Uczniowie: Martyna Musiał z klasy III P i Mateusz Wasilewski z klasy III G Liceum Ogólnokształcącego uzyskali stypendium Prezesa Rady Ministrów w roku szkolnym 2021/2022.
Gratulujemy
Uczniowie: Martyna Musiał z klasy III P i Mateusz Wasilewski z klasy III G Liceum Ogólnokształcącego uzyskali stypendium Prezesa Rady Ministrów w roku szkolnym 2021/2022.
Gratulujemy
Wyniki "Gminnego konkursu plastycznego na ręcznie wykonaną ozdobę choinkową" organizowanego przez Burmistrza Krzyża Wielkopolskiego.
Kategoria wiekowa klasy I-III Szkoła Podstawowa
I miejsce - Łiukasz Sławek z kl.3d
II miejsce - Kornelia Bołądź z kl. 2b
III miejsce - Amelia Górska z kl. 1b
Wyróżnienie - Julia Jagielskia z kl.3d
Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali upominki, a zdobywcy trzech pierwszych miejsc dodatkowe nagrody rzeczowe.
Gratulujemy i dziękujemy
Wybitnie uzdolnionym sportowcem w klasie 2 a jest Julia Fulara. Jej ulubioną dyscypliną sportu jest karate. Systematycznie doskonali swoje umiejętności podczas treningów w Wielkopolskiej Akademii Sztuk Walki w Krzyżu Wlkp. Jest to klub sportowy, w którym Julia trenuje od 2019 roku, jeszcze jako przedszkolak.
Dominującym stylem jest Karate Kyokushin, jednak instruktorzy Akademii uzupełniają tradycyjne treningi w techniki Ju-Jitsu, co sprawia że uczniowie są mocni i zwinni. Trenuje na licznych obozach sportowych w miejscowości Długie, seminariach szkoleniowych w Międzyzdrojach i pod okiem mistrzów z różnych stron Polski. Zdobywa przy tym certyfikaty na wyższe stopnie i kolejny pas.
W swojej karierze sportowej wywalczyła:
Jednak największym osiągnięciem Julki jest zajęcie I miejsca na Polskich Mistrzostwach International Budokai w Zambrowie w kategorii Grappling, które odbyły się 27.11.2021. Podczas Mistrzostw Polski rywalizacja i emocje sięgały zenitu, lecz gorący doping koleżanek i kolegów oraz wsparcie trenerów sensei Krzysztofa Bortnika i senpai Oskara Markowskiego zaowocowały imponującym osiągnięciem. Cenne wskazówki i wsparcie trenerów podczas wszystkich zawodów sportowych, w których Julia brała udział, przynoszą wspaniałe efekty.
Najnowszym sukcesem Julii jest zdobycie I miejsca w 7 Turnieju Mikołajkowym organizowanym przez WASW 05.12.2021r.
Gratuluję sukcesów i życzę wielu kolejnych wygranych w turniejach sportowych.
Wychowawca
Justyna Wyrwa
3 grudnia 2021 uczniowie klasy 2a wybrali się na wycieczkę do Lubusko-Wielkopolskiego Banku Spółdzielczego w Krzyżu Wielkopolskim, która w obliczu pandemii odbyła się w reżimie sanitarnym. Pani Dyrektor i pracownicy Banku Spółdzielczego z życzliwością przyjęli uczniów, którzy byli żywo zainteresowani zakresem obowiązków pracowników banku.
Pani Dyrektor opowiedziała uczniom o tym, co petenci mogą załatwić w banku. Rozgorzała żywa dyskusja, gdyż dzieci dużo wiedziały o pracy bankowców. Prawdziwą skarbnicą wiedzy okazała się Kaja, gdyż jej mama jest pracownikiem tego banku. Sprawdziliśmy za co można płacić w kasie, kto może wziąć kredyt, ale największą niespodzianką było własnoręczne przeliczanie pieniędzy. Przypomnieliśmy sobie wartości banknotów, monet oraz rozpoznawaliśmy inne waluty: funty, dolary, euro. Każdy uczeń dwukrotnie mógł przeliczyć przy użyciu maszyny liczącej olbrzymią kwotę pieniędzy. Ta czynność tak się nam podobała, że uczniowie ponownie przeliczali banknoty 200 zł i 500 zł.
Pod koniec pobytu w Lubusko-Wielkopolskim Banku Spółdzielczym otrzymaliśmy prezenty: piękne, białe baloniki, pełen worek cukierków oraz piłkę. Ten dzień był pełen wrażeń. Może ktoś nas w przyszłości zostanie pracownikiem banku.
Chcielibyśmy złożyć podziękowanie Pani Dyrektor i pracownikom banku za tak miłe przyjęcie i atrakcje, jakie na nas czekały.
Uczniowie klasy 2a
z wychowawcą J. Wyrwą
6 grudnia 2021r. odwiedził nas w klasie Święty Mikołaj. Przygotowaliśmy się na jego przybycie. 2 tygodnie wcześniej pisaliśmy na lekcji list do Św. Mikołaja, oglądaliśmy film, w którym Mikołaj opowiada o swojej siedzibie w Laponii oraz uczyliśmy się piosenki pt. „Sanie Mikołaja”.
Następnie udaliśmy się do Urzędu Pocztowego, gdzie kupowaliśmy znaczki na list do Finlandii i wysyłaliśmy list do Rovaniemi. Jedno marzenie już się spełniło, wszyscy otrzymaliśmy słodycze, a Krzysiu z naszej klasy, tak jak obiecał Mikołaj podczas filmu, otrzymał ślicznego pluszowego misia.
Być może pozostałe marzenia spełnią się już 24 grudnia, głęboko w to wierzymy.
Uczniowie klasy 2a
z wychowawcą J. Wyrwą
Już po raz kolejny wolontariusze ze szkolnego Koła Caritas i Szkolnego Koła PCK z radością włączyli się w pomoc przy organizacji imprezy charytatywnej Zostań Krzyskim Mikołajem. We wtorkowe popołudnie spotkaliśmy się w świetlicy szkolnej, aby udekorować piernikowe ciasteczka. Efekty pracy naszych wolontariuszy będzie można zobaczyć, na żywo, podczas akcji Zostań Krzyskim Mikołajem. Zachęcamy również do zakupu tych pięknych pierniczków.
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas - czas radości, pokoju, a także śpiewania kolęd.
A może by tak spróbować zaśpiewać je w języku obcym?
Zachęcamy do udziału w konkursie!
Ps. Konkurs odbędzie się przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego!
NOWY REGULAMIN!
Regulamin Szkolnego Konkursu
Kolęd i Piosenek Świątecznych
Niemiecko- i Anglojęzycznych
Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wlkp.
Data przesłania nagrania: do 22 grudnia 2020 r.
Nagrania należy przesyłać na email: kstudniarek@zsokrzyz.pl – język angielski
mtomaszewicz-molenda@zsokrzyz.pl - język niemiecki
Cele konkursu:
Warunki uczestnictwa:
Jury:
Uczestnicy konkursu otrzymają cząstkową ocenę celującą z języka angielskiego/ języka niemieckiego oraz
pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy nagrody rzeczowe.
Fragmenty zwycięskich nagrań pojawią się na stronie internetowej i Facebook’u szkoły, a w przypadku możliwości zorganizowania koncertu kolęd, laureaci wystąpią przed szerszą publicznością :)
Udział w konkursie jest jednoznaczny z zaakceptowaniem regulaminu oraz zgodą na upublicznienie wizerunku ucznia i jego osobowych.
Organizatorzy: Marlena Łasicka, Marta Tomaszewicz-Molenda i Katarzyna Studniarek
Samorząd Uczniowski pomaga Mikołajowi…
Dziś 6 grudnia a więc imieniny Mikołaja, tego szczególnego dnia Samorząd Uczniowski zdecydował się pomóc w roznoszeniu upominków grzecznym dzieciom. A że grzecznych dzieci w naszej szkole nie brakuje, każdy mógł liczyć na nasze odwiedziny.
Do klas 1-5 w budynku przy ul. Wojska Polskiego wraz z Panią Agnieszką Komarnicką udało się troje członków Rady Samorządu Uczniowskiego: Artur Linka, Wiktoria Jurkowska oraz Oliwia Bubacz. Młodsi koledzy i koleżanki z entuzjazmem przyjęli naszą wizytę, każdy z nich otrzymał drobny słodki upominek ufundowany i zakupiony przez Radę Rodziców.
Także starsi uczniowie nie zostali przez nas pominięci, w klasach 6-8 oraz w Liceum Ogólnokształcącym pomocnikami Mikołaja byli: Laura Kozłowska, Maria Banachowicz oraz Krzysztof Baliński.
Również dzisiaj policzyliśmy liczbę przebranych w świąteczne akcesoria uczniów w klasach. Według naszych obliczeń najbardziej przebraną klasą była klasa 7f, możecie liczyć na drobny upominek z naszej strony. Przebranych liczyły Milena Kubiś oraz Laura Sekuterska.
Liczymy, że wszyscy obdarowani byli zadowoleni z naszej wizyty. Nam ten dzień choć pracowity przyniósł wiele satysfakcji.
Z okazji przypadającego 5 grudnia Międzynarodowego Dnia Wolontariusza życzymy Wam zdrowia, wytrwałości i satysfakcji z niesienia bezinteresownej pomocy tym, którzy jej potrzebują. Praca wolontariuszy jest nieoceniona. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie, z jakim wyruszanie podczas każdego działania. Dziękujemy za uśmiech, wzruszenie i poświęcony czas. Niech to święto będzie ukłonem w Waszą stronę.
Dziękujemy!
Sport jest bardzo ważny dla narodu, społeczeństwa, ponieważ potrafi podnosić na duchu, napełniać dumą i jednoczyć w chwilach chwały. Utożsamiamy się naszymi sportowymi bohaterami, którzy są przykładem jak hartować ciało i umysł. W takiej idei, szlachetnego rozwoju indywidualnego poprzez wysiłek i integracji w działaniach sportowych budowana była przez lata kultura fizyczna i sport w Szkole Podstawowej w Krzyżu Wlkp. Sukcesy sportowe uczniów były jednym ze skutków pasji uczniów i nauczycieli wychowania fizycznego. Szkoła zajmowała miejsca na podium w rankingu na najbardziej usportowioną sportowym w województwie. To momenty dumy i znakomite lekcje wychowawcze.
Ostatni okres był bardzo trudny dla sportu szkolnego. Mimo starań Szkolnego Związku Sportowego w Czarnkowie, Szkolnego Związku Sportowego „Wielkopolska” kalendarz imprez sportowych runął pod ciężarem pandemii. Ostatni sportowy rok szkolny 2020/2021 zakończył się bardzo szybko, po wprowadzeniu kolejnych obostrzeń. W roku szkolnym 2019/2021 w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim udało się zorganizować tylko część przewidzianych w kalendarzu imprez sportowych.
26 listopada w Połajewie, w nadziei na pełen powrót uczniów do rywalizacji na arenach sportowych, starosta powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego i prezes szkolnego Związku Sportowego w Czarnkowie nagrodził Zespół Szkół Ogólnokształcących za zajęcie drugiego miejsca w rankingu szkół podstawowych XXI Igrzysk Młodzieży Szkolnej w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim za rok szkolny 2019/2020. Na ten sukces złożyły się między innymi zwycięstwa w mistrzostwach powiatu w sztafetowych biegach przełajowych, drużynowym tenisie stołowym, piłce siatkowej chłopców, warcabach oraz drugie miejsca w chłopców w piłce ręcznej, koszykowej i nożnej halowej. Nie udało się naszym sportowcom, oprócz lekkoatletów w biegach przełajowych i tenisistów, zaprezentować swoje talenty w mistrzostwach rejonu i województwa z powodu wstrzymania cyklu imprez.
To szkoła budzi sportowe talenty, to jest również jej powinność. Jeśli czynione jest to w oparciu o masowość, powszechność i w poczuciu troski o zdrowie przynosi to znakomity efekt wychowawczy. Miejmy nadzieję, że w tym sportowym roku szkolnym sport wygra z panoszącą się chorobą. Warto wspomnieć, że w realizacji sportowych pasji nasi uczniowie zawsze mogli liczyć na wsparcie Szkolnej Rady Rodziców. Dziękujemy.
W listopadzie 2021 roku w naszej szkole odbył się Tydzień Edukacji Globalnej pod hasłem:"To nasz wspólny świat - działajmy razem". Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli realizowali zadania związane ze skutkami ocieplenia klimatu. Klasy 1-3 wykonały pracę plastyczną: Jak każdy z nas może chronić klimat? Klasa 3 gLO na zajęciach z wychowawcą obejrzała filmik pt. : Zmiany klimatu, czy jest dla nas nadzieja?, po którym odbyła się dyskusja będąca inspiracją do wykonania przez uczniów "mapy myśli"-Bezpośrednie i pośrednie skutki zmian klimatu. Na historii rozmawiali o procesie globalizacji w sferze ekologii. Uczniowie klas 4-8 na spotkaniu z wychowawcą wymieniali działania związane z ochroną klimatu oraz stworzyli "mapę myśli".
Krystyna Matkowska
Członkowie Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej stanęli przed nie lada wyzwaniem. Z okazji dnia św. Andrzeja odwiedzili trzy grupy przedszkolaków z Przedszkola nr 1 im. Marii Konopnickiej oraz trzecioklasistów ze Szkoły Podstawowej. Celem odwiedzin było przeprowadzenie zabaw i wróżb związanych z andrzejkami.
Było trochę obaw, ale dzięki dobremu przygotowaniu i zorganizowaniu udało się zrealizować zamierzone cele. Radości dzieci było co niemiara, a prośby o dłuższe pozostanie sprawiły starszym uczniom wiele satysfakcji. Szczególnie cieszy fakt, że uczniowie, których na co dzień uczymy sami potrafią zdobyte umiejętności przekazywać innym. Wielkie gratulacje.
Tomasz Molenda
25 listopada swoje święto obchodziła najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka – Pluszowy Miś. Tego dnia uczniowie klas I-III przynieśli do szkoły swojego ulubionego pluszowego przyjaciela, który niewątpliwie umilił wszystkim czas spędzony na lekcjach i na przerwach. Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe, brązowe, zielone, czerwone. A każdy był piękny i wyjątkowy. Na zajęciach dzieci przedstawiały swoje pluszaki i krótko o nich opowiadały. Oglądały filmiki i dowiedziały się, skąd wzięło się takie święto. Na plastyce rysowały swoje misie lub wykonały kolorowanki. Prace zdobią drzwi wejściowe do sal. Ten dzień pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”
SU kl. I-III
Każde dziecko szuka przyjaciela. Znajduje go nie tylko wśród bliskich mu osób, ale też i wśród zabawek. Jak co roku, obchodziliśmy 25.11.2021r. Światowy Dzień Pluszowego Misia. Wszyscy uczniowie przynieśli do szkoły swoje ulubione małe i duże pluszaki. Wspólnie ze swoimi pupilami udaliśmy się do szkolnej świetlicy aby zrobić pamiątkowe zdjęcie przy leśnej dekoracji. Następnie zajęliśmy miejsca przed telewizorem aby obejrzeć bajkę, pt. „Miś Uszatek – Choinka”. Potem przyszedł czas na edukację plastyczną, gdzie głównym tematem były nasze maskotki. Dzień zakończyliśmy prezentacją swoich pupili.
Radośni i uśmiechnięci wróciliśmy ze swoimi pluszakami do domu.
Małgorzata Nowakowska
Dnia 22.11.2021 roku odbyła się wycieczka do Warszawy na zaproszenie Pani poseł Marii Janysek. Uczestniczyli w niej reprezentanci szkół z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Droga do stolicy minęła szybko, a po kilkugodzinnej podróży mogliśmy rozprostować nogi przechadzając się po Starym Mieście. Znaleźliśmy również czas na zrobienie zdjęcia przy Kolumnie Zygmunta. Następnie odwiedziliśmy Sejm gdzie czekała na nas Pani Poseł. Razem z przewodnikiem zwiedzaliśmy najważniejsze miejsca w budynku. Podczas oprowadzania mogliśmy zadawać pytania na temat pracy posłów czy senatorów, a także poznać nieznane szerszej publice obowiązki takiej osoby. Po zakończeniu zwiedzania zjedliśmy obiad w Restauracji Sejmowej. Zwieńczeniem wycieczki był przyjazd na Stadion Narodowy i wjazd na punkt widokowy. Około godziny osiemnastej ruszyliśmy w drogę powrotną, a do domu wróciliśmy późno w nocy. Osobiście uważam, że była to bardzo wartościowa wycieczka i bez wątpienia wszyscy dobrze się na niej bawili.
Przewodnicząca Rady SU
Martyna Musiał
Szkoła wraz z Krajową Administracją Skarbową przeprowadza akcję edukacyjną dotyczącą zwalczania nielegalnego hazardu. Głównym celem działań jest zmniejszenie liczby osób uczestniczących w nielegalnej procedurze urządzania i prowadzenia gier hazardowych, w tym w Internecie. Możliwość uzależnienia się od hazardu dzieci i młodzieży staje się coraz większym zagrożeniem. KAS chce podnieść świadomość młodych osób na temat zagrożeń, jakie niesie hazard. Skupiają się także na hazardowych elementach ukrytych w grach komputerowych.
Zajęcia prowadzone są przez Pana Marcina Szewczyka oraz Panią Kamilę Cichocką w formie on-line. Adresatami są uczniowie klas VII i VIII SP oraz III LO.
Szkolnymi koordynatorami akcji są: Grażyna Piasek – psycholog, Małgorzata Heft – pedagog
17 listopada grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w wykładach na temat Powstania Wielkopolskiego. Wykłady poprowadził pracownik naukowy Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu dr Adam Pleskaczyński.
Prowadzący skupił się na mniej oczywistych aspektach powstania, w ciekawy sposób przedstawiając jego genezę i okoliczności wybuchu. Nieoczywiste podejście do tematu, bez przesadnie rozbudowanej faktografii spotkało się z zainteresowaniem uczniów i wzbogaciło ich wiedzę na temat Powstania Wielkopolskiego, którego rocznica wybuchu od tego roku została podniesiona do rangi święta państwowego.
Tomasz Molenda
SZKOŁA PRZYJAZNA WODZIE
W październiku zakończyła się I edycja programu edukacyjnego Wód Polskich „Aktywni Błękitni”, której głównym celem było dotarcie do dzieci i młodzieży i uświadomienie im, jak mądrze korzystać z wody, żeby jej nie zabrakło oraz jak bezpiecznie korzystać z wody.
W ramach programu przez cały rok szkolny 2020/2021 realizowaliśmy wytyczone zadania, których zwieńczeniem jest uzyskanie Certyfikatu i tytułu „Aktywni Błękitni – Szkoła Przyjazna Wodzie”. Tym samym dołączyliśmy do sieci szkół wspierających upowszechnianie wiedzy na temat szeroko rozumianej gospodarki wodnej i bezpiecznego korzystania z wody.
Przyznany tytuł jest okresowy - obowiązuje na 2 lata, ale podjęliśmy się kontynuować zadania w obecnym roku szkolnym. II edycja programu rozpoczyna się od listopada 2021 roku i trwać będzie do czerwca 2022 roku.
Ewa Graś - koordynator programu
Powered by aSc EduPage