużą wiedzą dotyczącą tematu konkursu. Organizatorzy dziękują za nagrody ufundowane przez Radę Rodziców ZSO oraz Urząd Miasta i Gminy w Krzyżu Wlkp.
J. Małecka, M. Machowina
4 kwietnia trójka uczniów naszej szkoły wzięła udział w konkursie World Spelling Bee, który odbył się w Międzynarodowej Szkole Podstawowej w Suchym Lesie. Z radością informujemy, że uczennica klasy 8a Emilia Mazur zajęła 1 miejsce w kategorii klas VII-VIII. Pozostałym uczestnikom Piotrowi Cybulskiemu oraz Nikoli Haufa, którzy startowali w kategorii klas IV-VI serdecznie gratulujemy uczestnictwa i odwagi, by stanąć do wyzwania.
Alina Stróżyńska
Jak co roku uczniowie klasy drugiej i trzeciej uczestniczyli w Szkolnym Konkursie Matematycznym. I tak jak zawsze, zmaganiom matematycznym towarzyszyły poruszenie, trema i pozytywne przejęcie. W tegorocznym konkursie uczestniczyło aż 31 uczniów. Miejsca na podium w kategorii klasy drugiej zajęli: miejsce I – Maciej Studniarek, Piotr Pankowski, Mikołaj Szymocha, Kacper Janicki; miejsce II – Zuzanna Weiss, Maja Konop, Jakub Kadzikowski, Stanisław Grzelak; miejsce III – Mikołaj Wojciechowski, Witold Ciszak, Tymon Wojna. Wśród uczestników konkursu z klasy trzeciej miejsce I zajął Nikodem Pakulski, miejsce II – Marcel Czapski oraz Zuzanna Grześ, a na miejscu III znalazł się Wiktor Wyrwa. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy oraz życzymy dalszych osiągnięć i sukcesów w matematyce i nie tylko!
KBR
MB
Chociaż do końca roku szkolnego, wydawać by się mogło, jest jeszcze sporo czasu, to dla uczniów klasy 3c i 3d pewien etap zamknął się już bezpowrotnie. Od momentu rozpoczęcia nauki w szkole w klasie pierwszej aż do teraz, dzieci wielokrotnie korzystały z licznych, ciekawych propozycji zajęć organizowanych przez pracowników Nadleśnictwa Krzyż Wlkp. Koordynatorem realizowanych przedsięwzięć była Pani Karolina Śpiewak wraz z całym zespołem osób współpracujących z Nią. A były to różnorodne formy aktywności dla dzieci: zajęcia w siedzibie urzędu Nadleśnictwa, piesze wędrówki po lesie, zajęcia ekologiczne w terenie – Żabia Polana, wycieczki do Rzeczyna, Leśnictwa Dębina i inne. Wszystkie były doskonale przemyślane i przygotowane pod kątem zainteresowań dzieci, urozmaicone licznymi atrakcjami, czyli takie, które dzieciom bardzo, bardzo się podobały i na długo zapadły im w pamięci. Wielka szkoda, że już kończymy ten wspaniały okres współpracy z Panią Karoliną i Nadleśnictwem Krzyż Wlkp. Jedyne, co możemy teraz uczynić, to pragniemy gorąco podziękować – tak po prostu i ze szczerego serca DZIĘKUJEMY SERDECZNIE! Wdzięczni uczniowie klasy 3c i 3d wraz z wychowawcami Katarzyną Boniecką – Radzi i Marzeną Machowiną.
🐾🌲Wolf Race to niezapomniana przygoda, w której udział wzięły także nasze licealistki. W ramach wolontariatu sześć uczennic czuwało nad prawidłowym przebiegiem trasy biegu.
👏 Dziękujemy za pomoc i zaangażowanie!
2 kwietnia 2025 r pod hasłem ,,Nie oceniaj - poznaj!"” w naszej szkole odbyła się lekcja otwarta dla nauczycieli oraz uczniów klas 5 mająca na celu :
·upowszechnianie i pogłębianie wśród dzieci wiedzy na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu,
· kształtowanie postaw szacunku, tolerancji i akceptacji osób z autyzmem,
· wzbudzanie zainteresowania dzieci problemami osób dotkniętych autyzmem i ich rodzin,
· okazanie solidarności z otoczeniem osób cierpiących na ASD,
· kształtowanie twórczego myślenia i umiejętności wyrażania własnych uczuć i emocji.
Tego dnia w naszej szkole zrobiło się niezwykle kolorowo. Na kolorowo, bo Autyzm to nie tylko kolor niebieski, nie tylko puzzelek. To niesamowity świat w którym zmysły działają niestandardowo. Świat zaskakujący, niesamowity, bardzo wyjątkowy i oryginalny. Świat wciąż jeszcze mocno niezrozumiały i czekający na odkrycia. Świat, w którym często proste, z punktu widzenia osób neurotypowych czynności, są niemal niewykonalne a niepojęte przez przeciętny umysł – banalne. Aby przybliżyć zachowanie i sposób patrzenia na świat osób z autyzmem zaprezentowano filmy „Amazing things happen" oraz ,,Jaś i niebieskie motyle".
Nauczyciele oraz uczniowie klas 5 uczestniczyli w pogadance i uświadomili sobie, że osoby ze spektrum autyzmu, chociaż wyglądają zupełnie zwyczajnie, to odbierają świat inaczej niż większość z nas.
Podczas zajęć nie zabrakło również stacyjek zadaniowych, dzięki którym uczniowie mogli doświadczyć jak odczuwają i odbierają świat osoby z autyzmem. Działania miały na celu zaburzenie odbioru rzeczywistości dla uzmysłowienia trudności z jakimi spotykają się osoby ze spektrum autyzmu:
• przejście po śladzie w okularach „Czary Mary”
• wiązanie butów w rękawicach roboczych
• wspólny chwyt - wspólne rysowanie z kolegą lub koleżanką choinki, domku, gwiazdki
• układanie puzzli w rękawicach roboczych
• przejście po linie z zakrytymi oczami
• rzucanie piłeczką do tarczy, ręką przeciwną, którą piszemy
• wyławianie koralików z ryżu w rękawicach roboczych
Kolejnym etapem były zadania do wykonania dla klas 5 podczas godzin wychowawczych, gdzie uczniowie przy wsparciu nauczycieli rozwiązywali zadania, różne karty pracy dotyczące Autyzmu.
Udało się również przeprowadzić lekcje na temat: Jak możemy być dobrymi kolegami dla dzieci w spektrum autyzmu?- nauka empatii i wsparcia.
Lekcja taka odbyła się w klasie 2c. Dzieci również słuchały przedstawionej prezentacji, oglądały filmy, słuchały przeczytanej przez nauczyciela bajki o dzieciach z różnymi niepełnosprawnościami i wykonywały prace z wielkim zaangażowaniem.
Wspólnie daliśmy znak społeczeństwu, że rozumiemy, akceptujemy i jednoczymy się z osobami z autyzmem.
Opracowały: Marta Górska, Kinga Bołądź,
02 kwietnia 2025 roku trzydzieścioro licealistów z klas 2M, 3M i 3MP miało możliwość obejrzenia wyjątkowego musicalu Drogi Evanie Hansenie w Teatrze Muzycznym w Poznaniu.
Opowiedziana słowem, śpiewem, muzyką i tańcem historia zagubionego licealisty niezwykle trafnie odzwierciedla problemy wielu nastolatków w okresie dojrzewania. Program teatralny tak ją prezentuje:
„Gdybym jutro zniknął, to czy ktoś by w ogóle to zauważył?” Nikt. Evan jest tego pewien. Sama myśl o szkole, kontakcie z rówieśnikami, jest nie do zniesienia. Ten hałaśliwy tłum, krępujące próby nawiązania rozmowy i brak miejsca, gdzie można uciec… W ramach terapii pisze sam do siebie list. Miał zmotywować, ale znów coś poszło nie tak, a potem było tylko gorzej. List wpadł w ręce znajomego z klasy, Connora. Strasznie go rozzłościł, bo Evan napisał też o jego siostrze – Zoe.
Kilka dni później Connor popełnia samobójstwo, a rodzice znajdują przy nim list Evana i uznają, że chłopcy musieli się przyjaźnić. Próba sprostowania pomyłki przerasta Evana, zwłaszcza że wreszcie to, co mówi, jest dla kogoś ważne. Brnie w opowieść o przyjaźni, której nigdy nie było…
„Drogi Evanie Hansenie” to historia o tych, którzy czują się niewidzialni. Spektakl porusza tematy, o których chcemy rozmawiać, ale często nie wiemy jak. Dotyka ważnych dziś problemów zdrowia psychicznego nastolatków, depresji, lęków społecznych i uzależnień w świecie mediów społecznościowych. To jednak także pełna ciepła opowieść o sile przyjaźni i budowaniu dobrych relacji, z prostym przekazem: #niejesteśsam.”
Zarówno widzowie, jak i ich opiekunki (p. Ewa Kowal, p. Jolanta Jaworska i p. Grażyna Górzna) wyszli z teatru niezwykle poruszeni. Rozmowy o spektaklu toczyły się jeszcze w pociągu. Gorąco polecamy!
Ewa Kowal
Powered by aSc EduPage