• Podchody licealistów i czwartoklasistów w dniu Sportu Szkolnego

          •  

            W trosce o zdrowy styl życia uczniów naszej szkoły w dniu 21 czerwca 2021 r. obchodziliśmy Dzień Sportu Szkolnego. Z tej okazji uczniowie klasy 4a, 4b, 4c oraz 2gLO

            z wychowawcami brali udział w rekreacyjno – sportowych zmaganiach, którymi były podchody przygotowane przez starsze koleżanki i kolegów z liceum. Zadaniem uczniów było pokonanie trasy w podziale na kilka grup w trakcie której w określonych punktach kontrolnych wykonywali zadania i otrzymywali wskazówki prowadzące do celu. Zadania wymagały od uczniów wykorzystywania wiedzy matematycznej, polonistycznej oraz wiedzy ogólnej o środowisku szkolnym w połączeniu z aktywnością fizyczną. Miejscem docelowym był plac zabaw w Łokaczu Wielkim, gdzie na uczniów czekały kolejne atrakcje w postaci gier i zabaw tanecznych. Wszystkie grupy w radosnej atmosferze dzielnie ze sobą rywalizowały poznając walory turystyczne najbliższej okolicy. Mamy nadzieję, że podjęte wyzwania w aurze pięknej pogody na długo pozostaną w pamięci uczniów.

            Wychowawcy:

            Elżbieta Pachulska, Aneta Wiśniewska, Marlena Łasicka, Barbara Brzozowska

          • Wystawa prac dzieci z klas I – III

          •             Za nami  pracowity rok szkolny 2020-2021. Zajęcia w trybie stacjonarnym i zdalnym były bardzo owocne w przepiękne prace plastyczno – techniczne. Wszystkie wyróżniają się pomysłowością  i ciekawymi technikami wykonania. Dzieci wykonywały je samodzielnie pod czujnym okiem swoich pań wychowawczyń. Jak zawsze z czystą przyjemnością chcemy pokazać prace przede wszystkim rodzicom, ale także szerszemu gronu odbiorców.

             Zdolnych dzieci u nas dostatek!!!!

          • Escape Room w edukacji

          •             Escape room to forma rozrywki umysłowej, w której grupa osób w ograniczonym czasie rozwiązuje różne zagadki i wykonuje zadania. Założenia escape room’ów stały się także inspiracją do tworzenia gier komputerowych, filmów czy ... materiałów dydaktycznych. W tym tygodniu uczniowie klasy VIg mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności przy wykorzystaniu idei pokoju zagadek w edukacji.

                        Na lekcji języka angielskiego uczniowie zostali podzieleni na dwie drużyny, a każda z nich miała za zadanie rozwiązać sześć zakodowanych anglojęzycznych zadań dotyczących wybranych języków obcych. Rozszyfrowanie wszystkich zagadek pozwoliło odczytać hasło końcowe. Podczas pracy uczniowie mogli korzystać ze słowników i smartfonów. Drużyna, która pierwsza podała hasło, została zwycięzcą gry.

                        Tego samego dnia, podczas popołudniowego spotkania podsumowującego pracę wychowawczą w roku szkolnym 2020/2021, uczniowie tej samej klasy zostali podzieleni na trzy zespoły i umieszczeni w osobnych pokojach. Każda z drużyn miała do rozwiązania sześć zagadek ogólnotematycznych. Celem gry było poprawne ich rozwiązanie i zakończenie gry z największą ilością punktów.

                        Escape room’y okazały się idealnym sposobem na rozwijanie kreatywności, logicznego myślenia i spostrzegawczości uczniów. Co więcej, był to przede wszystkim wspaniały sposób na integrację klasy i wspólną dobrą zabawę.

            mgr Katarzyna Studniarek

                       

          • Ruch to zdrowie

          •  

            W klasie 2d cyklicznie odbywały się dodatkowe zajęcia ruchowe z elementami jogi, które pozytywnie wpłynęły na wszechstronny rozwój dzieci. Od najmłodszych lat warto przyzwyczajać dziecko do aktywności fizycznej! Ruch jest kluczowym elementem zdrowego życia każdego człowieka! Należy dbać o wyrabianie dobrych nawyków u dzieci, zarówno jeśli chodzi o ruch jak i kwestie żywienia. Dzięki temu unikną one wielu chorób i wad postawy. Joga pomaga poznać i zapanować nad własnym ciałem, kształtuje prawidłową postawę, dodaje energii, uczy koncentracji i relaksacji, ćwiczy pamięć, pobudza wyobraźnię, rozwija kreatywność. Joga to rozwój umiejętności nie tylko na tle sprawności fizycznej, ale i psychicznej. Świadomość swojego ciała i próba uczenia się koncentracji to idealny sposób na budowanie własnego ,,Ja". Dzieciom potrzebny jest ruch, praca z ciałem i emocjami tu jest fundament do szczęśliwego i spokojnego umysłu dziecka.

            Agata Zielińska         

             

             

             

          •  Żegnaj trzecia klaso!!!

          •    

            Po raz ostatni zadźwięczał dzwonek,

            jutro wakacje, lekcje skończone! 

            A teraz wszystkich czeka nagroda:

            wakacje, słońce, piękna pogoda!

            23 czerwca na hali sportowej przy ZSO, uczniowie klas trzecich zakończyli pierwszy etap edukacji w szkole podstawowej.

            W programie artystycznym pt.: "Wakacje", dzieci podziękowały dyrekcji szkoły, wychowawczyniom, nauczycielom i rodzicom za poświęcony im czas i wprowadzenie  w  świat nauki.

          • Informacja

          •  

            25 czerwca 2021 r. przyjazdy uczniów bez zmian. Odwozy dla wszystkich uczniów klas 1-7 o godz. 10.30. Uczniowie klasy 8 odjeżdżają po uroczystości o godzinie 14.00. Do czasu odjazdu pojazdów uczniowie przebywają w świetlicy.

          • „Drużyna wojów wczesnopiastowskich"

          • „Drużyna wojów wczesnopiastowskich na przykładzie castrum Velun” Pod takim tytułem odbyła się „żywa lekcja historii” dla uczniów klas czwartych Szkoły Podstawowej w Krzyżu Wielkopolskim. Lekcję poprowadził Robert Grzebyta - nauczyciel historii z Zespołu Szkół im. Stefana Czarnieckiego w Wieleniu. Liczne eksponaty w postaci mieczy, sztyletów, tarcz, toporów oraz elementów stroju pozwoliły uczniom odbyć niezwykłą podróż w czasie. Z dużym zainteresowaniem uczniowie wysłuchali opowieści p. Roberta o początkach państwa polskiego, którego strategicznym elementem był gród w Wieleniu. Lekcja cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że już po jej zakończeniu zostały jeszcze nawet dziewczynki, aby przywdziać zbroję i uzbroić się w oręż wczesnopiastowskiego woja. Te wyjątkowe momenty, pełne radości, uczniowie utrwalili na pamiątkowych zdjęciach. Jarosław Komara – nauczyciel historii

          • Klasowa wycieczka do Rzeczyna  - 2P LO

          • We wtorek 22.06.2021 roku nasza klasa 2pLO wybrała się na wycieczkę do leśnictwa Rzeczyn. Swoją podróż rozpoczęliśmy o ósmej rano, droga minęła szybko i przyjemnie. Już po godzinie mogliśmy położyć się na zielonej trawie i odpocząć po intensywnym marszu. Czekając na pyszne grillowane kiełbaski, graliśmy wspólnie w piłkę, a także zapoznawaliśmy się ze ścieżką edukacyjną znajdującą się w pobliżu. Gdy wszyscy zgłodnieli, przeszliśmy pod wiatę na ciepły posiłek, który pomógł nam zregenerować siły. Uznając ucztę za zakończoną, wszyscy usiedliśmy w okręgu, aby zagrać kilka rund tzw.: “mafii”. Na grach na świeżym powietrzu spędziliśmy resztę czasu, później nastał już tylko czas na klasowe zdjęcie i poczęstunek słodkościami. Do szkoły wróciliśmy się około godziny 13.30.

             Możemy z satysfakcją  stwierdzić, że po tak długim czasie zdalnego nauczania takie integracyjne spotkanie było strzałem w dziesiątkę, a jako klasa spędziliśmy bardzo miło ten dzień. 

             

            Przewodnicząca klasy 2pLO 
            Martyna Musiał 

             

          • Galeria prac plastycznych

          • "Plastyka jest formą wyrażania pragnień, nadziei, zwątpień, radości i smutków oraz najbardziej fantastycznych marzeń" S. Popek.

             

                     Uczniowie naszej szkoły w II semestrze tworzyli różnorodne prace plastyczne. Tak jak ciało nie może istnieć bez wody, tak dusza ludzka nie może istnieć bez takich wartości jak: piękno, dobro, miłość i prawda. Przeżywanie i rozumienie tych wartości stanowi o bogatej, wrażliwej i świadomej osobowości dziecka. Droga do ich poznania prowadzi poprzez własne doświadczenia, umiejętności, rozumienie rzeczy i zjawisk w życiu człowieka. Sztuki plastyczne umożliwiają właśnie zdobycie tych umiejętności każdemu dziecku, ponieważ malarstwo, rysunek i modelowanie wypływają z jego spontanicznej potrzeby.

            Dyspozycje twórcze istnieją w każdym z nas, lecz trzeba je tylko w procesie kształcenia obudzić i rozwijać. Pod pojęciem dyspozycji twórczych kryje się przede wszystkim: spostrzegawczość, myślenie twórcze oraz wyobraźnia. Procesy te są podstawowymi elementami struktury uzdolnień plastycznych, dlatego od jakości uzdolnień uzależniony jest poziom wytworów plastycznych.

            Zapraszamy do obejrzenia galerii prac uczniowskich aby odkryć uzdolnienia naszych uczniów.

             

                                                                                                                 Halina Wydryszek-Janas

          • Lekcja otwarta z biologii

          • Dnia 17 czerwca br. w Liceum Ogólnokształcącym w Krzyżu Wielkopolskim odbyła się lekcja otwarta z biologii pt. „Badanie aktywności enzymów”. Lekcja miała charakter badawczy, a licealiści mieli okazję poczuć się prawdziwymi naukowcami. Uczniowie pracując w grupach przeprowadzili oraz opisali dwa doświadczenia sprawdzające działanie wybranych enzymów. Kolejne dwa eksperymenty przeprowadziła i zademonstrowała nauczycielka prowadzącą zajęcia – p. Katarzyna Brzezińska. Goście obserwujący lekcję oraz sami uczniowie dowiedzieli się m.in. tego, dlaczego galaretka nie tężeje w obecności świeżego kiwi oraz dlaczego nie powinniśmy odkażać świeżych ran tzw. „wodą utlenioną” czyli roztworem nadtlenku wodoru.

          • Brawo Gracjan!

          • Gracjan Sekuterski zajął II miejsce w Wojewódzkim Konkursie Matematycznym Problemata współorganizowanym przez Wydział Studiów Edukacyjnych UAM, Katedrę Matematyki UJK, Piątkowską Szkołę Społeczną im. dr Wandy Błeńskiej oraz Szkołę Podstawową nr 93 w Poznaniu.

            Serdecznie gratulujemy i życzymy Gracjanowi dalszych sukcesów .

          • Klasa 1c poznaje swoją najbliższą okolicę

          • Dnia 2 czerwca 2021 r. uczniowie klasy 1c z wychowawcą w ramach zajęć integracyjnych udali się na wycieczkę, podczas której mieli możliwość poznania swojej najbliższej okolicy. Dzieci odwiedziły najbardziej charakterystyczne miejsca znajdujące się w Krzyżu Wielkopolskim – ich małej ojczyźnie. Uczniowie mieli możliwość poznania historii zabytkowego kościoła pw. Św. Antoniego oraz budynku Poczty Polskiej. W ramach zajęć edukacji społecznej wszystkie dzieci brały udział w zabawach integracyjnych w Parku Miejskim przy fontannie. Wycieczka zakończyła się quizem, w którym dzieci wykazały się doskonałą wiedzą na temat swojej miejscowości.

            Małgorzata Nowakowska

          • Aktywne zabawy w ramach edukacji zdrowotnej w klasie 1c

          • Dnia 9 czerwca 2021 r. uczniowie klasy 1c z wychowawcą brali udział w zajęciach w ramach edukacji zdrowotnej w trakcie których wykonywali zadania sprawdzające ich wiedzę zdrowotną, matematyczną i kulturalno – społeczną w połączeniu z aktywnością fizyczną. W organizację  i przebieg zajęć zaangażowali się również rodzice uczniów, co sprawiło wiele radości dzieciom. Zajęcia miały charakter zabawy w podchody, które zakończyły się kasowym piknikiem integracyjnym w otoczeniu leśnej przyrody.

            Małgorzata Nowakowska

          • Najmłodsi uczniowie poznają zawody

          • Uczniowie klasy 1c z wychowawcą mieli możliwość bliższego poznania zawodu kolejarza.  Podczas wycieczki na dworzec PKP w Krzyżu Wlkp. w dniu 7 czerwca 2021 r. dzieci zwiedzały budynek dworca i dowiedziały się jak wygląda organizacja pracy na kolei oraz na co należy zwracać uwagę podróżując pociągiem.  Uczniowie dowiedzieli się również jakie udogodnienia mogą spotkać podróżujących pociągiem na miejscowej stacji w Krzyżu Wlkp. Atrakcją wycieczki była możliwość skorzystania z windy dla podróżnych znajdującej się przy dworcu. 

            Małgorzata Nowakowska

          • Brawo Agata!

          • Czy lubicie chemię? Podobno jest to przedmiot, który albo się kocha, albo nienawidzi. Dlaczego? Bo nauka jej od samego początku może sprawić ogromne problemy albo dawać dużo satysfakcji. Agata Michalak, uczennica klasy 8a, swoim wielkim sukcesem udowodniła, że chemia jest jej pasją, a może nawet częścią planu na przyszłość.

            29 maja br. na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie Agata wraz z 307 uczestnikami konkursu z całej Polski przystąpiła do etapu finałowego Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Chemicznej z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego dla Szkół Podstawowych. W wyniku przeprowadzonej klasyfikacji uczennica naszej szkoły znalazła się w wąskim gronie 60 finalistów olimpiady, którzy w teście uzyskali wynik  powyżej 77% punktów.

            Pragniemy pochwalić Agaty postawę pełną chęci do nauki i dzielenia się wiedzą w duchu szlachetnej rywalizacji. Gratulujemy talentu, ciężkiej systematycznej pracy i ambicji, niezbędnych w osiąganiu tak wspaniałych wyników.

          • CZTERY PORY ROKU Z OZE

          • Jest nam niezmiernie miło poinformować, że uczennica naszej szkoły Julia Jaworska została Laureatką I miejsca, a uczennica Agata Michalak otrzymała wyróżnienie w ramach Wojewódzkiego konkursu ekologicznego dla młodzieży promującego OZE pt."CZTERY PORY ROKU Z OZE" dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych w subregionie pilskim organizowanym przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego w 2021 roku. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe, a szkoła nagrodę pieniężną w wysokości 1500 zł. 

            Serdercznie gratulujemy!!!

          • Szczepienia uczniów w wieku 12-18 lat

          • Warszawa, 11 czerwca 2021 roku

            Szczepienia uczniów w wieku 12-18 lat
            – informacje dla szkół i placówek

            Od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować na szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Wcześniej została uruchomiona rejestracja dla uczniów w wieku 16 i 17 lat.   Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych. Po zakończeniu wakacji szczepienia będą mogły być realizowane w trybie mobilnym na terenie placówek oświatowych. Będą je wykonywały podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień. Przygotowaliśmy informacje dla szkół i placówek w tej sprawie. Wraz z Ministerstwem Zdrowia opracowaliśmy także rekomendacje dotyczące przygotowania się ucznia do szczepienia. Wszystkie materiały zostaną przekazane do szkół za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej.

            Organizacja szczepień

            Szczepienia będą odbywały się w istniejącej bazie punktów szczepień populacyjnych
            i powszechnych oraz na terenie placówek oświatowych (tryb mobilny).

            Tryb mobilny będzie realizowany przez doświadczone podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień.

            Mapa punktów szczepień https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/

            Gdzie i kiedy uczniowie mogą się szczepić?

            Już od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować dzieci od 12. roku życia na szczepienie przeciw COVID-19. Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych. W tych miejscach jest realizowany cały proces szczepienia, który obejmuje:

            • zgodę rodzica,
            • kwestionariusz,
            • kwalifikację lekarza,
            • szczepienie.

            Harmonogram szczepień po wakacjach

            Po zakończeniu wakacji szczepienia będą wykonane w dotychczasowych miejscach oraz w tymczasowych mobilnych punktach szczepień. Zorganizują je podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień.

            Szczepienia będą odbywały się według następującego harmonogramu:

            • I tydzień września (1.09-5.09) – tydzień informacyjny – lekcje wychowawcze i spotkania z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym,
            • II tydzień września (6.09-12.09 – tydzień przygotowania do szczepienia – zbieranie przez wychowawców zgód od rodziców i opiekunów prawnych na szczepienie dzieci,
            • III tydzień września (13.09-19.09) – tydzień szczepień.

            Przygotowanie się ucznia do szczepienia – rekomendacje dla rodziców

            Wspólnie z Ministerstwem Zdrowia opracowaliśmy także rekomendacje dotyczące przygotowania się ucznia do szczepienia. Są one skierowane przede wszystkim do rodziców i opiekunów. W zaleceniach znalazły się m.in. informacje dotyczące spożywania posiłków przed szczepieniem czy przyjmowania leków. Przed szczepieniem rodzice powinni zwrócić także szczególną uwagę na rzetelne wypełnienie kwestionariusza. Ważne jest, aby podali wszystkie istotne informacje o zdrowiu dziecka.

            Dlaczego warto się zaszczepić?

            Szczepionka to najlepszy sposób na przerwanie transmisji wirusa, a tym samym na powrót do życia, które znamy sprzed okresu pandemii. Zaszczepienie się jak największej liczby osób zwiększa szansę na trwały powrót do stacjonarnych zajęć w szkołach, placówkach i na uczelniach, wydarzeń kulturalnych czy spotkań rodzinnych i towarzyskich. Dzięki szczepionce możemy chronić nie tylko nas samych, ale także naszych najbliższych.

            Jak działa szczepionka?

            Szczepionka wyzwala w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe, aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19. Szczepionka jest darmowa i dobrowolna.

             

            Ministerstwo Edukacji i Nauki

            Departament Informacji i Promocji

             

             

            Załączniki:

            1. Szczepienia uczniów w wieku 12-18 lat – rekomendacje dla rodziców – plakat
            2. Szczepienia uczniów w wieku 12-18 lat – informacje dla szkół i placówek – plakat
            3. Szczepienia uczniów w wieku 12-18 lat – informacje dla szkół i placówek – komunikat MEiN
            4. Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19

             

             

          • Dbamy o owady zapylające

          • Lato zbliża się wielkimi krokami a wraz z nim wysokie temperatury. Mając na uwadze potrzeby pożytecznych owadów zapylających, członkowie grupy projektowej Azyl Braci Skrzydlatych wraz z końcem maja przygotowali poidła oraz drugi domek – hotel :) dla owadów. Jedno z poideł oraz domek zostały umiejscowione w ogródku szkolnym przy ulicy Wojska Polskiego. Drugie poidło znalazło swoje miejsce w ogródku ziołowym przy ulicy Sienkiewicza.

    • Kontakt

      • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim
      • 67 25 64 087, /sekretariat, ul.Sienkiewicza 1/ 693 713 462, 67 25 64 035 /sekretariat, ul. Wojska Polskiego 31/ 67 25 65 614 /świetlica, ul.Wojska Polskiego 31/
      • ul. Sienkiewicza 1, 64-761 Krzyż Wielkopolski Poland
      • tel. 607 590 711 do dyrektora szkoły w pilnych sprawach
      • www.zso.krzyz.pl
  • Galeria zdjęć

      brak danych