• Projekt PAFSE

• Zapraszamy na relację z pierwszego spotkania w ramach projektu PAFSE, który realizowany jest przez naszą szkołę wraz z Wydziałem Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

• "Pozdrowienia z mroźnego Długopola"

• W dniach 30.11 - 4.12  klasa 7A i 7B wzięły udział w projekcie „EuroWeek - Szkoła Liderów”. Uczniowie odbyli wycieczkę do  Długopola Dolnego, gdzie razem z rówieśnikami z innych miast uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez wolontariuszy z Kolumbii, Peru, Indonezji i Gruzji. Poznali kulturę innych krajów oraz doskonalili swoje umiejętności komunikacji w języku angielskim. Znalazł się również czas na zwiedzenie okolicy i odpoczynek w gronie nowych znajomych. Ostatniego dnia projektu wszyscy uczniowie i opiekunowie otrzymali certfikaty uczestnictwa w warsztatach.

Hanna Pyrz, 7b

• Hokus-pokus, czary-mary, niech się spełnią andrzejkowe czary!!!

• W dniach 28 – 29 listopada 2023 r. w ramach projektu „Andrzejki dla przedszkolaków” zorganizowanego przez Samorząd Uczniowski Liceum zapanowała magiczna atmosfera w grupach przedszkolnych w Krzyżu Wielkopolskim. Były to dni radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nasze licealistki przygotowały różne wróżby, m.in.:  przekuwanie serc, losowanie zawodu, wyścig butów, andrzejkowe kubeczki, rzucanie monetą do „studni” i inne. Dzieci chętnie brały udział w andrzejkowych zabawach, odgadując co je czeka i czego mogą się spodziewać w przyszłości np. kto niedługo wyjedzie na wspaniałą wycieczkę.

Dziękujemy przedszkolakom za przepiękne laurki.

• Realizacja projektu PAFSE

•             W ramach współpracy z Wydziałem Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu nasza szkoła będzie realizowała w roku szkolnym 2023\2024 projekt edukacyjny PAFSE (Partnerstwa dla Edukacji Naukowej), który zajmuje się wyzwaniami zdrowia publicznego. W projekcie uczestniczą cztery państwa: Portugalia, Grecja, Cypr, Polska. PAFSE nawiązuje partnerstwa między szkołami i uniwersytetami. W projekcie będą poruszane następujące tematy: wirusy, bakterie, szczepienia.

 W dniu 1 grudnia 2023r. grupa uczniów z klas 1M i 1MP LO udała się na Wydział Biologii UAM w Poznaniu na pierwsze warsztaty pt."Różne oblicza bakterii”. Po dotarciu na miejsce bardzo serdecznie przywitała nas Pani profesor UAM dr hab. Eliza Rybska. Następnie zaproszono nas do sali, w celu rozwiązania wstępnych ankiet. Zajęcia odbywały się w dwóch grupach, a prowadzili je studenci 4 roku "Nauczania biologii i przyrody".  W czasie zajęć zapoznano nas z kształtami bakterii, budową i funkcjami poszczególnych ich elementów oraz znaczeniem bakterii. Pracowaliśmy rożnymi formami i metodami (m.in. w grupach, indywidualnie, wykonując rysunki, plakaty). Na zakończenie studenci oprowadzili nas po uczelni.

• CYBERZAGROŻENIA OCZAMI FUNKCJONARIUSZA POLICJI I KURATORA SPOŁECZNEGO

• Dnia 29.11.2023r. uczniowie klasy 8 uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszem policji st. sierż. Emilią Wilk z Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie oraz kuratorem zawodowym Panią Joanną Dominikowską – Obst z Sądu Rejonowego w Trzciance. Panie przekazały najważniejsze informacje dotyczące zachowania bezpieczeństwa w Internecie, a także najczęstszych przestępstw Internetowych popełnianych przez nastolatków, m. in. upubliczniania zdjęć innych osób bez ich zgody, hejtowania – komentowania czyichś postów, podszywanie się pod kogoś oraz konsekwencji prawnych tych działań. Padło wiele przykładów z życia, które chyba najlepiej przemawiają do młodzieży.

Paniom dziękujemy za poświęcony czas i przekazanie wielu cennych informacji. Z pewnością będziemy realizowali ten temat jeszcze w innych klasach.

Grażyna Górzna - psycholog