• „Łowiectwo w oczach dziecka”

     • Dnia 30.03.2021r. odbyło się posiedzenie komisji szkolnego etapu XVI Pilskiego konkursu plastycznego o tematyce przyrodniczo-łowieckiej pt. „Łowiectwo w oczach dziecka” organizowanego z okazji XXVII Wielkopolskiego Festiwalu Kultury Łowieckiej i Edukacji Ekologicznej Goraj-Zamek 2021.

      W konkursie wzięło udział 33 uczniów klas I-VIII, którzy oceniani byli w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III, klasy IV-VI oraz klasy VII-VIII. Przy ocenie prac konkursowych komisja w składzie: P. Halina Wydryszek-Janas (nauczyciel plastyki), P. Mariusz Myśliwiec (członek zarządu koła łowieckiego nr 37 „Puszcza Nadnotecka”) oraz P. Katarzyna Studniarek (organizator konkursu), brała pod uwagę następujące kryteria: kompozycja całości, posługiwanie się wiedzą plastyczną, pomysłowość i kreatywność, estetyka i wykonanie, zgodność z tematyką.

      Po burzliwych naradach komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów:

      Klasy I-III:

      I miejsce - Magdalena Korycińska kl. II b

      II miejsce - Łukasz Sławek kl. II d

      III miejsce - Jakub Wysoczański kl. II b

      Wyróżnienie - Damian Skrzypiec kl. I b

      Klasy IV-VI:

      I miejsce ex aequo - Marcel Sokół kl. VI g, Jagoda Szymocha kl. IV b

      II miejsce - Hanna Boharewicz kl. IV c

      III miejsce - Maksymilian Komarnicki kl. IV b

      Wyróżnienie - Kamil Kierzynkowski kl. VI h

      Klasy VII-VIII:

      I miejsce - Joanna Stańkowska kl. VIII d

      II miejsce - Patrycja Myśliwiec kl. VII e

      Prace laureatów zostaną przekazane na etap okręgowy konkursu. Co więcej, komisja postanowiła dodatkowo przekazać na etap okręgowy prace następujących osób: Iga Szwedzińska, Mateusz Janas, Zuzanna Górska, Izabela Spychała, Emilia Heft.

      Wręczenie nagród laureatom konkursu odbędzie się po wiosennej przerwie świątecznej, o czym poinformuje organizator konkursu.

      Katarzyna Studniarek

     • Przedstawienie teatralne pt. „Bambusowa księżniczka” 

     • Dnia 30.03.2021 r. dzieci z klasy II miały przyjemność oglądać drugą w tym roku transmisję i Teatru TVP dla szkół pt. „Bambusowa księżniczka”. Był to spektakl rzeszowskiego Teatru Maska. Przedstawienie oparte było na podstawie japońskiej baśni z okresu Heian i zostało przygotowane przez Noriyuki Sawę – twórcę pochodzącego z Kraju Kwitnącej Wiśni. „Bambusowa księżniczka” to historia "księżycowej dziewczyny" o imieniu  Kaguya, czyli Świetlana, którą ubogi staruszek, zbieracz bambusu, znalazł jako niemowlę, wewnątrz jednej z łodyg, która błyszczała światłem. W spektaklu pojawia się nie tylko dziewczynka i jej opiekunowie, ale także smok, mityczna góra, wielka bitwa z niezwykłym wojskiem i wiele fantastycznych przygód.

      Internetowy Teatr TVP dla Szkół to inicjatywa TVP wykorzystująca nowoczesną technologię jako sposób dotarcia ze sztuką wysokich lotów do masowej młodej widowni. Spektakl bardzo podobał się wszystkim dzieciom. Przeżyli cudowną przygodę z bohaterami, pełną zabawnych sytuacji i wzruszeń. 

      Ewelina Łapacz

      Agata Zielińska 

     •  2 kwietnia „Zapal się na niebiesko dla Autyzmu”

     • Jak co roku, 2 kwietnia nasz szkoła włącza się w  obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Solidaryzując się z osobami dotkniętymi chorobami ze spektrum Autyzmu klasa 3c brała udział w prezentacji, rozmowie oraz przygotowała prace plastyczne mające na celu podnosić świadomość społeczną a także wspierać osoby autystyczne.

     • Konkurs plastyczny „Nie wypalaj – nie zabijaj”

     •  

      W celu uświadamiania uczniom i rodzicom negatywnych skutków wypalania traw oraz realizacji działań prewencyjnych w tym zakresie, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wlkp. zachęca uczniów klas I – III do wzięcia udziału w rodzinnym konkursie plastycznym „Nie wypalaj – nie zabijaj”.

      Regulamin konkursu

     • Palma wielkanocna

     • W marcu z okazji zbliżających się Świąt Zmartwychwstania Pańskiego odbył się w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim konkurs pod tytułem: "Palma wielkanocna". Prace wykonali uczniowie klasy 4a i 4b.

      Piękne i kolorowe palmy oceniła komisja i przyznała: pierwsze miejsce Marii Skowrońskiej z klasy 4b, drugie miejsce Lenie Michałek z klasy 4b, trzecie miejsce Nikoli Urlewicz z klasy 4a. Wyróżnienia otrzymali: Zuzanna Górska 4a, Marta Mikus 4b, Daniel Sobota - 4a, Mateusz Janas - 4a, Zofia Przybylska - 4a, i Szymon Różański - 4a.

      Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie serdecznie dziękujemy.

      Anna Twarowska

     • Budki lęgowe zawieszone!

     • W środowisku przekształconym przez człowieka, ptaki mają trudności ze znalezieniem odpowiedniego miejsca do założenia gniazda. W skrajnych przypadkach, w wyniku utraty miejsc lęgowych, wiele gatunków ptaków w Polsce obniżyło swą liczebność. Najprostszym i zarazem najskuteczniejszym sposobem ich aktywnej ochrony jest zakładanie budek lęgowych, które zastępują im ich naturalne miejsce gniazdowe, w którym mogą opiekować się swoim potomstwem.

      Mając to na uwadze dnia 23 marca br. uczestnicy projektu „Azyl Braci Skrzydlatych” powiesili w parku szkolnym przy ul. Sienkiewicza cztery budki lęgowe dla naszych skrzydlatych przyjaciół.

      W dwóch budkach typu A gościć będziemy sikorki modraszki, czubatki, sosnówki, mazurka oraz wróbla. Pozostałe dwie budki typu A1 staną się miejscem bytowania wszystkich gatunków sikorek, oprócz bogatki. Zgodnie z zasadami, budki zostały zawieszone otworem na południowy wschód w miejscach zacienionych. Mamy ogromną nadzieję, że staną się one ostoją dla naszych skrzydlatych przyjaciół

     • Konkurs ogólnopolski “Rybołów – ptak naszych jezior”

     • W zeszłym tygodniu w naszej szkole gościł pan Łukasz Porębski, który jest przedstawicielem  Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. Wizyta była związana z przekazaniem nagród dla uczestniczek ogólnopolskiego konkursu „Rybołów – ptak naszych jezior”. W związku z panującą sytuacją epidemiologiczną nagrody mogły być przekazane dopiero w obecnym czasie.

               Przypomnijmy, że tematem konkursu było "Mieszkanie dla rybołowa", czyli akcja budowania nowych gniazd dla rybołowów. Każdy z uczniów mógł przygotować krótką reklamę video nowego gniazda tak jakby był przedstawicielem dewelopera lub agencji nieruchomości. Zadania konkursowe realizowaliśmy jeszcze w listopadzie. Laureatkami konkursu zostały  Milena Kubiś z klasy 6 a oraz  Luiza Kubiś z klasy 3 b, które zbudowały gniazdo

      i umieściły je na skraju lasu, następnie nagrały reklamę zachęcającą rybołowy do zamieszkania na naszym terenie.

      Jeszcze raz gratulujemy zwyciężczyniom !!!

       

      Halina Wydryszek-Janas

       

       

       

     • TYDZIEŃ JABŁKA

     • W dniach 15-19 marca Samorząd Uczniowski kl. I-III z Klubem ,,Wiewiórka” zorganizował Tydzień Jabłka. Celem zajęć i wspólnej zabawy była integracja zespołów klasowych oraz zachęcanie do spożywania owoców, a w szczególności jabłek i to pod różnymi postaciami z powodu jego walorów zdrowotnych i odżywczych. Przez 5 dni  klasy ciężko pracowały, aby wykonać wszystkie zadania. Obejrzały prezentacje, filmiki, rozwiązywały zagadki i układały rymowanki. Podczas przerw śniadaniowych spożywały przyniesione z domu jabłka. Na lekcjach plastyki i techniki wykonały wydzieranki, kolorowanki i malowanki.  Wszystkie prace zdobią drzwi wejściowe do każdej sali. W piątek uczniowie przyszli do szkoły ubrani w kolorach jabłek. Dominowała czerwień i zieleń, nie zabrakło również strojów w odcieniach żółci. To był bardzo pracowity tydzień. Jego uwiecznieniem były pamiątkowe zdjęcia.

     • Akademia Zdrowia i Urody

     • Kolejne wykłady w ramach Akademii Zdrowia i Urody już za nami. Tym razem licealiści poznali zasady racjonalnego odżywiania się podczas wykładu: „Najczęstsze błędy w żywieniu nastolatka”. Prowadząca zajęcia zwracała uwagę na powszechnie popełniane przez młodych ludzi błędy w codziennej diecie. Brak śniadania, zbyt duża ilość słodyczy czy też monotonna dieta to tylko niektóre z nieprawidłowych zachowań żywieniowych występujących wśród młodzieży. Podczas swoich wykładów pani dietetyk zaproponowała rozwiązania, które pomogą uniknąć tych błędów, a tym samym przyczynią się do poprawy zdrowia i lepszego samopoczucia.

      O bogactwie składników odżywczych w żywności i ich wpływie na organizm mówiła pani Joanna Grzyb podczas swojego wykładu pt. „Wpływ składników żywności na organizm”. W trakcie zajęć młodzież dowiedziała się m.in. jakie składniki odżywcze powinna zawierać zbilansowana dieta oraz w jaki sposób prawidłowo komponować swoje posiłki.

      Zaszczepienie w młodzieży prozdrowotnych nawyków związanych ze stylem życia, szczególnie w zakresie dbałości o ciało oraz racjonalnego odżywiania, to temat niezwykle ważny zwłaszcza w dobie obecnej pandemii.

     •  Światowy Dzień Wody

     •  Z okazji obchodów Światowego Dnia Wody, który przypadał 22 marca uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami wzięli udział w niezwykłej lekcji zorganizowanej w ramach realizacji programu edukacyjnego „Aktywni Błękitni – Szkoła Przyjazna Wodzie”. Obejrzeliśmy spektakl pt. „SPRAWA WODY – Kto ją nam kradnie?” zrealizowany przez teatr LUKLA Fundacja Inside Out. Mogliśmy zastanowić się, jak być Aktywnym Błękitnym – co możemy zrobić, aby w swoim najbliższym otoczeniu zadbać o wodę.

     • Wojewódzki Konkurs Biologiczny

     •  

      Biologia jako nauka o życiu jest jedną z głównych nauk obejmujących zagadnienia dotyczące funkcjonowania człowieka i innych organizmów żywych. Treści biologiczne są przekazywane uczniom już od najmłodszych lat i często budzą wśród nich ciekawość a nawet stają się ich pasją.

      Przejawem zainteresowania tą nauką był udział uczniów naszej szkoły w Wojewódzkim Konkursie Biologicznym organizowanym przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Do etapu szkolnego konkursu przystąpiło dziesięcioro uczniów klas 8. Pomyślnie ten etap zakończyły dwie uczennice – Marta Wiśniewska i Kornelia Nowak, które reprezentowały szkołę na etapie rejonowym konkursu. Uczennice włożyły dużo pracy i wysiłku, by móc zmierzyć się z zadaniami z drugiego etapu. Etap rejonowy konkursu zakończył się sukcesem dla Kornelii Nowak, która uzyskując wymaganą ilość punktów, dostała się do ostatniego, wojewódzkiego etapu konkursu. Jednocześnie doceniamy duży wkład pracy i wysoki wynik Marty Wiśniewskiej, której zabrakło niewiele, aby móc znaleźć się w finale. Dnia 12 marca br. odbył się finał Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego, podczas którego naszą szkołę reprezentowała Kornelia Nowak. Uczennica uzyskała bardzo wysoki wynik stając się finalistką wojewódzkiego konkursu. Dzięki temu uczennica otrzyma dodatkowe punkty, które będą ważne podczas rekrutacji do szkoły średniej.

      Serdecznie gratuluję wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie oraz życzę dalszych sukcesów.

       

      K. Brzezińska
       

     • „Mały Książę”

     • Uczniowie klasy 7a i 7d  pracowali nad analizą powiastki filozoficznej „Mały Książę”, której autorem jest Antoine de Saint – Exupery i satyry „Żona modna” Ignacego Krasickiego. Należało wykonać makietę, która nawiązywałaby do treści lektury oraz plakat przedstawiający współczesną żonę modną. Chcemy pochwalić się  naszymi pracami.

      Anna Bogdziewicz

     • 21 marca Światowy Dzień Zespołu Downa – Dzień Kolorowych Skarpetek

     • Tolerancja to akceptacja różnorodności – przede wszystkim ludzi, poglądów. O tym pamiętajmy nie tylko w takim dniu jak dzisiejszy czyli Światowym Dniu Zespołu Downa. Dzień ten ustanowiony został jako święto w 2005 roku, a od 2012 patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

      Uczennice i uczniowie Liceum Ogólnokształcącego już po raz kolejny włączyli się w świętowanie – tym razem wirtualnie. Rada Samorządu Uczniowskiego zaproponowała, aby każdy chętny zrobił sobie zdjęcie w kolorowych różnych skarpetkach. Powstały kolaże – oto one….

     • Funkcjonowanie obiektów sportowych

     • Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM RADY MINISTRÓW z dnia 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, dyrektor ZSO w Krzyżu Wlkp.

      do dnia 9 kwietnia 2021 r. zawiesza  funkcjonowanie obiektów sportowych w ZSO w Krzyżu Wielkopolskim (również znajdujących się na otwartym powietrzu).

      Jednocześnie informuje o istniejących wyjątkach (bez udziału publiczności) dla:

      - sportu zawodowego w rozumieniu art. 2 pkt 143 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu lub zawodników pobierających stypendium sportowe, o którym mowa w ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2010 r. poz. 1133), lub zawodników będących członkami kadry narodowej lub reprezentacji olimpijskiej, lub reprezentacji paraolimpijskiej, lub uprawiających sport w ramach ligi zawodowej w rozumieniu tej ustawy, lub dzieci i młodzieży uczestniczącej we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy,

       - powyższe okoliczności, potwierdza dokument wystawiony przez podmiot opłacający wynagrodzenie lub stypendium sportowe albo przez odpowiednio międzynarodową federację sportową działającą w sporcie olimpijskim lub paraolimpijskim lub inną uznaną przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski albo międzynarodową organizację sportową o zasięgu kontynentalnym należącą do takiej federacji, albo polski związek sportowy.

     • Zajęcia otwarte dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej w klasie II a

     • Dnia 16 marca 2021 roku w klasie II a odbyła się lekcja otwarta na którą zaproszono Panią Dyrektor i nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Tematem zajęć była budowa rośliny  i kielicha kwiatu, a także zakładanie klasowej hodowli. Cel zajęć:

      • kształtowanie umiejętności rozpoznawania i nazywania pierwszych wiosennych kwiatów,
      • poznanie budowy rośliny cebulkowej i kielicha kwiatu,
      • wdrażanie do systematycznego dbania i pielęgnowania roślin.

      Podczas zajęć dzieci zostały zapoznane z prezentacją multimedialną na której umieszczone zostały zdjęcia pierwszych, wiosennych kwiatów. Po obejrzeniu prezentacji dopasowywali nazwy kwiatów do ilustracji i żywych roślin. Zapoznali się również z budową rośliny cebulkowej oraz kielicha kwiatu. Dowiedziały się, jak wygląda cykl rozwoju tulipana i co jest potrzebne roślinom do życia. W kolejnej części zajęć bawiliśmy się w małych ogrodników i dzieci posadziły w doniczkach z ziemią cebulki frezji. Tak powstała nasza klasowa hodowla roślin. Cebulki zostały podlane i postawione w nasłonecznionym miejscu. Teraz codziennie będziemy o nie dbać i czekać na efekty naszej pracy.

      Ewelina Łapacz

     • Jak pomóc ptakom osiadłym w mieście?

     • Odpowiedź na to pytanie poznali członkowie grupy projektowej „Azyl Braci Skrzydlatych” podczas spotkania z pracownikiem Nadleśnictwa Krzyż – p. Aliną Chabowską, które miało miejsce 10 marca br. Ptaki żyjące w miastach niejednokrotnie nie mają łatwego życia – rozwój przemysłu, skażone powietrze, niszczenie siedlisk – to tylko niektóre zagrożenia, które czyhają na ptaki w miastach. Uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu na temat poprawy warunków bytowania ptaków w naszym mieście. W pierwszej części wykładu pani Alina przedstawiła gatunki ptaków żyjących w miastach, opowiedziała o ich zwyczajach oraz sposobach dokarmiania i przygotowywania dla nich poideł. Członkowie grupy projektowej zostali zapoznani również z rodzajami oraz zasadami wieszania budek lęgowych. Bardzo ważną częścią spotkania było także przedstawienie krzewów, które są najlepszym miejscem gniazdowania i dają pożywienie ptakom. Spotkanie to wzbogaciło członków grupy projektowej o wiedzę niezbędną do realizacji założonych w projekcie zadań. W przyszłości z powodzeniem będą dbać o poprawę warunków bytowania krzyskiego ptactwa.

     • Drodzy Czytelnicy!

     • Na półki  biblioteki szkolnej trafiły nowe tytuły książkowe. Zachęcamy do wypożyczeń najmłodszych uczniów.

  • Kontakt

   • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim
   • zsokrzyz@wp.pl
   • 67 25 64 087 /sekretariat, ul.Sienkiewicza 1/
   • ul. Sienkiewicza 1, 64-761 Krzyż Wielkopolski
   • tel. 607 590 711 do dyrektora szkoły w pilnych sprawach
   • tel. 67 25 64 035 /sekretariat, ul.Wojska Polskiego 31/
   • www.zso.krzyz.pl
 • Galeria zdjęć

   brak danych