• Warsztaty dla maturzystów

          • W dniu 27 marca 2023 r. uczniowie klasy 4P LO wzięli udział w warsztatach: „Jak poradzić sobie ze stresem przedmaturalnym?”, które zostały zorganizowane w ramach współpracy między Zespołem Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim i Akademią Humanistyczno-Ekonomiczną w Łodzi, Filia w Trzciance. Warsztaty prowadził dr Wojciech Strzelecki. Tegoroczni maturzyści mieli możliwość poszerzyć swoją wiedzę na temat zagadnień związanych ze stresem i sposobów radzenia sobie ze stresem w życiu codziennym, a w szczególności przed egzaminem maturalnym.

            J.K.

          • Komunikat

          • Krzyż Wlkp., 27 marca 2023 r.

             

            Informacja dla rodziców

             

            W związku z zarządzeniem Burmistrza Krzyża Wielkopolskiego Nr 685/2023 z dnia 22 marca 2023 r. informuję rodziców uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących o zmianie organizacji pracy szkoły jaka nastąpi od 1 kwietnia 2023 r.:

            Na czas remontu Przedszkola im. Marii Konopnickiej w Krzyżu Wielkopolski dzieci uczęszczające do przedszkola będą odbywały zajęcia w pomieszczeniach zastępczych wyznaczonych na terenie Gminy Krzyż Wielkopolski:

            - w budynku szkolnym ZSO przy ul. |Wojska Polskiego 31 w salach: 2, 3 i 5 będą odbywały zajęcia 3 grupy przedszkolne: Jagódki, Żabki i Biedronki;

            - w budynku szkolnym ZSO przy ul. Sienkiewicza 1  w sali 3 będzie odbywała zajęcia 1 grupa  przedszkolna  Pszczółki.

            Dyrektor

            Zespołu Szkół Ogólnokształcących

            w Krzyżu Wielkopolskim

             

            Renata Dahmani

          • Wycieczka klasy 8c do Warszawy

          • W dniach 22-24 marca 2023 r. uczniowie klasy 8c wraz z wychowawcą Panem Piotrem Cyganikiem i opiekunem Panią Marią Ficner-Cyganik wybrali się na trzydniową wycieczkę do Warszawy.

            W trakcie zwiedzania Warszawy uczniowie mieli okazję nabyć umiejętność poruszania się metrem, które było naszym najczęstszym środkiem transportu.

            Program wycieczki był bardzo urozmaicony, a poszczególne miejsca do zwiedzania zaplanowali sami uczniowie.

            W pierwszym dniu udaliśmy się do  Centrum Nauki Kopernik. W tym miejscu  każdy sam mógł poczuć się badaczem i odkrywcą oraz przekonać się jak zmysły potrafią odbierać świat. To wspaniała przestrzeń do aktywnego działania.

            W godzinach popołudniowych dotarliśmy do rynku Starego Miasta, gdzie zwiedziliśmy Plac Zamkowy i Zamek Królewski.

            W drugim dniu zwiedzania udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego. Wizyta w muzeum zrobiła na nas duże wrażanie i doskonale uzupełniła wiedzę jaką zdobyliśmy w szkole i jaką możemy czerpać z filmów.

            Następnie uczniowie udali się w kierunku Pałacu Kultury i Nauki, aby z tarasu widokowego znajdującego się na 30 piętrze, podziwiać panoramę miasta.

            W godzinach popołudniowych zwiedziliśmy Stadion Narodowy podążając trasą „Piłkarskie Emocje”. Widzieliśmy szatnie piłkarzy, pomieszczenie do masażu. Ponadto przewodnik pokazał nam  fotele VIP i lożę, w której zasiada Prezydent Polski. 

            Wieczorem udaliśmy się na Plac Piłsudskiego i zwiedziliśmy Krakowskie Przedmieście.

            W trzecim dniu po smacznym śniadaniu wyruszyliśmy w kierunku dworca centralnego, spędzając wolny czas do wyjazdu w Złotych Tarasach.  

            Wycieczka do Warszawy była bardzo udana. Dzięki niej poznaliśmy wiele ciekawych miejsc w naszej stolicy oraz miło i wesoło spędziliśmy wspólnie czas.

            Piotr Cyganik

          • Sukces licealisty – Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o III RP

          • 18 marca w gościnnych murach V Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu odbył się etap okręgowy XI Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o III RP, w którym wziął udział uczeń klasy 4P LO Łukasz Juchniewicz.

            Głównym celem olimpiady jest upowszechnianie wiedzy na temat współczesnej Rzeczypospolitej m.in. jej konstytucji, ustroju, systemu politycznego, samorządu terytorialnego, organów władzy publicznej, prawa, społeczeństwa, przestrzegania praw człowieka, polityki zagranicznej czy też członkostwa w organizacjach międzynarodowych oraz promowanie takich wartości jak demokracja, tolerancja, patriotyzm i szacunek do własnej Ojczyzny.

            Zmagania podzielone były na dwie części - zadania były różnorodne, a niektóre z nich bardzo trudne, wymagające także wiedzy historycznej.

            Po kilkugodzinnych zmaganiach ogłoszono wyniki – Łukasz zajął IV miejsce i uzyskał tytuł Finalisty etapu okręgowego Olimpiady.

            Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

             

            B.B.

          • Dzień profilaktyki pod hasłem “Bądźmy aktywni!” 

          • Dnia 21 marca 2023r. uczniowie klas 5-7 szkoły podstawowej rozpoczęli dzień wiosny od działań profilaktycznych, które w tym roku odbyły się pod hasłem “Bądźmy aktywni!” Uczniowie podczas zajęć rozwiązywali krzyżówkę, oglądali filmiki profilaktyczne oraz grali w kalambury prezentując wylosowane hasła (dyscypliny sportowe). Każda klasa przyszła ubrana w wylosowany kolor. Uczniowie zaprezentowali przygotowane plakaty, hasła i rymowanki o zdrowym stylu życia. Na koniec wybrane osoby wzięły udział w rozgrywkach sportowych przygotowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego. Konkurencje sportowe wywołały wiele emocji. Młodzież kibicowała swoim kolegom, koleżankom.  

            Ten aktywny dzień, pełen wrażeń zakończył się dla uczniów słodką niespodzianką przygotowaną przez Radę Rodziców. Każda klasa otrzymała dyplom za zaangażowanie i wykonanie zadań. Nie liczyła się wygrana tylko dobra zabawa! 

            M.Heft 

          • Spotkanie z panią Kasią ze schroniska

          • 22 marca odbyło się bardzo ciekawe spotkanie z panią Katarzyną Ratajczak, która na co dzień pracuje w schronisku w Jędrzejewie. Z panią Kasią przyjechała też suczka o imieniu Furia, która skupiła na sobie całą uwagę dzieci. Była przesłodka i bardzo posłuszna. Na spotkaniu Pani Kasia wyjaśniła, co to jest schronisko oraz na czym polega praca w schronisku. Wytłumaczyła nam również, jak ważne jest czipowanie zwierząt i zaprezentowała, w jaki sposób sprawdza się chip w ciele psa czy kota. Poruszono temat empatii do bezdomnych zwierząt oraz co należy zrobić, gdy zauważymy takie zwierzęta w swojej okolicy. Młodzież z liceum zainteresowana była wolontariatem w schronisku, o którym dużo opowiadała Pani Kasia.

            Bardzo dziękujemy za spotkanie!

            M.M i A.H – G.

          • POWITANIE WIOSNY W KLASACH I- III 😊

          • Młodsi uczniowie przyszli dzisiaj do szkoły z „odlotowymi fryzurami” i pomysłowymi torbami zamiast plecaków szkolnych. Wszystkie klasy spotkały się z pracownikami Nadleśnictwa Krzyż, po którym wzięły udział w ogólnopolskiej akcji GIGA LAURKA DLA STRAŻNIKÓW PUSZCZY NOTECKIEJ. Malowały laurki  w podziękowaniu dla strażaków i leśników za to, że chronią Puszczę Notecką przed pożarami.

            21 marca to ŚWIATOWY DZIEŃ DZIECI Z ZESPOŁEM DOWNA, więc wszystkie dzieci ubrały skarpetki „nie do pary”.

             W.P.

          • 21 marca Światowy Dzień Zespołu Downa – Dzień Kolorowych Skarpetek

          • Tolerancja to akceptacja różnorodności – przede wszystkim ludzi, poglądów. O tym pamiętajmy nie tylko w takim dniu jak dzisiejszy czyli Światowym Dniu Zespołu Downa. Dzień ten ustanowiony został jako święto w 2005 roku, a od 2012 patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.
            Uczennice i uczniowie Liceum Ogólnokształcącego, klas 8 Szkoły Podstawowej oraz nauczyciele ZSO już po raz kolejny włączyli się w świętowanie – założyli kolorowe skarpety, będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego, z jakim borykają się osoby z Zespołem Downa.
             

          • "OTRZĘSINY"

          • Pierwszego dnia wiosny 2023 r.  w naszym Liceum Ogólnokształcącym odbyły się otrzęsiny uczniów klas pierwszych. Zwyczaj ten ma na celu symboliczne włączenie młodszych kolegów i koleżanek do społeczności licealnej. Motywem przewodnim tegorocznej uroczystość przygotowanej przez uczniów klasy 4 były starożytne igrzyska olimpijskie. Klasy pierwsze LO rywalizowały w następujących konkurencjach: zapasy, wyścig rydwanów, sztafeta, rzut piłką lekarską, przeciąganie liny, wyścigi w workach. Poza sportowymi zmaganiami  młodzież mogła zaprezentować swoją wiedzę o starożytnej Grecji w quizie. Następnie „budowano Olimp” z plastikowych butelek, a wychowawczynie klas rywalizowały w obieraniu jabłka. Na koniec klasy zaprezentowały przygotowane scenki o tematyce mitologicznej.

            Obydwie klasy pierwsze prezentowały wysoki poziom sportowy i intelektualny, jednak przywilej organizowania otrzęsin w przyszłym roku szkolnym przypadł klasie 1MP – gratulujemy! Swoją obecnością zaszczycili nas uczniowie klas ósmych, którzy obserwowali zmagania licealistów. Wierzymy, że był to zabawnie i kreatywnie spędzony pierwszy dzień wiosny w naszej szkole –  integracyjne spotkania w „realu” zawsze korzystnie wpływają na relacje międzyludzkie.

            J.J.

             

          • Zaproszenie do salki terapeutycznej

          • Salka powstała z rządowego programu Laboratoria Przyszłości. Przeznaczona jest dla wszystkich uczniów korzystających z oferowanych przez szkołę dodatkowych zajęć wspomagających wszechstronny rozwój dziecka. Dzieci uczą się poprzez zabawę. 

            Na macie wykonują ćwiczenia edukacyjne, ekologiczne, ruchowe, muzyczne i rewalidacyjne. Celem zajęć jest rozwijanie mocnych stron dziecka, motywowanie do poznania nowych zagadnień związanych z otaczającym nas światem oraz poznanie różnych form spędzania czas wolnego. Dzieci chętnie uczestniczą w zajęciach i mile spędzają czas wraz z opiekunami.

          • Licealiści na „Giełdzie zawodów i kariery” w Trzciance

          • 17 marca 2023 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w „Giełdzie zawodów i kariery”. Giełda odbyła się w Hali Sportowo-Widowiskowej w Trzciance.  Organizatorem był powiat czarnkowsko-trzcianecki oraz Forum Gospodarcze Związku Pracodawców Północnej Wielkopolski Lewiatan. Uczniom została zaprezentowana oferta 12 szkół ponadpodstawowych.

            Uczniowie mieli doskonałą okazję poznać możliwości i drogi kształcenia, zdobyć informacje związane z rekrutacją, a także spotkać nauczycieli i uczniów poszczególnych szkół. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klas pierwszych wraz z opiekunami. Na stoisku znajdowały się materiały promocyjne, prezentacja multimedialna oraz niespodzianki w postaci słodkości, owoców. Robiliśmy wszystko, by przyciągnąć tegorocznych ósmoklasistów do naszej szkoły. Na spotkanie przybyło także dużo firm z powiatu, a także  instytucje wsparcia rynku pracy i rozwoju edukacyjnego dzieci.

            M.N

          • Zajęcia kulinarne w klasie 6 b

          • 13 marca odbyły się kolejne zajęcia kulinarne. Na zajęciach techniki uczniowie klasy 6b z dużym zaangażowaniem przygotowywali ciasto na naleśniki i gofry. Po przyrządzeniu dań pięknie je dekorowali. Na zajęciach został wykorzystany sprzęt pozyskany z programu rządowego Laboratoria Przyszłości a posiłki spożywano w nowo powstałej jadalni szkolnej.

          • Podziękowania za 31. Finał WOŚP

          • Podziękowania za 31. Finał WOŚP

            pod hasłem: Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!

            W ostatnim czasie od Fundacji WOŚP dotarły do szkoły podziękowania dla wolontariuszy, rodziców i nauczycieli za udział w 31 finale, który odbył się w ostatnią niedzielę stycznia bieżącego roku.

            Chcemy podziękować za aktywny udział w akcji wolontariuszom z naszej szkoły. Oto oni: Barbara Spychała, Jagoda Szymocha, Nikola Gapska, Magdalena Kaźmierczak, Iga Obrał, Gabriela Schab, Zuzanna Górska, Krystian Walkowiak, Oliwia Pelechacz, Nikola Urlewicz, Kalina Różańska, Michał Kowalski, Nikodem Brzozowski, Alicja Pertek, Wiktoria Borkowska, Kamila Klijewska, Maria Skowrońska, Oliwia Linka, Lena Michałek, Hanna Pyrz, Laura Dubiel, Oliwia Sikora, Roksana Sikora, Michalina Borowska, Weronika Piosik, Agata Dorenkamp, Amelia Waliszewska, Vanessa Pawłowska, Monika Rejmaniak, Natalia Rogaczewska, Małgorzata Lala, Blanka Bednarowska, Maja Sudoł, Kacper Zakrzewski, Marcel Sokół, Aleksander Bździel, Jakub Dużyja, Zuzanna Sikora, Nella Pawlak, Zofia Winkel, Adrianna Brzozowska, Zofia Pietrucik, Martyna Juchniewicz, Natalia Nowak, Julian Janowski, Ksawery Poznaniak, Amelia Nieradka, Oliwia Bilińska, Nikola Balcerek, Milena Kubiś, Martyna Włóka, Oliwia Ferens, Wiktoria Nerka, Maja Jąkalak, Amanda Marek, Adam Pachulski, Alicja Pachulska, Marianna Kołacińska, Maksym Kubiś, Nikola Lenard, Maria Pietrzyńska, Julia Nagórska, Laura Sekuterska, Maja Starzykowska, Marta Gofron, Julia Jenek, Weronika Kalinowska, Wiktoria Wandas, Krzysztof Skrzypczak, Karolina Lala, Amelia Szwajcer, Julia Matkowska, Tatiana Andrukonis, Natalia Matkowska, Laura Kozlowska, Patrycja Graś, Kamil Andrejczuk, Zofia Borowska, Kinga Wojtkowiak, Bartosz Matkowski, Paweł Przybylski, Wiktoria Kubiś, Natalia Surma, Natasza Sudoł, Agata Klocek, Gracjan Stańko, Natalia Ociepka, Alicja Korczak, Dominika Suder, Vanessa Błajet, Amelia Oziemska, Maja Grzebyta, Wiktoria Bałamut, Anastazja Kasprzak, Zofia Dubiel, Bartosz Bździel, Franciszek Nowak, Xenia Dolna, Martyna Stocka, Maria Romańczuk, Zuzanna

            Kaczmarek, Natalia Górska, Martyna Nadlewska, Aleksandra Domańska, Zofia Antkowiak, Natalia Pietrzyńska, Kornelia Bibrowicz, Natalia Surma, Milena Kubiś, Ihor Tymoshenko, Kristina Rohulia.

            Dziękujemy nauczycielom za liczenie zebranych w tym dniu pieniędzy. Są to Panie Iwona Lepiato z mężem, Barbara Brzozowska, Hanna Gapska, Kamila Grzegorek, Katarzyna Studniarek, Anna Nowak z mężem, Wioletta Popławska, Joanna Rybak, Agnieszka Nagórska, Beata Kapusta, Danuta Kubiś, Ewa Kowal, Agata Nowak z mężem, Agnieszka Nawojczyk, Ludmiła Wicher, Agata Zielińska oraz panowie Tomasz Molenda, Volodymyr Vashchuk i Jarosław Komara.

            Za opiekę nad wolontariuszami oraz stanowiskami ze sprzedażą ciast przygotowanych przez rodziców naszych uczniów, pierogów oraz gadżetów WOŚP Paniom Małgorzacie Heft, Kamili Sikorze, Magdalenie Nowak, Justynie Wyrwie oraz Panu Tomaszowi Molendzie.

            Dziękujemy występującym uczniom oraz ich opiekunom. Są to Kristina Rohulia w tańcu do walca wiedeńskiego, Patrycja Graś -śpiew do Melodii Dody oraz Zagubiony zespołu Enej, zespołowi z klasy 3b w tańcu z serduszkami oraz wstążkami pod opieką Pani Agaty Zielińskiej, za śpiew Wiktorii Borkowskiej i Wiktorii Sobczyńskiej pod opieką Pani Hanny Gapskiej.

            Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę rodziców za przygotowanie pysznych ciast, które byly sprzedawane w kawiarence. Dziękujemy Państwu: Marii Brzozowskiej, Joannie Żurek, Lidii Ulatowskiej, Anecie Godawie, Ewelinie Nowakowskiej, Ewie Grzewka, Kamili Grzegorek, Magdalenie Nowak, Barbarze Pertek, Małgorzacie Wojewoda, Ewie Radzij, Joannie Michałek, Magdalenie Pelechacz, Emilii Kośmider, Anecie Szymoniak, Martynie Taran, Magdalenie Paśko, Anecie Wojtkowiak, Ewie Mazurkiewicz, Virze Klymchuk, Ewie Iwańskiej, Kamili Dolskiej-Wyrwie, Justynie Boharewicz, Dorocie Włóka, Beacie Bałamut, Marcie Górznej, Annie Górskiej, Małgorzacie Pyrz, Jadwidze Turowskiej, Magdalenie Dubiel, Monice Sikorze, Edycie Rybczyńskiej, Małgorzacie Borowskiej, Annie Miśkiewicz, Monice Mikler-Sekuterskiej, Renacie Kierzynkowskiej, Joannie Gapskiej, Sylwii Banaś-Andrzejewskiej, Agnieszce Bibrowicz oraz klasie 4d.

            Podziękowania ślemy rownież do najbardziej aktywnych wolontariuszy z naszej szkoły. Są to Adam Pachulski z klasy 8 f, Alicja Pachulska z klasy 5 a, Lena Michałek, Hanna Pyrz, Michał Kowalski oraz Nikodem Brzozowski z klasy 6 b.

             

            Gramy do końca świata i jeden dzień dłużej!

            Z serca dziękujemy!!!

          • MISJA KIESZONKOWE

          • Uczniowie klasy 6b w ramach zajęć z wychowawcą realizują projekt MISJA KIESZONKOWE. https://www.bnpparibas.pl/misjasamodzielnosc/

            Poszerzyli już swoją wiedzę z zakresu finansów o min. systemy płatności, wartość pieniądza, dodatkowe reguły rządzące rynkiem. Przeprowadzili wśród rówieśników ankietę nt. kieszonkowego- co to jest kieszonkowe, jak często otrzymujesz kieszonkowe i na co je przeznaczasz?

            Przygotowali kiermasz na zebranie z rodzicami, aby zebrać fundusze na nagrody w konkursach, które przeprowadzą dla koleżanek i kolegów z młodszych klas w ramach Global Money Week (GMW).

            Tegoroczny Światowy Tydzień Pieniądza przypada w dniach 20- 26 marca, a jego temat przewodni to Zaplanuj swoje finanse i swoją przyszłość. https://globalmoneyweek.org/

            Wychowawczyni klasy 6b

            Aneta Wiśniewsk

          • Święto liczby π

          • 14 marca to święto liczby π (pi) zwanej inaczej Ludolfiną lub stałą Archimedesa. Tego dnia na całym świecie są organizowane różnego rodzaju przedsięwzięcia mające na celu popularyzację matematyki.

            We wtorek uczniowie naszej szkoły, za przykładem kanadyjskiego naukowca Martina Krzywinski, przedstawiali „pi” w postaci barwnej spirali. W tym dniu przeprowadzili również eksperymenty – wyznaczanie liczby oraz uczestniczyli w Quizie zorganizowanym przez koło matematyczne.

            Dziękuję Rodzicom, którzy przyłączyli się do obchodów święta- piekąc okrągłe ciasteczka dla uczniów.

            Opiekun Koła Matematycznego

            Aneta Wiśniewska

          • Wycieczka do Gorzowa Wlkp.

          • 16.03.2023r. uczniowie klasy 8g wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Gorzowa Wlkp. Choć pogoda za oknem już wiosenna, pierwszym punktem programu była wspólna zabawa na lodowisku. Następnie grupa udała się do Teatru im. Juliusza Osterwy na spektakl "Zemsta". Była to z pewnością niecodzienna powtórka treści obowiązkowej lektury, wszak egzamin ósmoklasisty za pasem. Do Krzyża wróciliśmy w świetnych humorach i jak się okazało - nigdy nie jest za późno na naukę nowych umiejętności. 

            K. Studniarek 

          • Wycieczka do Berlina

          • W piątek 10 marca klasa maturalna odbyła wycieczkę do Berlina. 

            O godzinie 6:30 wyruszyliśmy pociągiem z Krzyża do stolicy Niemiec. Około godziny 11 byliśmy już na Alxanderplatz pod słynną wieżą telewizyjną. Zobaczyliśmy gotycki kościół mariacki, ratusz miasta oraz fontannę Neptuna. Następnie wzięliśmy udział w spektaklu teatru Berlin Dungeon. Podczas którego dowiedzieliśmy się o mrocznej historii Berlina, która obejmuje okres od średniowiecza do XX wieku. Mieliśmy także okazję zobaczyć Bramę Brandenburską, siedzibę niemieckiego parlamentu oraz Kościół Pamięci  Cesarza Wilhelma. Nasza wycieczka zakończyła się wizytą w domu towarowym Kaufhaus des Westens. W godzinach wieczornych wróciliśmy do domu. Wycieczkę uważamy za bardzo udaną. 

            Katarzyna Nawrot 

          • LEKCJA MATEMATYKI W SKLEPIE

          • Uczniowie klasy II a i II c mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności praktyczne w zakresie obliczeń pieniężnych. Dzieci pod opieką wychowawczyń udały się na zakupy do sklepu Pepco. Po samodzielnym wybraniu artykułów, każdy musiał podsumować koszt swoich zakupów i obliczyć, ile reszty powinien otrzymać. Wszyscy pamiętali o odebraniu paragonów. W szkole uczniowie stwierdzili, że chętnie będą pomagać rodzicom w robieniu zakupów.

            W.P.

          • .

          •  dniu 11 marca 2023 r. szkoła nasza otrzymała tytuł honorowy "SZKOŁA PRPMUJĄCA WIEDZĘ O WIELKOPOLSCE" za krzewienie wśród młodych Wielkopolan wiedzy o historii, kulturze, tradycji i gwarze Wielkopolski oraz kształtowanie postaw lokalnych patriotów. Certyfikat z rąk Wielkopolskiego Kuratora Oświaty pana Roberta Gawła oraz przewodniczacego Stowarzyszenia Gmini Powiatów Wielkopolski pana Jacka Gursza odebrała pani dyrektor Renata Dahmani podczas konferencji poświęconej edukacji regionalnej na Targach Edukacyjnych w Poznaniu.

    • Kontakt

      • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim
      • 67 25 64 087, /sekretariat, ul.Sienkiewicza 1/ 693 713 462, 67 25 64 035 /sekretariat, ul. Wojska Polskiego 31/ 67 25 65 614 /świetlica, ul.Wojska Polskiego 31/
      • ul. Sienkiewicza 1, 64-761 Krzyż Wielkopolski Poland
      • tel. 607 590 711 do dyrektora szkoły w pilnych sprawach
      • www.zso.krzyz.pl
  • Galeria zdjęć

      brak danych