Życzenia świąteczne
Kolęda
Podsumowanie akcji Zostań Krzyskim Mikołajem
- 1
Dnia 18 grudnia 2021 r. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Krzyżu Wielkopolskim we współpracy z krzyskimi organizacjami pozarządowymi zorganizowały imprezę charytatywną Zostań Krzyskim Mikołajem, pod patronatem Burmistrza Krzyża Wielkopolskiego.
Główną bohaterką imprezy była 4-letnia Hania Jaroszewicz, która mimo tego, że zmaga się z wieloma chorobami, jest pogodną, radosną i empatyczną dziewczynką.
Społeczność naszej szkoły aktywnie włączyła się akcję zarówno w przygotowania, jak i finał.
W grudniu uczniowie uczestniczyli w warsztatach dekorowania oraz pakowania pierników, szycia piórników, projektowania kartek świątecznych oraz pudełek na prezenty. Wraz z rodzicami wzięli udział
w Konkursie Plastycznym „Rodzinny Stroik Bożonarodzeniowy”. Uczniowskie prace zostały przekazane na kiermasz pierników i ozdób świątecznych.
18 grudnia, mimo niskiej temperatury, wolontariusze od godziny 12.00 sprzedawali pierniki, a podczas imprezy prowadzili stoisko na kiermaszu oraz wykonywali wiele innych zadań, aby uatrakcyjnić imprezę.
Naszych uczniów nie zabrakło również na scenie :Szkolny chór „Wesołe nutki” wyśpiewał pastorałkę „Dziś w stajence”, a Wiktoria Borkowska pięknie wykonała piosenkę o tematyce ludowej „W moim ogródeczku”. Oliwia Bubacz zaprezentowała swój talent taneczny w walcu oraz tańcach latynoamerykańskich, a Tatiana Andrukonis – poszybowała nad sceną na kole, prezentując akrobatykę powietrzną.
Duży wkład w zbiórkę na rzecz Hani mieli rodzice naszych uczniów i nauczyciele przekazując fanty na licytację internetową oraz piekąc przepyszne ciasta na sprzedaż.
Serdeczne podziękowania dla Wszystkich, którzy włączyli się w akcję
Szkolny koordynator akcji charytatywnej ZKM
Aneta Wiśniewska
Zostań Krzyskim Mikołajem
Okres Bożego Narodzenia to czas, na który zawsze czekamy z niecierpliwością. Czas pełen radości, ciepła, dzielenia się dobrocią. Uczniowie naszej szkoły również podzielili się swoimi umiejętnościami podczas corocznej akcji „Zostań Krzyskim Mikołajem”. Szkolny chór „Wesołe nutki” zaprezentował pastorałkę „Dziś w stajence”, a Wiktoria Borkowska pięknie wykonała piosenkę o tematyce ludowej „W moim ogródeczku”.
Życzenia od licealistów
Jasełka 2021
- 3
Licealiści z wizytą u seniorów.
Uczniowie 3G LO i 3P LO włączyli się w świąteczną pomoc dla seniorów - podopiecznych Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krzyżu Wielkopolskim. Inicjatorem akcji była Rada Młodzieży MOST Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego.
W piątek członkowie licealnej Rady Młodzieży odwiedzili krzyskich seniorów, wręczając im prezenty w postaci artykułów podstawowej potrzeby, w tym artykułów spożywczych i środków higieny osobistej.
Wizyta młodych ludzi sprawiła starszym osobom ogromną radość. Seniorzy byli bardzo wzruszeni i zadowoleni z odwiedzin. Szczególną radość uczniowie sprawili osobom chorym, odwiedzając ich w miejscu zamieszkania.
Inicjatywa Rady Młodzieży była dobrą lekcją dla młodych ludzi, którzy uczą się tego, co w życiu jest bardzo ważne – wrażliwości, cierpliwości, i przede wszystkim umiejętności bezinteresownego dzielenia się swoim czasem.
Dziękujemy za współpracę z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Krzyżu Wielkopolskim.
Zima w świetlicy szkolnej
- 15
W świetlicy dzieci z niecierpliwością oczekiwały przyjścia Zimy oraz Świąt Bożego Narodzenia. Oczekując na te wydarzenia wykonywały pod kierunkiem pani M. Pawlak kolorowe choinki pani A. Helak- Graś wesołe reniferki a z panią K. Matkowską świąteczne wianki. Wszystkie prace wykonane przez uczniów na bieżąco eksponowano na gazetkach w świetlicy szkolnej. Przedświąteczny czas umilały kolędy i piosenki zimowe jak również nowe gry i klocki otrzymane od św. Mikołaja. Życzymy wszystkim zdrowych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia
Krystyna Matkowska
XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia - podziękowania
Nasza szkoła otrzymała podziękowania za aktywny udział w akcji edukacyjnej „XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia”.
Przypomnienie „1 października obchodziliśmy XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day). Ta bezpłatna akcja edukacyjna jest wielkim szkolnym wydarzeniem i odbywa się każdego roku w pierwszy piątek października
w szkołach, które uzyskały licencję od organizatorów. Najpierw są przygotowania, podczas, których dzieci przypominają sobie tabliczkę mnożenia w trakcie zabaw oraz wzajemnego odpytywania, a następnie stają się egzaminatorami i sprawdzają znajomość tabliczki mnożenia starszych kolegów oraz dorosłych. W tym roku w skład Komisji i Patroli Egzaminacyjnych wchodzili uczniowie klasy 5b.W asyście maturzystów przeprowadzili oni egzaminy pisemne w klasach VI-VIII i LO, a na placu przed szkołą przeegzaminowali również dorosłych – rodziców i nauczycieli.”
Zachęcam Wszystkich do utrwalania tabliczki mnożenia.
Kolejny ŚDTM w październiku 2022 r.
Koordynator ŚDTM
Aneta Wiśniewska
Warsztaty profilaktyczne dla uczniów ZSO w Krzyżu Wlkp.
- 6
Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach profilaktycznych prowadzonych przez trenerów z Centrum Działań Profilaktycznych w Wieliczce. Warsztatami objęci byli uczniowie klas I - VIII szkoły podstawowej oraz młodzież licealna.
Długi okres pandemii, związany z izolacją, nauką zdalną, niepewnością, strachem przed tym, co może się wydarzyć spowodował nasilenie się problemów emocjonalnych, zaburzeń zachowania dzieci i młodzieży. W związku z czym wszyscy uczniowie zostali objęci warsztatami o różnej tematyce. Dla najmłodszych klas przeprowadzono warsztaty “Przyjazna zabawa to dobra sprawa”. Warsztat w tematyce emocji, właściwej komunikacji i rozwiązywania konfliktów. Dla klas drugich “Silna mała mróweczka”, warsztat w tematyce akceptacji, budowania pewności siebie. Dla klas trzecich przygotowano dwa warsztaty “Bezpieczne smyki”, o tematyce bezpiecznego poruszania się w sieci i mediach społecznościowych. “Bez- stres”, warsztat w tematyce radzenia sobie ze stresem. Uczniowie klas czwartych skorzystali z dwóch warsztatów: “Trening zachowań asertywnych dotyczący używek, “Nie bój się lęku”, warsztat na temat lęku, sposobów radzenia sobie z lękiem. Dla klas czwartych przeprowadzono także prelekcję nt. “Nikotynizmu”. W klasach piątych trenerzy przeprowadzili warsztat dotyczący cyberprzemocy, sposobów radzenia sobie z przemocą w sieci “Zaplątani w Sieci”. Dla uczniów klas szóstych trenerzy z CDP przygotowali warsztaty dotyczące przemocy, agresji “Przemoc odbierze Ci moc”, asertywności “Nikotynizm i asertywność”. Warsztaty dla klas siódmych dotyczyły problematyki tolerancji “Tolerancja - jestem na tak”. Dla młodzieży klas ósmych przeprowadzono “Trening zachowań asertywnych – czyli jestem sobą, potrafię odmawiać”, warsztat w tematyce zachowań asertywnych (narkotyki, dopalacze). Licealistom zaproponowano udział w warsztacie na temat lęku, depresji “Nie bój się lęku/ smutno, że aż boli”. Poza wymienionymi warsztatami uczniowie klas V-VIII brali udział w Rekomendowanym Programie “Debata”, dotyczącym profilaktyki uzależnień.
Dzięki warsztatom uczniowie zostali uświadomieni jak ważna jest rozmowa, prawidłowa komunikacja, umiejętność słuchania, które przekładają się na umiejętność radzenie sobie w trudnych sytuacjach.
M. Heft
Jubileusz 25-lecia
Z okazji 25-lecia pracy trenerskiej
Pana Jarosława Grasia
składamy serdeczne życzenia, gratulacje i wyrazy uznania.
Życzymy sukcesów zawodowych, wytrwałości w realizacji zamierzeń oraz przede wszystkim zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i tego, by świętowany Jubileusz stał się powodem do zadowolenia,
jak również bodźcem do dalszego działania.Z najlepszymi życzeniami:
społeczność szkolna
z Zespołu Szkół Ogólnokształcących
w Krzyżu Wlkp.
Apel szkolny z okazji świąt Bożego Narodzenia
W bieżącym roku szkolnym klasa 7b przygotowała apel online dotyczący tradycji świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Magdalena Pyrz, korzystając z zasobów Internetu, przygotowała scenariusz apelu oparty o poezję anonimową. Wszyscy uczniowie zaangażowali się w przygotowania do występu i nauczyli się wyznaczonych im ról. Nad całością czuwała wychowawczyni pani Beata Rumińska-Grot.
Spotkanie zostało skierowane do wszystkich pracowników szkoły, uczniów oraz ich rodziców.
Zamieszczamy fragmenty nagrania apelu bożonarodzeniowego i zachęcamy gości szkolnej strony internetowej do obejrzenia klipów opowiadających o tradycjach chrześcijańskich związanych ze świętami oraz wysłuchania życzeń świątecznych.
Wigilia w klasie II a
W środę 15.12.2021r. w naszej klasie odbyła się uroczysta Wigilia w obecności Pani Dyrektor Renaty Dahmani.
Wszyscy uczniowie recytowali wiersze i śpiewali kolędy. Nie zabrakło też śpiewów solowych. Marta Dolna pięknie wykonała utwór „Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi”, a w duecie z Moniką Nowak cudownie zaśpiewały pastorałkę „Była noc”. Starą kolędę pt. „A wczora z wieczora” przypomniały Barbara Mazur i Zuzanna Lisowska. Niezwykle wzruszająco zrobiło się w klasie, gdy Kaja Kozłowska zaintonowała „Kolędę domową”. Piękną muzyczną klamrą spięła to Julia Fulara, która brawurowo wykonała kolędę „Przekażmy sobie znak pokoju”.
Całą uroczystość nagrywał Pan Rafał Grzewka. Bardzo chcieliśmy, aby nasze przedstawienie zobaczyli rodzice, więc Pan Rafał zadbał o to, żeby po zebraniu udostępnić nagranie rodzicom.
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia Pani Dyrektor, Gronu Pedagogicznemu oraz wszystkim uczniom Zespołu Szkół Ogólnokształcących składamy życzenia cytując fragment kolędy:
„Ten szczególny dzień się budzi,
Niosąc ciepło w każdą sień,
To dobroci dzień dla ludzi,
Tylko jeden w całym roku taki dzień.
Choć tyle żalu w nas
I gniew uśpiony trwa,
Przekażmy sobie znak pokoju,
Przekażmy sobie znak.”
Uczniowie klasy II a
z wychowawcą Justyną Wyrwą
Stypendium Prezesa Rady Ministrów dla licealistów
Uczniowie: Martyna Musiał z klasy III P i Mateusz Wasilewski z klasy III G Liceum Ogólnokształcącego uzyskali stypendium Prezesa Rady Ministrów w roku szkolnym 2021/2022.
Gratulujemy
Podsumowanie konkursu
- 2
Wyniki "Gminnego konkursu plastycznego na ręcznie wykonaną ozdobę choinkową" organizowanego przez Burmistrza Krzyża Wielkopolskiego.
Kategoria wiekowa klasy I-III Szkoła Podstawowa
I miejsce - Łiukasz Sławek z kl.3d
II miejsce - Kornelia Bołądź z kl. 2b
III miejsce - Amelia Górska z kl. 1b
Wyróżnienie - Julia Jagielskia z kl.3d
Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali upominki, a zdobywcy trzech pierwszych miejsc dodatkowe nagrody rzeczowe.
Gratulujemy i dziękujemy
Sportowe sukcesy Julii
Wybitnie uzdolnionym sportowcem w klasie 2 a jest Julia Fulara. Jej ulubioną dyscypliną sportu jest karate. Systematycznie doskonali swoje umiejętności podczas treningów w Wielkopolskiej Akademii Sztuk Walki w Krzyżu Wlkp. Jest to klub sportowy, w którym Julia trenuje od 2019 roku, jeszcze jako przedszkolak.
Dominującym stylem jest Karate Kyokushin, jednak instruktorzy Akademii uzupełniają tradycyjne treningi w techniki Ju-Jitsu, co sprawia że uczniowie są mocni i zwinni. Trenuje na licznych obozach sportowych w miejscowości Długie, seminariach szkoleniowych w Międzyzdrojach i pod okiem mistrzów z różnych stron Polski. Zdobywa przy tym certyfikaty na wyższe stopnie i kolejny pas.
W swojej karierze sportowej wywalczyła:
- I miejsce w kategorii Grappling w V Mikołajkowym Turnieju Karate w Krzyżu Wlkp.
- I miejsce w III Letniej Olimpiadzie Wielkopolskiej Akademii Sztuk Walki w Krzyżu Wlkp.
- I miejsce w VI Turnieju Mikołajkowym w Krzyżu Wlkp. (2020r.)
- I miejsce w IV Letniej Olimpiadzie Wielkopolskiej Akademii Sztuk Walki w Krzyżu Wlkp.
Jednak największym osiągnięciem Julki jest zajęcie I miejsca na Polskich Mistrzostwach International Budokai w Zambrowie w kategorii Grappling, które odbyły się 27.11.2021. Podczas Mistrzostw Polski rywalizacja i emocje sięgały zenitu, lecz gorący doping koleżanek i kolegów oraz wsparcie trenerów sensei Krzysztofa Bortnika i senpai Oskara Markowskiego zaowocowały imponującym osiągnięciem. Cenne wskazówki i wsparcie trenerów podczas wszystkich zawodów sportowych, w których Julia brała udział, przynoszą wspaniałe efekty.
Najnowszym sukcesem Julii jest zdobycie I miejsca w 7 Turnieju Mikołajkowym organizowanym przez WASW 05.12.2021r.
Gratuluję sukcesów i życzę wielu kolejnych wygranych w turniejach sportowych.
Wychowawca
Justyna Wyrwa
Wycieczka do banku
3 grudnia 2021 uczniowie klasy 2a wybrali się na wycieczkę do Lubusko-Wielkopolskiego Banku Spółdzielczego w Krzyżu Wielkopolskim, która w obliczu pandemii odbyła się w reżimie sanitarnym. Pani Dyrektor i pracownicy Banku Spółdzielczego z życzliwością przyjęli uczniów, którzy byli żywo zainteresowani zakresem obowiązków pracowników banku.
Pani Dyrektor opowiedziała uczniom o tym, co petenci mogą załatwić w banku. Rozgorzała żywa dyskusja, gdyż dzieci dużo wiedziały o pracy bankowców. Prawdziwą skarbnicą wiedzy okazała się Kaja, gdyż jej mama jest pracownikiem tego banku. Sprawdziliśmy za co można płacić w kasie, kto może wziąć kredyt, ale największą niespodzianką było własnoręczne przeliczanie pieniędzy. Przypomnieliśmy sobie wartości banknotów, monet oraz rozpoznawaliśmy inne waluty: funty, dolary, euro. Każdy uczeń dwukrotnie mógł przeliczyć przy użyciu maszyny liczącej olbrzymią kwotę pieniędzy. Ta czynność tak się nam podobała, że uczniowie ponownie przeliczali banknoty 200 zł i 500 zł.
Pod koniec pobytu w Lubusko-Wielkopolskim Banku Spółdzielczym otrzymaliśmy prezenty: piękne, białe baloniki, pełen worek cukierków oraz piłkę. Ten dzień był pełen wrażeń. Może ktoś nas w przyszłości zostanie pracownikiem banku.
Chcielibyśmy złożyć podziękowanie Pani Dyrektor i pracownikom banku za tak miłe przyjęcie i atrakcje, jakie na nas czekały.
Uczniowie klasy 2a
z wychowawcą J. Wyrwą
Mikołajki w klasie 2a
6 grudnia 2021r. odwiedził nas w klasie Święty Mikołaj. Przygotowaliśmy się na jego przybycie. 2 tygodnie wcześniej pisaliśmy na lekcji list do Św. Mikołaja, oglądaliśmy film, w którym Mikołaj opowiada o swojej siedzibie w Laponii oraz uczyliśmy się piosenki pt. „Sanie Mikołaja”.
Następnie udaliśmy się do Urzędu Pocztowego, gdzie kupowaliśmy znaczki na list do Finlandii i wysyłaliśmy list do Rovaniemi. Jedno marzenie już się spełniło, wszyscy otrzymaliśmy słodycze, a Krzysiu z naszej klasy, tak jak obiecał Mikołaj podczas filmu, otrzymał ślicznego pluszowego misia.
Być może pozostałe marzenia spełnią się już 24 grudnia, głęboko w to wierzymy.
Uczniowie klasy 2a
z wychowawcą J. Wyrwą
„Piernikowy wtorek”
Już po raz kolejny wolontariusze ze szkolnego Koła Caritas i Szkolnego Koła PCK z radością włączyli się w pomoc przy organizacji imprezy charytatywnej Zostań Krzyskim Mikołajem. We wtorkowe popołudnie spotkaliśmy się w świetlicy szkolnej, aby udekorować piernikowe ciasteczka. Efekty pracy naszych wolontariuszy będzie można zobaczyć, na żywo, podczas akcji Zostań Krzyskim Mikołajem. Zachęcamy również do zakupu tych pięknych pierniczków.
Szkolny Konkurs Kolęd i Piosenek Świątecznych
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas - czas radości, pokoju, a także śpiewania kolęd.
A może by tak spróbować zaśpiewać je w języku obcym?
Zachęcamy do udziału w konkursie!
Ps. Konkurs odbędzie się przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego!
NOWY REGULAMIN!
Regulamin Szkolnego Konkursu
Kolęd i Piosenek Świątecznych
Niemiecko- i Anglojęzycznych
Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wlkp.
Data przesłania nagrania: do 22 grudnia 2020 r.
Nagrania należy przesyłać na email: kstudniarek@zsokrzyz.pl – język angielski
mtomaszewicz-molenda@zsokrzyz.pl - język niemiecki
Cele konkursu:
- stworzenie uczniom możliwości zaprezentowania swoich talentów muzycznych
i wokalnych, - zaproponowanie nowych możliwości edukacji w zakresie języków obcych poprzez muzykę i teksty obcojęzyczne,
- rozwijanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowania kulturą innych krajów, upowszechnianie kultury obcych krajów.
Warunki uczestnictwa:
- W konkursie mogą wziąć udział uczniowie klas I – VIII
- Każdy z uczestników ma możliwość zaprezentowania tylko jednej kolędy (pastorałki) lub piosenki o tematyce świątecznej w języku niemieckim bądź angielskim w ograniczeniu czasowym max 5 minut. Utwory wykonywane są indywidualnie, nie dopuszcza się udziału zespołów.
- Utwór można wykonywać zarówno z własnym akompaniamentem, jak i podkładem muzycznym.
Jury:
- Jury wyłania laureatów w trzech kategoriach wiekowych (kl. I-III, kl. IV-VI, kl. VII-VIII) wg kryteriów:
- Warunki głosowe, ogólny wyraz artystyczny i zaangażowanie,
- Dobór repertuaru i interpretacja,
- Umiejętności językowe (j. niemiecki/angielski)
Uczestnicy konkursu otrzymają cząstkową ocenę celującą z języka angielskiego/ języka niemieckiego oraz
pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy nagrody rzeczowe.
Fragmenty zwycięskich nagrań pojawią się na stronie internetowej i Facebook’u szkoły, a w przypadku możliwości zorganizowania koncertu kolęd, laureaci wystąpią przed szerszą publicznością :)
Udział w konkursie jest jednoznaczny z zaakceptowaniem regulaminu oraz zgodą na upublicznienie wizerunku ucznia i jego osobowych.
Organizatorzy: Marlena Łasicka, Marta Tomaszewicz-Molenda i Katarzyna Studniarek
- stworzenie uczniom możliwości zaprezentowania swoich talentów muzycznych
Archiwum Aktualności