Próbny egzamin maturalny od 3 do 16 marca
Próbny egzamin ósmoklasisty:
17 marca - j.polski, godz.9.00
18 marca - matematyka, godz.9.00
19 marca - język angielski, godz.9.00
Próbny egzamin maturalny od 3 do 16 marca
Próbny egzamin ósmoklasisty:
17 marca - j.polski, godz.9.00
18 marca - matematyka, godz.9.00
19 marca - język angielski, godz.9.00
W dzisiejszych czasach głównym konkurentem książki dla dzieci stał się komputer, telewizja czy smartfon, dlatego założeniem innowacji pedagogicznej ,,Książki czytajcie, świat poznawajcie” jest uczynienie z czytania sposobu na spędzanie wolnego czasu. Obserwujemy u dzieci problemy z czytaniem ze zrozumieniem, z uważnym słuchaniem tekstu
i umiejętnością budowania krótkich i dłuższych wypowiedzi, a przede wszystkim
z systematycznym czytaniem książek. Zajęcia w ramach innowacji pedagogicznej stawiają książkę w centrum uwagi dziecka. Częste czytanie dzieciom i przez dzieci na głos podnosi poziom wypowiedzi ustnych i pisemnych, pozwala na lepsze rozumienie tekstów i poleceń, poprawia koncentrację, zwiększa skłonność do refleksji i krytycznego myślenia, podnosi umiejętność myślenia przyczynowo – skutkowego, zwiększa ambicję i motywację
do czytania, daje umiejętność rozwiązywania własnych problemów emocjonalnych poprzez analizę problemów bohaterów literackich, poprawia wzajemne relacje między uczniami, przyczynia się do powstawania bliskich relacji i więzi emocjonalnych między czytającymi
a słuchającymi, daje większą otwartość na nowe sytuacje i osoby, powoduje wzrost czytelnictwa, wyrobienie nawyku i gustu czytelniczego oraz podnosi rangę książki. W dobie globalizacji czytanie jest nastawione na poznawanie wybranych państw europejskich.
Główny cel innowacji to zaszczepienie nawyków czytelniczych i rozwijanie zamiłowania do literatury, a także poszerzanie wiedzy o państwach europejskich.
Cele szczegółowe:
Etap edukacji wczesnoszkolnej jest najbardziej wskazanym czasem, w którym należy uświadomić dzieciom jak ważne jest czytanie książek. Podjęte działania mają sprawić, aby dziecko oderwało się od TV i Internetu, polubiło książkę i przygotowało się do samodzielnego poszukiwania informacji i materiałów w niej zawartych, nauczyło się spędzać właściwie wolny czas. Dzięki podjętym działaniom uczniowie będą mogli rozwijać swoje zainteresowania, samodzielnie dokonywać wyborów lektur, doskonalić technikę czytania, popularyzować czytelnictwo w swoim najbliższym środowisku poprzez stosowanie metody bostońskiej. Staramy się tak prowadzić zajęcia, by każde dziecko mogło w pełni wykazać swoją inwencję twórczą, pomysłowość oraz aby poszerzyło swoją wiedzę na temat różnych krajów europejskich.
Czytanie dziecku wszechstronnie je rozwija – emocjonalnie, umysłowo, moralnie. Wystarczy 20 minut dziennie, codziennie, by wyposażyć dziecko w ogromny kapitał
w każdym z tych aspektów jego osobowości, potencjału i charakteru.
Adresatami innowacji są uczniowie klasy 2a i 2d. Czas realizacji obejmuje okres ośmiu miesięcy od 01.10.2020 r. do 31.05.2021 r. Zajęcia innowacyjne odbywają się w czasie zajęć edukacyjnych.
Innowacja polega na tym, że nauczyciel codziennie rano przez 10 minut czyta uczniom wybraną książkę. Jeden raz w miesiącu będzie to książka dotyczącą wybranych krajów europejskich. Każde dziecko na podstawie zdobytej wiedzy prowadzi swój zeszyt, w którym umieszcza informacje o wybranym kraju (stolica, flaga, kontur mapy, krótki opis, zabytki). Pod koniec zajęć edukacyjnych każde dziecko czyta przez 10 minut wybraną przez siebie książkę, czasopismo lub komiks z biblioteczki klasowej. Po południu w domu każde dziecko czyta 10 minut. Aktywność nie podlega ocenom. Jej celem jest zbudowanie czytelniczej społeczności i pokazanie, że czytanie może być przyjemne.
Kolejnym działaniem innowacji pedagogicznej jest podniesienie umiejętności organizacyjnych i społecznych poprzez przygotowanie konkursów:
Agata Zielińska
Ewelina Łapacz
Więcej informacji uzyskasz od swojego wychowawcy.
Za nami I okres roku szkolnego 2020-2021. Był to bardzo pracowity czas, zarówno podczas nauki stacjonarnej, jak i w czasie zdalnego nauczania. Efektem ciekawych zajęć plastyczno – technicznych w klasach I – III są wspaniałe prace, które wyróżniają się kreatywnością i ciekawymi technikami wykonania. Prace wykonane zostały przez dzieci samodzielnie, z wielkim zaangażowaniem i dokładnością. Tematyka prac była zgodna z porami roku, które już za nami bądź zbliżają się ku końcowi.
Panie są dumne z małych artystów i dlatego chcą zaprezentować prace dzieci szerszemu gronu odbiorców, w szczególności rodzicom.
Czy wiesz, że na depresję zapada ok. 10% populacji ogólnej? W krajach Europy obserwuje się wyraźny wzrost liczby osób z rozpoznaniem depresji.
Pogotowie Psychologiczne na Światowy Dzień Walki z Depresją przygotowało całodniową konferencję.
Wydarzenie dla rodziców, młodzieży szkolnej i wszystkich zainteresowanych.
Wydarzenie on line – wtorek 23 lutego 2021r. godzina 10.00
Pogotowie psychologiczne to witryna poświęcona zdrowiu i dobremu samopoczuciu, wraz z Partnerami zaprasza na całodzienny cykl spotkań, związanych z tematem depresji.
Od 10.00 do 22.00 Konsultantki Pogotowia oraz zaproszeni Goście będą opowiadać o jej źródłach, objawach i leczeniu.
Każda kolejna pełna godzina to kolejne wydarzenie.
Wydarzenie jest bezpłatne i otwarte, nie obowiązują na nie zapisy.
Strona wydarzenia:
https://pogotowiepsychologiczne.com.pl/dzien-walki-z...
Organizator: www.pogotowiepsychologiczne.com.pl
Partnerami Wydarzenia są Twójpsycholog oraz STYKI.
PROGRAM WYDARZENIA:
10.00 Depresja. Co mówią na mieście, Stanisław Adamczyk i Marta Makuch, studenci USWPS
11.00 Depresja a ćwiczenia fizyczne, dr hab. Krystyna Rymarczyk, prof. Uniwersytetu SWPS
12.00 Rodzicu, reaguj! To może być depresja, Julita Abramowicz i Marzanna Jakoniuk
13.00 Depresja poporodowa, Maria Toplišek i Małgorzata Zataj
14.00 Depresja wśród osób starszych, Anna Dudzińska i Patrycja Kurowska
15.00 LGBT+ Depresja, Anna Ciucias
16.00 Nastolatki w obliczu depresji, Anna Ciucias i Marta Stefaniuk
17.00 Depresji w szkole nie widać, Hanna Buchner, Patrycja Kurowska i Katarzyna Zielińska
18.00 Depresja sezonowa, Marysia W. i Justyna Józefowicz
19.00 Jak sobie poradziłem z depresją. Wywiad z Mariuszem Zakrzewskim, Justyna Józefowicz
20.00 Zaburzenia depresyjne u dzieci - kiedy mogą się pojawić? Magdalena Jęczmień i Kaja Toczyska z Twójpsycholog
21.00 Depresja. Panel dyskusyjny oraz odpowiedzi na pytania, Zespół Pogotowia Psychologicznego
Serdecznie zapraszam!
Grażyna Piasek, psycholog szkolny
Uczennice i uczniowie klasy 2p i 2g Liceum Ogólnokształcącego w Krzyżu Wielkopolskim po raz kolejny skorzystali z możliwości poszerzania swoich horyzontów. Tym razem była to lekcja szeroko rozumianej edukacji obywatelskiej. Skorzystaliśmy z programu edukacyjnego przygotowanego przez Wydział ds. Edukacji Prawnej Ministerstwa Sprawiedliwości „Przestępstwa. Jak się przed nimi uchronić i gdzie szukać pomocy?”. Dzięki zajęciom przeprowadzonym na lekcjach wiedzy o społeczeństwie młodzież dowiedziała się m.in.: jakie są regulacje prawa karnego, analizowała statystyki czynów zabronionych, uczyła się wyłapywać tzw. fake newsy, a także dowiedziała się gdzie szukać pomocy, w sytuacji gdy stanie się ofiarami przestępstwa lub będzie jego świadkami.
Młodzież aktywnie uczestniczyła w zajęciach, a wiedza i umiejętności, które zdobyła podczas nich przydadzą się nie raz w życiu.
Od 15 lutego 2021 r. uczniowie z klas 1-3 wracają do szkoły. Zajęcia będą się odbywały z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, określonych w wytycznych MEiN i Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
W związku z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 11 lutego 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim:
- przedłuża zawieszenie funkcjonowania hali sportowej w ZSO w Krzyżu Wielkopolskim do 28 lutego 2021r..
Zawieszenie nie dotyczy obiektów sportowych znajdujących się na otwartym powietrzu.
Jednocześnie informuje o nadal istniejących wyjątkach (bez udziału publiczności) dla:
Okoliczności, o których mowa w ust. 15 pkt 1–7, potwierdza dokument wystawiony przez podmiot opłacający wynagrodzenie lub stypendium sportowe albo przez odpowiednio międzynarodową federację sportową działającą w sporcie olimpijskim lub paraolimpijskim lub inną uznaną przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski albo międzynarodową organizację sportową o zasięgu kontynentalnym należącą do takiej federacji, albo polski związek sportowy lub Polski Komitet Paraolimpijski i jego członków zwyczajnych lub Akademicki Związek Sportowy.”
Postanowienia ogólne
- klasy VI-VIII SP
- klasy LO
- półfinał
- finał
zwycięzców czuwa powołana przez organizatora Komisja Konkursowa.
Zasady udziału w konkursie
służą one twórczej interpretacji tekstu.
możliwe jest użycie dowolnego urządzenia multimedialnego, np. telefonu
komórkowego, aparatu fotograficznego, kamery.
- krótkie przedstawienie się autora – imię i nazwisko, klasa
- przedstawienie prezentowanego utworu (podanie tytułu
i autora utworu)
Postanowienie końcowe
oraz prawo do niewyłaniania zwycięzcy.
Młodzież Liceum Ogólnokształcącego w Krzyżu Wlkp. wzięła udział w spotkaniu on-line z przedstawicielami rady Studenckiego Towarzystwa Diagnostów Laboratoryjnych UMP przy Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Akcja miała na celu propagowanie wiedzy o zawodzie diagnosty laboratoryjnego, zachęcanie do badań profilaktycznych i poszerzenie świadomości uczniów w tym temacie oraz przedstawienie możliwości związanych ze studiowaniem tego kierunku.
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Krzyżu Wlkp. oferuje różnorodne formy wsparcia dzieciom, młodzieży, ich rodzicom i nauczycielom, także w sytuacjach kryzysowych.
W celu skorzystania z pomocy należy skontaktować się telefonicznie lub e-mailowo i umówić się na termin konsultacji/porady lub innej formy wsparcia.
Kontakt:
Poradnia Psychologiczno -Pedagogiczna
ul. Wojska Polskiego 73
64-761 Krzyż Wielkopolski
www.pppkrzyz.pl
e-mail: ppp_krzyz@onet.pl
telefon: 67 2565143 w godzinach: od 7.30-15.30
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.
Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Wydarzenie patronatem honorowym objął Prezes Rady Ministrów – Mateusz Morawiecki. Partnerami akcji zostały firmy: Facebook, Google, Samsung, Librus oraz Elektrownia Powiśle.
DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.
8 lutego 2021 r. w świetlicy szkolnej nastąpiło uroczyste przekazanie 60 plecaków dla uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wlkp. Serdecznie dziękujemy firmie Thule za wspaniały prezent, który upamiętni 20 - lecie firmy.
Licealny zwyczaj nakazuje, żeby 100 dni przed maturą szczególnie się zmobilizować. Zwykle świętowano ten fakt huczną studniówką z polonezem i koniczynkami na szczęście. Pandemia nie pozwala na studniówkowe bale, jednak części tradycji stało się zadość. W poniedziałkowe popołudnie, 8 lutego, maturzyści krzyskiego LO otrzymali z rąk pani dyrektor Renaty Dahmani zielone, czterolistne koniczynki.
Teraz tylko od ich pracowitości zależy czy przyniosą im szczęście w maju. Trzymamy kciuki!
Od 8 lutego do 12 lutego w klasach 1-3 zajęcia będą się odbywały zdalnie. Uczniowie pozostają w domach.
Zachęcam do zapoznania się z platformą internetową o nazwie "Kierunkowskaz Kariery", której inicjatorem jest Pan Przemek Stadnik. Znajdziemy tam rozmowy w formie wideo z absolwentami różnych kierunków studiów (np. farmacja, psychologia, informatyka, zarządzanie, fizjoterapia, prawo, architektura).W trakcie rozmów poruszane są tematy dotyczące rekrutacji, studiowania danego kierunku oraz możliwościach pracy po jego ukończeniu. Uzupełnieniem przeprowadzonych rozmów jest szczegółowe omówienie danego kierunku. Każdy kierunek studiów jest omówiony pod względem:
Dane czerpane są z rzetelnych źródeł, takich jak:
Więcej można przeczytać tutaj: https://kierunkowskazkariery.pl/czym-jest-kierunkowskaz-kariery/
Link do strony internetowej: https://kierunkowskazkariery.pl/
Wszystkie materiały zamieszczone na stronie internetowej są bezpłatne.
SERDECZNIE POLECAM!
Grażyna Piasek
szkolny koordynator doradztwa zawodowego
Powered by aSc EduPage