• Światowy Dzień Zwierząt

          • Co roku, 4 października obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt, święto to rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt trwający do 10 października. Z tej okazji nasi uczniowie przedstawili nam swoje ulubione zwierzątka, biorąc udział w konkursie plastycznym. Zachęcamy do obejrzenia przepięknych prac naszych uczestników.

          • Święto Drzewa

          • 10 października 2020 r. z okazji Święta Drzewa uczniowie klasy pierwszej posadzili swoje drzewka, które otrzymali od Rady Rodziców podczas pasowania na ucznia. Złożyli wtedy uroczystą obietnicę troski i szacunku dla drzew. Drzewko symbolizuje coś nowego, a dla pierwszaków jest to pierwszy etap edukacji. W piątek własnoręcznie wkopali swoje drzewka do ziemi. Każda klasa otrzymała jedno drzewko- klon. Drzewa odgrywają ogromną rolę w środowisku i dlatego ich sadzenie, przyczynia się do zwiększenia zadrzewienia oraz zmniejszenia skutków zmian klimatu. Miejmy nadzieję, że posadzone przez uczniów drzewka będą ozdobą naszej szkoły, czy też wieloletnią pamiątką dla absolwentów. Najważniejsze, że są wyrazem poszanowania dla przyrody. To był bardzo radosny i wzruszający dzień dla pierwszaków

            Iwona Sadowska 

             

          • UWAGA!

          • W związku z objęciem od dnia 10 października 2020 roku całego kraju strefą żółtą, dyrektor ZSO w Krzyżu Wielkopolskim wprowadza dodatkowe środki ostrożności polegające na:

            • konieczności zakrywania ust i nosa podczas przerw lekcyjnych, niezależnie od miejsca, w którym się je spędza (w przypadku konieczności zdjęcia ochrony ust i nosa podczas przerw, na przykład podczas spożywania śniadania obowiązuje zasada zachowania dystansu społecznego),
            • obowiązku osłony ust i nosa podczas zajęć w szkole z wyjątkiem miejsc, w których istnieje możliwość zachowania dystansu społecznego, to jest zachowania 1,5 m odległości pomiędzy osobami.

            Jednocześnie przypominamy Rodzicom, że dziecko przychodzące do szkoły zobowiązane jest posiadać maseczkę lub przyłbicę.

          • Ruszyła kolejna edycja programu edukacyjnego KRUK

          • Pełni zapału, uśmiechu i pozytywnego nastawienia wystartowaliśmy w kolejnej edycji programu edukacyjnego KRUK. 6 października 2020 roku odbyło się pierwsze spotkanie naszego badawczego zespołu. Uczniowie, pod opieką tutora, pana Mateusza Gutowskiego z Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile, rozpoczęli przygodę związaną z zaplanowaniem i przeprowadzeniem działań zmierzających do rozwiązania wybranego i ważnego dla nich problemu dotyczącego komunikacji w przyrodzie, społeczeństwie i świecie wirtualnym.  

          • X ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

          • „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!”

            Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) to bezpłatna akcja edukacyjna prowadzona w szkołach na całym świecie. Odbywa się każdego roku w pierwszy piątek października.

            Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania i uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Pomysłodawcą akcji Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia jest Andrzej Grabowski, założyciel Wydawnictwa Karty Grabowskiego. Wielki pasjonat niecodziennego nauczania-uczenia się matematyki, autor kart Grabowskiego „Tabliczka mnożenia”, „Dodawanie i odejmowanie” oraz „Gry logiczne (3 kolory)” (które opracował z córką Justyną Grabowską- Dybek).

            Za nami 10. edycja akcji (ŚDTM 2020),która odbyła się 2 października 2020 r. Tego dnia na placu przed szkołą uczniowie klasy 4b pełnili funkcję egzaminatorów i odpytywali odważnych dorosłych z tabliczki mnożenia.

            Akcję poprzedziły ćwiczenia utrwalające tabliczkę mnożenia, rozwiązywanie łamigłówek,  układanie rymowanek na zapamiętywanie przykładów z tabliczki mnożenia, wykonywanie plakatów promujących akcję.

            Zapraszam do przyszłorocznego  udziału w akcji ŚDTM.

            Koordynator ŚDTM

            Aneta Wiśniewska

          • Konkurs kształcenia słuchu pt. „Ptaków śpiew” 2020

          • 1 października 2020 r. w Kolegium Stanisława Rungego Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odbył się trzeci stopień Wojewódzkiego Konkursu Kształcenia Słuchu pt. „Ptaków śpiew”.

            Wśród 14 uczestników turnieju finałowego znalazła się uczennica naszej szkoły Laura Kozłowska z klasy 7b.

            Formuła finału polegała na publicznej odpowiedzi obecnych na scenie 14 uczestników na trzy pytania związane z głosami ptaków zaprezentowanymi na nagraniach dźwiękowych.

            Mimo, iż Laurze nie udało się zająć miejsca na podium, to samym udziałem w turnieju finałowym udowodniła, że należy do elitarnej wielkopolskiej grupy osób o szczególnej percepcji słuchowej, potrafiących rozpoznać ptasie trele, arie czy chrapliwe derknięcia. Warto również dodać, że nabycie umiejętności rozpoznawania odgłosów i śpiewu ptaków w naszym bezpośrednim otoczeniu jest bardzo trudną sztuką, którą nie łatwo jest posiąść z książek, płyt czy komputera, zatem, Lauro, wielkie chapeau bas!!!

            W drugiej części turnieju Wielkopolski Kurator Oświaty pan Robert Gaweł dokonał także uroczystego wręczenia dyplomów uznania i udekorowania medalami uczestników rozgrywek, którzy osiągnęli wysokie noty. Wyróżnienia te otrzymali: Julia Jaworska z klasy 8b, Anna Czarnowska z klasy 8d i Gracjan Sekuterski z klasy 8d. Gratulujemy!!!

            Na zakończenie konkursu wszyscy uczestnicy, opiekunowie i zaproszeni goście mogli wysłuchać przepięknego koncertu instrumentalnego w wykonaniu uczniów Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza. Inspiracją twórców utworów zagranych przez uczniów był oczywiście ptasi śpiew.

             Marzena Kućko

          • PASOWANIE NA UCZNIA

          •  

            30 września 2020 roku w hali sportowej Zespołu  Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu  Wielkopolskim odbyło się „Pasowanie na ucznia” wszystkich pierwszoklasistów. Uroczystość zorganizowana była w reżimie sanitarnym i rozpoczęła się odśpiewaniem  „Hymnu państwowego”. Spotkanie uświetnili swoją obecnością następujący goście: Pani Dyrektor Renata Dahmani, Pani Wicedyrektor Iwona Lepiato, Pan Burmistrz Krzyża Wlkp. Rafał Sroka, Przewodniczący Komisji Oświaty Pan Krzysztof Olejniczak, Zastępca Przewodniczącego Rady Rodziców Szkoły Podstawowej Pan Czesław Jaworski oraz rodzice.

            Uczniowie klas pierwszych przedstawili  przygotowaną na tę okazję część artystyczną. Następnie złożyli ślubowanie wypowiadając następujące słowa:

            „Wchodząc do społeczności szkolnej – ślubujemy :

            • wypełniać obowiązki ucznia,
            • być koleżeńskim, uczynnym, prawdomównym,
            • rozwijać swoje zainteresowania i pasje,
            • myśleć o sobie, że jestem ważny,
            • być sobą,
            • marzyć każdego dnia,
            • być uważnym,
            • mieć otwarte serca na wszystkich ludzi”.

            Po ślubowaniu, Pani Dyrektor pasowała przejętych pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły. Dla upamiętnienia tego wydarzenia uczniowie postanowili posadzić drzewa, które będą nie tylko ozdobą szkoły, ale również wyrazem poszanowania przyrody. Wszystkie dzieci złożyły swoim drzewkom uroczystą obietnicę troski i szacunku.

            Od tego dnia uczniowie zostali oficjalnie włączeni do grona społeczności szkolnej. Życzymy wszystkim pierwszoklasistom, by każdy dzień w naszej szkole dostarczał wspaniałych przygód z nauką oraz radosnych chwil w towarzystwie kolegów, koleżanek i nauczycieli.

            Justyna Wyrwa

          • Informacja dla Rodziców

          • Szanowni Rodzice,

            14 października 2020 r. jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. W związku z tym do dnia 9 października prosimy o przekazanie informacji do wychowawców o chęci uczestniczenia dzieci w zajęciach opiekuńczych. 

          • Zajęcia w klasie 4c w ramach programu antynikotynowej edukacji zdrowotnej „Bieg po zdrowie”

          •  

            W dniu 30 września 2020 r. uczniowie klasy 4c wzięli udział w pierwszych zajęciach wychowawczych realizowanych w ramach udziału w programie antynikotynowej edukacji zdrowotnej „Bieg po zdrowie” przygotowanym przez Główny Inspektorat Sanitarny w współpracy z ekspertami z dziedziny psychologii. Celem programu jest uwrażliwianie młodych ludzi na negatywne skutki palenia tytoniu.

            Podczas zajęć uczniowie obejrzeli film edukacyjny informujący o zawartości szkodliwych substancji w dymie papierosowym, niebezpieczeństwie uzależnienia od nikotyny oraz negatywnych skutkach palenia papierosów na zdrowie człowieka. W dalszej części zajęć uczniowie mieli możliwość udziału w dyskusji, wyrażenia własnych opinii na temat uzależnień oraz rozwiązywali rebusy o tematyce antynikotynowej.

            Uczniowie klasy 4c podsumowali przebieg zajęć z nadzieją, że najdrobniejszy element wzajemnej edukacji zarówno wśród młodzieży, jaki i dorosłych pomoże w walce z uzależnieniami i zachęci do większej troski o nasze zdrowie.

            Wychowawca kl. 4c

            Marlena Łasicka

          • Uczniowie

          •  

            Nastąpiły drobne zmiany w planie lekcji, które będą obowiązywały od 28 września 2020 r. Sprawdźcie swój plan lekcji.

          • Dbaj o zdrowie

          • W piątek 18.09.2020 r. uczniowie klasy 3c przedstawili  audycję radiową pt. "Dbaj o zdrowie", podczas której przypomnieli swoim młodszym i starszym koleżankom i kolegom, uczącym się w budynku przy ulicy Wojska Polskiego, jak ważne jest zadbanie o własne zdrowie.  Bez względu na wiek czy też płeć,  każdy powinien dbać o siebie, zdrowo się odżywiać i dostarczyć organizmowi codzienną dawkę aktywności fizycznej, oczywiście na miarę swoich możliwości. Właśnie w piątek 18.09.2020 r. rozpoczynała się również 27 Ogólnopolska Akcja Sprzątania Świata pod hasłem "REDUKUJĘ, REZYGNUJĘ, SEGREGUJĘ", więc przy  okazji podczas audycji uczniowie przypomnieli, dlaczego warto segregować śmieci oraz jak robić to właściwie. 

            Magdalena Gapska

          • Centrum Nauki Kopernik w naszej szkole



          • 22 września uczniowie z naszej szkoły mieli okazję samodzielnie eksperymentować z edukatorami Centrum Nauki Kopernik! Za pośrednictwem internetu gościliśmy e-Naukobus. To prowadzone na żywo zajęcia online, które są interaktywne i angażujące.

            Każdy może zostać naukowcem.

            Uczniowie poznają zjawiska związane z powietrzem oraz ciśnieniem. Dowiedzą się, jak działają Półkule Magdeburskie lub sprawdzą, jak można utrzymać w powietrzu piłkę plażową. To nie będą typowe lekcje. Uczestnicy wspólnie z prowadzącymi wykonają proste doświadczenia korzystając z przedmiotów, które zawsze są pod ręką. Przekonają się, że naukę może praktykować każdy, bez specjalistycznego sprzętu.

            Z zajęć online skorzystało już ponad 2700 dzieci, a do końca roku będzie ich kilkanaście tysięcy. To część Programu Nauka dla Ciebie, który jest wspólną inicjatywą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik. Misją organizatorów jest wsparcie szkół i uczniów w nauczaniu zdalnym.

             

            Wspólny Program Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą „Nauka dla Ciebie” finansowany jest w ramach dotacji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na podstawie umowy z dnia 6 marca 2020 r. Nr 1/CNK-NAUKOBUS/2020. W ramach Programu „Nauka dla Ciebie” realizowane są działania „Naukobus” i „Planetobus” oraz zajęcia online.

             

          • „Mój konik, czyli jak poradzić sobie z kruczkami w osiąganiu własnych celów”.

          • Z przyjemnością informujemy, że nasz szkoła została zakwalifikowana na I miejscu do kolejnej już edycji programu edukacyjnego ,, KRUK”.

            Program Edukacyjny KRUK opracowali specjaliści z Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile. Zakłada on wykorzystanie wielu niestandardowych i nieoczywistych metod kształcenia. Program powstał w ramach projektu, którego celem jest wsparcie rozwoju kompetencji uczniów i nauczycieli z północnej Wielkopolski. Kształcenie kompetencji to proces inny niż przekazywanie informacji i wiedzy. Wymaga zmiany podejścia edukacyjnego i przełamania wielu stereotypów. Autorzy Programu zaproponowali rozwiązania dydaktyczne i metodyczne najbardziej efektywne w kształceniu kompetencyjnym, a jednocześnie zgodne z dorobkiem wybitnych pedagogów oraz wnioskami z najnowszych badań neuronauk, socjobiologii i psychologii ewolucyjnej. Ponieważ autorów programu łączy wspólna pasja – przyroda… powstał KRUK, czyli Koncepcyjnie Rewolucyjny Uniwersytet Kompetencyjny.

            KRUK wyróżnia się tym, iż w trakcie zajęć nie są stosowane metody podawcze. Uczestnicy kursu, przy wsparciu trenerów, samodzielnie dochodzą do wiedzy. Co więcej, zajęcia zaplanowane są tak, aby wykorzystywać naturalną zdolność współpracy w grupie rówieśniczej oraz osobiste predyspozycje i zainteresowania uczniów w ich drodze dochodzenia do wiedzy. Każde z zajęć posiada także element oryginalnego wykorzystania zdobytej wiedzy w warunkach znacznie odbiegających od lekcyjnych. Sam zakres wiedzy, jaką zdobywają uczniowie, nie jest jednak najważniejszy. Najważniejsze są kompetencje, jakie uczniowie kształtują podczas drogi do wiedzy.

            Tak, to droga jest dla nas wszystkich najważniejsza!

            Ruszamy 6  października 2020 r, razem z trenerem panem Mateuszem Gutowskim oraz opiekunem projektu, panią Justyna Kapuścińską i  8 ochotnikami będziemy oddzielać wiedzę od stereotypów.

          • Konkurs plastyczny „Moje ulubione zwierzątko”

          • Już wkrótce 4 października obchodzimy światowy dzień zwierząt z tej okazji zapraszamy uczniów klas 1 -5 do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „ Moje ulubione zwierzątko”.

            Autorzy nagrodzonych prac otrzymają pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe

             

            Regulamin konkursu „Moje ulubione zwierzątko”

             

            1.Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas 1-5 szkoły podstawowej,

            2. Kryteria oceny prac:

            - zgodność z tematem konkursu,

            - samodzielność wykonania,

            - pomysłowość,

            - różnorodność wykorzystanych materiałów,

            - estetyka

            3. Format pracy i technika dowolna.

            4. Termin nadsyłania zdjęć prac: 2 października

            5. Zdjęcie pracy należy przesłać na e-mail: astrozynska@zsokrzyz.pl

            6. Udział w konkursie jest jednoznaczny z zaakceptowaniem regulaminu oraz zgodą

            na upublicznienie prac i danych osobowych.

            Organizator: Alina Stróżyńska

          • „Bezpieczeństwo w szkole i poza szkołą”

          • W środę, 16 września na boisku „Orlik” przy ulicy Sienkiewicza odbył się apel „Bezpieczeństwo w szkole i poza szkołą”. Część artystyczną zaprezentowali uczniowie klasy 6a pod kierunkiem wychowawczyni – Renaty Palczewskiej. Przedstawienie przybrało formę poważnej debaty, w czasie której docent doktor habilitowany Zygmunt Zapobiegliwy – specjalista do spraw bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, przypomniał nam podstawowe zasady, jakimi powinniśmy kierować się na co dzień. Wypowiadały się również uczennice, które osobiście zetknęły się z różnymi niebezpieczeństwami. Debatę urozmaiciła reklama światełek odblaskowych oraz sonda uliczna. Humorystyczny wydźwięk przedstawienia sprawił, że prezentowane treści dydaktyczne wielu uczniom zapadły głęboko w pamięć. Oczywiście pamiętaliśmy o odpowiednich procedurach bezpieczeństwa związanych z zapobieganiem covid-19, apel odbył się z zastosowaniem odpowiednich zaleceń sanitarnych.  

          • Rusza druga edycja zajęć w ramach projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego

          • Od października – po raz kolejny – rozpoczynamy zajęcia koła informatycznego w ramach Ogólnopolskiego Projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego.

             

            To cykl BEZPŁATNYCH zajęć z algorytmiki i programowania.

             

            29 i 30 sierpnia br. na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej odbyła się inauguracja drugiej edycji Projektu, w trakcie której przedstawiciele naszej szkoły mieli okazję podsumować ubiegłoroczną edycję, a także zaprezentować nowym uczestnikom korzyści płynące z przystąpienia do CMI.

            Rafał Wiśniewski, instruktor CMI

            *   *   *

            O projekcie:

             

            Celem projektu jest podniesienie kompetencji kadry dydaktycznej, tj. osób prowadzących zajęcia pozalekcyjne rozwijające zainteresowania informatyczne, a także aktywizacji młodzieży uzdolnionej informatycznie, pobudzania kreatywności oraz promowania współpracy zespołowej w ramach kół informatycznych.

            Projekt CMI stanowi kompleksową koncepcję wzmocnienia polskiej edukacji informatycznej ukierunkowanej na kształcenia uzdolnionych uczniów przy zaangażowaniu najlepszych uczelni technicznych w kraju.

            Liderem projektu CMI jest Politechnika Łódzka, która realizuje projekt wraz z AGH w Krakowie, Politechnikami: Gdańską, Warszawską i Wrocławską, Stowarzyszeniem I love Math i Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog.

            Dzięki realizacji wskazanych celów projekt wzmocni u uczniów chęć rozwoju zainteresowań z zakresu algorytmiki i programowania, posłuży także upowszechnieniu idei konkursów informatycznych oraz wyłoni zespoły zdolne do podjęcia rywalizacji w zawodach informatycznych na poziomie krajowym oraz ogólnoświatowym.

             

            Znaczenie projektu dla rozwijania młodych informatycznych talentów podkreśla Rektor Politechniki Łódzkiej prof. Sławomir Wiak:

            „Jako rektor uczelni technicznej szczególnie doceniam znaczenie rozwoju technologii IT i dlatego uznałem, że zbudowanie takiego projektu, jakim jest Centrum Mistrzostwa Informatycznego to wyzwanie, a jednocześnie nasz cywilizacyjny i społeczny obowiązek. Z obecnością informatyki oswajamy się od najwcześniejszych chwil życia. Warto zatem, aby jak najwcześniej zacząć wyławiać talenty informatyczne i wspierać je, gdy zaczynają dopiero się rodzić. (…) Jesteśmy cały czas w dobie rewolucji cyfrowej i dlatego potrzebni są nam mistrzowie informatyki”. [źródło: www.cmi.edu.pl]

          • Rodzice i Uczniowie!

          •  

            Od 1 września 2020 roku szkoła nasza korzysta z oferty Office 365, w ramach której mamy między innymi dostęp do scentralizowanej platformy Microsoft Teams do prowadzenia zajęć zdalnych. W związku z tym prosimy wszystkich rodziców i pełnoletnich uczniów do pierwszego logowania się  www.office.com

            Adres e-mail oraz hasło pierwszego logowania znajdziecie w e-dzienniku Vulcan, w zakładce  Dostęp do Office 365.

            Prosimy potraktować prośbę jako pilną, ponieważ w najbliższym czasie planujemy przeprowadzić ćwiczenia w tym zakresie z uczniami a bez Państwa pomocy będzie to niemożliwe.

            Służymy również swoją pomocą.

             

    • Kontakt

      • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim
      • 67 25 64 087, /sekretariat, ul.Sienkiewicza 1/ 693 713 462, 67 25 64 035 /sekretariat, ul. Wojska Polskiego 31/ 67 25 65 614 /świetlica, ul.Wojska Polskiego 31/
      • ul. Sienkiewicza 1, 64-761 Krzyż Wielkopolski Poland
      • tel. 607 590 711 do dyrektora szkoły w pilnych sprawach
      • www.zso.krzyz.pl
  • Galeria zdjęć

      brak danych