• Dzień Edukacji Narodowej

          • 13 października 2023r. w hali sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krzyży Wielkopolskim miała miejsce uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wzięli w niej udział zaproszeni goście, nauczyciele i pracownicy czynni i emerytowani.

            W humorystycznym programie pt. „Dni otwarte w NIEBIE” wystąpili uczniowie naszej szkoły. Uroczystość uświetnił występ chóru oraz taniec dziewcząt z szarfami.

            Po programie artystycznym Pani dyrektor Renata Dahmani wręczyła wyróżnionym nauczycielom Nagrody Dyrektora. Następnie głos zabrał Burmistrz Krzyża Wlkp. Pan Rafał Sroka, który uhonorował czworo nauczycieli Nagrodami Burmistrza.

            Podziękowania i słowa uznania skierowały do nauczycieli i pracowników: Przewodnicząca Rady Rodziców – Pani Anna Myśliwiec, Przewodnicząca Komisji Oświaty – Pani Jolanta Korbik oraz Prezeska Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Krzyżu Wlkp. – Pani Barbara Brzozowska.

             

            Joanna Bućkowska, Kinga Komara

          • Międzynarodowe warsztaty filmów animowanych „Phase 2023”

          •  

            W dniach 1-9 października skrócona męska ekipa z naszego Zespołu szkół uczestniczyła w kolejnych już Międzynarodowych warsztatach filmów animowanych „Phase 2023” w Kudowie Zdroju, zorganizowanych przez naszych partnerów – Fundację „Filmowiec” z Poznania i Studio filmów animowanych Fantasia Drezno. Przyjechali na nie uczestnicy w wieku od 12 do 25 lat z Niemiec, Polski i Ukrainy. Większość czasu poświęciliśmy na przygotowanie i realizację filmów animowanych ale nie zabrakło tez czasu na rozrywkę i wycieczki. Zwiedziliśmy Kaplicę Czaszek, Skansen Ginących Zawodów i mini zoo, Błędne Skały. Nie obeszło się i bez wycieczek kulinarnych – pyszne lody i ciasta w kawiarni Sissi i oczywiście knedlíky s gulášem. Warto nadmienić, że komunikowanie sie z uczestnikami z innych krajów odbywalo sie w języku angielskim, z czym wspaniale sobie poradziliśmy.

          • Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

          • 13 października 2023 r. - dzień wolny od zajęć lekcyjnych.

            Godz. 10.00 - uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej z udziałem zaproszonych gości, emerytów, pracowników szkoły, uczniów przygotowujących uroczystość.

          • „DREWNO I LAS” w ramach programu konkursowego Lasów Państwowych „Klasa z drewna”.

          • Uczniowie klas 1a, 1b, 1c, 1d przygotowują się od początku września do realizacji programu konkursowego „DREWNO I LAS” Lasów Państwowych „Klasa z drewna”. Na początku miesiąca wszyscy pierwszoklasiści uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej, której celem było poznanie lasów najbliższej okolicy. Dzieci zbierały kolorowe liście i tworzyły z nich bukiety. Po powrocie do klasy rozpoznawały gatunki drzew, a na zajęciach z edukacji przyrodniczej odpowiadały na pytanie: „Czyj to liść?”. Poznały też warstwy lasu obserwując środowisko leśne. Zebrane liście posłużyły do wykonania pracy plastycznej pt. „Jakie znam drzewa w lesie?”.

            15.09.2023r. pierwszoklasiści uczestniczyli w akcji Sprzątanie Świata Polska 2023. Wspólnie sprzątały las i okolice przy współpracy z Nadleśnictwem Krzyż.

            Dzieci rozmawiały na lekcji o zwierzętach mieszkających w lesie. Przygotowały wystawę prac plastycznych pt. „Las wita nas”. Oglądały film edukacyjny „Las i jego mieszkańcy” rozpoznając rośliny i zwierzęta żyjące w lesie.

            29.09.2023r. podczas Pasowania uczniów klas pierwszych dzieci uczciły Święto Drzewa. Uczennica klasy 1b Aleksandra Szczepańska recytowała wiersz Natalii Usemko pt. „Drzewo”. Następnie Julia Fulara zapoznała dzieci z programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja, w ramach którego odbywa się ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia i ochrony drzew. Wspólne sadzenie drzew przyczynia się do zwiększenia zalesienia i zadrzewienia oraz do zmniejszania skutków zmian klimatu. Z okazji Święta Drzewa każda klasa pierwsza otrzymała od Pani Leśnik Karoliny Śpiewak, pracownika Nadleśnictwa Krzyż, swoje drzewko, które posadzi na terenie szkoły. Posadzone przez uczniów drzewa będą nie tylko ozdobą naszej szkoły czy też wieloletnią pamiątką dla absolwentów, ale również wyrazem poszanowania dla przyrody.

            Uczniowie złożyli uroczystą obietnicę troski i szacunku wobec drzew. Dzieci obiecały, że będą się troszczyć o drzewka, nie kaleczyć ich, ani nie obrywać im gałęzi. Wypowiedziały uroczyście w obecności pracowników Nadleśnictwa Krzyż słowo „OBIECUJEMY”. Następnie Pani Karolina Śpiewak, zajmująca się edukacją w Nadleśnictwie Krzyż, wręczyła przedstawicielom klas sadzonki drzew: dąb, klon, jarzębina, grab. Dzieci z radością zasadziły swoje drzewa przed szkołą przy pomocy Pana Leśniczego Krzysztofa Lali. Wcześniej w klasie wymyśliły imiona dla swoich drzew i nazwały je: Dąb Mieszko, Grab Dobromir, Jarzębina Dobrawa, Klon Wojciech. Przygotowały w szklanych butelkach informacje kto i kiedy zasadził to drzewo i jakie nadał mu imię. Butelki zostały wkopane głęboko pod sadzonką drzewa. W przyszłości, za 100 lub 200 lat, następne pokolenia uczniów ZSO Krzyż

            będą mogły odkryć, kto posadził to drzewo. W obecności Leśników dzieci jeszcze raz obiecały, że przez cały czas pobytu w szkole będą dbać o swoje drzewo.

            2 i 3 października 2023r. uczniowie z klasy1b z wychowawcą Panią Justyną Wyrwą, z klasy 2a z Panią Renatą Jaworską oraz klasy 3c z Panią Anną Nowak uczestniczyli w V edycji akcji #sadziMY. Dzieci dołączyły w ten sposób do akcji POSADŹ SWOJE DRZEWKO Z PREZYDENTEM RP I LEŚNIKAMI. Wybrały się na wycieczkę do Nadleśnictwa Krzyż, gdzie otrzymały instrukcję posadzenia drzewa i piękną sadzonkę. Wszyscy uczniowie, którzy posiadali przydomowe ogródki mogli skorzystać z oferty Nadleśnictwa Krzyż. Po powrocie do domu dzieci zasadziły wraz z rodzicami swoje drzewa i nadały im imiona.

            Tak uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim przygotowywali się do realizacji programu konkursowego „DREWNO I LAS” Lasów Państwowych „Klasa z drewna”.

            Justyna Wyrwa

          • Wybory członków Rady Samorządu Uczniowskiego

          •  

            4 października uczniowie klas V- VIII SP wybrali członków Rady Samorządu Uczniowskiego. Wybory zaczęły się planowo na pierwszej godzinie lekcyjnej. Poszczególne klasy głosowały zgodnie z harmonogramem opracowanym przez Komisję Wyborczą w składzie: Magdalena Kaźmierczak, Malwina Michałek, Iga Obrał, Anna Pawluk, Nikola Urlewicz. którzy oddali 199 ważnych głosów.

            Uczniowie uczący się w budynku przy ul. Sienkiewicza 1 wybrali 10 przedstawicieli, którzy wraz z uczniami wybranymi spośród uczniów uczęszczających do budynku przy ul. Wojska Polskiego 31 tworzyć będą  Radę Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej.

             

            Głosujący uczniowie zostali ponownie poinformowani o zasadach wyborów. Po zakończeniu głosowania, co nastąpiło na czwartej lekcji, Komisja Wyborcza przystąpiła do liczenia oddanych głosów. Łącznie w wyborach wzięło udział 218 uczniów,

            A. Wiśniewska, T. Molenda

             

          • Wojskowe Dni Otwarte

          • W piątek nasi licealiści zawitali na terenie kampusu Akademii Nauk Stosowanych w Wałczu, gdzie miały miejsce Wojskowe Dni Otwarte oraz Dzień Otwartych Laboratoriów.

            Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach z zakresu cyberbezpieczeństwa, wychowania fizycznego oraz warsztatach pedagogicznych.

            Nie lada atrakcją była możliwość zobaczenia czołgu LEOPARD.

          • SadziMy edycja 2023 

          • Uczniowie naszej szkoły, dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Krzyż, Lasy Państwowe mogli uczestniczyć w ogólnopolskiej akcji sadzenia drzew. Dzieci z klas 1b, 2a i 3c udali się do budynku Nadleśnictwa, gdzie w specjalnie przygotowanym z tej okazji miejscu spotkali się z leśnikami. Każde dziecko otrzymało drzewko, które będzie mogło samodzielnie posadzić. Była to też okazja do tego, aby poszerzyć swoją wiedzę na temat ekologii. Dziękujemy bardzo Nadleśnictwu Krzyż, Lasom Państwowym za wspaniałą lekcję przyrody.  

             

          • (Nie)zwykła matematyka

          • W roku szkolnym 2023/2024 nasza szkołą bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie (Nie)zwykła Matematyka. Projekt jest realizowany od początku września 2023 do 31 maja 2024 r.

            Pokazanie związku matematyki z życiem codziennym i swobodne posługiwanie się matematyką, dostrzeganie zależności matematycznych w otaczającym świecie, rozwijanie zdolności matematycznych to zadania, które pozwolą uczniom naszej szkoły na rozwinięcie kompetencji matematycznych  z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i zainteresowań uczniów. Kreatywność, innowacyjność, przedsiębiorczość to kompetencje, które pomogą  naszym uczniom w zdobywaniu wiedzy matematycznej.

          • "DREWNO I LAS" w ramach programu konkursowego Lasów Państwowych "Klasa z drewna"

          • 2 i 3 października 2023 roku odbyła się piąta edycja akcji #sadziMY. Na wielkie narodowe sadzenie drzew w roku poprzedzającym stulecie istnienia Lasów Państwowych leśnicy przygotowali milion sadzonek. Można było je nieodpłatnie otrzymać we wszystkich nadleśnictwach w Polsce, również w Nadleśnictwie Krzyż.

            W drugim dniu akcji uczniowie z klasy 1b wraz z wychowawcą Justyną Wyrwą wybrali się na wycieczkę do naszego Nadleśnictwa. Pierwszoklasiści chcieli dołączyć do akcji POSADŹ SWOJE DRZEWKO Z PREZYDENTEM RP I LEŚNIKAMI. Każdy mógł zgłosić się do najbliższego nadleśnictwa, odebrać sadzonkę, zasadzić ją na własnym gruncie.

            Uczyniły to również dzieci z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i otrzymały od Panów leśników instrukcję posadzenia drzewa i piękną sadzonkę. Wszyscy uczniowie, którzy posiadali przydomowe ogródki mogli z tej oferty skorzystać.

            Po powrocie do domu dzieci samodzielnie lub przy pomocy rodziców posadziły swoje drzewa. Obiecały dbać o sadzonki, systematycznie je podlewać, żeby się przyjęły. W szkole na zajęciach z edukacji przyrodniczej uczniowie postanowili nadać imiona swoim drzewom i obserwować ich wzrost. Na fotografiach można zobaczyć jak bardzo dzieci zaangażowały się w tę akcję i z jakim zapałem posługiwały się szpadlem.

            Pierwszaki dążą do tego, by Polska była jeszcze bardziej zielona. Przecież las ciągle wita nas i nigdy nie jest go za dużo. Na zakończenie dnia pożegnaliśmy się staropolskim powiedzeniem leśników „DARZ BÓR”.

            Justyna Wyrwa

          • "DREWNO I LAS" w ramach programu konkursowego Lasów Państwowych "Klasa z drewna"

          • W ramach projektu edukacyjnego "Drewno i las" we wrześniu uczniowie klas czwartych, piątych oraz szóstych na lekcjach plastyki wykonywali prace pt. "Kolorowe liście jesieni. Czy znasz ten liść?". Powstały również prace "Jesienne drzewo".

            Natomiast na lekcji techniki poznali las jako ekologiczne przedsiębiorstwo. Dowiedzieli się, jakie walory przyrodnicze występują w naszym regionie. Skąd się bierze drewno i do czego je wykorzystujemy.

             

            Halina Wydryszek-Janas

          • Ogólnopolski Test Dysleksji

          • Masz trudności w nauce? Czytanie ze zrozumieniem albo opanowanie zasad pisowni to dla Ciebie duży kłopot?  A może jesteś rodzicem i dostrzegasz takie trudności u Twojego dziecka? To mogą być pierwsze symptomy dysleksji.

            Jak to sprawdzić? Idealną okazją będzie Ogólnopolski Test Dysleksji, dostępny w dniach 5-10.10.2023 r. Udział nic nie kosztuje, wystarczy zainstalować aplikację lub zarejestrować się przez przeglądarkę.

            Wykonanie testu zajmuje nie więcej niż 10-15 minut, a uczeń od razu zobaczy swój rezultat. Będzie to przedstawione w procentach prawdopodobieństwo , że masz dysleksję wraz z komentarzem wskazującym na Twoje trudności oraz podpowiadającym dalsze kroki.

            Ogólnopolski Test Dysleksji nie zastąpi wizyty w poradni psychologiczno-pedagogicznej, ale może być sygnałem do tego, że warto skonsultować się ze specjalistami. Dysleksji nie trzeba się bać ani wstydzić. U wielu znanych osób stwierdzono to zaburzenie i ich przykład pokazuje, że nie przeszkodziło im w zrobieniu spektakularnej kariery.

            Wielu uczniów dowiaduje się zbyt późno, że mogą mieć dysleksję. Z tego powodu osiągają między innymi gorsze rezultaty na Egzaminie Ósmoklasisty lub na maturze, ponieważ są oceniani na równi z ogółem uczniów - mówi Anna Sierpniak-Gocławska, specjalistka od dysleksji. - U podstaw Ogólnopolskiego Testu Dysleksji leży zapobieganie takim sytuacjom.

            Zapraszamy do odwiedzenia strony: https://zday.pl/ogolnopolski-test-dysleksji-2023/ i zapoznania się ze szczegółami wydarzenia.

            Ogólnopolski Test Dysleksji jest adresowany do uczniów szkół podstawowych i średnich (od 4 klasy szkoły podstawowej wzwyż). W przypadku, gdy uczestnikiem jest osoba poniżej 13 roku życia, zalecamy, aby test był wypełniany przez rodzica lub opiekuna prawnego.

            To bezpłatne wydarzenie organizowane jest z inicjatywy serwisu edukacyjnego 
            Zday.pl, pod patronatem Fundacji Języka Polskiegofundacji Instytut Edukacji Pozytywnej oraz fundacji Kopalnia Pomysłów. Test organizowany jest w ramach Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji.

            Szczegóły wydarzenia znajdziesz na stronie: 
            https://zday.pl/ogolnopolski-test-dysleksji-2023/

    • Kontakt

      • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim
      • 67 25 64 087, /sekretariat, ul.Sienkiewicza 1/ 693 713 462, 67 25 64 035 /sekretariat, ul. Wojska Polskiego 31/ 67 25 65 614 /świetlica, ul.Wojska Polskiego 31/
      • ul. Sienkiewicza 1, 64-761 Krzyż Wielkopolski Poland
      • tel. 607 590 711 do dyrektora szkoły w pilnych sprawach
      • www.zso.krzyz.pl
  • Galeria zdjęć

      brak danych