• POWSTAŁ KOLEJNY TRADYCYJNY SAD!

     • Członkowie SK LOP a zarazem uczestnicy ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Tradycyjny sad posadzili na terenie przyszkolnym 5 drzewek owocowych. Drzewka te to tradycyjne odmiany śliw – węgierka wczesna oraz królowa Wiktoria. Na zakup drzewek otrzymaliśmy grant w nagrodę za pomyślnie zrealizowany I etap konkursu, który zakończył się dla nas zajęciem IV miejsca w kategorii wiekowej powyżej VI klasy.

      Posadzone drzewka wyglądają obiecująco i mamy nadzieję, że sadzonki się przyjmą. To już drugi tradycyjny sad, który powstał na terenie przyszkolnym. Jesteśmy bardzo dumni z inicjatywy, której się podjęliśmy. Owoce zrodzone przez dawne odmiany drzew zachwycają swoim smakiem i stanowią element powrotu do polskiej tradycji. Pozostaje nam je teraz pielęgnować oraz doglądać, czy prawidłowo się rozwijają.

      Apelujemy jednocześnie do wszystkich o uszanowanie powstającego obiektu przyrodniczego i szanowanie naszej wspólnej pracy. Zachęcamy także wszystkich naszych rówieśników, nauczycieli i społeczność lokalną do zakładania przydomowych, tradycyjnych sadów i uprawy dawnych odmian drzew owocowych. Wierzymy, że przyczyni się to w przyszłości do zwiększenia różnorodności biologicznej w naszym regionie oraz do podniesienia jakości życia poprzez obcowanie z naturą i wspólne korzystanie z dóbr otrzymanych w sposób ekologiczny.
      Zachęcamy do zaglądania na stronę internetową projektu:

      https://tradycyjnysad.pl/index.php?m=out

       

      Człnkowie SK LOP wraz z opiekunem

     • INAUGURACJA KAMPANII DRUGIE ŻYCIE

     •  

      W dniu 27 października br. odbyła się inauguracja kampanii Drugie życie a zarazem warsztaty szkoleniowe dla wszystkich uczestników tegorocznej edycji. Inauguracja po raz pierwszy w historii kampanii miała charakter zdalny. W żaden sposób jednak nie przeszkodziło to jej uczestnikom w zażyciu dużej dawki wiedzy na temat transplantacji.

      W wykładach uczestniczyli reprezentanci 32 szkół z województwa wielkopolskiego, w tym także nasze szkolne uczestniczki kampanii wraz z uczniami klasy 2pLO.

      Po uroczystym powitaniu uczestników spotkania przedstawiono etyczne, prawne oraz religijne aspekty przeszczepiania narządów.

      Sporą dawkę wiedzy na temat transplantacji uczestnicy warsztatów otrzymali od dr hab. n. med. Macieja Głydy, który w sposób wyczerpujący przedstawił wszystkie aspekty medyczne transplantacji oraz wskazywał na utrudnienia, które napotykają transplantolodzy oraz biorcy narządów w czasach pandemii.

      Ujmującym momentem szkolenia były wystąpienia osób po przeszczepie serca i nerki oraz osoby oczekującej obecnie na przeszczep. Każda z tych historii była wyjątkowa i poruszająca serca słuchaczy. Uczestnicy webinarium dostrzegli, jak bardzo może zmienić się życie człowieka, który ciągle oczekuje na przeszczep, jak wiele ograniczeń się z tym wiąże. Prelegenci podkreślali niejednokrotnie, że każdy z nas nosi w sobie dar życia, który może podarować drugiemu człowiekowi.

     • ŚWIATOWY DZIEŃ DONACJI I TRANSPLANTACJI

     • 26 października obchodziliśmy Światowy Dzień Donacji i Transplantacji.

      Myślą przewodnią pomysłodawców tego święta była chęć zwrócenia uwagi społeczeństwa na tematykę transplantacji. Każdego dnia na świecie umiera około 15 osób nie doczekawszy przeszczepu natomiast co 14 minut kolejna osoba kwalifikowana jest do zabiegu transplantacji. Liczba chorych oczekujących na przeszczep stale wzrasta. Dla pacjentów ze schyłkową niewydolnością organów przeszczep narządu od dawcy jest jedyną metodą leczenia, która ratuje im zdrowie i życie. Niestety wokół tematyki transplantologii narosło w ostatnim czasie wiele mitów i przekłamań, które w sposób znaczący ograniczają ilość dawców. Szkolne uczestniczki kampanii „Drugie życie” podejmują wyzwanie i postarają się rozwiać wszelkie wątpliwości i niejasności dotyczące przeszczepiania narządów.

      Zapraszamy na stronę FB kampanii, na której publikowane będą najważniejsze informacje, ciekawostki, fakty oraz mity dotyczące transplantacji:

      https://www.facebook.com/Kampania-spo%C5%82eczna-Drugie-%C5%BCycie-LO-Krzy%C5%BC-103312744904091

     • UWAGA !!!!

     •  

      Informuję, że w związku z istniejącą sytuacją epidemiologiczną  zawiesza się działalność hali sportowej przy ZSO w Krzyżu Wlkp. na okres 2 tygodni z możliwością przedłużenia.

      Jednocześnie informuję, że do dyspozycji pozostają obiekty sportowe znajdujące się na świeżym powietrzu – przy ulicy Wojska Polskiego i ulicy Sienkiewicza.

      Dyrektor ZSO w Krzyżu Wlkp. Renata Dahmani

     • Podsumowanie konkursu ekologicznego "Zeroemisyjna mobilność dla każdego"

     •  

      W ramach międzynarodowej kampanii proekologicznej, kończącej Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursie plastycznym pod hasłem "Zeroemisyjna mobilność dla każdego". Organizatorem konkursu był Burmistrz Krzyża Wielkopolskiego.

      Celem konkursu było promowanie proekologicznych działań na rzecz ochrony środowiska, zmniejszenie emisji spalin oraz zachęcenie do wybierania ekologicznych środków transportu.

      Spośród nadesłanych prac komisja konkursowa wyłoniła te najciekawsze, spełniające warunki regulaminu.

       

      Oto wyniki:

      W klasach I-III kolejne miejsca zajęli:

      1 miejsce – Hanna Sadowska z klasy II c

      2 miejsce – Adrianna Sienkiewicz z klasy III b

      3 miejsce – Alicja Zawileńska z klasy III b

      Wyróżnienia zdobyli:

      Luiza Kubiś z klasy III b

      Kinga Bieńkowska z klasy III b

      Wiktor Burzyński z klasy III b

       

      W klasach IV-VI

      1 miejsce – Amelia Szwajcer  z klasy V a

      2 miejsce – Hanna Boharewicz z klasy IV c

      3 miejsce – Nadia Bołądź z klasy VI a

      Wyróżnienia zdobyli:

      Aleksandra Citkowska z klasy IV a

      Zuzanna Górska z klasy IV b

      Maja Jąkalak z klasy IV c

       

      Ciekawe nagrody, ufundowane przez Burmistrza Krzyża Wielkopolskiego wręczyła dzieciom pani Dyrektor Renata Dahmani.

      Dziękujemy organizotorowi za motywowanie dzieci i rodziców do korzystania ze środków transportu zbiorowego, roweru czy pieszych wędrówek, promowania zasad zachowania bezpieczeństwa na drogach oraz poprawę jakości powietrza w naszej miejscowości.

      Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

     • Szanowni Państwo,

     •  

      od soboty, 24 października obowiązują nowe zasady funkcjonowania szkół i placówek. Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, a także wszystkich klas szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego przechodzą na naukę zdalną. Zawieszenie zajęć stacjonarnych dla tych uczniów potrwa do niedzieli, 8 listopada br. 

      Przedszkola i klasy I-III szkół podstawowych będą funkcjonowały bez zmian. Stacjonarnie pracują również szkoły w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii. Dyrektorzy szkół specjalnych i specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych będą mogli sami w tym okresie decydować o trybie nauczania w klasach IV-VIII szkół podstawowych i w szkołach ponadpodstawowych.

      Szczegóły dotyczące zmian w funkcjonowaniu szkół i placówek znajdą Państwo na stronie: https://www.gov.pl/web/edukacja/zawieszamy-na-dwa-tygodnie-zajecia-stacjonarne

      Proszę o przekazanie tej informacji wszystkim zainteresowanym osobom.

       

      Z poważaniem

      Przemysław CzarnekMinister Edukacji i Nauki 

     • Zdalne nauczanie

     • Informujemy, że od 26 października uczniowie z klas 4-8 SP i 2p, 2g, 3 LO przechodzą na zdalne nauczanie przez aplikację Teams.
      Uczniowie tych klas nie przychodzą do szkoły.

     • ZWYCIĘZCY QUIZU - ŁÓDŹ 2020

     • Troje uczniów naszej szkoły - Joanna Stańkowska kl. 8d, Martyna Michałek kl. 8d, Kamil Helak kl. 8d zwycięzcami "Quizu - Łódź 2020" w ramach Regionalnego Festiwalu Naukowego E(x)plory w Łodzi.

      Każdy z nich wygrał nagrodę, jest nim tablet Lenovo TAB M10 10,1" 2 GB/32GB LTE. Festiwal to pakiet warsztatów, wykładów, pokazów naukowych online oraz quiz dotyczący zagadnień z przedmiotów przyrodniczych. Aby wziąć udział w quizie należało obejrzeć zajęcia online, a następnie odpowiedzieć na pytania quizowe. Zwycięzcy zdobyli największą ilość punktów oraz kreatywnie odpowiedzieli na pytanie otwarte. 

      Wszystkim gratulujemy

     • PILNE

     • Informujemy, że 22 i 23 października klasa 7b i 7c przechodzi na zdalne nauczanie przez aplikację Teams.
      Uczniowie w tych dniach nie przychodzą do szkoły.

     • MIĘDZYNARODOWE WARSZTATY FILMU ANIMOWANEGO 

     • Od 17 do 25 października 2020, jak co roku, grupa uczniów naszej szkoły bierze udział w Międzynarodowych Warsztatach Filmowych „FAZY” Kudowa Zdrój organizowanych przez Fundację Filmowiec z Poznania w kooperacji z Fantasia e.V. z Drezna. W bieżącym roku ze względu na panującą pandemię część  zajęć odbywa się online.  Opiekunami uczniów są wybitni polscy twórcy filmów animowanych – Witold Giersz i Stanisław Lenartowicz, niemiecki twórca Rolf Birn oraz wykładowcy moskiewskiej szkoły filmowej VGIK. 

       

     • „Szkoła z misją”

     • Z radością i dumą informujemy, że poznańska Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio przyznała nam tytuł „Szkoły z misją”.

      Pracownicy Fundacji napisali:

      „W związku z Państwa zaangażowaniem w niesienie pomocy dla najbardziej potrzebujących chcielibyśmy aby na stronie Państwa szkoły widniało wyróżnienie  "Szkoła z misją". Jesteśmy zaszczyceni, że możemy przyznać Państwu ten tytuł.”

       

      Na stronie internetowej Fundacji czytamy, że „szkoła z misją to szkoła:

      -  której uczniowie od najmłodszych lat uczą się postawy pełnej empatii

      -  w której nauczyciele wskazują uczniom jak przełożyć wzniosłe idee na szlachetne czyny

      - w której rodzice, poprzez swoje zaangażowanie, uczą dzieci dzielenia się z tymi, którzy bardzo tego potrzebują.”

      Od lat współpracujemy z Fundacją biorąc udział w akcjach: „Ołówek dla Afryki”, „Kup Pan Szczoteczkę”, „Puszka dla Maluszka” i „Opatrunek na ratunek”. Dziękujemy wszystkim za angażowanie w poszczególne akcje.

       

       

     • Światowy Dzień Zwierząt

     • Co roku, 4 października obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt, święto to rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt trwający do 10 października. Z tej okazji nasi uczniowie przedstawili nam swoje ulubione zwierzątka, biorąc udział w konkursie plastycznym. Zachęcamy do obejrzenia przepięknych prac naszych uczestników.

     • Święto Drzewa

     • 10 października 2020 r. z okazji Święta Drzewa uczniowie klasy pierwszej posadzili swoje drzewka, które otrzymali od Rady Rodziców podczas pasowania na ucznia. Złożyli wtedy uroczystą obietnicę troski i szacunku dla drzew. Drzewko symbolizuje coś nowego, a dla pierwszaków jest to pierwszy etap edukacji. W piątek własnoręcznie wkopali swoje drzewka do ziemi. Każda klasa otrzymała jedno drzewko- klon. Drzewa odgrywają ogromną rolę w środowisku i dlatego ich sadzenie, przyczynia się do zwiększenia zadrzewienia oraz zmniejszenia skutków zmian klimatu. Miejmy nadzieję, że posadzone przez uczniów drzewka będą ozdobą naszej szkoły, czy też wieloletnią pamiątką dla absolwentów. Najważniejsze, że są wyrazem poszanowania dla przyrody. To był bardzo radosny i wzruszający dzień dla pierwszaków

      Iwona Sadowska 

       

     • UWAGA!

     • W związku z objęciem od dnia 10 października 2020 roku całego kraju strefą żółtą, dyrektor ZSO w Krzyżu Wielkopolskim wprowadza dodatkowe środki ostrożności polegające na:

      • konieczności zakrywania ust i nosa podczas przerw lekcyjnych, niezależnie od miejsca, w którym się je spędza (w przypadku konieczności zdjęcia ochrony ust i nosa podczas przerw, na przykład podczas spożywania śniadania obowiązuje zasada zachowania dystansu społecznego),
      • obowiązku osłony ust i nosa podczas zajęć w szkole z wyjątkiem miejsc, w których istnieje możliwość zachowania dystansu społecznego, to jest zachowania 1,5 m odległości pomiędzy osobami.

      Jednocześnie przypominamy Rodzicom, że dziecko przychodzące do szkoły zobowiązane jest posiadać maseczkę lub przyłbicę.

     • Ruszyła kolejna edycja programu edukacyjnego KRUK

     • Pełni zapału, uśmiechu i pozytywnego nastawienia wystartowaliśmy w kolejnej edycji programu edukacyjnego KRUK. 6 października 2020 roku odbyło się pierwsze spotkanie naszego badawczego zespołu. Uczniowie, pod opieką tutora, pana Mateusza Gutowskiego z Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile, rozpoczęli przygodę związaną z zaplanowaniem i przeprowadzeniem działań zmierzających do rozwiązania wybranego i ważnego dla nich problemu dotyczącego komunikacji w przyrodzie, społeczeństwie i świecie wirtualnym.  

  • Kontakt

   • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim
   • zsokrzyz@wp.pl
   • 67 25 64 087 /sekretariat, ul.Sienkiewicza 1/
   • ul. Sienkiewicza 1, 64-761 Krzyż Wielkopolski
   • tel. 607 590 711 do dyrektora szkoły w pilnych sprawach
   • tel. 67 25 64 035 /sekretariat, ul.Wojska Polskiego 31/
   • www.zso.krzyz.pl
 • Galeria zdjęć

   brak danych