Od 28 do 31 października 2024 r. uczniowie klasy 8a i 8b udali się na niezwykle ciekawą wycieczkę, która dofinansowana była dzięki rządowemu programowi ,,Podróże z klasą”. W ciągu czterech dni zwiedziliśmy Oświęcim, Wieliczkę, Kraków oraz Ojcowski Park Narodowy.
Dzień 1.: Oświęcim – Muzeum Auschwitz-Birkenau
Wyjechaliśmy wcześnie rano o godzinie 6.00 sprzed naszej szkoły. Po kilkugodzinnej podróży dotarliśmy do Oświęcimia, gdzie czekało na nas Muzeum Auschwitz-Birkenau- miejsce pełne historii, które wstrząsnęło nami do głębi. Zwiedzaliśmy tereny byłych obozów koncentracyjnych Auschwitz i Birkenau, podążając śladami tragicznych wydarzeń z czasów II wojny światowej. Widok baraków, ruina komór gazowych, a także opowieść przewodnika o ofiarach tej wojny wywarły w nas ogromne poruszenie. Wizyta w Auschwitz była pełna zadumy i refleksji nad skutkami tej tragedii. Po zwiedzaniu tego miejsca udaliśmy się do hotelu, gdzie zakwaterowaliśmy się i odpoczęliśmy po emocjonującym dniu.
Dzień 2.: Kazimierz w Krakowie i Kopalnia Soli w Wieliczce
Po śniadaniu wyruszyliśmy na zwiedzanie Krakowa, a pierwszym punktem programu była dzielnica Kazimierz, znana z bogatej historii żydowskiej. Spacerowaliśmy po jej wyjątkowych uliczkach, podziwiając zabytkowe synagogi, takie jak synagoga Remuh oraz cmentarz żydowski. Kazimierz zachwyca klimatycznymi miejscami, które przypominają o jego wielokulturowej historii. Następnie udaliśmy się do Wieliczki– Kopalni Soli. Już od momentu wejścia do kopalni poczuliśmy się, jakbyśmy przenieśli się do podziemnego świata. Trasa turystyczna udostępniona dla nas prowadziła przez szczelinę, w której widzieliśmy rzeźby solne, jeziora i maszyny wykorzystywane przez górników. Jednym z głównych punktów programu była kaplica św. Kingi, która zachwyciła nas swoim majestatem i solnymi rzeźbami. Po całym dniu zwiedzania wróciliśmy do Krakowa na obiadokolację oraz odpoczynek, aby nabrać siły na kolejny dzień.
Dzień 3.: Zwiedzanie Krakowa Drogą Królewską
Trzeci dzień podróży był w całości poświęcony zwiedzaniu Krakowa. Rozpoczęliśmy od wzgórza wawelskiego, gdzie zobaczyliśmy komnaty królewskie oraz katedrę wawelską. Katedra, w której znajduje się dzwon Zygmunta, jest jednym z najważniejszych symboli Polski. Z Wawelu roztacza się wspaniały widok na miasto. Następnie udaliśmy się na Rynek Główny, gdzie zwiedziliśmy Sukiennice i kościół Mariacki. W świątyni tej mogliśmy podziwiać ołtarz Wita Stwosza, a także usłyszeliśmy hejnał mariacki, który rozbrzmiewa co godzinę na cały Kraków. Dalej spacerowaliśmy ulicą Franciszkańską i udaliśmy się do Muzeum Narodowego. Po całym dniu zwiedzania wróciliśmy do hotelu. Kraków po raz kolejny zachwycił nas historią, architekturą i atmosferą.
Dzień 4.: Ojcowski Park Narodowy
Ostatni dzień wycieczki rozpoczęliśmy od wizyty w Ojcowskim Parku Narodowym. Spacerowaliśmy Doliną Prądnika, podziwiając krajobrazy, w tym charakterystyczne formacje skalne. Punktem kulminacyjnym był Zamek w Pieskowej Skale, który znajduje się na wysokim wzgórzu. Zamek oferował wspaniały widok na okolicę, a jego mury i wnętrza były dobrze zachowane. Ostatni przystanek stanowiła Maczuga Herkulesa, niezwykła formacja skalna, która jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Ojcowskiego Parku Narodowego. Po tej wizycie udaliśmy się na obiad, a po nim w podróż powrotną do domu. W ostatni dzień wycieczki mogliśmy obcować z historią i przyrodą, co stanowiło doskonałe zwieńczenie tych czterech dni.
Franciszek Mocek, Mateusz Janas, Adam Tymek, kl. 8a