• Warsztaty telewizyjne w Poznaniu

          • 14. kwietnia uczniowie z klasy 8c i I LO MP wzięli udział w warsztatach telewizyjnych przygotowanych przez studentów Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu. W ramach zajęć uczniowie mogli zobaczyć jak wygląda produkcja programu telewizyjnego od kuchni. Spróbowali swoich sił jako prezenterzy, czytając na prompterze, odwiedzili studio telewizyjne i zaplecze techniczne. Niektórzy z nich zamienili się na chwilę w operatorów, inni spróbowali swoich sił jako realizatorzy audycji w reżyserce. Oprócz warsztatów telewizyjnych nasi dzielni uczniowie spróbowali swoich sił w studiu radiowym nagrywając podcasty. Nie było to takie proste zadanie, ale „jak nie my to kto :-)”.

            Bardzo dziękujemy za ciepłe przyjęcie i profesjonalnie przyprowadzone warsztaty.

            Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM

            Piotr Cyganik

          • Film dokumentalny "Księga Tajemnic"

          • 13. kwietnia odbyła się premiera filmu dokumentalnego "Księga Tajemnic". FIlm został zrealizowany przez szkolną telewizję ZSO TV z okazji 75. rocznicy powstania Liceum Ogólnokształcącego w Krzyżu Wielkopolskim.

          • Sukces licealistki Patrycji Graś z klasy I MP

          • W dniach 24-25 marca uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Krzyżu Wielkopolskim Patrycja Graś z klasy 1MP uczestniczyła w etapie finałowym VII Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności. Finał odbył się na terenie Uniwersytetu Warszawskiego i wzięło w nim udział 153 uczniów szkół średnich z całej Polski. Dla finalistów przygotowano wiele atrakcji, m. in. zwiedzanie Warszawy i spotkania z funkcjonariuszami ABW, AW i CBA. Patrycja uzyskała tytuł finalisty. Gratulujemy!

          • Spotkanie uczniów z funkcjonariuszem Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie  nt. “Odpowiedzialności karnej nieletnich” 

          • Początek kwietnia 2023r. rozpoczął się w naszej szkole od działań profilaktycznych. Uczniowie klas 5-8 oraz 1LO podczas zajęć mieli możliwość wysłuchania prelekcji nt. "Odpowiedzialności karnej nieletnich” prowadzonej przez st. sierżant Emilię Wilk z Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie. Podczas spotkania zostały omówione przykłady demoralizacji oraz najczęściej popełniane przez nieletnich czyny karalne, min. kradzież, przywłaszczenie, bójka/pobicie, uszkodzenie ciała, znieważenie funkcjonariusza publicznego. P. E. Wilk wymieniła środki (wychowawcze, lecznicze i poprawcze) jakie może zastosować Sąd rodzinny wobec nieletniego. Podczas zajęć został poruszony temat narkotyków i dopalaczy. Młodzież została poinformowana o skutkach, jakie wyrządzają w organizmie substancje psychoaktywne. Prowadząca scharakteryzowała również zjawisko przemocy rówieśniczej, cyberprzemocy apelując do młodzieży o szacunek zarówno w świecie realnym jak i wirtualnym. Uczniowie dowiedzieli się jakie formy pomocy są dostępne w sytuacji kryzysowej, jak funkcjonuje telefon zaufania.  

            M. Heft 

          • 😊   ZIELONE BOISKO  😊

          • Wiosna w naszej szkole rozpoczęła się od sadzenia drzew na boisku szkolnym. Każda klasa z edukacji wczesnoszkolnej otrzymała od Nadleśnictwa Krzyż sadzonkę drzewa, którą zasadziła pod czujnym okiem pracowników Nadleśnictwa. Teraz dzieci będą podlewały swoje drzewka, aby się przyjęły. Mali ekolodzy już nie mogą się doczekać, aż się zazielenią i upiększą szkolne boisko. 

            W.P.

          • Wiosenna lekcja z jeżami

          • W piątek na ostatniej godzinie lekcyjnej w klasie 1d gościły dwie niesamowite siostrzyczki. Dzięki uprzejmości pani Agnieszki, do klasy zawitały dwa domowe jeże. Zrobiły furorę i skradły serca wszystkim dzieciom. Podczas zajęć pani Agnieszka opowiedziała, jak należy dbać o jeże mieszkające w domowych hodowlach. Ponadto dzieci dowiedziały się, co jedzą te zwierzęta i kiedy należy chodzić z nimi do weterynarza, aby były zdrowe. Jeże były bardzo ciekawe dzieci, obwąchiwały je i pozowały do zdjęć.

          • „Najpiękniejsza palma wielkanocna” - wyniki konkursu.

          •  Palma to jeden z symboli zbliżających się Świąt Wielkanocnych. W szkole podstawowej został zorganizowany konkurs na „Najpiękniejszą palmę wielkanocną”. Głównym celem konkursu jest kultywowanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych, rozwijanie zdolności plastycznych. Komisja konkursowa w składzie pani Hanna Gapska i pani Halina Wydryszek - Janas oceniała prace zwracając uwagę na estetykę, dobór odpowiednich materiałów, pomysłowość i inwencję twórczą. Z uwagi na wysoki poziom artystyczny prac konkursowych komisja przyznała wszystkim uczestnikom pierwsze miejsca.  W niedzielę Palmową palmy zostaną przyniesione do kościoła, gdzie będą poświęcone. Palmy symbolizują zwycięstwo dobra nad złem.

            Laureaci konkursu:

            1. Szkudlarz Wiktor kl. 3a
            2. Bołądź Kornelia kl.3b
            3. Górny Jan kl.4a
            4. Górska Kornelia kl. 4a
            5. Jessa Nina kl. 4a
            6. Pisula Brajan 4a
            7. Kozak Mateusz kl.4a
            8. Ferens Alan
            9. Chłond Wiktoria kl.4a
            10. Sadowska Hanna kl.4c
            11. Nowakowska Zuzanna kl.4c
            12. Matkowska Brygida kl. 3c
            13. Borowczak Julia kl.3c
            14. Taran Damian kl.3c
            15. Gawroński Aleksander kl. 3c
            16. Szmania Krzysztof kl. 6c
            17. Brzozowski Nikodem kl.6b
            18. Kanas Mateusz kl.6a
            19. Zydor Julia kl. 6c  

            Gratulujemy wygranym.

            Beata Rumińska- Grot

          • Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Kartka Wielkanocna do Papieża Franciszka.”

          •   

            Organizatorem konkursu jest Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim - Szkoła Podstawowa brała udział w konkursie. Celem konkursu plastycznego „Kartka Wielkanocna do Papieża Franciszka”, kontynuatora  nauczania Jana Pawła II, jest kultywowanie tradycji składania życzeń świątecznych i wysyłania okolicznościowych kartek. Tematyką pracy konkursowej jest stworzenie kartki wielkanocnej wraz z życzeniami dla urzędującego Papieża Franciszka.

                  Do 28 marca 2023r wybrane prace uczniów zostały wysłane do organizatora konkursu.

             Uczniowie naszej szkoły wykonały kartki świąteczne wraz z życzeniami. Są to:

            1. Krzyżostaniak Maria kl.4d
            2. Cieszyński Tomasz kl.4c
            3. Kornelia Górska kl.4a
            4. Grot Hanna kl. 4a
            5. Kozak Mateusz kl.4a
            6. Szymocha Jagoda kl.6b
            7. Brzozowski Nikodem kl.6b
            8. Ratajczak Szymon kl. 6c 

            Miło poinformować, że uczennica naszej szkoły Jagoda Szymocha zdobyła wyróżnienie w konkursie „Kartka wielkanocna dla Papieża Franciszka.” Jagoda Szymocha otrzyma nagrodę od Organizatora konkursu.        

            Laureatce i  wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy.

            Beata Rumińska- Grot

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia, mające na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu.

            W naszej szkole z tej okazji, przygotowano wystawę z najważniejszymi informacjami odnośnie trudności, z jakimi zmagają się osoby dotknięte tym zaburzeniem.

            31 marca 2023 r pod hasłem ,,Błękit nieba” w naszej szkole odbyła się lekcja otwarta dla nauczycieli oraz uczniów klas 5c, 6a,6b, 6c mająca na celu :

            · upowszechnianie i pogłębianie wśród dzieci wiedzy na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu,

            · kształtowanie postaw szacunku, tolerancji i akceptacji osób z autyzmem,

            · wzbudzanie zainteresowania dzieci problemami osób dotkniętych autyzmem i ich rodzin,

            · okazanie solidarności z otoczeniem osób cierpiących na ASD,

            · kształtowanie twórczego myślenia i umiejętności wyrażania własnych uczuć i emocji.

            Tego dnia wszyscy na znak solidarności z osobami z autyzmem ubraliśmy się na różowo i niebiesko. Aby przybliżyć uczniom zachowanie i sposób patrzenia na świat osób z autyzmem zaprezentowano filmy:

            https://www.youtube.com/watch?v=bBWel0S7J6Y

            https://www.youtube.com/watch?v=ycCN3qTYVyo

            https://www.youtube.com/watch?v=PoyCTH4EuGg

            https://www.youtube.com/watch?v=7y7v_ePzMcE&t=18s

            Następnie odbyła się krótka prelekcja na temat ,, Autyzm to nie choroba’’ były omówione objawy, przyczyny autyzmu i funkcjonowanie w społeczeństwie osób z autyzmem.

            W dalszej części odbywały się zajęcia. Uczestnicy mogli doświadczyć trudności symulując zaburzenia zmysłów za pomocą wybranych akcesoriów:

            Działania miały na celu zaburzenie odbioru rzeczywistości dla uzmysłowienia trudności z jakimi spotykają się osoby ze spektrum autyzmu:

            • rysowanie po śladzie w okularach „Czary Mary”

            • nawlekanie igły w rękawicach lateksowych

            • rysunek domu w okularach „Czary Mary”

            • zapinanie guzików w rękawicach roboczych

            • przejście po wytyczonym śladzie w okularach „Czary Mary”

            • wiązanie sznurowadeł w rękawicach zimowych

            • rzucanie piłką do kosza z zawiązanymi oczami

            • wyławianie koralików szczypcami do lodu

            Wspólnie daliśmy znak społeczeństwu, że rozumiemy, akceptujemy i jednoczymy się z osobami z autyzmem.

            Opracowały:

            Marta Górska, Kinga Bołądź, Kamila Sikora

          • Wycieczka klas 4 b i 4d do Mniszek koło Międzychodu

          • 30 marca uczniowie klas czwartych wybrali się na wycieczkę do miejsca ciekawego i pełnego tajemnic z przeszłości. Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach to założony w wyremontowanych, zabytkowych budynkach folwarcznych ośrodek, w którym można zobaczyć warsztaty pokazowe ginących zawodów – kowalski, bednarski, szewski, garncarski, wikliniarski, stanowisko pszczelarza, sprzęty gospodarstwa domowego, dawną szkołę czy skład kolonialny oraz poznać przyrodę Doliny Kamionki.

            Uczniowie w trakcie wycieczki poznali dawne zawody oraz uczestniczyli w warsztatach wikliniarskich. Podczas warsztatów wykonali efektowne wózki z wikliny. Następnie zwiedzali stanowiska prezentujące eksponaty ginących zawodów. Mogli też własnoręcznie przekonać się, jak wyglądała praca w dawnych czasach. Była to ciekawa lekcja dotycząca poznawania historii dawnych, ginących zawodów.

            Marta Tomaszewicz-Molenda

            Halina Wydryszek-Janas

          • Informacja dla rodziców

          • Krzyż Wlkp., 27 marca 2023 r.

            W związku z zarządzeniem Burmistrza Krzyża Wielkopolskiego Nr 685/2023 z dnia 22 marca 2023 r. informuję rodziców uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących o zmianie organizacji pracy szkoły jaka nastąpi od 1 kwietnia 2023 r.:

            Na czas remontu Przedszkola im. Marii Konopnickiej w Krzyżu Wielkopolski dzieci uczęszczające do przedszkola będą odbywały zajęcia w pomieszczeniach zastępczych wyznaczonych na terenie Gminy Krzyż Wielkopolski:

            - w budynku szkolnym ZSO przy ul. |Wojska Polskiego 31 w salach: 2, 3 i 5 będą odbywały zajęcia 3 grupy przedszkolne: Jagódki, Żabki i Biedronki;

            - w budynku szkolnym ZSO przy ul. Sienkiewicza 1  w sali 3 będzie odbywała zajęcia 1 grupa  przedszkolna  Pszczółki.

            Dyrektor

            Zespołu Szkół Ogólnokształcących

            w Krzyżu Wielkopolskim

            Renata Dahmani

          • Licealiści z wizytą w Zakładzie Karnym we Wronkach.

          • Uczniowie klasy I M i I MP byli z wizytą w Zakładzie Karnym we Wronkach w ramach Wewnątrzszkolnego Doskonalenia Zawodowego na rok szkolny 2022/2023 " Mój zawód - moja pasja". Odwiedzając więzienie kilkudziesięciu uczniów poznawało praktyczny wymiar funkcjonowania jednostki penitencjarnej. Wizyta okazała się też wyjątkową okazją do bezpośrednich rozmów z przedstawicielami działu ochrony i działu penitencjarnego dotyczących między innymi objaśnienia warunków odbywania przez osadzonych kary pozbawienia wolności. Licealistom przybliżono również proces naboru i ścieżki rozwoju kariery funkcjonariusza Służby Więziennej. Ponadto nasza młodzież miała okazję skonfrontować swoje wyobrażenia na temat funkcjonowania więzienia z rzeczywistością penitencjarną.

            Dziękujemy personelowi Zakładu Karnego we Wronkach za profesjonalną organizację, ciepłe przyjęcie i przekazaną wiedzę.

            Maria Ficner-Cyganik

          • 💜 WIOSENNY SPACER Z ALPAKAMI

          • 💜 Już po raz drugi naszą szkołę odwiedziły alpaki terapeutyczne z Wiedźminowa. Tym razem dzieci z klas młodszych miały możliwość przebywania z nimi w terenie. To było cudowne spotkanie, pełne głaskania, karmienia i przytulania. Alpaki mają spokojną, łagodną naturę, delikatne uosobienie, a ponadto są niezwykle inteligentne. I choć pogoda niezbyt nam sprzyjała, dzieci były zachwycone.

            W.P.

          • Warcaby

          • Miło poinformować, że dnia 23.03.2023 r. naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy 8g Malina Graczyk  na Wielkopolskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Warcabach.

            Malina Graczyk występowała w Finale Wojewódzkim w Lipnie w kategorii dziewcząt awansując wcześniej z pierwszego miejsca w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim.

            red. Krzysztof Trojanowski

          • Pierwszy Dzień Wiosny

          • 21 marca, to kalendarzowy Pierwszy Dzień Wiosny, natomiast w naszej szkole obchodziliśmy Szkolny Dzień Profilaktyki. Uczniowie mieli zapewniony dzień pełen emocji i z pewnością nikt się nie nudził. W klasach 4 szkolny psycholog przeprowadził zajęcia nt. zachowań prozdrowotnych wspierających ciało i umysł – była profilaktyczna krzyżówka, filmik z przesłaniem i słodki poczęstunek zasponsorowany przez szkolną Radę Rodziców. Każda klasa 4 miała za zadanie ubrać się na wybrany kolor – klasa 4a wylosowała żółty, 4b – zielony, 4c – niebieski, a 4d – czerwony. Klasa z największą liczbą uczniów mających na sobie dany kolor została nagrodzona dyplomem. Uczniowie klas 1 – 3 szkoły podstawowej również zostali poczęstowani słodkościami, poza tym uczestniczyli w spotkaniu z pracownikami Nadleśnictwa Krzyż. Klasy 1 brały udział w Ogólnopolskiej Akcji Laurka dla Strażników Lasów – wykonali pracę plastyczną. Ponadto, tego dnia obchodziliśmy również Światowy Dzień Dziecka z Zespołem Downa – wychowawcy klas 1 – 3 omówili z dziećmi temat tolerancji dla wszystkich osób chorujących na Zespół Downa.

            Dzień spędzony był pod znakiem szacunku, tolerancji i rozważności. Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i aktywne uczestniczenie w zorganizowanych zadaniach.

          • Światowy Tydzień Pieniądza

          • W dniach 20- 26 marca obchodziliśmy Światowy Tydzień Pieniądza Global Money Week .

            GMW- to międzynarodowa kampania z zakresu edukacji finansowej. Hasło przewodnie tegorocznej edycji „Zaplanuj swoje finanse i swoją przyszłość”.

            https://globalmoneyweek.org/

            W środę uczniowie klasy 6b przeprowadzili turniej wiedzy dla koleżanek i kolegów

            z klas 3 i 5.

            Każdą klasę reprezentował trzyosobowy zespół, który odpowiadał na pytania z kapelusza, obliczał jaka kwota pieniędzy znajduje się w kopercie, rozwiązywał zadania tekstowe związane min. z zakupami oraz operacjami bankowymi.

            W kategorii klas trzecich najlepsza okazała się klasa 3a, a w kategorii klas piątych- 5a. Wszystkie drużyny znalazły się na podium i otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody przygotowane przez szóstoklasistów.

            Nie zabrakło również pytań do publiczności. Zmaganiom uczniowskim bacznie przyglądała się pani Dyrektor Renata Dahmani.

            W piątek wszyscy chętni ( nie tylko uczniowie) mieli możliwość sprawdzenia się w quizie o pieniądzach.

            Wychowawczyni klasy 6b

            Aneta Wiśniewska

          • Warsztaty dla maturzystów

          • W dniu 27 marca 2023 r. uczniowie klasy 4P LO wzięli udział w warsztatach: „Jak poradzić sobie ze stresem przedmaturalnym?”, które zostały zorganizowane w ramach współpracy między Zespołem Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim i Akademią Humanistyczno-Ekonomiczną w Łodzi, Filia w Trzciance. Warsztaty prowadził dr Wojciech Strzelecki. Tegoroczni maturzyści mieli możliwość poszerzyć swoją wiedzę na temat zagadnień związanych ze stresem i sposobów radzenia sobie ze stresem w życiu codziennym, a w szczególności przed egzaminem maturalnym.

            J.K.

    • Kontakt

      • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim
      • 67 25 64 087, /sekretariat, ul.Sienkiewicza 1/ 693 713 462, 67 25 64 035 /sekretariat, ul. Wojska Polskiego 31/ 67 25 65 614 /świetlica, ul.Wojska Polskiego 31/
      • ul. Sienkiewicza 1, 64-761 Krzyż Wielkopolski Poland
      • tel. 607 590 711 do dyrektora szkoły w pilnych sprawach
      • www.zso.krzyz.pl
  • Galeria zdjęć

      brak danych