• Zawód leśnik

          • Chcąc ułatwić naszym licealistom wybór dalszej ścieżki kształcenia, zaprosiliśmy na spotkanie do szkoły pracowników Nadleśnictwa Krzyż, którzy przybliżyli atuty zawodu leśnika. Uczniowie dowiedzieli się, jakie studia należy podjąć, aby pracować w tym zawodzie, jak przebiega nauka na Wydziale Leśnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Poznali kolejne etapy kariery zawodowej w Lasach Państwowych oraz możliwości zatrudnienia w branżach pokrewnych. Zostali zapoznani z zakresem obowiązków służbowych leśniczego i podleśniczego.

            Goście z pasją opowiadali o swojej pracy i udzielali wyczerpujących odpowiedzi na pytania licealistów. To była ciekawa lekcja zawodoznawstwa.

          • XXXII Olimpiada teologii Katolickiej

          • Tegoroczna OTK odbywała się pod hasłem: "Oblicza miłosierdzia w nauczaniu i praktyce Kościoła". W ramach przygotowania uczestnicy musieli zapoznać się z wybranymi fragmentami biblijnymi, a także dokumentami Kościoła oraz innymi tekstami - m.in. z "Dzienniczkiem" św. s. Faustyny Kowalskiej.

            Na etapie diecezjalnym uczniowie pisali godzinny test z pytaniami otwartymi oraz wielokrotnego wyboru. Musieli wykazać się dość szczegółową znajomością zaproponowanych im wcześniej tekstów.

            Naszą szkołę reprezentowała uczennica Julita Węska, która wygrała etap diecezjalny i awansowała do etapu ogólnopolskiego. Gratulujemy!

            Laureaci etapu diecezjalnego:

            1. Julita Węska, ZSO w Krzyżu Wlkp. (awans do finału ogólnopolskiego)
            2. Jakub Raczyński, I LO w Koszalinie (awans do finału ogólnopolskiego)
            3. Paweł Grudziński, I LO w Koszalinie
            4. Wojciech Breitenbach, Zespół Szkół im. S. Staszica w Pile
          • Aktywna szkoła z klimatem i zdrową atmosferą

          •  

             

            Szkoła Podstawowa w Krzyżu Wielkopolskim bierze udział w projekcie Aktywna szkoła z klimatem i zdrową atmosferą finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

             

            Stowarzyszenie Wspólnota Bona Fide przeprowadziło nabór szkół do innowacyjnego Projektu Aktywna szkoła z klimatem i zdrową atmosferą,  finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego (tzw. Funduszy norweskich i Funduszy EOG) 2014-2021,

            wychodzącego naprzeciw potrzebie angażowania społeczności szkolnych w działania dotyczące ochrony powietrza i przeciwdziałania zmianom klimatycznym. To znakomite uzupełnienie treści programowych realizowanych w szkołach w ramach zajęć lekcyjnych.

            Nasza szkoła pomyślnie przeszła proces rekrutacji i razem z 7. szkół podstawowych i 8. szkół ponadpodstawowych z województwa wielkopolskiego będzie uczestniczyć w projekcie do grudnia 2023 r.

             

             Istotą projektu jest:

             

            • przeprowadzenie szkoleń dla nauczycieli i lekcji dla uczniów  dotyczących smogu w Polsce oraz zmian klimatu;
            • monitoring budynku szkół pod kątem efektywności energetycznej oraz potencjału do montażu instalacji fotowoltaicznej i wykorzystania wody opadowej zgodnie z ideą małej retencji;
            • aktywizacja społeczności szkolnej i lokalnej do podjęcia działań zmierzających do poprawy jakości powietrza oraz ograniczenia skutków postępującej zmiany klimatu.

             

            Korzyści wynikające z uczestnictwa w Projekcie:

             

            • zwiększenie wiedzy na temat smogu i zmian klimatu;
            • kształtowanie wśród uczennic/uczniów aktywnych postaw obywatelskich oraz umiejętności prezentowania i propagowania wiedzy w obszarze zmian klimatu i smogu w lokalnej społeczności;
            • ugruntowanie przez nauczycielki/nauczycieli swojej dotychczasowej wiedzy na temat smogu i klimatu oraz poszerzenie listy narzędzi i metod nauczania uczniów;
            • bezpłatny audyt energetyczny dla szkoły oraz opracowanie rekomendacji w zakresie zwiększenia efektywności energetycznej budynku szkoły;
            • bezpłatne zbadanie potencjału szkoły pod kątem montażu instalacji fotowoltaicznej i wykorzystania retencji wody opadowej;
            • bezpłatna promocja szkoły w Albumie pt. Włącz (eko)zmianę.

             

             

          • ABC - EKONOMII W KLASIE 3

          •  

            Wszystkim nam zależy na jak najlepszym przygotowaniu dzieci do życia. Chcemy, poprzez edukację, wyposażyć uczniów w kompetencje, które pomogą im w przyszłości, w dorosłym już życiu, osiągnąć sukcesy.  Otaczająca nas rzeczywistość zmienia się niemal w zastraszającym tempie. Świat, w którym żyjemy, pędzi do przodu. To, co dziś wydaje się być przydatne, potrzebne i aktualne, już wkrótce może okazać się przestarzałe, staroświeckie i nie do użytku. Istnieje jednak kompetencja, która była, jest i będzie aktualna - zarządzanie pieniędzmi. Pieniądze są z nami każdego dnia. Używamy ich codziennie, dlatego też od najmłodszych lat dzieci powinny zdobywać wiedzę, umiejętności i nawyki związane z funkcjonowaniem w świecie finansów. 

            Najlepszym czasem na rozpoczęcie edukacji finansowej jest okres wczesnoszkolny. Z takiej możliwości postanowili skorzystać wychowawcy klasy 3a, 3b, 3c i 3d, przystępując do realizacji projektu edukacyjnego ,,ABC - Ekonomii" pomysłu Artura Czepczyńskiego, mającego na celu zwiększenie świadomości i wiedzy dzieci w zakresie zagadnień ekonomicznych, finansowych oraz z zakresu przedsiębiorczości. W ramach realizacji zadań projektu dzieci i nauczyciele korzystają z książki pt. ,,ABC ekonomii, czyli pierwsze kroki w świecie finansów", której autorami są Żaneta Kupczyk i Wiktor Czepczyński. Publikacja zawiera 12 opowiadań, z których każde porusza inne zagadnienie ze świata ekonomii i finansów. Do książki dołączony jest pakiet edukacyjny - 12 scenariuszy warsztatów i karty pracy. 

            Ciekawa podróż z Zosią i Maksem do świata finansów i ekonomii daje dzieciom odpowiedzi na wiele ważnych i intrygujących pytań: Co to są pieniądze? Jakie były kiedyś i są teraz sposoby płatności? Skąd się biorą pieniądze? Co to jest bank i jakie są jego zadania? Co to jest cena, towar droższy, tańszy? Po co pracujemy? Jaka jest różnica między potrzebą i zachcianką? Co to jest praca, emerytura? Co to jest zawód, firma, fabryka? Kim jest przedsiębiorca, bezrobotny? Cóż to takiego wolontariat? Kim jest wolontariusz? Co to takiego obowiązki domowe? Jakie obowiązki domowe mogą mieć i wykonywać dzieci? Dzieci zapoznają się z pojęciami: bieda, bogactwo, biedny, bogaty. Doskonalą także swoje umiejętności: wykonywanie obliczeń matematycznych, wypowiadanie się  na podany temat, współpraca w grupie, tworzenie postaw proekologiczych itp. 

            Przystąpienie do projektu i realizacja jego zadań wpływają doskonale na wszechstronny rozwój dzieci poprzez pobudzanie różnych form ich aktywności. Udział w projekcie daje doskonałą zabawę, rozwija wyobraźnię, ale też uczy i rozwija myślenie matematyczne. 

            Do relacji z pracy z projektem ,,ABC - Ekonomii" jeszcze wrócimy.... 

            Katarzyna Boniecka-Radzi        

          • Zebranie z rodzicami

          •  

            16 marca 2022 r. – klasy I – VIII i LO

            • Klasy I – V – godzina 16.00
            • Klasy VI – VII i III g i III p LO – godzina 17.00
            • Klasa VIII a i VIII e – godzina 16.30 spotkanie z pedagogiem z PPP (s. 24), następnie spotkanie w klasach
            • VIII b i VIII c – godzina 17.00 spotkanie z pedagogiem z PPP (s. 23), następnie spotkanie w klasach
            • VIII d i VIII f – godzina 17.00 spotkanie w klasie, następnie spotkanie z pedagogiem z PPP (s.27)
          • Dzień bez plecaka

          •  

            Plecak jest nieodłącznym elementem wyposażenia każdego ucznia. Tak było do ostatniego piątku, kiedy dzięki akcji zorganizowanej przez Radę Samorządu Uczniowskiego klas 6-8 Szkoły Podstawowej udowodniono, że nie jest to takie oczywiste.

            W ubiegły piątek wszystko się zmieniło. Zadanie było proste, spakować swoje książki w coś co nie jest plecakiem. Kreatywność, wyobraźnia i fantazja uczniów przerosła nasze oczekiwania. Książki spakowane w kartony, walizki, torby, poszewki stały się w tym dniu faktem. Naszą uwagę zwróciło szczególnie wykorzystanie tak nieoczywistych przedmiotów jak: suszarka na pranie, mikrofalówka czy wózek dziecięcy. To był fajnie spędzony dzień, dzięki któremu uśmiech pojawiał się na naszych twarzach zdecydowanie częściej.

          • Brawa dla Julity i Magdy z klasy 3gLO

          • W XIX już edycji Konkursu Recytatorskiego Poezji Obozu IIC Woldenberg, który odbył się 11.03. 2022 r. w Dobiegniewie prezentowała wiersze młodzież szkół podstawowych i średnich. Utwory powstałe w czasie niewoli w obozie jenieckim dla polskich oficerów, znajdującym się w Dobiegniewie w okresie II wojny światowej nie należą do prostych w przekazie. Tym bardziej cieszy sukces dwóch krzyskich licealistek z maturalnej klasy 3gLO: Julita Węska zdobyła I miejsce, a Magdalena Dobrzycka – II miejsce w kategorii szkół średnich. Laureatki odebrały dyplomy i cenne nagrody z rąk organizatorów. Serdecznie gratulujemy!

          • Warsztaty kulinarne "Od ziarenka do pizzerkii"

          • W dniu dzisiejszym uczniowie klas 7g, 7f i 6a wzięli udział w warsztatach edukacyjno-kulinarnych prowadzonych przez P. Beatę Bukowiecką z grupy "Warsztaty Huberta i Beaty" z Poznania. Celem warsztatów było kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych, rozwijanie zainteresowań uczniów oraz integracja zespołów klasowych.

            Zajęcia rozpoczęły się od ubrania odpowiednich strojów kucharskich oraz przygotowania miejsca pracy. Następnie  każdy uczeń, pod bacznym okiem Pani Beaty, przygotował samodzielnie ciasto na pizzę. Jak się okazało, nie dla wszystkich było to łatwe zadanie. Podczas oczekiwania na wyrośnięcie ciasta, uczniowie przygotowali swoje ulubione dodatki: tarli ser, kroili warzywa, przygotowywali sos czosnkowy.

            Podczas gdy pizzerki piekły się w piekarnikach, kucharze dowiedzieli się jak powstaje mąka. Co więcej, mieli również możliwość samodzielnego zmielenia ziaren pszenżyta.

            Zapach pizzy roznosił się po całej szkole. Gdy nasze "dzieła" były już gotowe, zjedliśmy je ze smakiem. Na koniec warsztatów uczniowie otrzymali przepisy, by w domowym zaciszu spróbować samodzielnie powtórzyć dzisiejsze kulinarne popisy.

            Katarzyna Studniarek

          • Pomoc ofiarom wojny na Ukrainie

          • Trwa akcja pomocy dzieciom, ofiarom wojny na Ukrainie. W ramach  projektu „Jugendbrücke Ukraine - Most młodzieżowy z Ukrainą” wraz z naszymi partnerami pomagamy dzieciom wydostać się z objętej wojną Ukrainy. Są to uczestnicy polsko-niemiecko-ukraińskich warsztatów medialnych, które od wielu lat współorganizujemy między innymi z Fundacją Filmowiec z Poznania.  Oprócz grupy, przyjętej na terenie naszej gminy i uczęszczacej do Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu, przybyła kolejna grupa z Sum i Mikołajowa. Została ona ulokowana w ośrodku w Kudowie Zdroju, w którym corocznie odbywają się nasze warsztaty. W tej chwili to oni najbardziej potrzebują pomocy, ponieważ przyjechali z bombardowanych miejscowości, potrzebują dosłownie wszystkiego. W sobotę planujemy przewieść do Kudowy dużą partię niezbędnych im rzeczy.

            W działaniach aktywnie wspiera nas Młodzieżowy Ośrodek Edukacyjny Ludwigstein z Niemiec, pan Jacek Wojtaś prezes Fundacji Filmowiec z Poznania oraz Organizacja Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Jak zawsze możemy też liczyć na pomoc naszych uczniów, rodziców oraz mieszkańców Krzyża Wlkp..

            DZIĘKUJEMY.

          • Nowy kolega

          • Klasa I a powitała dzisiaj Jarka - kolegę z Ukrainy. Dzieci wręczyły chłopcu upominek przygotowany przez rodziców oraz wykonały dla niego ilustracje. Jarek poznał już kilka słów w języku polskim. Bardzo dobrze radził sobie na lekcji matematyki. Troskliwe mamy powitały po lekcjach panią Natalię - mamę Jarka. Wymieniły się adresami e-mail, aby mieć stały kontakt. Nowy kolega radośnie spędził dzień w nowej szkole.

            Wioletta Popławska

          • „Otwieramy drzwi do Liceum Ogólnokształcącego w Krzyżu Wielkopolskim”

          • „Otwieramy drzwi do Liceum Ogólnokształcącego w Krzyżu Wielkopolskim” – pod takim hasłem świętowaliśmy w tym roku wspólnie Dzień Kobiet – uczennice i uczniowie liceum i klas 8 szkoły podstawowej.

            Program przygotowany przez Samorząd Uczniowski LO był bardzo bogaty – dla każdego chętnego znalazło się „coś dla ciała i coś dla ducha”. Dzięki wsparciu finansowemu Szkolnej Rady Rodziców „dla ciała” były też drobne słodkości, z wdziękiem rozdawane podczas imprezy przez hostessy (w tej roli licealistki i licealiści z klasy 3p i 3g)

            Jak mawiał klasyk – zaczęło się od „trzęsienia ziemi, a potem napięcie tylko wzrastało” – odtańczyliśmy wspólnie (do zabawy włączyli się też nauczyciele) belgijkę, potem przyszedł czas na naukę ósmoklasistów poloneza (pod czujnym okiem licealistów z klasy 3p LO) i sprawdzenie w praktyce nabytych umiejętności tanecznych.

            Oczywiście nie zabrakło życzeń z okazji Dnia Kobiet, z aplauzem przyjętych przez Panie.

            Drugą część imprezy rozpoczął turniej „1 z 11”, z wdziękiem poprowadzony przez Łukasza

            (w tym dniu w przezabawnej roli Ryszardy). Z rywalizacji turniejowej zwycięsko wyszedł Krzysztof z klasy 8c pokonując w ostatecznej rozgrywce Dominika z klasy 3p LO.

            Końcowym akcentem wspólnej zabawy był mecz koszykówki męskiej pomiędzy reprezentacjami liceum i szkoły podstawowej. Drużyny wspierane były przez wspaniałe cheerleaderki.

            Imprezę, podczas której wszyscy świetnie bawili się, zakończyło odtańczenie belgijki i gorące podziękowania ósmoklasistów dla licealistów za wspaniały dzień.

             

            Martyna Musiał i Maria Banachowicz

            przewodniczące RSU LO i SP

            Barbara Brzozowska – opiekunka RSU LO

          • Spotkania z fotografią i ich twórcą

          • W środę, 09 marca, lekcje języka polskiego w klasie 7d i 8c miały niecodzienny charakter. Uczniowie mieli okazję obejrzeć w krzyskim MGOK-u wystawę fotografii pana Marka Andrzejewskiego. Dodatkową atrakcją były spotkania z ich twórcą, który opowiedział o swoim doświadczeniu oraz nabywanych przez wiele lat umiejętnościach (a zamiłowania przyrodnicze i pasję fotograficzną łączy z pracą w Nadleśnictwie Krzyż). Zainteresować się fotografią, jak twierdzi autor nagradzanych prac prezentowanych do końca marca, można od zaraz!

          • Pasowanie na czytelnika

          • Pasowanie uczniów klasy pierwszej na czytelników jest stałym elementem w kalendarzu uroczystości szkolnych.

            W br. szkolnym przyjęcie pierwszaków do grona czytelników naszej biblioteki odbyło się w dniach 2-4 marca. W związku z nadal trwającym zagrożeniem epidemicznym każda z klas odwiedziła bibliotekę w innym czasie, a każdy uczeń obowiązkowo zaopatrzony był w maseczkę.

            Głównym celem spotkania było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych uczniów, rozwijanie umiejętności czytania oraz zachęcanie do korzystania z biblioteki szkolnej.

            Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z regulaminem wypożyczeń, dowiedzieli się, jak należy dbać o książki oraz zwiedzili całe pomieszczenie biblioteki. Następnie pierwszaki złożyły ślubowanie i wypożyczyły pierwszą lekturę. Na pamiątkę tego wydarzenia nowi czytelnicy otrzymali w prezencie książkę pt. Pierwsze abecadło wydaną przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i list skierowany do rodziców nt. korzyści płynących z czytania książek.

            Korzystając z okazji, pragnę podkreślić, jak ważną rzeczą jest czytanie dzieciom książek minimum 20 minut dziennie przez rodziców lub najbliższych. Czytanie na głos pobudza pamięć i wyobraźnię, uczy kreatywności, empatii, ortografii.  W dużym stopniu przyczynia się do wszechstronnego rozwoju dziecka i jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych.                                                                                                                                          M. Kućko

          • Odpowiedzialność prawna nieletnich, cyberprzemoc.

          • W dniach 1 i 3 marca 2022 roku uczniowie klas 6-8 uczestniczyli w zajęciach nt.  Bezpieczeństwa i odpowiedzialności prawnej nieletnich oraz cyberprzemocy.

            Podczas spotkania asp. Izabela Kolasa z Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie przedstawiła zagadnienia związane z odpowiedzialnością nieletnich za popełniane czyny karalne i za zachowania niezgodne z przyjętymi normami społecznymi. Poinformowała również o zjawisku cyberprzemocy, zagrożeniach płynących z sieci oraz sposobach bezpiecznego korzystania z Internetu.

            Funkcjonariusz podał przykłady z pracy policjantów powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, obrazujące jak często z pozoru niewinne żarty prowadzą do nieszczęść, za które ktoś później odpowiada przed sądem.

             Uczniowie wykazali spore zainteresowanie poruszanymi zagadnieniami, dyskutowali, zadawali prowadzącej pytania. Mamy nadzieję, że uczestnictwo w tego typu zajęciach przyczyni się do wzrostu świadomości i odpowiedzialności uczniów za swoje zachowanie.

            M.Heft

             

             

          • LO Krzyż Wlkp. - MOE Burg Ludwigstein. Projekt „Jugendbrücke Ukraine - Most młodzieżowy z Ukrainą”

          • W związku z wojną na Ukrainie zwrócił się do nas wieloletni partner szkoły z Młodzieżowego Ośrodka Edukacyjnego Jugendbildungsstätte Burg Ludwigstein w zamku Ludwigstein koło miasta Witzenhausen w Niemczech pan Stephan Sommerfeld. Zrealizowaliśmy razem w latach ubiegłych kilka międzynarodowych projektów, które zaowocowały osobistą przyjaźnią uczestników. Tym razem pan Sommerfeld w imieniu Ośrodka zaproponował pomoc w zbiórce funduszy i pomocy rzeczowej dla dzieci i młodzieży dotkniętej przez wojnę na Ukrainie.

            W dniu 3 marca przybyła pierwsza partia pomocy – materiały opatrunkowe, środki higieny, leki i sprzęt medyczny. Reagując na te działania do akcji spontanicznie dołączyli mieszkańcy Krzyża i okolicznych miejscowości – uczestnicy zajęć sportowych, które odbywały się na hali sportowej ZSO - dostarczając sporą ilość różnych produktów. Dary przekazała również społeczność zaangażowana w inicjatywie Razem dla Ukrainy – Krzyż Wielkopolski. W piątek bus z pomocą wyruszył do Łucka na Ukrainie, gdzie została ona przekazana organizacji charytatywnej zajmującej się zaopatrzeniem potrzebujących.

            Tym działaniem MOE Burg Ludwigstein oraz uczniowie naszego LO rozpoczynają realizację projektu „Jugendbrücke Ukraine - Most młodzieżowy z Ukrainą”, w ramach którego młodzież realizować będzie pomoc dla swoich rówieśników z Ukrainy. Planujemy między innymi zebrać środki, zorganizować i sfinansować młodzieży z Ukrainy pobyt na letnich warsztatach filmowo-fotograficznych w Łebie.

            Szczegółowo o projekcie „Jugendbrücke Ukraine - Most młodzieżowy z Ukrainą” na stronie Facebook Jugendbildungsstätte Ludwigstein.

             

            Serdecznie dziękujemy darczyńcom, osobom segregującym i pakującym produkty oraz wszystkim zaangażowanym w zorganizowanie transportu do Łucka.

    • Kontakt

      • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim
      • 67 25 64 087, /sekretariat, ul.Sienkiewicza 1/ 693 713 462, 67 25 64 035 /sekretariat, ul. Wojska Polskiego 31/ 67 25 65 614 /świetlica, ul.Wojska Polskiego 31/
      • ul. Sienkiewicza 1, 64-761 Krzyż Wielkopolski Poland
      • tel. 607 590 711 do dyrektora szkoły w pilnych sprawach
      • www.zso.krzyz.pl
  • Galeria zdjęć

      brak danych