.
EKO PLANETA – ekologiczne warsztaty w autobusie.
- 59
Uczniowie klas I-III wzięli udział w interaktywnych zajęciach o recyklingu i ochronie środowiska. Warsztaty odbywały się w wyjątkowym autobusie. Szkołę odwiedził bowiem jedyny taki autobus w Polsce, w którym dzieci zamieniają się w małych astronautów i poznają tajemnice naszego wszechświata. Wnętrze tego autobusu przypomina prawdziwy statek kosmiczny. Uczniowie klas młodszych mieli możliwość przeżyć prawdziwą przygodę i poczuć emocje związane z pilotowaniem statku kosmicznego, obejrzeli także naszą galaktykę i poznali charakterystykę kilku jej elementów. Dzieci podczas zajęć korzystały z interaktywnej piaskownicy ucząc się zjawisk przyrodniczych, takich jak: obieg wody w przyrodzie czy zmiana pór roku, co rozwijało ich kreatywność i zdolności manualne. Poprzez wyświetlenie filmu edukacyjnego uczniowie poznali jakie konsekwencje niesie ze sobą niepożądane zjawisko zaśmiecenia naszej planety.
Ważnym elementem warsztatów było zapoznanie się z pojęciem recyklingu. Uczniowie mieli okazję zobaczyć maszynę do recyklingu i obejrzeli pokaz jak przyniesiona przez nich plastikowa butelka dostała drugie życie i stała się pożyteczną zabawką – foremką.
Dzięki ekologicznym warsztatom uczniowie budowali świadomość ekologiczną, łącząc zabawę z nauką o ochronie środowiska.
Aby wprowadzić uczniów klas młodszych w temat kosmosu, uczniowie klasy 2c wraz z wychowawcą przygotowali wystawę dotyczącą naszego wszechświata, która znajdowała się na szkolnym korytarzu. Uczniowie mieli możliwość poszerzyć swoją wiedzę na temat układu słonecznego, zapoznać się z planetami układu słonecznego i ich nazwami, poznać nowe pojęcia związane z kosmosem takie jak: planeta, rakieta, galaktyka, droga mleczna, kometa, teleskop, satelita, meteoryt, prom kosmiczny. Były również przygotowane zadania doskonalące umiejętność liczenia.
Podczas warsztatów dzieci wspaniale się ze sobą zintegrowały i reagowały bardzo entuzjastycznie. Po zakończeniu „międzyplanetarnej” podróży, każdy z uczestników otrzymał dyplom oraz upominek.
Organizator wydarzenia: Agata Adamczewska
Magia ortografii
Dnia 20 lutego 2025 roku w naszej szkole odbyły się eliminacje szkolne do wojewódzkiego konkursu "World Spelling Bee", który odbędzie się w World International School 4 kwietnia 2025 r. w Suchym Lesie. Wydarzenie zgromadziło fanów ortograficznych potyczek z całej szkoły.
W konkursie wzięło udział 11 uczestników, podzielonych na dwie kategorie wiekowe: klasy IV-VI oraz klasy VII-VIII. Każda uczestnik w ustalonym czasie musiał przeliterować w języku angielskim, trudne pod względem ortograficznym 2,3,4,5 - sylabowe wyrazy.
Poprawność ortograficzną oceniała komisja w składzie p. Małgorzata Skiera-Juchniewicz oraz pani Alina Strożyńska.
Rolą komisji było wyłonienie szkolnego mistrza ortografii. Troje uczestników zachowując zimną krew przeliterowało poprawnie wszystkie wyrazy i to oni będą reprezentować naszą szkołę w Suchym Lesie. W kategorii IV-VI kwalifikację uzyskali Piotr Cybulski z klasy IVb i Nikola Haufa z klasy VIa, natomiast w kategorii klas VII-VIII Emilia Mazur z klasy VIIIa.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a zwycięzcom eliminacji szkolnych życzymy sukcesów w dalszym etapie konkursu.
Warsztaty Eko Planeta w klasach I-III.
Internet Safety - międzynarodowy projekt edukacyjny.
Dzień Bezpiecznego Internetu jest to święto obchodzone w całej Europie. Tym razem uczniowie klasy 6c połączyli się ze swoimi rówieśnikami ze szkoły podstawowej we Włoszech, any przedstawić sobie nawzajem pomysły zachowania bezpieczeństwa w Sieci. Jak zawsze jest to dla naszych dzieci wielkie wyzwanie, ale również wspaniałe doświadczenie umożliwiające komunikowanie się w języku angielskim z kolegami z zagranicy.
Alina Stróżyńska
TRYUMF OBRAZU – wielki pokaz małych form filmowych
- 2
W dniu 20 marca 2025 roku w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury odbył się „Wielki pokaz animacji i filmów autorstwa uczniów ZSO w Krzyżu Wielkopolskim”. Zaprezentowane prace powstały w ciągu już 10 lat na Międzynarodowych Warsztatach Filmów Animowanych „FAZY”, Międzynarodowych Warsztatach Filmowych „Jedno Ujęcie”, Warsztatach Medialnych oraz w trakcie „Jugendbrücke Ukraine/ Most młodzieżowy dla Ukrainy”. Gośćmi pokazu byli przedstawiciele władz samorządowych i mieszkańcy Krzyża, czynni i emerytowani nauczyciele, uczniowie ZSO oraz młodzi twórcy filmów - obecni uczniowie i absolwenci naszej szkoły wraz z rodzinami.
Prowadzący spotkanie opiekunowie warsztatów zapoznali widzów z ideami projektów oraz organizatorami i sponsorami, dzięki którym filmowe warsztaty mogły się odbyć, a są to: Fundacja „Filmowiec” z Poznania, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Studio Filmów Animowanych „Fantasia” Dresden, Ośrodek Edukacyjny Młodzieży Burg Ludwigstein w Witzenhausen oraz Organizacja Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. To dzięki nim powstawały prace naszych uczniów, które z sukcesami prezentowane były na festiwalach filmowych i zdobywały liczne prestiżowe nagrody.
W czasie pokazu widzowie entuzjastycznie odbierali pełne humoru - a czasami i smutku -filmy, podziwiając twórcze i samodzielne podejście młodych autorów do pracy. Ich talent został zauważony i nagrodzony gromkimi oklaskami oraz słowami uznania z ust pani Dyrektor Szkoły - Renaty Dahmani, pani Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury - Katarzyny Waśko oraz Radnej Gminy Krzyż -pani Jolanty Korbik, która jak nikt inny zna się na tym, jak ciężka jest praca aktorska. Na koniec programu twórcy filmów, zarówno ci najmłodsi, jak i doświadczeni weterani, zrobili wspólne pamiątkowe zdjęcie.
Jeśli chcielibyście stworzyć własne filmy, tu macie szansę. Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnych edycjach naszych warsztatów!
Aneta Wiśniewska, Rafał Wiśniewski, Volodymyr Vashchuk
SZKOLNY DZIEŃ PROFILAKTYKI w klasach 1-3
- 32
21 marca był dniem pełnym wrażeń dla najmłodszych uczniów w naszej szkole. To nie tylko PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY, której wszyscy wypatrywaliśmy i rzeczywiście przywitał nas ten dzień piękną, wiosenną pogodą oraz niesamowitą energią, ale również to coroczny SZKOLNY DZIEŃ PROFILAKTYKI.
Najmłodsi z najmłodszych, czyli uczniowie klasy pierwszej spotkali się z funkcjonariuszami KPP w Czarnkowie oraz KP w Krzyżu Wlkp. aby porozmawiać o tym jak bezpiecznie poruszać się na drodze. Po spotkaniu wszyscy udali się, aby obejrzeć radiowóz policyjny oraz wzorowo zdać egzamin z należytego i bezpiecznego przejścia przez jezdnię.
Uczniowie klasy drugiej i trzeciej wyruszyli na wycieczki w poszukiwaniu zwiastunów wiosny oraz wykazali się zdolnościami kulinarnymi i przygotowali pyszne, zdrowe drugie śniadanie. Ostatnim zadaniem do wykonania dla wszystkich klas było spotkanie na boisku szkolnym. Wszyscy uczniowie zamienili się w wiosennych malarzy, dzięki którym powstało niezwykłe dzieło, pełne wiosennych barw.
W ten dzień obchodziliśmy również w szkole Światowy Dzień Zespołu Downa, dlatego królowały również skarpetki nie do pary.
Samorząd Uczniowski kl. 1 - 4 zaproponował chętnym uczniom przybycie do szkoły w "odlotowej" fryzurze czy też z ciekawą torbą zamiast plecaka.
Magdalena Gapska
Dzień profilaktyki - happening pod hasłem: Krzyż Wielkopolski – odkryj swoją pasję do aktywności fizycznej!
- 9
W dniu 21 marca 2025r. w Parku Jana Pawła II odbył się happening pod hasłem “Krzyż Wielkopolski – odkryj swoją pasję do aktywności fizycznej”, który zgromadził uczniów klas 4-8. Celem wydarzenia było zachęcenie młodzieży do aktywnego spędzania czasu, odkrywania różnych form sportu i ruchu, oraz promowanie zdrowego stylu życia. Wydarzenie miało na celu również integrację uczniów oraz solidarność z osobami z zespołem Downa. W tym dniu obchodziliśmy również Dzień Kolorowych Skarpetek, który jest symbolem akceptacji i zrozumienia dla osób z zespołem Downa. Kolorowe skarpetki są nie tylko modnym wyborem, ale także przypomnieniem, że wszyscy jesteśmy wyjątkowi i niepowtarzalni – tak jak nasze skarpetki!
Uczniowie zaprezentowali przygotowane wcześniej transparenty, plakaty, wiersze, rymowanki dzięki którym dowiedzieli się, że niezależnie od tego, czy lubimy biegać, grać w piłkę, pływać, czy tańczyć - każdy z nas może znaleźć coś, co sprawi mu radość.
Tak rozpoczęliśmy w naszej szkole dzień wiosny, dzień pełen kolorów i pozytywnej energii!
M.Heft, G.Górzna
Otrzęsiny klasy pierwszej w stylu "Pana Tadeusza"
- 50
Pierwszego dnia wiosny w krzyskim liceum odbyły się otrzęsiny uczniów klasy I pod hasłem W świecie Pana Tadeusza. Na uroczystość zostali zaproszeni również uczniowie klas ósmych. Polska epopeja narodowa to skarbnica wartości , tradycji i mądrości, które należy przybliżać młodemu pokoleniu. Otrzęsiny rozpoczęły się scenką dramową „Sąd nad Jackiem Soplicą” w wykonaniu uczniów z klasy 2M, następnie pierwszoklasiści odegrali swoje miniatury dramowe, wcielając się w członków rodu Sopliców i Horeszków. W dalszej kolejności zaprezentowali modę szlachecką i zmagali się z konkurencjami rodem z epopei: quiz dotyczący znajomości treści lektury, tłumaczenie archaicznych wyrazów i wyrażeń na język współczesny, polowanie na niedźwiedzia, rozpoznawanie bohaterów, redagowanie przepisu na bigos staropolski, wyścig Kusego i Sokoła, nie zabrakło również konkurencji sportowych. Zwycięska drużyna otrzymała zasłużoną nagrodę, a cała klasa otrzymała dyplom, słodkości i przechodnią statuetkę kota dającą przywilej organizacji otrzęsin w przyszłym roku szkolnym, a co najważniejsze, zostali włączeni w poczet krzyskich licealistów.
Wszyscy się świetnie bawili, a taka forma zaprezentowania treści lektury obowiązkowej to dobra powtórka przed egzaminem ósmoklasisty i maturalnym.
Dziękujemy Miejsko – Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Krzyżu i panu Piotrowi Mierze za użyczenie strojów szlacheckich naszym aktorom.
Tego dnia zostały również wręczone nagrody i dyplomy zwycięzcom licealnego Konkursu Czytania ze Zrozumieniem Tekstu Publicystycznego.
J.J.
☀️ Prognoza pogody po niemiecku – kreatywność uczniów w akcji
🌦 Licealiści z LO Krzyż w ramach prowadzonej w szkole edukacji medialnej, postanowili połączyć naukę języka niemieckiego z kreatywną zabawą, tworząc własną prognozę pogody.
🌦 Przygotowania do nagrania stały się doskonałą okazją do rozwijania umiejętności językowych. Uczniowie współpracując z nauczycielem języka niemieckiego, opracowali tekst prognozy w języku niemieckim, zaplanowali szczegółowy scenariusz oraz przygotowali prezentację dotyczącą różnych krajów i ich warunków pogodowych.
🌦 Nagranie miało miejsce w studiu szkolnej telewizji ZSO TV, gdzie uczniowie wykazali się nie tylko znajomością języka, lecz także umiejętnością pracy przed kamerą.
🌦 Projekt pokazał, że nauka języków obcych może być nie tylko efektywna, ale również niezwykle interesująca, inspirując uczniów do działania i łączenia edukacji z pasją.
Zaproszenie
WIELKI POKAZ FILMÓW I ANIMACJI
Twórcy filmowi - uczniowie i absolwenci
Zespołu Szkół Ogólnokształcących
w Krzyżu Wielkopolskim
wraz z opiekunami artystycznymi
serdecznie zapraszają sympatyków kina
na pokaz krótkich form filmowych.Pokaz odbędzie się
20 marca 2025 roku o godzinie 17.00
w sali kina Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury
w Krzyżu Wielkopolskim.
Sukces licealistki Patrycji Graś
Uczennica klasy 3MP Patrycja Graś została wyróżniona w X ogólnopolskim konkursie " W HOŁDZIE OBROŃCOM OJCZYZNY" - HEROSI WŁADZ: KOBIETY I MĘŻCZYŻNI KSZTAŁTUJĄCY HISTORIĘ POLSKI" zadaniem uczestników było wykonanie prezentacji multimedialnej.
Gratulujemy
Udział uczniów klas ósmych w konferencji "Mój wybór, moja szansa"
- 1
17 marca 2025 roku uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej im Ziemi Krzyskiej w Krzyżu Wlkp. mieli możliwość wzięcia udziału w konferencji zorganizowanej przez p. Edytę Poznaniak – Helak – pedagoga, doradcę zawodowego z PPP w Krzyżu Wlkp. Konferencja “Mój wybór, moja szansa” miała na celu pomóc młodzieży w podjęciu decyzji życiowej związanej z wyborem właściwej ścieżki edukacyjnej i zawodowej.
Młodzież mogła wysłuchać prelegentów, którzy przekazali swoją wiedzę, doświadczenie związane z kształceniem młodego pokolenia. Wśród nich byli:
-
p. Adam Luboński - Poseł na Sejm RP,
-
p. Sylwia Brączkowska oraz p. Katarzyna Pietrucik z Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich 1918-1919 w Krzyżu Wlkp.,
-
p. Agnieszka Ilnicka, p. Agata Różańska firma Thule,
-
p. Hanna Frycz – Dyrektor PPP w Trzciance
Wydarzenie to było dla uczniów klas ósmych okazją do poszerzenia wiedzy, a także inspiracją do zastanowienia się nad przyszłymi wyborami życiowymi.
M. Heft, G. Górzna
-
☘️☘️☘️ Obchody Dnia Świętego Patryka ☘️☘️☘️
☘️☘️☘️ Obchody Dnia Świętego Patryka w liceum to świetny sposób na wprowadzenie odrobiny irlandzkiej kultury i radości do szkolnych murów.
☘️☘️☘️ W trakcie przerw uczniowie rozwiązywali quizy tematyczne, a za wykazanie się wiedzą otrzymali „zielone” słodkie prezenty.
☘️☘️☘️ Dziękujemy licealistom, którzy zaangażowali się w dzisiejsze święto.
Zbiórka dla zwierząt
Spotkanie uczniów z klasy 8b i 8c z panią Burmistrz Martą Kubiak
W miniony piątek w ramach obchodów Święta Szkoły uczniowie klasy 8b i 8c mieli wyjątkową okazję spotkać się z panią Martą Kubiak- burmistrzem Krzyża Wielkopolskiego. Podczas spotkania uczniowie mogli bliżej poznać swojego gościa, jego karierę zawodową- w tym pracę posła, życie prywatne i pasje, a nawet idoli z lat młodzieńczych. Nie zabrakło pytań dotyczących planów rozwoju naszego miasta i gminy.
Dziękujemy za miłe spotkanie!
Spotkanie uczniów z klasy 7a i 8a z p.Elżbietą Kujawą
- 8
Święto Szkoły, które przypadało 14 marca, to jedno z najważniejszych, tegorocznych wydarzeń w życiu społeczności uczniowskiej. Jest to dzień, w którym zamiast zajęć dydaktycznych, odbywają się opiekuńczo-wychowawcze, w czasie których uczniowie poznają bliżej naszą Małą Ojczyznę- historię naszej szkoły, miasta, a także mogą spotkać się z osobami znanymi i cenionymi w naszym środowisku. Dlatego klasy 8a i 7a miały przyjemność gościć panią Elżbietę Kujawę- emerytowaną nauczycielkę, wieloletnią dyrektor szkoły i radną naszej gminy. W czasie spotkania uczniowie mogli bliżej poznać swojego gościa, jego karierę zawodową, życie prywatne i pasje oraz wymielili swoje poglądy dotyczące potrzeby zmian w naszym środowisku lokalnym. Dziękujemy za miłe i wartościowe spotkanie.
Spotkanie uczniów klasy 7b i 7c z p. Jolantą Korbik
Podczas Święta szkoły uczniowie klasy 7b i 7c mieli wyjątkową okazję spotkać się z panią Jolantą Korbik - emerytowaną nauczycielką języka polskiego, radną, a także członkinią amatorskiej grupy teatralnej “Szałaputy”. Spotkanie miało na celu poznanie doświadczeń życiowych oraz pasji naszego gościa.
Na olimpijskim szlaku po Ziemi Krzyskiej - relacja fotograficzna
- 38
"Kolej na Archi-Przygody" w klasach I-III
- 14
W ubiegłym tygodniu uczniowie klas I-III brali udział w grze terenowej, która powstała w ramach projektu Archi-Przygody. Projekt realizowany był w klasie 3b na początku roku szkolnego. Karta gry zawiera porcję wiedzy dotyczącą charakterystycznych punktów naszego miasta, zagadki, zadania, rebusy, obliczenia i łamigłówki. Pierwsza rocznica nadania Szkole Podstawowej imienia Ziemi Krzyskiej była świetną okazją do tego, aby uczniowie klas I-III odkryli architektoniczne perełki i tajemnice Krzyża Wielkopolskiego.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie