Aktualności
.
Zakończenie roku szkolnego - klasy 1-7
- 7
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2024/2025 w Szkole Podstawowej im. Ziemi Krzyskiej odbyło się w podniosłej, a zarazem serdecznej atmosferze. Wydarzenie rozpoczęło się od wzruszających wierszy i podziękowań, które wybrzmiały z ust uczniów, podkreślając całoroczny trud, współpracę i wspólne sukcesy. W szczególny sposób społeczność szkolna pożegnała panią Beatę Kapustę, która po wielu latach pracy odchodzi na emeryturę. Jej oddanie, serdeczność i pasja do nauczania zostały podkreślone w licznych wspomnieniach i ciepłych słowach. Uroczyste podziękowania otrzymał również ksiądz Marcin Żydzik, kończący swoją posługę w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jego obecność i duchowe wsparcie były ważnym elementem życia szkoły.
Zakończenie roku 2024/2025 było pełne emocji – zarówno radości z nadchodzących wakacji, jak i wzruszeń związanych z pożegnaniami. To wydarzenie na długo pozostanie w pamięci uczniów, nauczycieli i całej społeczności szkolnej.
Zakończenie roku szkolnego 2024/2025 w Liceum Ogólnokształcącym
- 30
🎓 Zakończenie roku szkolnego 2024/2025 w Liceum Ogólnokształcącym 🎓
📌 27 czerwca 2025 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego w Liceum Ogólnokształcącym. Uroczysty apel został przygotowany przez uczniów klasy I M pod opieką wychowawcy. W wydarzeniu uczestniczyła cała społeczność szkolna, a także zaproszeni goście.
📌 Pięcioro uczniów otrzymało tytuł Prymus Roku.Tytuł ten otrzymuje uczeń, który osiągnął średnią ocen co najmniej 5,00, wzorową lub bardzo dobrą ocenę zachowania (także w wyniku klasyfikacji śródrocznej), a na świadectwie nie ma ocen niższych niż dobry. Dodatkowo wyróżnia się sukcesami w konkursach i zawodach oraz aktywnie reprezentuje szkołę w środowisku lokalnym.
📌 W roku szkolnym 2024/2025 tytuł ten otrzymali:
• Lena Kucharska – klasa II M
• Natalia Środa – klasa III M
• Kacper Włodarczyk – klasa III M
• Mateusz Ratajczak – klasa III MP
• Laura Kozłowska – klasa III MP
📜 Świadectwa z wyróżnieniem otrzymali:
• Patrycja Strzelecka – klasa II M
• Maria Pietrzyńska – klasa II MP
• Ihor Tymoshenko – klasa III M
• Dominika Suder – klasa III MP
• Kornelia Bibrowicz – klasa III MP
• Roksana Sikora – klasa III MP
• Patrycja Graś – klasa III MP
Serdecznie gratulujemy wszystkim wyróżnionym uczniom! 🌟
Zakończenie roku szkolnego klas ósmych
- 61
😊 MALI KREATYWNI Z 1 D 😊
- 8
Przez cały rok szkolny uczniowie klasy 1d uczestniczyli w warsztatach kreatywnych, podczas których podejmowali różnorodne działania rozwijające ich zainteresowania i umiejętności.
Dzieci poznały życie jeża, spotkały się z pracownikami Nadleśnictwa Krzyż oraz samodzielnie wykonały karmniki dla ptaków. W ramach zajęć kulinarnych przygotowały pyszną sałatkę owocową, a w okresie świątecznym z dużym zaangażowaniem ozdabiały pierniki.
Uczniowie mieli również okazję zaprezentować swoje pasje i zainteresowania przed klasą. Dużo radości sprawiły im także zajęcia terenowe oraz aktywności na sali gimnastycznej, które wywoływały uśmiech na twarzach i integrowały grupę.W.P.
Podsumowanie innowacji pedagogicznej Tabliczka mnożenia to nauka liczenia. Zabawy w kodowanie i programowanie z robotem Photon.
- 2
W roku szkolnym 2024/2025 wdrożona została innowacja pedagogiczna: ,,Tabliczka mnożenia to nauka liczenia. Programowanie i kodowanie z Photonem”. Jej głównym założeniem było rozwijanie umiejętności matematycznych – opanowanie tabliczki mnożenia oraz przygotowanie uczniów do kreatywnego i świadomego korzystania z technologii cyfrowych poprzez szereg zabaw edukacyjnych, w które włączone są elementy nauki programowania. Ponadto założeniem wprowadzenia innowacji było podniesienie jakości pracy szkoły poprzez wprowadzenie nowoczesnych technologii w edukacji.
Innowacyjne lekcje z Photonem są odpowiedzią na wyjście naprzeciw wymogom edukacyjnym zawartym w aktualnej podstawie programowej dla etapu edukacji wczesnoszkolnej. Photon to wszechstronne narzędzie, które nie tylko wprowadza uczniów w świat technologii i programowania, ale także wspiera emocjonalne i praktyczne aspekty uczenia się. Z jego pomocą lekcje stają się atrakcyjne, aktywne i wspierające kompetencje XXI wieku.
Innowacja to przede wszystkim:
- Nowatorskie połączenie tradycyjnego mnożenia z kodowaniem i robotyką.
- Multisensoryczne doświadczenie: ruch, programowanie i matematyka w jednym.
- Praktyczne weryfikacje wyników przez działanie robota.
- Efektywny rozwój ucznia: kompetencje logiczne, cyfrowe i społeczne.
To skuteczna i nowoczesna metoda nauki, która łączy zabawę, technologię i skuteczność poznawczą. Adresatami innowacji byli uczniowie klasy 2c, którzy chętnie angażowali się, osiągali lepsze wyniki i rozwijali kompetencje STEAM. Dzięki połączeniu gry, zmysłów, dźwięku, technologii i praktyki stworzyliśmy wielowymiarowy proces który:
- wzmacnia zapamiętywanie,
- rozwija logiczne myślenie i zrozumienie działania mnożenia,
- angażuje uczniów na wielu płaszczyznach.
Kontynuacja i rozwinięcie innowacji nastąpi w kolejnym roku szkolnym.
Agata Adamczewska
DZIEŃ PUSTEJ KLASY Z NADLEŚNICTWEM KRZYŻ
- 7
26 czerwca klasa 1d wybrała się na ścieżkę edukacyjną w Leśnictwie Rzeczyn. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali opowieści pani Karoliny Śpiewak, która nie tylko wzbogaciła ich wiedzę przyrodniczą, ale również przygotowała wiele ciekawych zadań i aktywności. Nie zabrakło też czasu na zabawę – dzieci grały w piłkę, bawiły się na świeżym powietrzu i piekły kiełbaski przy ognisku. Na wieść o powrocie do domu uczniowie zareagowali z wyraźnym smutkiem – to znak, że wycieczka była naprawdę udana!
W.P.
Finalistki XXIX Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce.
Wspaniała wiadomość na zakończenie roku szkolnego! Uczennice klasy 8b Magdalena Kaźmierczak i Lena Michałek z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim uzyskały tytuł finalistki XXIX Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce, zorganizowanego m.in. pod patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Gratulujemy sukcesu i życzymy udanych wakacji.
Zakończenie roku szkolnego 2024/2025
Program Puppet Integrate
- 11
Podsumowanie XXXIV edycji międzynarodowego konkursu KANGUR MATEMATYCZNY
Czerwiec kojarzy nam się z końcem roku szkolnego oraz rozdaniem świadectw. Jest to jednak też czas wręczania dyplomów i nagród za osiągnięcia uczniów.
20 marca 2025 roku uczniowie naszej szkoły przystąpili do Międzynarodowego Konkursu Matematycznego KANGUR. Z zadaniami zmagało się 51 uczniówCelem konkursu jest popularyzacja wiedzy matematycznej, udział we wspólnej intelektualnej zabawie oraz wyłonienie talentów matematycznych. Kangur Matematyczny to konkurs o zasięgu międzynarodowym i sam udział w takim konkursie jest już dużym wyróżnieniem. Zadania konkursowe to zadania o zróżnicowanym stopniu trudności, wymagające logicznego i niestandardowego myślenia. Ma on charakter jednorazowego testu i jest przeprowadzany jednocześnie we wszystkich uczestniczących w nim krajach.
Co roku na początku czerwca do szkoły przekazywane są nagrody i dyplomy dla najlepszych.
W tym roku wyróżnienia uzyskali: Manyś Konrad i Czapski Marcel uczniowie klasy 3, Balbierz Filip uczeń klasy 4 oraz Tafelski Adam uczeń klasy 5.Wszystkim uczestnikom konkursu dziękuję za podjęcie wyzwania.
Gratuluję osiągnięć i życzę dalszych sukcesów.
Zapraszam wszystkich do wspólnej zabawy w przyszłym roku.Koordynator konkursu - Beata Kapusta
Uroczyste zakończenie I etapu edukacji
- 57
Eco-friendly English in Nature - innowacja pedagogiczna.
Podczas poniedziałkowej lekcji plenerowej uczniowie klasy 4b poznawali słownictwo i zwroty związane z ekosystemem lasu w języku angielskim. Dzieci obserwowały przyrodę, utrwalali nazwy roślin i zwierząt. W grupach wykonywali zadania, takie jak wyszukiwanie rzeczy zapisanych po angielsku, a następnie prezentowali swoje prace lasu, który jest naturalny i zdrowy. Celem zajęć plenerowych było połączenie nauki języka angielskiego z budowaniem świadomości ekologicznej oraz rozwijaniem umiejętności współpracy i komunikacji w języku obcym.
Alina Stróżyńska
Innowacja pedagogiczna „Deutschlernen kann Spaß machen"
- 1
Innowacja pedagogiczna
„Deutschlernen kann Spaß machen"
Od października 2024 roku w naszej szkole w klasie 1c realizowana była innowacja pedagogiczna „Deutschlernen kann Spaß machen". Głównym jej celem było rozbudzenie ciekawości u ucznia i utwierdzenie go w przekonaniu, że kontakt z językiem może być przyjemny i sprawiać dużo radości. Tematyka prowadzonych zajęć była dostosowana do poziomu oraz wieku uczniów.
Na początku wspólnie wybraliśmy piosenkę powitaną od której rozpoczynaliśmy każde zajęcia ,Guten Tag, guten Tag, hallo ,wie geht”. Następnie rozpoczęliśmy naszą przygodę językiem niemieckim. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z symbolami narodowymi naszych sąsiadów, flagą oraz godłem. Stopniowo wprowadzaliśmy nazewnictwo prostych słów dotyczących m.in. pór roku, rodziny, świąt Bożego Narodzenia, nazw ubrań czy przedmiotów szkolnych. Uczniowie zostali również zapoznani z najbardziej znanymi bajkami w języku niemiecki,np. ,,Die Bremer Stadtmusikanten”. Wspólnie słuchaliśmy dialogów, powtarzaliśmy usłyszane słowa i dopasowywaliśmy wyraz do obrazka. Oprócz tego tworzyliśmy plakaty, oglądaliśmy filmiki w języku niemiecki, tworzyliśmy proste dialogi. Na zajęcia wykorzystywałam także nowoczesne narzędzia TIK. W trakcie realizacji innowacji starałam się również stosować gry językowe i quizy interaktywne, aby pokazać uczniom, że nauka języka niemieckiego może być atrakcyjna, angażująca i przyjemna.
Uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach językowych, wzrosła ich motywacja do nauki języka niemieckiego. Innowacja „Deutschlernen kann Spaß machen"przyniosła pozytywne efekty, udało się przełamać bariery językowe i rozbudzić ciekawość u większości uczniów.
Monika Kaźmierczak
PORANEK Z PIŁKĄ
- 2
Dnia 24.06.2025r. ( wtorek), w szkole odbyły się mistrzostwa szkoły klas 5 i 6 w szóstkach piłkarskich pod nazwą „Poranek z piłką”
Mistrzostwo w kategorii klas piątych zdobyła klasa 5c, a w kategorii klas szóstych zdobyła klasa 6a.
Zawody odbywały się w miłej sportowej atmosferze oraz przy pełnych trybunach. Wszystkie klasy walczyły z ogromnym zaangażowaniem i do końca nie było wiadomo która z drużyn zajmie pierwsze miejsce. Organizatorem był nauczyciel wychowania fizycznego Krzysztof Trojanowski.
Ogromne gratulacje dla naszych młodych sportowców, BRAWO.
red. Krzysztof Trojanowski
Podsumowanie innowacji pedagogicznej „Magical reading”
- 2
W roku szkolnym 2024/2025 wdrożona została innowacja pedagogiczna z języka angielskiego „Magical reading”, którą skierowano do uczniów klasy III. Jej głównym założeniem było było usprawnienie umiejętności czytania w języku angielskim, a także wyjście naprzeciw potrzebie poszerzania i utrwalania słownictwa w tym języku.
Na lekcjach języka angielskiego uczniowie mieli możliwość pracy z „żywym językiem”, wykorzystując do tego pozycje książkowe o tytułach: „Finding Dory”, „Frozen”, „101 Dalmatians”. Książki były udostępniane dzieciom w wersji papierowej oraz cyfrowej dzięki posiadaniu nowej pracowni językowej z dostępem do monitora i zestawu audio.
Wdrożenie innowacji przyczyniło się do wzbogacenia słownictwa i podniesienia umiejętności płynnego czytania i rozumienia tekstu w języku angielskim. Fabuła czytanych książek była dzieciom dobrze znana, co sprawiło, że uczniowie, nawet ci posiadający trudności z nauką języka obcego, chętniej czytali i słuchali ich treść w języku angielskim. Wykonywanie zadań związanych z treścią książek przyczyniło się także do usprawnienia umiejętności wyszukiwania w tekście niezbędnych informacji.
Katarzyna Studniarek
Sprawozdanie z wycieczki do Poznania – klasa 6a, 23.06.2025 r.
- 3
23 czerwca 2025 roku uczniowie klasy 6a uczestniczyli w niezwykłej wycieczce do Poznania. Program wyjazdu był pełen przygód i atrakcji, które pozwoliły uczniom przenieść się w czasy pierwszych Piastów.
Wycieczkę rozpoczęliśmy od spotkania z przewodnikiem w stroju woja z drużyny Bolesława Chrobrego. Zaprosił on uczniów do udziału w dwóch tematycznych wyprawach: archeologicznej, w trakcie której szukaliśmy śladów króla i poznawaliśmy początki państwa polskiego, oraz wojennej. Dołączyliśmy do Drużyny Chrobrego, a to nie są przelewki, tu liczy się dyscyplina. Zostaliśmy uzbrojeni w X-wieczny oręż i nauczyliśmy się różnych formacji i ustawień stosowanych przez słowiańskie wojska, m.in. takich jak: ściana tarcz, klin, oko czy obrona przed konnicą. Wymagało to od nas niezłego zgrania !
Następnie zwiedziliśmy podziemia Katedry Poznańskiej, gdzie zobaczyliśmy fragmenty najstarszej katedry w Polsce. Szczególne wrażenie zrobiła na wszystkich Złota Kaplica, w której spoczywają Mieszko I i Bolesław I Chrobry – pierwsi władcy Polski.
Po historycznych przygodach przyszedł czas na rozrywkę – świetnie bawiliśmy się w Jum Arenie, korzystając z trampolin i innych atrakcji. Na zakończenie dnia zjedliśmy wspólnie lody, ciesząc się słoneczną pogodą i dobrym humorem.
Wycieczka była niezapomnianą podróżą w czasie, łączącą naukę z zabawą. Wróciliśmy z Poznania pełni wrażeń, wzbogaceni o nową wiedzę historyczną i miłe wspomnienia.
„The USA and Australia – Culture and Facts”
18 czerwcu odbył się szkolny konkurs wiedzy o kulturze i faktach związanych ze Stanami Zjednoczonymi i Australią – „The USA and Australia – Culture and Facts”. Wydarzenie miało na celu poszerzenie wiedzy uczniów o krajach anglojęzycznych oraz rozwijanie zainteresowania językiem angielskim w sposób ciekawy i angażujący. W konkursie wzięli udział uczniowie z klas V-VIII. Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą oraz zaangażowaniem, a rywalizacja była bardzo wyrównana.
Wyniki konkursu:
I miejsce - Milan Bołądź (klasa 7a)
II miejsce - Adam Marcinkowski (klasa 7a)
III miejsce - Antoni Ferfet (klasa 6d)
Alina Stróżyńska
WIZYTA STUDYJNA W COTTBUS
- 1
WIZYTA STUDYJNA W COTTBUS (NIEMCY) DLA NAUCZYCIELI REALIZUJĄCYCH PROJEKT EDUKACYJNY „SZKOŁA WODOROWA - EDYCJA 2024”.
W dniach 16 – 17 czerwca Pani Agnieszka Nawojczyk wzięła udział w wizycie studyjnej w Cottbus (Brandenburgia) w Niemczech.
Program wizyty zawierał bardzo bogaty harmonogram.
W pierwszym dniu wizyty uczestnicy zwiedzili instalację do przetwarzania energii elektrycznej produkowanej ze źródeł odnawialnych w paliwa gazowe takie jak wodorów należącym do ORLEN – Oddziale PGNiG w Odolanowie, w ramach programu badawczego In Grid Power to Gas.
Po przejeździe do Wrocławia na Politechnice Wrocławskiej dr hab. Inż. Wojciech Błażejewski w ramach prezentacji przedstawił osiągnięcia zespołu w zakresie projektowania, wytwarzania i badań kompozytowych zbiorników wysokociśnieniowych przeznaczonych do magazynowania wodoru, CNGi innych paliw gazowych. Następnie zwiedziliśmy Fabrykę Kompozytów (Laboratorium Kompozytów Polimerowych i Konstrukcji Lekkich).
Następnym punktem wizyty był przejazd do Cottbus (Brandenburgia) i zakwaterowanie w hotelu Radisson Blu Hotel.
W kolejnym dniu wizyty uczestnicy przejechali do Brandenburskiego Uniwersytetu Technicznego Cottbus - Senftenberg. Gości przywitał prof. Seidlitz, który przedstawił prezentację na temat działalności instytutu, jego osiągnięć w dziedzinie technologii wodorowych oraz prowadzonych badań.
Uczesnicy zwiedzili hale technologiczne BTU, zapoznali się z innowacyjnymi technologiami pokazujące najnowsze rozwiązania w dziedzinie technologii materiałowych i wodorowych.
Zwieńczeniem dnia było krótkie zwiedzanie największego sztucznego zbiornika wodnego w Europie, który powstał w miejscu dawnej odkrywki węgla brunatnego w Cottbus – Nord.
Konkursy w LO
Licealiści w ostatnich miesiącach brali udział w konkursach polonistycznych, profilaktycznych i plastycznych. 16 czerwca zostały uroczyście wręczone nagrody w trzech z nich.
W V Wojewódzkim Konkursie Literackim „ Moje marzenie o podróży” wyróżnienie zdobyła Patrycja Graś 3MP.
W Powiatowym Konkursie Plastycznym „Nie daj szansy AIDS” III miejsce zajęła Patrycja Strzelecka 2M.
W szkolnym konkursie „Czy znasz lektury licealne?” przyznano nagrody za I miejsce w kategorii każdej z klas. Otrzymały je:
Blanka Kufel 3M
Lena Kucharska 2M
Orina Tumasowa 1M
Serdecznie gratulujemy!
Archiwum Aktualności