Zebrania z rodzicami
3 odcinek szkolnej ZSO TV
Zapraszamy na 3 odcinek szkolnej telewizji ZSO. Dziękujemy ekipie za cierpliwość i ogrom pracy.
Tak trzymać!
Zajęcia kulinarne w pracowni z wyposażeniem pozyskanym z programu rządowego Laboratoria Przyszłości
- 6
3 listopada w naszej szkole odbyły się zajęcia otwarte z techniki w klasie 5 b pod nazwą "Zdrowie na talerzu". Zadaniem uczniów było rozwiązanie kart pracy oraz wykonanie sałatek. Zadania z kart pracy nawiązywały do ilości spożytych kalorii, zakupów, tłumaczenia nazw owoców i warzyw na język angielski oraz łaciński. Dzieci podczas pracy mogły korzystać ze sprzętu elektronicznego -tabletów. Następnie przystąpiły do wykonania sałatki warzywnej lub owocowej. Widać było ich radość i zaangażowanie z wykonywanego zadania. Powstały pięknie podane i pyszne sałatki.
Tego dnia oprócz pani dyrektor i nauczycieli zaszczycił nas swoją obecnością pan Burmistrz Rafał Sroka.
Na zajęciach został wykorzystany sprzęt pozyskany z programu rządowego Laboratoria Przyszłości a posiłki spożywano w nowo powstałej jadalni szkolnej.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z opisanych zajęć.
Konkurs kulinarny
- 21
3 listopada 2022 r. w naszej szkole odbyła się szósta edycja konkursu kulinarnego dla dzieci i rodziców kl. I – III. W konkursie wzięło udział 9 zespołów (uczeń – rodzic) reprezentujących klasy:
I a – Antonina Antkowiak z siostrą
I c – Adam Niezborała z mamą
I c – Oskar Szcześniak z mamą
II b – Mikołaj Rusin z mamą
II d – Nadia Rylewicz z babcią
III a – Barbara Mazur z mamą
III b – Aleksandra Białas z ciocią
III b – Maja Kośmider z mamą
III b – Hanna Stankiewicz z mamą
Celem konkursu było przede wszystkim promowanie zdrowego żywienia oraz integracja dzieci i rodziców. Każdy zespół miał do przygotowania 2 potrawy: ,,Owocowy zawrót głowy” i ,,Warzywne danie na pyszne i zdrowe śniadanie”. Ocenie podlegało: oryginalność i pomysłowość kulinarna, organizacja stanowiska pracy, estetyka i sposób podania oraz strój.
Komisja w składzie: mgr Renata Dahmani, mgr Łukasz Spychalski, mgr Anna Nowak oraz dietetyk Zofia Lala dokonali oceny przygotowanych potraw i wyłonili następujących laureatów:
I miejsce – Maja Kośmider z mamą
II miejsce – ex aequo Mikołaj Rusin z mamą oraz Aleksandra Białas z ciocią
III miejsce – Nadia Rylewicz z babcią
Wybór był bardzo trudny, ponieważ zespoły wykazały się ogromnym zaangażowaniem oraz niezwykłą pomysłowością i kreatywnością. Mamy dzielnie wspierały swoje pociechy, a tak efektywnej współpracy mogliby im pozazdrościć nawet najlepsi szefowie kuchni.
Zwycięscy otrzymali dyplomy oraz piękne nagrody, lecz nikt z konkursu nie wyszedł z pustą ręką. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy oraz upominki. Na zakończenie wszyscy przygotowali szwedzki stół z konkursowymi pysznościami i mile spędzili wspólny czas.
Organizator konkursu
Magdalena Gapska Agata Zielińska
XX MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMOWY W PUSZCZYKOWIE
- 4
W ubiegłym tygodniu 28 października 2022 uczniowie naszej szkoły udali się na wycieczkę do Pracowni Literackiej oraz Muzeum im. Arkadego Fiedlera w Puszczykowie, gdzie odbył się pokaz konkursowy XX Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „1 Minuta”. Do konkursu zostało zgłoszonych dwadzieścia filmów, w tym dziesięć autorstwa naszych uczniów. Większość filmów została nagrana podczas warsztatów filmowych w Łebie i Kudowie organizowanych przez Fundację „Filmowiec” z Poznania.
Jury w składzie Janusz Piwowarski- operator kamery filmowej, Marek Fiedler- animator kultury filmowej, Stefania Abbasova- doktorantka UAM w Poznaniu przyznało trzy nagrody. Wśród nagrodzonych prac znalazły się filmy naszych uczennic. Nagrodę otrzymała Kristina Rohulia z klasy 1 M LO za film „Instagram vs real life” oraz Amelia Nieradka z klasy 8a SP za film „Kamyczek w wodzie”.
O godz. 11.00 pan Piotr Majdrowicz- operator TVP przedstawił prezentację wybranych zapisków dokumentalnych z omówieniem warsztatu dziennikarsko- telewizyjnego w ramach projektu „Pytania o Historię”.
W przerwach między pokazami zwiedzaliśmy muzeum, a naszymi przewodnikami byli Marek Fiedler i Stefania Abbasova.
Serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie.
http://www.filmowiec.org.pl/uncategorized/1-minuta-w-puszczykowie/
Powiatowy Konkurs Recytatorski
4 listopada w Miejskim Centrum Kultury w Czarnkowie odbył się 23. Powiatowy Konkurs Recytatorski ,,Kochać Poezję”. Naszą szkołę w tym konkursie reprezentowały cztery uczennice: Hanna Grot, kl.4a, Maja Ukleja, kl. 4c, Nikola Gapska, kl.8d i Malina Graczyk, kl.8g. Dziewczęta przepięknie zaprezentowały wybrane wiersze polskich poetów. Natomiast Malina Graczyk, recytując ,,Zmory wiosenne” Bolesława Leśmiana, zajęła I miejsce w kategorii klas VII i VIII szkół podstawowych. A jak stwierdzili członkowie jury ... werdykt był jednogłośny, z czego się cieszymy i GRATULUJEMY!
Wycieczka integracyjna do Gorzowa Wielkopolskiego
- 2
Uczniowie klasy 8c wraz z wychowawcą wyruszyli na wycieczkę integracyjną do Gorzowa Wielkopolskiego.
Wycieczka składała się z dwóch części. Najpierw udaliśmy się do kina Helios na film „Yang”, który został przedstawiony w ramach projektu "Akademia Filmowa”. Projekt ma na celu wprowadzić młodych widzów w zagadnienia sztuki filmowej i przygotować młodzież do roli świadomego odbiorcy kultury. Film przedstawił wizję rozwoju „sztucznej inteligencji”, która jest już wszechobecna w naszym codziennym życiu.
Następnie w ramach integracji w zespole spędziliśmy aktywnie czas w kręgielni „Bowling Słowianka”. Uczniowie mieli okazję przekonać się, że bowling to nie tylko zabawa, ale również sport i świetna forma aktywnego spędzania czasu.
Zrelaksowani i pełni energii wróciliśmy do domu.
Kampania „Drugie życie” – czyli co wiemy o transplantacji
Nasza Szkoła po raz kolejny przystąpiła do kampanii społecznej DRUGIE ŻYCIE, które promuje transplantację. Szkolnym koordynatorem została psycholog Grażyna Górzna, a uczennicami promującymi działania szkoły są: z kl. 8f - Tatiana Andrukonis, z kl. 1mpLO Alicja Korczak, Laura Kozłowska, Julia Matkowski, Natalia Matkowska, Natalia Ociepka.
Dnia 26 października 2022r. w Sali sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu odbyła się inauguracja kampanii, w której uczestniczył cały szkolny zespół. Otrzymaliśmy baner oraz oświadczenia woli do rozpowszechnienia wśród uczniów i mieszkańców naszego miasta.
Po spotkaniu z lekarzem transplantologiem oraz osobami po przeszczepie jesteśmy pełne zapału do organizowania działań w naszej szkole.
Pozdrawiamy – koordynator wraz z zespołem
Licealistki i licealiści zapalili „Światełko Pamięci”
- 9
Kilka dni przed Zaduszkami, zgodnie z wieloletnią tradycją, przedstawicielki i przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego Liceum Ogólnokształcącego wraz z opiekunką RSU udali się na cmentarz komunalny w naszym mieście, aby zapalić Światełko Pamięci na mogiłach tych nauczycielek, nauczycieli i pracowników Liceum i Zespołu Szkół Ogólnokształcących, którzy odeszli na wieczną wartę.
Znicze zapłonęły też na grobie Pani Doktor Walentyny Kordus – Krystek, która przez wiele lat dbała o zdrowie wielu pokoleń krzyskich dzieci oraz poety Andrzeja Sulimy – Suryna
Dla młodzieży była to chwila zadumy i jednocześnie mała lekcja dziejów naszego miasta.
Święto Dyni w LO
- 21
Po przedpołudniowych atrakcjach Halloween, liczna grupa licealistek i licealistów spotkała się na placu szkolnym, aby obchodzić „Święto Dyni”.
Rada Samorządu Uczniowskiego LO we współpracy z Szkolną Radą Rodziców – sponsorem kiełbasek i bułek na ognisko – i wychowawczyniami zorganizowała ognisko oraz drużynowy konkurs na najładniejszą rzeźbę z dyni. Okazało się, że uczestnicy konkursu to sami artyści. Nagrodą były smakołyki ufundowane przez Radę SU LO. Po wyczerpującej pracy przyszedł czas na pieczenie kiełbasek i długie rozmowy przy ognisku, umilone pysznym ciastem przyniesionym przez jednego z pierwszoklasistów – dziękujemy!!!
Kiedy zapadł zmrok i piękne czerwone słonce zniknęło za horyzontem rozeszliśmy się do domów, pozostawiając świecącą w ciemnościach „galerię dyniową”.
Halloween 2022 w liceum
- 8
Halloween oznacza po angielsku wigilię Wszystkich Świętych – All Hallows Eve. A „Cukierek albo psikus” wywodzi się od średniowiecznego chrześcijańskiego zwyczaju chodzenia od domu do domu – czasem w przebraniu – i modlitwy za zmarłych w zamian za ciasteczka tzw. ciastka – duszki.
Kilka dni przed 1 listopada w murach naszego liceum także zagościli przebierańcy – trochę straszni, trochę śmieszni, trochę niesamowici, trochę zabawni. Były drobne psikusy, pyszne babeczki upieczone przez licealistki – jako nagrody w mini konkursie w języku angielskim z wiedzy o Halloween i jako przysmaki do nabycia (środki zasiliły fundusz Rady SU LO). Rada Samorządu Uczniowskiego LO wręczyła także dyplomy za najlepszy strój Haloweenowy.
W salach lekcyjnych, na korytarzach można było „zetknąć się” z wieloma dyniami, czarownicami, aniołkami, wróżkami, girlandami duchów, duszków i innymi strachami.
W świetnych humorach licealistki i licealiści opuszczali mury szkolne, aby szybko przygotować się do popołudniowego spotkania przy ognisku.
Kampania „Drugie życie” – czyli co wiemy o transplantacji
Nasza Szkoła po raz kolejny przystąpiła do kampanii społecznej DRUGIE ŻYCIE, które promuje transplantację. Szkolnym koordynatorem została psycholog Grażyna Górzna, a uczennicami promującymi działania szkoły są: z kl. 8f - Tatiana Andrukonis, z kl. 1mpLO Alicja Korczak, Laura Kozłowska, Julia Matkowski, Natalia Matkowska, Natalia Ociepka.
Dnia 26 października 2022r. w Sali sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu odbyła się inauguracja kampanii, w której uczestniczył cały szkolny zespół. Otrzymaliśmy baner oraz oświadczenia woli do rozpowszechnienia wśród uczniów i mieszkańców naszego miasta.
Po spotkaniu z lekarzem transplantologiem oraz osobami po przeszczepie jesteśmy pełne zapału do organizowania działań w naszej szkole.
Pozdrawiamy – koordynator wraz z zespołem
XIII Ponadpowiatowa Olimpiada Ekologiczna Subregionu Północnej Wielkopolski
20 października 2022 r. o przepustkę do ponadpowiatowego etapu Olimpiady Ekologicznej Subregionu Północnej Wielkopolski w tym samym czasie rywalizowali uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z powiatów: chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, pilskiego, wągrowieckiego i złotowskiego. Kategorie były trzy: szkoły podstawowe klasy IV-VI, szkoły podstawowe klasy VII i VIII oraz szkoły ponadpodstawowe. W powiecie czarnkowsko-trzcianeckim olimpiadę tradycyjnie przeprowadzono w Starostwie Powiatowym w Czarnkowie. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy 8e Olimpia Wasyłyk, która zdobyła wyróżnienie i 8 listopada 2022 r. będzie brała udział finale olimpiady w Pile. Gratulujemy!
ABC EMPATII, BO WSZYSCY JESTEŚMY TACY SAMI……..
Zaczęliśmy swoją przygodę wraz z bohaterami książki ,,ABC empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami”. Bohaterami są Zosia i Maks oraz ich przyjaciele – Alicja, Eryk Tomek, Kaja i wielu innych.
Zosia rozpoczyna naukę w klasie 1 c. W pierwszym dniu szkoły, po uroczystości, poznaje nową koleżankę, Alicję, z którą będzie siedziała w tej samej ławce. I już nie może się doczekać następnego dnia… . W drugim dniu nauki Zosia i Ala, tak jak się umówiły, siadają razem, w pierwszej ławce. Ale niespodziewanie ich wychowawczyni, Pani Ewa Kredka, prosi jedną z dziewczynek o zmianę miejsca, bo do klasy będzie chodził Eryk, chłopiec, który jest niedosłyszący, czyli słyszy inaczej niż inni. Zosia, Alicja i Eryk zaprzyjaźniają się, a jak potoczą się ich dalsze dni w szkole, dowiemy się niebawem…. .
Maks wybiera się z tatą na wycieczkę, ale nie wie dokąd. Jadą do szkoły, ale nie takiej zwykłej. Jest to Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych. Maks nie pamięta, co oznacza słowo ,,niewidomy”. Niewidomy to ktoś, kto nie widzi. Maks na miejscu poznaje chłopca z białą laską. Dowiaduje się, że przedmiot ten służy osobom niewidomym do poruszania się po ulicy, w parku, w sklepie. Wojtek, nowo poznany kolega, zaprasza Maksa do wspólnego spędzenia czasu w ogrodzie zmysłów. Swoją wiedzę i umiejętności Maks wykorzystuje w codziennym życiu – pomaga przypadkowo spotkanej, niewidomej pani na przystanku autobusowym. A co będzie dalej?
KBR
Październik miesiącem dobroci dla zwierząt
Uczniowie klas I – IV wraz z Samorządem Uczniowskim podjęli inicjatywę szerzenia świadomości o prawach zwierząt i ich potrzebach. Na drzwiach sal lekcyjnych umieszczono gazetki z hasłami nawołującymi do poszanowania zwierząt i zdjęciami ukochanych pupili. Podczas pogadanek na zajęciach lekcyjnych poruszono temat pomocy zwierzętom domowym i dzikim. Co możemy robić przez cały rok, aby polepszyć los zwierząt w najbliższym otoczeniu? Przede wszystkim:
- reaguj na przemoc wobec zwierząt,
- pomagaj zwierzętom rannym i w złej sytuacji,
- nie porzucaj zwierząt,
- jeśli możesz, adoptuj zwierzę ze schroniska lub z fundacji,
- sterylizuj zwierzęta domowe,
- mądrze dokarmiaj dzikie zwierzęta, pamiętaj nie wszystkie produkty są zdrowe i odpowiednie,
- udzielaj pomocy zwierzętom, które uległy wypadkom komunikacyjnym,
- jeśli możesz, wspomagaj działania fundacji, stowarzyszeń i organizacji na rzecz zwierząt domowych i dzikich.
Pamiętaj! Każde działanie jest lepsze niż żadne!
„Bądź jak Matejko”
- 4
27 października został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Bądź jak Matejko. Historia Polski w obrazach dzieci i młodzieży”, organizowany przez Bibliotekę Publiczną i Centrum Kultury im. Kazimiery Iłłakowiczówny oraz Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną w Trzciance. Konkurs odbył się w ramach projektu „Romantycznie zakręcona BpiCK”pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Funduszu Promocji Kultury.
Komisja oceniając ujęcie tematu oraz estetykę prac, wyłoniła zwycięzców przyznając nagrody. Cieszymy się niezmiernie, że wśród laureatów w kategorii szkół ponadpodstawowych znalazł się Aleksander Schab z klasy 1MP Liceum Ogólnokształcącego, który zajął 3 miejsce.
Gratulujemy!!!
Erasmus+ Turcja Dzień 7
Dzisiejszy poranek spędziliśmy w Istambule. Rano mieszkańcy tego miasta przygotowywali się do obchodów narodowego święta Turcji. Współczesne państwo Tureckie powstało po I wojnie światowej po rozpadzie Imperium Osmańskiego. 29 października 1923 roku proklamowano Republikę Turcji, której prezydentem został Mustafa Kemal Atatürk. Dla upamiętnienia tego wydarzenia miasto jest ozdobione flagami Turcji i bilbordami przedstawiającymi prezydenta. Na ulicach odbywają się koncerty i pochody. Przed wylotem do Polski, na lotnisku, mieliśmy okazję uczestniczyć w przepięknym koncercie muzyki poważnej. Późnym wieczorem dotarliśmy do Polski. Ze smutkiem rozstaliśmy się z niezwykłym krajem, którym jest Turcja.
Łukasz Juchniewicz
Wojewódzki Konkurs Języka Angielskiego
Dnia 20 października 2022 odbył się szkolny etap WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU JĘZYKA ANGIELSKIEGO dla uczniów szkół podstawowych województwa wielkopolskiego. Temat wiodący konkursu brzmiał: "The ultimate adventure with English”. W konkursie obowiązywał zakres wiedzy i umiejętności określony w podstawie programowej kształcenia ogólnego w zakresie języka angielskiego na II etapie edukacyjnym oraz wykraczający poza podstawę programową; uczniowie musieli wykazać się znajomością lektury „Matylda" Roalda Dahla oraz znajomością zagadnień z zakresu: geografii, kultury, historii i ciekawostek na temat Stanów Zjednoczonych. Miło nam poinformować, że uczennica klasy 7, Julia Wilk, zakwalifikowała się do etapu rejonowego konkursu, który odbędzie się 25 stycznia 2023 roku.
mgr Marta Tomaszewicz-Molenda
Wycieczka klasy 7a do Szczecina
- 7
W ubiegły piątek tj. 21 października 2022r. klasa 7a wraz z wychowawcą i opiekunami wybrała się na wycieczkę krajoznawczą do Szczecina. Celem wycieczki była wizyta w Muzeum Techniki i Komunikacji - jednym z największych w Polsce muzeów o profilu technicznym oraz Podziemne Trasy Turystyczne z czasów II wojny światowej – największy w Europie schron. Uczniowie podziwiali również bardzo ciekawe obiekty architektoniczne na Wałach Chrobrego, których uzupełnieniem były tarasy widokowe ze schodami, a także fontanna i rzeźby nawiązujące do kultury starożytnego Egiptu czy Rzymu, wykonane przez niemieckich artystów. Mimo tak krótkiego pobytu, Szczecin zapadł w pamięć wielu podopiecznym, a ta wycieczka będzie stanowić podstawę do dalszego zwiedzania miasta.
Hanna Gapska
Erasmus+ Turcja Dzień 6
- 2
Ostatni dzień, który spędziliśmy w szkole rozpoczęliśmy od poznania tradycyjnych tureckich gier ulicznych. To pozwoliło nam się zbliżyć do siebie jeszcze bardziej. Wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę, której treść redagowaliśmy we wtorek. Wykonaliśmy kilka zadań w parach oraz rozmawialiśmy na temat barier w komunikacji, jakie występują między użytkownikami języka angielskiego. W południe przyszedł czas na podsumowanie naszej wizyty. Wypełniliśmy krótkie ankiety na temat naszych wrażeń z pobytu w Stambule. Moment pożegnania się z kolegami, których spotkaliśmy, nie był dla nas łatwy. Po południu zwiedziliśmy jeszcze azjatycką stronę Stambułu. Dzień zakończyliśmy długim i smutnym pożegnaniem z naszymi nowymi i starymi przyjaciółmi.
Mateusz Staniewicz
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie