Dnia 5 czerwca 2024r. grupa uczniów z SP (kl.7 - 9 ucz.) i LO (10 ucz.) udała się do Poznania w ramach realizacji programu „Szkoła Wodorowa”. Najpierw zwiedziliśmy wystawę wodorową na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Zostały tam zaprezentowane nowoczesne rozwiązania oraz urządzenia z obszaru technologii wodorowych. Na wystawie można było uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące roli wodoru w życiu codziennym. Mogliśmy przejechać się rowerem, który sam produkuje wodór, zbudować modele chemiczne, kolorować czy wykonać proste doświadczenia.
Powitał nas humanoidalny robot, zdolny do prowadzenia rozmów. Eksperci z chęcią dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby umożliwić nam zrozumienie tematu oraz zainspirować nas tematyką wodorową.
,,Wystawa Wodorowa” to część projektu ,,Wodór – odpowiedź naukowców na wyzwania energetyczne, klimatyczne i środowiskowe”, zainicjowanego przez Instytut Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk.
W kolejnej części naszej wycieczki udaliśmy się do Centrum Nauki Wyobraźnia, aby zwiedzić ścieżkę edukacyjną pt. „Gdzie wzrok nie sięga”.
Mieliśmy możliwość znaleźć odpowiedzi na pytania:
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak działają nowoczesne technologie, które otaczają nas na co dzień? Jak to możliwe, że widzimy obrazy 3D w kinie, czy dlaczego nasza komórka "widzi" coś, czego nasze oczy nie dostrzegają? Zajęcia prowadził edukator, który dzięki stanowiskom takim jak "Peryskop" czy "Polaryzacja kołowa" tłumaczył, jak światło odbija się od różnych powierzchni i jakie ma to znaczenie w naszym codziennym życiu, wyjaśniał - jak działają ekrany LCD, czujniki w naszych telefonach komórkowych czy nawet technologia kina 3D. Wiele stanowisk odkrywaliśmy samodzielnie, wchodząc w interakcje, dzięki czemu nauka stała się prawdziwą przygodą. Bardzo nam podobały się hologramy i próby „pokonywania alarmu" oraz zrozumienie, jak działają czujniki ruchu w systemach zabezpieczeń.
Cele wycieczki zostały osiągnięte: czekające tu atrakcje, rozbudziły naszą ciekawość i z pewnością pozwolą nam spojrzeć na świat z zupełnie innej perspektywy! Ponadto udało nam się zintegrować!