• AKCJA POLICJI I MRÓWKI W ZSO W KRZYŻU WLKP.

          • W całej Polsce kilkadziesiąt sklepów PSB-Mrówka przeprowadziło wspólnie z funkcjonariuszami Policji akcję „BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY”. Każda chwila to dobra okazja, aby przypomnieć dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. W ogólnopolskiej akcji udział wzięło kilkaset dzieci z kilkudziesięciu miast i wsi.   W naszej placówce zajęcia miały charakter edukacyjno-praktyczny. Uczestniczyli w nich uczniowie klasy 1a, 1c, 2a i 2c. Funkcjonariuszki z Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie omówiły zasady bezpiecznego zachowania na drogach. Wspólnie z mega- Mrówką i Pyrkiem przeszkoliły uczniów jak prawidłowo przejść przez jezdnię. Animator tego ogromnego owada, poprzez zabawę wspaniale edukował, a dzieciaki zapatrzone w mrówkę naśladowały właściwe zachowania na drodze. PSB - Mrówka w Krzyżu Wlkp. przekazały wszystkim uczniom elementy odblaskowe oraz słodkie upominki.

            Organizator: Wioletta Popławska

             

          • Rada Dzieci i Młodzieży

          • Uczniowie naszej szkoły Kornelia Bibrowicz, Laura Kozłowska i Gracjan Stańko wraz z opiekunem Panią Marią Ficner-Cyganik uczestniczyli w spotkaniu Rady Dzieci i Młodzieży, działającej przy Ministrze Edukacji i Nauki. Już niedługo relacja w naszym nowym odcinku szkolnej telewizji ZSO TV.

          • Nasz rodowód – genealogia uczennic i uczniów klasy 4

          • Historia rodziny jest fascynująca – przekonali się o tym uczniowie i uczennice klasy 4 szkoły podstawowej, wykonując swoje drzewa genealogiczne. Jak mówili, wspólna praca z Rodzicami nad odkrywaniem swoich korzeni była ciekawa, choć dosyć trudna.

            Efektem są piękne drzewa genealogiczne, które zawisły w „galerii korytarzowej” w budynku B (ul. Wojska Polskiego) oraz pamiątkowe zdjęcia z pracami, do których chętnie pozowała większość czwartoklasistów i czwartoklasistek.

          • Tradycje Świętomarcińskie w LO

          • „Na świętego Marcina najlepsza gęsina” mówi stare przysłowie. Ale każdy w Wielkopolsce wie, że jak zbliża się dzień świętego Marcina to oczywiście muszą być rogale – z ciasta półfrancuskiego, z nadzieniem z białego maku, bakalii, owoców kandyzowanych oraz posypką - po poznańsku z glancem - z orzechów i skórki pomarańczowej.

            Rada Samorządu Uczniowskiego LO w przeddzień Dnia Świętego Marcina czyli 10 listopada, zgodnie z tradycją kilkuletnią, zaproponowała licealistkom i licealistom te regionalne przysmaki. Każdy, kto miał ochotę i nie liczył tego dnia kalorii, mógł skosztować słodkości, z gracją serwowanych przez tegorocznych maturzystów.

          • Zajęcia kulinarne w pracowni z wyposażeniem pozyskanym z programu rządowego Laboratoria Przyszłości

          •  3 listopada w naszej szkole odbyły się zajęcia otwarte z techniki w klasie 5 b pod nazwą "Zdrowie na talerzu". Zadaniem uczniów było rozwiązanie kart pracy oraz wykonanie sałatek. Zadania z kart pracy nawiązywały do ilości spożytych kalorii, zakupów, tłumaczenia nazw owoców i warzyw na język angielski oraz łaciński. Dzieci podczas pracy mogły korzystać ze sprzętu elektronicznego -tabletów. Następnie przystąpiły do wykonania sałatki warzywnej lub owocowej. Widać było ich radość i zaangażowanie z wykonywanego zadania. Powstały pięknie podane i pyszne sałatki.

            Tego dnia oprócz pani dyrektor i nauczycieli zaszczycił nas swoją obecnością pan Burmistrz Rafał Sroka.

            Na zajęciach został wykorzystany sprzęt pozyskany z programu rządowego Laboratoria Przyszłości a posiłki spożywano w nowo powstałej jadalni szkolnej.

            Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z opisanych zajęć.

             

          • Konkurs kulinarny

          • 3 listopada 2022 r. w naszej szkole odbyła się szósta edycja konkursu kulinarnego dla dzieci i rodziców kl. I – III. W konkursie wzięło udział 9 zespołów (uczeń – rodzic) reprezentujących klasy:

            I a – Antonina Antkowiak z siostrą

            I c – Adam Niezborała z mamą

            I c – Oskar Szcześniak z mamą

            II b – Mikołaj Rusin z mamą

            II d – Nadia Rylewicz z babcią

            III a – Barbara Mazur z mamą

            III b – Aleksandra Białas z ciocią

            III b – Maja Kośmider z mamą

            III b – Hanna Stankiewicz z mamą

            Celem konkursu było przede wszystkim promowanie zdrowego żywienia oraz integracja dzieci i rodziców. Każdy zespół miał do przygotowania 2 potrawy: ,,Owocowy zawrót głowy” i ,,Warzywne danie na pyszne i zdrowe śniadanie”. Ocenie podlegało: oryginalność i pomysłowość kulinarna, organizacja stanowiska pracy, estetyka i sposób podania oraz strój.

            Komisja w składzie: mgr Renata Dahmani, mgr Łukasz Spychalski, mgr Anna Nowak oraz dietetyk Zofia Lala dokonali oceny przygotowanych potraw i wyłonili następujących laureatów:

            I miejsce – Maja Kośmider z mamą

            II miejsce – ex aequo Mikołaj Rusin z mamą oraz Aleksandra Białas z ciocią

            III miejsce – Nadia Rylewicz z babcią

            Wybór był bardzo trudny, ponieważ zespoły wykazały się ogromnym zaangażowaniem oraz niezwykłą pomysłowością i kreatywnością. Mamy dzielnie wspierały swoje pociechy, a tak efektywnej współpracy mogliby im pozazdrościć nawet najlepsi szefowie kuchni.

            Zwycięscy otrzymali dyplomy oraz piękne nagrody, lecz nikt z konkursu nie wyszedł z pustą ręką. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy oraz upominki. Na zakończenie wszyscy przygotowali szwedzki stół z konkursowymi pysznościami i mile spędzili wspólny czas.

             

            Organizator konkursu

            Magdalena Gapska Agata Zielińska

          • XX MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMOWY W PUSZCZYKOWIE

          • W ubiegłym tygodniu 28 października 2022 uczniowie naszej szkoły udali się na wycieczkę do Pracowni Literackiej oraz  Muzeum im. Arkadego Fiedlera w Puszczykowie, gdzie odbył się  pokaz  konkursowy  XX Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „1 Minuta”. Do konkursu zostało zgłoszonych dwadzieścia filmów, w tym dziesięć autorstwa naszych uczniów. Większość filmów została nagrana podczas warsztatów filmowych w Łebie i Kudowie organizowanych przez Fundację „Filmowiec” z Poznania.

             Jury w składzie Janusz Piwowarski- operator kamery filmowej, Marek Fiedler- animator kultury filmowej, Stefania Abbasova- doktorantka UAM w Poznaniu przyznało trzy nagrody. Wśród nagrodzonych prac znalazły się filmy  naszych uczennic. Nagrodę otrzymała  Kristina Rohulia z klasy 1 M LO  za film „Instagram vs real life”  oraz Amelia Nieradka z klasy 8a SP za film „Kamyczek w wodzie”.

            O godz. 11.00 pan Piotr Majdrowicz- operator TVP przedstawił prezentację wybranych zapisków dokumentalnych z omówieniem warsztatu dziennikarsko- telewizyjnego w ramach projektu „Pytania o Historię”.

            W przerwach między pokazami zwiedzaliśmy muzeum, a naszymi przewodnikami byli Marek Fiedler i Stefania Abbasova.

            Serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie.

            http://www.filmowiec.org.pl/uncategorized/1-minuta-w-puszczykowie/

          • Powiatowy Konkurs Recytatorski 

          • 4 listopada w Miejskim Centrum Kultury w Czarnkowie odbył się 23. Powiatowy Konkurs Recytatorski ,,Kochać Poezję”. Naszą szkołę w tym konkursie reprezentowały cztery uczennice: Hanna Grot, kl.4a, Maja Ukleja, kl. 4c, Nikola Gapska, kl.8d i Malina Graczyk, kl.8g. Dziewczęta przepięknie zaprezentowały wybrane wiersze polskich poetów. Natomiast Malina Graczyk, recytując ,,Zmory wiosenne” Bolesława Leśmiana, zajęła I miejsce w kategorii klas VII i VIII szkół podstawowych. A jak stwierdzili członkowie jury ... werdykt był jednogłośny, z czego się cieszymy i GRATULUJEMY!  

          • Wycieczka integracyjna do Gorzowa Wielkopolskiego

          • Uczniowie klasy 8c wraz z wychowawcą wyruszyli na wycieczkę integracyjną do Gorzowa Wielkopolskiego.
            Wycieczka składała się z dwóch części. Najpierw udaliśmy się do kina Helios na film „Yang”, który został przedstawiony w ramach projektu "Akademia Filmowa”. Projekt ma na celu wprowadzić młodych widzów w zagadnienia sztuki filmowej i przygotować młodzież do roli świadomego odbiorcy kultury. Film przedstawił wizję rozwoju „sztucznej inteligencji”, która jest już wszechobecna w naszym codziennym życiu.
            Następnie w ramach integracji w zespole spędziliśmy aktywnie czas w kręgielni „Bowling Słowianka”. Uczniowie mieli okazję przekonać się, że bowling to nie tylko zabawa, ale również sport i świetna forma aktywnego spędzania czasu.
            Zrelaksowani i pełni energii wróciliśmy do domu.

          • Kampania „Drugie życie” – czyli co wiemy o transplantacji

          •  

            Nasza Szkoła po raz kolejny przystąpiła do kampanii społecznej DRUGIE ŻYCIE, które promuje transplantację. Szkolnym koordynatorem została psycholog Grażyna Górzna, a uczennicami promującymi działania szkoły są: z kl. 8f - Tatiana Andrukonis, z kl. 1mpLO Alicja Korczak, Laura Kozłowska, Julia Matkowski, Natalia Matkowska, Natalia Ociepka.

            Dnia 26 października 2022r. w Sali sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu odbyła się inauguracja kampanii, w której uczestniczył cały szkolny zespół. Otrzymaliśmy baner oraz oświadczenia woli do rozpowszechnienia wśród uczniów i mieszkańców naszego miasta.

            Po spotkaniu z lekarzem transplantologiem oraz osobami po przeszczepie jesteśmy pełne zapału do organizowania działań w naszej szkole.

            Pozdrawiamy – koordynator wraz z zespołem

          • Licealistki i licealiści zapalili „Światełko Pamięci”

          • Kilka dni przed Zaduszkami, zgodnie z wieloletnią tradycją, przedstawicielki i przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego Liceum Ogólnokształcącego wraz z opiekunką RSU udali się na cmentarz komunalny w naszym mieście, aby zapalić Światełko Pamięci na mogiłach tych nauczycielek, nauczycieli i pracowników Liceum i Zespołu Szkół Ogólnokształcących, którzy odeszli na wieczną wartę.

            Znicze zapłonęły też na grobie Pani Doktor Walentyny Kordus – Krystek, która przez wiele lat dbała o zdrowie wielu pokoleń krzyskich dzieci oraz poety Andrzeja Sulimy – Suryna

            Dla młodzieży była to chwila zadumy i jednocześnie mała lekcja dziejów naszego miasta.

             

             

             

          • Święto Dyni w LO

          • Po przedpołudniowych atrakcjach Halloween, liczna grupa licealistek i licealistów spotkała się na placu szkolnym, aby obchodzić „Święto Dyni”.

            Rada Samorządu Uczniowskiego LO we współpracy z Szkolną Radą Rodziców – sponsorem kiełbasek i bułek na ognisko – i wychowawczyniami zorganizowała ognisko oraz drużynowy konkurs na najładniejszą rzeźbę z dyni. Okazało się, że uczestnicy konkursu to sami artyści. Nagrodą były smakołyki ufundowane przez Radę SU LO. Po wyczerpującej pracy przyszedł czas na pieczenie kiełbasek i długie rozmowy przy ognisku, umilone pysznym ciastem przyniesionym przez jednego z pierwszoklasistów – dziękujemy!!!

            Kiedy zapadł zmrok i piękne czerwone słonce zniknęło za horyzontem rozeszliśmy się do domów, pozostawiając świecącą w ciemnościach „galerię dyniową”.

             

          • Halloween 2022 w liceum

          • Halloween oznacza po angielsku wigilię Wszystkich Świętych – All Hallows Eve. A „Cukierek albo psikus” wywodzi się od średniowiecznego chrześcijańskiego zwyczaju chodzenia od domu do domu – czasem w przebraniu – i modlitwy za zmarłych w zamian za ciasteczka tzw. ciastka – duszki.

            Kilka dni przed 1 listopada w murach naszego liceum także zagościli przebierańcy – trochę straszni, trochę śmieszni, trochę niesamowici, trochę zabawni. Były drobne psikusy, pyszne babeczki upieczone przez licealistki – jako nagrody w mini konkursie w języku angielskim z wiedzy o Halloween i jako przysmaki do nabycia (środki zasiliły fundusz Rady SU LO). Rada Samorządu Uczniowskiego LO wręczyła także dyplomy za najlepszy strój Haloweenowy.

            W salach lekcyjnych, na korytarzach można było „zetknąć się” z wieloma dyniami, czarownicami, aniołkami, wróżkami, girlandami duchów, duszków i innymi strachami.

            W świetnych humorach licealistki i licealiści opuszczali mury szkolne, aby szybko przygotować się do popołudniowego spotkania przy ognisku.

          • Kampania „Drugie życie” – czyli co wiemy o transplantacji

          • Nasza Szkoła po raz kolejny przystąpiła do kampanii społecznej DRUGIE ŻYCIE, które promuje transplantację. Szkolnym koordynatorem została psycholog Grażyna Górzna, a uczennicami promującymi działania szkoły są: z kl. 8f - Tatiana Andrukonis, z kl. 1mpLO Alicja Korczak, Laura Kozłowska, Julia Matkowski, Natalia Matkowska, Natalia Ociepka.

            Dnia 26 października 2022r. w Sali sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu odbyła się inauguracja kampanii, w której uczestniczył cały szkolny zespół. Otrzymaliśmy baner oraz oświadczenia woli do rozpowszechnienia wśród uczniów i mieszkańców naszego miasta.

            Po spotkaniu z lekarzem transplantologiem oraz osobami po przeszczepie jesteśmy pełne zapału do organizowania działań w naszej szkole.

            Pozdrawiamy – koordynator wraz z zespołem

    • Kontakt

      • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim
      • 67 25 64 087, /sekretariat, ul.Sienkiewicza 1/ 693 713 462, 67 25 64 035 /sekretariat, ul. Wojska Polskiego 31/ 67 25 65 614 /świetlica, ul.Wojska Polskiego 31/
      • ul. Sienkiewicza 1, 64-761 Krzyż Wielkopolski Poland
      • tel. 607 590 711 do dyrektora szkoły w pilnych sprawach
      • www.zso.krzyz.pl
  • Galeria zdjęć

      brak danych