W sobotę 4 czerwca na boisku Zespołu Szkół Ogólnokształcących przy ul. Wojska Polskiego 31 odbył się festyn z okazji Dnia Dziecka zorganizowany przez placówki szkolne i przedszkolne wraz z Radami Rodziców oraz Miejski Ośrodek Kultury. Uczestniczyły w nim dzieci z rodzicami z terenu miasta i gminy Krzyż Wielkopolski.
Rodzinne święto otworzył wiceburmistrz pan Dominik Pietrzyński, następnie głos zabrała pani Katarzyna Waśko dyrektor MGOK-u, pani Renata Dahmani dyrektor ZSO oraz pani Jolanta Wiktor dyrektor Przedszkola im. Marii Konopnickiej.
W bogatym programie festynu każdy z pewnością znalazł coś dla siebie. Na boisku odbywały się gry i zabawy rekreacyjno-sportowe: frisbee, piłkarski tor przeszkód, rzut do celu, hula-hop, skoki na skakankach, gra w bocce, zabawy z chustą animacyjną. Na scenie głównej występowały przedszkolaki, koncertowała Orkiestra Dęta, miał miejsce konkurs Mam Talent, pokaz tańca, ćwiczenia zumby, pląsy i zabawy ruchowe. Dużym powodzeniem cieszyły się nieodpłatne zamki powietrzne, zjeżdżalnie, popcorn, kolorowe wyrzuty Holi, malowanie twarzy i zmywalne tatuaże. Można było poćwiczyć strzelanie z łuku do tarczy na stoisku III Drużyny Harcerskiej. Stoisko Nadleśnictwa Krzyż oferowało gry, zabawy i konkursy przyrodnicze, m.in. tropienie zwierząt, układanie puzzli. Kampanię informacyjną na temat bezpieczeństwa poprowadzili funkcjonariusze policji z Krzyża, dzieci mogły również wsiąść do radiowozu, uruchomić sygnały dźwiękowe i świetlne, zadać nurtujące ich pytania policjantom. Strażacy prezentowali wóz bojowy i sprzęt gaśniczy niezbędny w prowadzonych przez nich akcjach, uczyli także udzielania pierwszej pomocy. Straż Ochrony Kolei zaprezentowała pracę psów tropiących, wóz służbowy oraz sprzęt używany w akcjach przeciw niezdyscyplinowanym kibicom. Poznaj swój kraj – kup los, to hasło loterii fantowej, każdy zakupiony los był wygrany. Tego dnia miało również miejsce otwarcie Pracowni Robotyki i Programowania w ramach programu Laboratoria Przyszłości, która znajduje się w budynku szkoły przy ulicy Wojska Polskiego. Z klocków SkriBot uczniowie będą mogli budować roboty poruszające się zdalnie, z klocków Lego Spike można budować jeżdżące pojazdy, zestaw Turing Tumble służy do budowania komputerów napędzanych kulkami, pracownia posiada także drukarkę 3D. W ramach Programu w świetlicy szkolnej na 6 stanowiskach prowadzony był Kurs elektroniki – Poziom I. Pod okiem nauczyciela fizyki młodzież uczyła się, jak zmierzyć napięcie, natężenie i opór, jak zmontować obwody elektryczne i elektroniczne, jak połączyć tranzystory, diody i cewki z wykorzystaniem lutownicy – to stanowisko cieszyło się największym powodzeniem, gdyż niektórzy po raz pierwszy widzieli lutownicę i jej działanie. Młodszym kolegom pomocą, wsparciem i wiedzą służyli licealiści.
Zmęczeni nadmiarem atrakcji mogli posilić się i zregenerować siły przy kiełbasce z grilla lub w kawiarence, gdzie serwowano domowe ciasto upieczone przez rodziców, smaczną kawę i herbatę.
Pogoda dopisała, a ilość uczestników świadczy, że festyn był bardzo udany.