O zanikaniu emocji i uczuć – społeczny projekt uczniowski w Nadnoteckim Instytucie UAM
- 1
Spadający meteoroid
Duży spadający meteoroid został nagrany przez jedną z kamer monitoringu naszej szkoły. Zjawisko można było obserwować w niedzielę 5 stycznia około godziny 4:02 nad ranem.
Na kilka sekund zrobiło się jasno, a błyskom towarzyszył huk i lekkie drżenie. Obiekt zwany meteorem w trakcie przelotu przez poszczególne warstwy ziemskiej atmosfery zaczął pozostawiać za sobą smugę. Meteor powstał, gdy skała przemieszczająca się z olbrzymią prędkością rozgrzała się do temperatury tysięcy stopni i eksplodowała. W trakcie eksplozji obiekt był na tyle duży, że otrzymał status bolidu. Prawdopodobnie był to największy bolid, jaki pojawił się nad Polską
w ostatnich 4 latach.
Takie nagranie to rzadkość. Tym bardziej jesteśmy dumni z jego posiadania.
Agnieszka Nawojczyk
Koncert Kolęd
- 17
Zaproszenie
Wesołych Świąt
Jasełka 2019
Jasełka w Krzyżu Wielkopolskim
54Jasełka w Kuźnicy żelichowskiej
Innowacja pedagogiczna „Raz, dwa, trzy, o Ziemię dbam ja i Ty”
- 23
Euroweek - obóz językowy
- 12
Spotkanie autorskie
- 2
V Szkolny Festiwal Piosenki Żołnierskiej, Harcerskiej i Patriotycznej
- 21
Koło fotograficzne
CAMERA OBSCURA – HISTORIA I WSPÓŁCZESNE ZASTOSOWANIE
4
Święto Niepodległości w naszej szkole
Wychowanie patriotyczne dzieci, to przede wszystkim rozwijanie pozytywnych zachowań społecznych, to kształtowanie postawy emocjonalnego przywiązania do ojczystego kraju i poznanie jego najważniejszych symboli i tradycji.
"Dzisiaj wielka jest rocznica -
Jedenasty Listopada!
Tym, co zmarli za Ojczyznę
Hołd dziś cała Polska składa.
Im to bowiem zawdzięczamy
wolność, polską mowę w szkole,
to, że tylko z ksiąg historii
poznajemy dziś niewolę.
Uroczyście biją dzwony,
w mieście flagi rozwinięto,
i me serce się raduje,
że obchodzę Polski święto.”Słowami wiersza Ludwika Wiszniewskiego „11 LISTOPADA”, 8 listopada 2019 r. w naszej szkole rozpoczął się apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości dla kl. I - III.
Podczas krótkiej lekcji historii, którą przygotowali uczniowie klasa 2 c pod opieką p. Magdaleny Gapskiej, najmłodsi uczniowie usłyszeli o tym, czym jest wolność, patriotyzm, Ojczyzna oraz kim był Józef Piłsudski.
Edukacja patriotyczna jest bardzo ważnym elementem codziennego życia szkolnego, a wychowanie patriotyczne rozpoczyna się już w rodzinnym domu i towarzyszy dzieciom również w szkole i codziennym życiu.
315
Udział w akcji "Szkoła do hymnu"
W ramach akcji „Szkoła do hymnu” w piątek - 8 listopada 2019r. o godzinie 11.11 uczniowie naszej szkoły wraz z dziećmi z dwóch krzyskich przedszkoli, odśpiewali cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. W akcji wzięli również udział goście: Burmistrz Miasta i Gminy Krzyż Wlkp. - Rafał Sroka, Zastępca Burmistrza – Dominik Pietrzyński, Kierownik Referatu Spraw Obywatelskich i USC – Halina Wylegała oraz przedstawiciel Rady Miejskiej – Grzegorz Korus. Na zakończenie wszystkie grupy dzieci z Przedszkola im. Marii Konopnickiej zarecytowały wiersz Doroty Kluski „Polska oczami dziecka”. Uroczysty moment uczniowie podkreślili odświętnym strojem, rozetkami, chorągiewkami i biało czerwonymi balonikami. Miejmy nadzieję, że śpiewanie hymnu przez dzieci, młodzież i dorosłych stanie się nieodłącznym punktem podczas corocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.
Hanna Gapska
49
Dzień Edukacji Narodowej w ZSO
- 22
Dzień Edukacji Narodowej - 14 października 2019 r.
Dzień Edukacji Narodowej jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. W szkole organizowane są zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, w tym zajęcia sportowe. Czynna jest biblioteka i czytelnia. W normalnym trybie pracuje świetlica szkolna.
Pasowanie na Ucznia
- 35
JESTEŚMY JUŻ UCZNIAMIW piątek 27 września 2019 r. o godzinie 10.00 w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury uczniowie klas pierwszych zostali oficjalnie przyjęci do grona społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim. Jak co roku, uroczystość miała wyjątkowy charakter. Tym razem motywem przewodnim klas pierwszych był temat, co nam daje edukacja oraz bezpieczeństwo w szkole i poza nią. Pierwszoklasiści zaprezentowali swoją wiedzę i różne umiejętności podczas występów artystycznych, które były oklaskiwane przez licznie przybyłych na uroczystość rodziców i gości. Następnie uczniowie ślubowali uroczyście:
Uczciwą nauką i pracą służyć prawdzie, sprawiedliwości i pokojowi.
Wyrabiać w sobie silną wolę, koleżeństwo, uczynność, odwagę i prawdomówność.
Dbać o honor szkoły i ucznia.
Z dziecięcym zapałem i wiarą wytrwania jednoczyć wysiłki dla dobra Ojczyzny.
Po uroczystym ślubowaniu głos zabrała Dyrektor Szkoły pani Renata Dahmani, która dokonała ceremonii pasowania dotykając ramię każdego ucznia dużym ołówkiem i wypowiadając słowa: „Pasuję Cię na ucznia klasy pierwszej”. Pierwszoklasiści otrzymali od pani dyrektor słowa wsparcia oraz każda klasa otrzymała ozdobne drzewko symbolizujące początek nowego, kolejnego etapu edukacji. Drzewka zostaną posadzone w szkolnym ogródku 10 października , w dniu Święta Drzewa. Z okazji pasowania uczniów na pierwszoklasistów Rada Rodziców przekazała każdej klasie kronikę, a wychowawczynie klas pierwszych wręczyły uczniom słowniki ortograficzne ufundowane przez rodziców.
Na koniec uroczystości głos zabrali zaproszeni goście i życzyli najmłodszym uczniom wielu sukcesów, satysfakcji ze wspólnej pracy, wzajemnej życzliwości, a także zrozumienia.
Dziękujemy wszystkim za aktywny udział i wspaniałą zabawę.
Wychowawcy:
Katarzyna Boniecka-Radzi
Ewelina Łapacz
Marzena Machowina
Małgorzata Nowakowska
Agata Zielińska
Akcja Sprzątanie Świata - Polska 2019
20 września 2019 roku, wzorem lat ubiegłych nasza szkoła włączyła się w akcję „Sprzątanie Świata” To międzynarodowa akcja w ramach której już od 26 lat w każdy trzeci weekend września miliony wolontariuszy na całym świecie, zarówno ci najmłodsi, jak i najstarsi, sprzątają śmieci z miejsc, gdzie nie powinny one trafiać. W tym roku działaliśmy pod hasłem „ NIE ŚMIECIMY-SPRZĄTAMYZMIENIAMY” Celem akcji jest budowanie świadomości ekologicznej, nauka segregacji śmieci, kształtowanie nawyków ekologicznych oraz działanie na rzecz ochrony środowiska. Tego dnia uczniowie wraz z nauczycielami udali się w teren, wyposażeni w worki i rękawiczki ruszyli do walki o czysty teren wokół szkoły. Wszyscy pracowali solidnie i z zapałem, mając świadomość, że chcą dbać o swoją przyszłość, dbając o stan środowiska.
Program dla szkół
W naszej szkole w roku szkolnym 2019/2020 jest realizowany „Program dla szkół”. Jego celem jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych w ich codziennej diecie na etapie, podczas którego kształtują się ich nawyki żywieniowe. Programem objęci są uczniowie klas I-V: 418 uczniów -owoce i warzywa, 375 uczniów - mleko i jego przetwory.
W I semestrze roku szkolnego 2019/2020 dzieci będą otrzymywały owoce, warzywa, soki/przeciery owocowe, mleko i produkty mleczne przez 12 wybranych tygodni. Liczba porcji otrzymywanych przez jedno dziecko w ramach komponentu owocowo-warzywnego wynosi 42 w semestrze, natomiast liczba porcji w ramach komponentu mlecznego wynosi 40 w semestrze.
Konsumpcja owoców i warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych każdorazowo odbywać się będzie pod nadzorem nauczyciela/wychowawcy klas I-V w trakcie zajęć szkolnych.
Renata Jaworska
Uwaga Rodzice!!! Rzeczy pozostawione w szkole.
Informujemy, iż rzeczy pozostawione przez uczniów w budynku szkolnym przy ul.Wojska Polskiego 31 (odzież), można odbierać do 30 września br. Po tym terminie, znalezione rzeczy zostaną przekazane potrzebującym.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020
- 19
Archiwum Aktualności