Druga wojna światowa trwała w Europie przeszło 5 lat. Uczestniczyły w niej 72 państwa. Działania wojenne prowadzono na terytorium przeszło 40 krajów. Polska w jej wyniku straciła blisko 6 milionów obywateli, w tym prawie 700 tysięcy wskutek bezpośrednich działań wojennych.
Polskie siły zbrojne uczestniczyły w większości kampanii wojennych i bitew w czasie tej strasznej wojny. Polscy żołnierze wykazali się męstwem na Westerplatte, nad Bzurą, w bitwie o Anglię, pod Monte Cassino, pod Falaise, w walkach o Warszawę, pod Arnhem, na Wale Pomorskim, w walkach o Berlin i wielu innych miejscach.
8 maja tego roku przypada 75 rocznica zakończenia II wojny światowej. Kapitulacja III Rzeszy została podpisana 7 maja 1945 r. o godzinie 2:41 nad ranem. Walki miały zostać przerwane 8 maja o godzinie 23:01. Sygnatariuszami tego dokumentu byli przedstawiciele aliantów zachodnich (Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji) i niemieccy generałowie. Józef Stalin zażądał jednak ponowienia aktu kapitulacji, tym razem w obecności przedstawicieli Związku Sowieckiego. Brytyjski samolot wojskowy dostarczył 8 maja 1945 r. na berlińskie lotnisko Tempelhof trzyosobową delegację niemiecką z feldmarszałkiem Wilhelmem Keitlem na czele. Przygotowany dokument zawierał te same warunki bezwarunkowego poddania się wojsk niemieckich, jakie ustalono poprzedniego dnia.
Kapitulacja III Rzeszy zakończyła działania wojenne w Europie. Nadal jednak toczyły się walki z Japonią na Dalekim Wschodzie. Dopiero jej kapitulacja - 2 września 1945 r. - była ostatecznym końcem II wojny światowej, która pochłonęła ponad 50 mln ofiar - poległych, zamordowanych i zmarłych w wyniku działań wojennych.
24 kwietnia 2015 roku Sejm Rzeczpospolitej Polski uchwalił ustawę, zgodnie z którą 8 maja jest Narodowym Dniem Zwycięstwa. Postarajmy się w tym dniu pamiętać tragedię, która rozegrała się w latach 1939- 1945.
Zaproponowałem moim uczniom wykonanie plakatów poświęconym temu wydarzeniu. Motywem przewodnim wykonywanych prac miały być: skutki II wojny światowej oraz hasło „Nigdy więcej wojny”. Wybrane prace wykonane przez uczniów prezentujemy poniżej.
Tomasz Molenda