• Kraina łagodności - SP

          • 25 marca 2022 r. odbył się w Wieleniu Turniej Poezji Mówionej
             i Śpiewanej „Łagodne Klimaty”. W tym pięknym wydarzeniu wzięło udział 6 uczniów naszej szkoły. Poetyckie zmagania zakończyły się sukcesem.

            W kategorii szkoły podstawowe – klasy 7-8 nagrody otrzymały:

            - Natalia Pietrzyńska – II miejsce

            - Malina Graczyk – III miejsce.

              Izabela Kołacińska

          • Kraina łagodności - LO

          • 25 marca 2022 r. odbył się w Wieleniu Turniej Poezji Mówionej i Śpiewanej „Łagodne Klimaty”. W tym pięknym wydarzeniu wzięło udział 2 uczniów naszego liceum. Poetyckie zmagania zakończyły się sukcesem.

                     W kategorii szkoły ponadpodstawowe dwoje naszych reprezentantów
             – Martyna Musiał i Łukasz Juchniewicz otrzymało wyróżnienia.

            Izabela Kołacińska

          • Na przełaj

          • Można powiedzieć, że piękna, wiosenna pogoda była współorganizatorem mistrzostw powiatu w drużynowych biegach przełajowych, które odbyły się 25 marca w Wieleniu. Odpowiednia aura zawsze jest dużym wsparciem dla lekkoatletów, którzy rywalizują w biegu przełajowym. Trzeba od razu dodać, że dla naszych reprezentantów dodatkowym wparciem była wysoka forma, która pozwoliła na radosny powrót do Krzyża z torbą sukcesów.

            Klasyfikowanie w rywalizacji drużynowej w biegach przełajowych polega na zsumowaniu najlepszych czterech indywidualnych wyników - miejsc członków sześcioosobowego zespołu w poszczególnych kategoriach. W każdym z biegów startowało około czterdziestu zawodników.

            Już pierwsze starty w dziewcząt i chłopców w kategorii wiekowej rocznik 2011 i młodsi wprowadził wszystkich reprezentantów w dobry nastrój. W stawce czterdziestu jeden startujących dziewcząt na trzecim miejscu finiszowała Kinga Bieńkowska, bardzo dobrą piątą pozycję wywalczyła Basia Bućkowska, ósma była Zosia Dubiel. Drużynowo dziewczęta z Krzyża zajęły pierwsze miejsce. Znakomicie pobiegł w biegu chłopców najmłodszej kategorii wiekowej Franek Nowak, który wywalczył srebrny medal. Blisko podium, na bardzo dobrym czwartym miejscu, uplasował się Bartek Bździel, notabene kolega Franka z 4a. Drużyna chłopców zajęła drugie miejsce. Wzorowo zaprezentowały się dziewczęta z naszej szkoły w kategorii rocznika 2009-2010, które wygrały klasyfikację drużynową. Złożyły się na to bardzo dobre miejsca naszych dziewcząt. Na czwartej pozycji przybiegła do mety Marta Dymek, a tuż za nią zameldowała się Nadia Bołądź. W rywalizacji chłopców mistrzem powiatu został Jakub Giś, który doskonale rozwiązał taktycznie swój bieg i nie pozwolił wyprzedzić się żadnemu rywalowi. Czwarty do mety dotarł Bohdan Danilov, ósmy był Tomek Wojciechowski. Tym sposobem, a raczej wysoką formą, chłopcy zdobyli tytuł drużynowych mistrzów powiatu. Brawo! W najstarszej kategorii szkół podstawowych na czwartym miejscu uplasował się zespół naszych dziewcząt.

            Bardzo udane zawody i sukcesy naszych reprezentantów zaowocowały awansem aż trzech zwycięskich drużyn i medalistów do finałów wojewódzkich, które odbędą się w Żerkowie. Warto podkreślić bardzo dobrą atmosferę, jaka panowała w naszej, tak zróżnicowanej wiekowo, sportowej grupie. Szkołę reprezentowali:

            rocznik 2011 i młodsi - Kinga Bieńkowska, Barbara Bućkowska, Zofia Dubiel, Oksana Sroka, Vanessa Błajet, Wanessa Marcisz, Franciszek Nowak, Bartosz Bździel, Szymon Kowalski, Oliver Goll, Marcel Ropiński,

            rocznik 2009-2010 - Marta Dymek, Nadia Bołądź, Oliwia Sikora, Weronika Piosik, Michalina Borowska, Milena Kubiś, Jakub Giś, Bohdan Danilov, Tomasz Wojciechowski, Mateusz Kołodziejski, Patryk Jeżewski,

            rocznik 2007-2008 – Marta Kowalska, Zuzanna Jerzy, Laura Kozłowska, Natalia Matkowska, Alicja Korczak, Zuzanna Klusaczek, Aleksander Bździel, Hubert Wyrwa, Mateusz Grzegorek, Łukasz Linka.

            Opiekę sprawowali: Łukasz Spychalski, Jarosław Graś, Halina Okońska. Wyniki na: http://www.maratonczykpomiarczasu.pl/wyniki

             

            Łukasz Spychalski

          • OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA PROMOCJI ZDROWEGO STYLU ŻYCIA.

          • W miesiącach lutym oraz w marcu, w naszej szkole odbył się szkolny a następnie rejonowy etap XXIX edycji "Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia". Organizatorem tego wydarzenia był Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Pile.
                Do etapu szkolnego przystąpiło 46 uczniów klas siódmych. Najlepszy wynik uzyskała uczennica klasy 7 g Malina Graczyk. Tym samym zakwalifikowała się do etapu rejonowego. Natomiast w etapie rejonowym uzyskała wysokie II miejsce. 
                Zadaniem uczestników olimpiady było rozwiązanie testów zawierających 30 pytań. Dotyczyły one zagrożeń zdrowotnych, sposobów ochrony zdrowia, ochrony środowiska oraz zasad zdrowego stylu życia. Nad przebiegiem konkursu czuwała powołana komisja, w tym higienistka szkolna. 
                Gratulujemy Malinie wiedzy na temat zdrowia oraz zdobycia tak wysokiego wyniku!!!

          • Występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej

          • Dnia 29 marca odbył się występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej, działającej przy MGOK w Krzyżu Wlkp. Uczniowie mieli okazję wysłuchać popularnych utworów i zapoznać się z instrumentami. Mamy nadzieję, że ten występ zachęci wielu z naszych uczniów do zapisania się do Młodzieżowej Orkiestry Dętej.

          • Siatkarze najlepsi w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim.

          • Zespół Szkół Ogólnokształcących był organizatorem mistrzostw powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego w piłce siatkowej chłopców rocznika 2007-2008. Do rywalizacji przestąpiły szkoły z Trzcianki, Wielenia i Krzyża Wielkopolskiego. Nasi uczniowie wygrali obydwa mecze zajmując pierwsze miejsce, które daje możliwość rywalizacji w rejonie pilskim.

            Drużynę reprezentowali: Tomasz Twarowski, Oliwier Kubny, Maksymilian Rudziński, Piotr Krupa, Krzysztof Sobolewski, Artur Linka i Eryk Łukaszewicz.

            Organizatorem zawodów i opiekunem drużyny był pan Jarosław Graś, który składa podziękowanie dla uczennic klasy 3P Martyny Musiał i Marii Wiśniewskiej za pomoc w organizacji w dzień wolny od nauki.

            GRATULUJEMY

             

          • Lekcja pokazowa „Telling the time”

          • W dniu dzisiejszym w klasie 3c odbyła się pokazowa lekcja języka angielskiego „Telling the time”. Zajęcia przeprowadziła mgr Katarzyna Studniarek - członek zespołu nauczycieli języków obcych. W lekcji uczestniczyła Pani Żaneta Mazurkiewicz - wicedyrektor szkoły.

            Celem zajęć było doskonalenie umiejętności określania godzin w języku angielskim. Podczas lekcji zastosowano dwie metody aktywizujące - metodę stacji zadaniowych oraz escape room’u. Uczniowie zostali podzieleni na pięć grup, które stanęły przed wyzwaniem rozwiązania pięciu zadań związanych z określaniem czasu w języku angielskim. Stacje zawierały zadania o różnym stopniu trudności, a uczniowie mieli możliwość wykorzystania różnych pomocy dydaktycznych - narzędzia TIK (laptop i tablet), puzzle, plastikowe zegary z ruchomymi wskazówkami oraz karty pracy. Na wykonanie każdego zadania grupy miały pięć minut, a uczniowie mogli sami kontrolować czas swojej pracy zerkając na wyświetlony minutnik. Po rozwiązaniu każdego z zadań grupy otrzymały jeden element hasła, które należało odszyfrować układając elementy w określony sposób. Ukrytym hasłem było pytanie „What time is it?” , co w języku polskim oznacza „Która jest godzina?”.

            Zajęcia okazały się być dla uczniów bardzo interesujące, motywujące i angażujące. Zastosowane metody i formy pracy przyczyniły się do usystematyzowania wiedzy na temat określania godzin w języku angielskim, a także umożliwiły rozwój kompetencji cyfrowych i umiejętności pracy w grupie.

            Katarzyna Studniarek

          • Innowacja pedagogiczna „My English pen-pals”

          • W środę uczniowie klasy 7g otrzymali kolejne listy w języku angielskim od swoich koleżanek i kolegów z Gorzowa Wlkp. Edukacja zdalna sukcesywnie utrudniała nam systematyczną wymianę korespondencji, jednakże z otrzymanych listów dowiedzieliśmy się, jakie tradycje bożonarodzeniowe pielęgnuje się w domach naszych rówieśników. Co więcej, otrzymaliśmy cenne rady dotyczące bezpiecznego spędzania czasu wolnego. Dzięki powyższym tematom uczniowie poszerzyli słownictwo dotyczące życia rodzinnego i towarzyskiego, a także utrwalili zastosowanie czasowników modalnych can/should/have to/must. Kolejnym wyzwaniem pisemnym naszych uczniów jest stworzenie przepisu na swoje ulubione danie oraz polecenie swojemu korespondencyjnemu koledze wykonania go w swoim domu.

          • Licealistki i licealiści powitali Wiosnę!!!

          • Jak co roku licealistki i licealiści z humorem i rozmachem powitali wiosnę - połączyli Dzień Profilaktyki z obchodami, po raz kolejny, Światowego Dnia Zespołu Downa – Dnia Kolorowych Skarpetek, Dniem bez plecaka i promocją zdrowego stylu życia.

            Od pierwszej lekcji trwały prace nad wykonaniem Portretu Pani Wiosny (3g LO), plakatem nawiązującym do hasła tegorocznego Dnia Profilaktyki i ostatnimi poprawkami w „wiosennych” kwiatowych strojach (3p LO). Zgodnie z propozycją Rady SU LO wiele licealistek i licealistów przyniosło podręczniki, zeszyty i inne przybory szkolne w nietypowych pojemnikach – najoryginalniejszym okazał się drapak dla kotów jako wyposażenie licealisty.

            Z daleka widoczne były kolorowe skarpetki, założone w tym dniu zarówno przez uczniów jak i nauczyciel,i jako wyraz tolerancji i akceptacji dla niezwykłych ludzi z trisomią 21 chromosomu (czyli Zespołem Downa).

            Głównym punktem tej części dnia dla licealistek i licealistów było przygotowanie zdrowych i smacznych kanapek – koreczków dla koleżanek i kolegów z klas 8, nauczycieli i dla siebie samych. Jak się okazało, smakołyków starczyło także dla chętnych uczennic i uczniów z klas 7 i 6.

            Zgodnie z kilkuletnią licealną tradycją wspólną zabawę (podobnie jak podczas Dnia Otwartego LO ) zakończyło odtańczenie „belgijki”, która staje się „naszym” tańcem.

            We wspaniałych humorach, naładowani pozytywną energią, licealistki i licealiści udali się po kilku godzinach na lekcje.

             

          • Spotkanie integracyjne

          • Dziś w naszej szkole odbyło się spotkanie integracyjne dla rodzin naszych uczniów z Ukrainy, które zostało zorganizowane przez Szkolne Koła TPD oraz Caritas. Uczniowie wzięli udział w zajęciach plastycznych i sportowych, a rodzice mieli czas na wspólną rozmowę przy kawie i słodkościach za które bardzo dziękujemy Piekarni Skrzypiec, Cukierni Czapol, Pracowni Cukierniczej "Kogel- Mogel", pani Magdzie i pani Kamili. Był to bardzo miły,aktywny i potrzebny wspólny czas 🙂

          • Na koszykarskim parkiecie

          • To był bardzo emocjonujący koniec tygodnia szkolnego dla niektórych dziewcząt naszej szkoły. Tym razem nie zmagania z matematyką, ale na koszykarskim parkiecie dostarczyły sporej dawki doświadczeń, wrażeń, które również są potrzebne młodemu człowiekowi. Piłka koszykowa to gra wymagająca dobrej koordynacji ruchowej, przygotowania motorycznego, inteligencji, atrakcyjna ze względu na zmienność boiskowych wydarzeń i emocji.

            Żądne takich sportowych emocji i wyzwań dziewczęta z rocznika 2009 i młodsze bardzo chętnie i dużymi nadziejami wzięły udział w mistrzostwach powiatu w piłce koszykowej, które odbyły się w Trzciance. W turnieju wzięło udział pięć najlepszych drużyn ze szkół podstawowych naszego powiat wyłonionych w eliminacjach gminnych: SP 1 Wieleń, SP 1 Czarnków, SP Jędrzejewo, SP 2 Trzcianka i oczywiście nasze dziewczęta. Turniej rozegrano w systemie „każdy z każdym” skracając czas spotkania do trzech części po pięć minut. Spowodowało to, że ewentualne błędy, utraty punktów, mogły mieć znacznie większe konsekwencje niż w meczu na długim dystansie czasowych. W każdym spotkaniu musiało wystąpić przynajmniej dziesięć zawodniczek wpisanych do protokołu.

            Nasze dziewczęta, które niedawno poznały i polubiły grę wymyśloną przez Jamesa Naismitha spsiały się znakomicie. Już w pierwszym spotkaniu, grając niezwykle dynamicznie, nie pozwoliły koleżankom z Wielenia na zdobycie punktów i zwyciężyły 12:0. Zwycięsko, w stosunku 10:4, zakończyło się emocjonujące spotkanie z gospodyniami turnieju. W kolejnym meczu, mimo pięciopunktowego prowadzenia w ostatniej tercji, nasze dziewczęta uległy jednym punktem koszykarkom z Jędrzejewa. Emocji nie zabrakło w rywalizacji z drużyną z Czarnkowa. Koszykarki obu drużyn, odczuwając już turniejowe zmęczenie, długo nie mogły znaleźć właściwej paraboli lotu piłki do kosza. Na szczęście więcej zimnej krwi pod tablicą atakowaną zachowały nasze reprezentantki zwyciężając 10:2.

            W tym momencie turnieju jeszcze nic nie było wiadomo, ponieważ do ostatniego meczu trzy drużyny pretendujące do pierwszego miejsca zanotowały po jednej porażce. Niekorzystana dla naszych dziewcząt przegrana Trzcianki z Czarnkowem w ostatniej potyczce spowodowała, że pierwsze miejsce w turnieju zajął zespół z … Jędrzejewa. Znakomita postawa krzyskich koszykarek zaowocowała bardzo dobrym drugim miejscem. Trzecie miejsce przypadło dziewczętom z Czarnkowa. Szkołę reprezentowały: Oliwia Bilińska, Nadia Bołądź, Milena Kubiś , Nella Pawlak, Nikola Jahns, Julia Wilk, Weronika Piosik, Wanesa Macisz, Zuzanna Sikora, Oliwia Sikora, Nikola Gapska, Amelia Krzyśko. Brawo dziewczyny!

            Łukasz Spychalski

          • Pierwszy dzień wiosny - Dzień Profilaktyki w ZSO

          •  21 marca 2022r. w naszej szkole, jak co roku obchodzimy Dzień Profilaktyki, który w tym roku odbył się pod hasłem „Dobrze z innymi i ze sobą się czuję – dbam o zdrowie i dobre samopoczucie”. Wiosna przywitała nas wyjątkowo piękną, słoneczną pogodą.

             Zadaniem uczniów klas 6-8 oraz licealistów było przygotowanie wiosennego przebrania, pracy plastycznej “Portretu Pani Wiosny”, hasła, rymowanki, piosenki o tematyce wiosennej a także tańca z wybranego kraju. Wyniki prac można było zobaczyć na Happeningu podczas 3 lekcji.

            Młodzież naszej szkoły wykazała się wyjątkową pomysłowością, kreatywnością. I miejsce za przygotowanie wiosennego przebrania otrzymała klasa 6a SP oraz uczniowie Liceum. Portrety Pani Wiosny były kolorowe, wykonane różnymi technikami. Na nagrodę zasłużyła każda klasa, jednak wyróżnić należy portrety wykonane przez klasę 7e, 7f, 8d oraz uczniów LO. I nagrodę za wiersz, rymowankę otrzymała klasa 7f, która w oryginalny sposób zaprezentowała obecną sytuację na Świecie. Na koniec uczniowie zaprezentowali tańce z różnych krajów. Ta konkurencja sprawiła wszystkim wiele radości. Uczniowie z uśmiechami na twarzach prezentowali przygotowane tańce. Bezkonkurencyjna okazała się klasa 7g. Na zakończenie zabawy młodzież z klas ósmych oraz licealiści wspólnie zatańczyli “belgijkę”.

            Był to dzień pełen wrażeń, pozytywnych emocji. Licealiści przygotowali dla uczniów niespodziankę w postaci pysznych, zdrowych kanapek. Pomimo rywalizacji między klasami, można było zauważyć jak wiele radości, zabawy daje uczniom wykonanie wspólnych zadań.

            M. Heft

             

          • Dzień Profilaktyki - „Dobrze z innymi i ze sobą się czuję – dbam o zdrowie i dobre samopoczucie”

          • Dnia 21 marca 2022r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim obchodziliśmy Szkolny Dzień Profilaktyki. Jest to akcja cykliczna, angażująca w działania całą społeczność szkolną.

            Hasło tegorocznych obchodów Dnia Profilaktyki brzmiało: „Dobrze z innymi i za sobą się czuję – dbam o zdrowie i dobre samopoczucie”.

            Celem organizacji tej imprezy jest między innymi: promowanie zdrowego stylu życia, zachęcanie do dbania o siebie, o najbliższe środowisko, rozwijanie zainteresowania aktywnymi formami spędzania czasu wolnego.

            Zaplanowane zajęcia były zróżnicowane:

            Uczniowie klas I-III realizowali zajęcia wg harmonogramu, w którym znalazły się: konkurencje sportowe, konkurs plastyczny: „Koszyk pełen warzyw i owoców” oraz lekcja na temat „Jak segregujemy śmieci?”

            Klasy IV – VIII oraz klasy LO realizowały zadania:

            1. „Wiosenne przebranie”– przygotowanie przebrania dla klasy – liczyła się pomysłowość i spójność tematyczna zespołu klasowego – wiodący element np. kolor, kształt, rodzaj rośliny itp. oraz przygotowanie pracy plastycznej pt.:” Portret Pani Wiosny”. Dodatkowo przygotowanie hasła, rymowanki, piosenki o tematyce wiosennej.

            2. Zabawy ruchowe z różnych stron świata – przygotowanie zabawy, tańca z wybranego kraju, nauczenie zespołu klasowego - przedstawienie przygotowanego tańca lub zabawy na boisku.

            3. Heppening na boisku – zaprezentowanie wykonanych prac „Portretu Pani Wiosny”, haseł, rymowanek , piosenek na boisku szkolnym innym uczniom. Wszystkie prace plastyczne uczniów klas IV i V można podziwiać na korytarzu szkolnym w budynku przy ul.Wojska Polskiego 31.

            Dodatkowo dla uczniów klas IV-V dzień 21 marca 2022r. był Dniem Bez Plecaka, co oznaczało, że podręczniki i zaszyty mogli przynieść do szkoły w każdym innym przedmiocie niż plecak. Było wesoło i kolorowo, uczniowie wykazali się kreatywnością zarówno w zakresie prac plastycznych, jak i przygotowania haseł, rymowanek oraz zabaw z różnych stron świata.

            Alicja Spychała

    • Kontakt

      • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim
      • 67 25 64 087, /sekretariat, ul.Sienkiewicza 1/ 693 713 462, 67 25 64 035 /sekretariat, ul. Wojska Polskiego 31/ 67 25 65 614 /świetlica, ul.Wojska Polskiego 31/
      • ul. Sienkiewicza 1, 64-761 Krzyż Wielkopolski Poland
      • tel. 607 590 711 do dyrektora szkoły w pilnych sprawach
      • www.zso.krzyz.pl
  • Galeria zdjęć

      brak danych