• Erasmus+ Dzień 5

• Dzisiejszy dzień spędziliśmy w stolicy Rumunii - Bukareszcie. Naszym pierwszym przystankiem był Parlament Rumunii. Zwiedzając ten największy w Europie budynek, dowiedzieliśmy się w jaki sposób powstał i jak ogromne środki finansowe zostały na niego przeznaczone. Przewodnik opowiadał nam o licznych funkcjach 1100 pomieszczeń, które się znajdują w budynku. Po wizycie w Parlamencie udaliśmy się do Willi dyktatora Rumunii, Nicolae Ceaușescu. Naszym kolejnym przystankiem było Ateneum Rumuńskie, gdzie obecnie znajduje się filharmonia.

Aleksandra Pawlak

• Jak nauczyć banana śpiewać?

• STEAM z ang. oznacza: Naukę (Science), Technologie (Technologies), Inżynierię (Engineering), Sztukę (Arts) i Matematykę (Mathematics). Jednak idea STEAM nie koncentruje się tylko na naukach ścisłych. Oprócz matematyki i inżynierii, uczniowie poszerzają wiedzę z biologii, informatyki, programowania, wykorzystywania nowych technologii w życiu codziennym. Doceniają rolę sztuki i projektowania jako ważnych elementów składowych projektu. Wszystko to wpływa na zdobywanie takich umiejętności jak: zdolność logicznego i kreatywnego myślenia, rozwijanie myślenia komputacyjnego oraz umiejętność współpracy w zespole.

Na ostatnich zajęciach koła informatycznego dla młodszych uczniów naszej szkoły uczestnicy pracowali nad projektem „grających” owoców. Łącząc podstawową wiedzę z biologii, fizyki i inżynierii mogli min. „nauczyć” banana śpiewu ;-)

R.W.

• Erasmus - Dzień 4

• O godzinie 8.00 wyruszyliśmy do wsi Comana. Zwiedziliśmy tam skansen, w którym dowiedzieliśmy się, jak wytwarzany jest papier czerpany oraz poznaliśmy historię powstania druku. Poczuliśmy smak dawnej sztuki drukarskiej, drukując na starej żeliwnej prasie. To jednak nie wszystko! Zwiedziliśmy również monastyr. Oczywiście nie obyło sie bez zakupu pamiątek. Wszystkie kobiety z naszej grupy otrzymały Marțișor, tradycyjny rumuński upominek na powitanie wiosny. Dzień zakończyliśmy spacerem po parku naturalnym, gdzie mieliśmy okazję przejść się po moście Pasarela. Dorințelor.

Dominika Suder