• Uczniowie

     •  

      Nastąpiły drobne zmiany w planie lekcji, które będą obowiązywały od 28 września 2020 r. Sprawdźcie swój plan lekcji.

     • Dbaj o zdrowie

     • W piątek 18.09.2020 r. uczniowie klasy 3c przedstawili  audycję radiową pt. "Dbaj o zdrowie", podczas której przypomnieli swoim młodszym i starszym koleżankom i kolegom, uczącym się w budynku przy ulicy Wojska Polskiego, jak ważne jest zadbanie o własne zdrowie.  Bez względu na wiek czy też płeć,  każdy powinien dbać o siebie, zdrowo się odżywiać i dostarczyć organizmowi codzienną dawkę aktywności fizycznej, oczywiście na miarę swoich możliwości. Właśnie w piątek 18.09.2020 r. rozpoczynała się również 27 Ogólnopolska Akcja Sprzątania Świata pod hasłem "REDUKUJĘ, REZYGNUJĘ, SEGREGUJĘ", więc przy  okazji podczas audycji uczniowie przypomnieli, dlaczego warto segregować śmieci oraz jak robić to właściwie. 

      Magdalena Gapska

     • Centrum Nauki Kopernik w naszej szkole     • 22 września uczniowie z naszej szkoły mieli okazję samodzielnie eksperymentować z edukatorami Centrum Nauki Kopernik! Za pośrednictwem internetu gościliśmy e-Naukobus. To prowadzone na żywo zajęcia online, które są interaktywne i angażujące.

      Każdy może zostać naukowcem.

      Uczniowie poznają zjawiska związane z powietrzem oraz ciśnieniem. Dowiedzą się, jak działają Półkule Magdeburskie lub sprawdzą, jak można utrzymać w powietrzu piłkę plażową. To nie będą typowe lekcje. Uczestnicy wspólnie z prowadzącymi wykonają proste doświadczenia korzystając z przedmiotów, które zawsze są pod ręką. Przekonają się, że naukę może praktykować każdy, bez specjalistycznego sprzętu.

      Z zajęć online skorzystało już ponad 2700 dzieci, a do końca roku będzie ich kilkanaście tysięcy. To część Programu Nauka dla Ciebie, który jest wspólną inicjatywą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik. Misją organizatorów jest wsparcie szkół i uczniów w nauczaniu zdalnym.

       

      Wspólny Program Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą „Nauka dla Ciebie” finansowany jest w ramach dotacji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na podstawie umowy z dnia 6 marca 2020 r. Nr 1/CNK-NAUKOBUS/2020. W ramach Programu „Nauka dla Ciebie” realizowane są działania „Naukobus” i „Planetobus” oraz zajęcia online.

       

     • „Mój konik, czyli jak poradzić sobie z kruczkami w osiąganiu własnych celów”.

     • Z przyjemnością informujemy, że nasz szkoła została zakwalifikowana na I miejscu do kolejnej już edycji programu edukacyjnego ,, KRUK”.

      Program Edukacyjny KRUK opracowali specjaliści z Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile. Zakłada on wykorzystanie wielu niestandardowych i nieoczywistych metod kształcenia. Program powstał w ramach projektu, którego celem jest wsparcie rozwoju kompetencji uczniów i nauczycieli z północnej Wielkopolski. Kształcenie kompetencji to proces inny niż przekazywanie informacji i wiedzy. Wymaga zmiany podejścia edukacyjnego i przełamania wielu stereotypów. Autorzy Programu zaproponowali rozwiązania dydaktyczne i metodyczne najbardziej efektywne w kształceniu kompetencyjnym, a jednocześnie zgodne z dorobkiem wybitnych pedagogów oraz wnioskami z najnowszych badań neuronauk, socjobiologii i psychologii ewolucyjnej. Ponieważ autorów programu łączy wspólna pasja – przyroda… powstał KRUK, czyli Koncepcyjnie Rewolucyjny Uniwersytet Kompetencyjny.

      KRUK wyróżnia się tym, iż w trakcie zajęć nie są stosowane metody podawcze. Uczestnicy kursu, przy wsparciu trenerów, samodzielnie dochodzą do wiedzy. Co więcej, zajęcia zaplanowane są tak, aby wykorzystywać naturalną zdolność współpracy w grupie rówieśniczej oraz osobiste predyspozycje i zainteresowania uczniów w ich drodze dochodzenia do wiedzy. Każde z zajęć posiada także element oryginalnego wykorzystania zdobytej wiedzy w warunkach znacznie odbiegających od lekcyjnych. Sam zakres wiedzy, jaką zdobywają uczniowie, nie jest jednak najważniejszy. Najważniejsze są kompetencje, jakie uczniowie kształtują podczas drogi do wiedzy.

      Tak, to droga jest dla nas wszystkich najważniejsza!

      Ruszamy 6  października 2020 r, razem z trenerem panem Mateuszem Gutowskim oraz opiekunem projektu, panią Justyna Kapuścińską i  8 ochotnikami będziemy oddzielać wiedzę od stereotypów.

     • Konkurs plastyczny „Moje ulubione zwierzątko”

     • Już wkrótce 4 października obchodzimy światowy dzień zwierząt z tej okazji zapraszamy uczniów klas 1 -5 do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „ Moje ulubione zwierzątko”.

      Autorzy nagrodzonych prac otrzymają pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe

       

      Regulamin konkursu „Moje ulubione zwierzątko”

       

      1.Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas 1-5 szkoły podstawowej,

      2. Kryteria oceny prac:

      - zgodność z tematem konkursu,

      - samodzielność wykonania,

      - pomysłowość,

      - różnorodność wykorzystanych materiałów,

      - estetyka

      3. Format pracy i technika dowolna.

      4. Termin nadsyłania zdjęć prac: 2 października

      5. Zdjęcie pracy należy przesłać na e-mail: astrozynska@zsokrzyz.pl

      6. Udział w konkursie jest jednoznaczny z zaakceptowaniem regulaminu oraz zgodą

      na upublicznienie prac i danych osobowych.

      Organizator: Alina Stróżyńska

     • „Bezpieczeństwo w szkole i poza szkołą”

     • W środę, 16 września na boisku „Orlik” przy ulicy Sienkiewicza odbył się apel „Bezpieczeństwo w szkole i poza szkołą”. Część artystyczną zaprezentowali uczniowie klasy 6a pod kierunkiem wychowawczyni – Renaty Palczewskiej. Przedstawienie przybrało formę poważnej debaty, w czasie której docent doktor habilitowany Zygmunt Zapobiegliwy – specjalista do spraw bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, przypomniał nam podstawowe zasady, jakimi powinniśmy kierować się na co dzień. Wypowiadały się również uczennice, które osobiście zetknęły się z różnymi niebezpieczeństwami. Debatę urozmaiciła reklama światełek odblaskowych oraz sonda uliczna. Humorystyczny wydźwięk przedstawienia sprawił, że prezentowane treści dydaktyczne wielu uczniom zapadły głęboko w pamięć. Oczywiście pamiętaliśmy o odpowiednich procedurach bezpieczeństwa związanych z zapobieganiem covid-19, apel odbył się z zastosowaniem odpowiednich zaleceń sanitarnych.  

     • Rusza druga edycja zajęć w ramach projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego

     • Od października – po raz kolejny – rozpoczynamy zajęcia koła informatycznego w ramach Ogólnopolskiego Projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego.

       

      To cykl BEZPŁATNYCH zajęć z algorytmiki i programowania.

       

      29 i 30 sierpnia br. na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej odbyła się inauguracja drugiej edycji Projektu, w trakcie której przedstawiciele naszej szkoły mieli okazję podsumować ubiegłoroczną edycję, a także zaprezentować nowym uczestnikom korzyści płynące z przystąpienia do CMI.

      Rafał Wiśniewski, instruktor CMI

      *   *   *

      O projekcie:

       

      Celem projektu jest podniesienie kompetencji kadry dydaktycznej, tj. osób prowadzących zajęcia pozalekcyjne rozwijające zainteresowania informatyczne, a także aktywizacji młodzieży uzdolnionej informatycznie, pobudzania kreatywności oraz promowania współpracy zespołowej w ramach kół informatycznych.

      Projekt CMI stanowi kompleksową koncepcję wzmocnienia polskiej edukacji informatycznej ukierunkowanej na kształcenia uzdolnionych uczniów przy zaangażowaniu najlepszych uczelni technicznych w kraju.

      Liderem projektu CMI jest Politechnika Łódzka, która realizuje projekt wraz z AGH w Krakowie, Politechnikami: Gdańską, Warszawską i Wrocławską, Stowarzyszeniem I love Math i Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog.

      Dzięki realizacji wskazanych celów projekt wzmocni u uczniów chęć rozwoju zainteresowań z zakresu algorytmiki i programowania, posłuży także upowszechnieniu idei konkursów informatycznych oraz wyłoni zespoły zdolne do podjęcia rywalizacji w zawodach informatycznych na poziomie krajowym oraz ogólnoświatowym.

       

      Znaczenie projektu dla rozwijania młodych informatycznych talentów podkreśla Rektor Politechniki Łódzkiej prof. Sławomir Wiak:

      „Jako rektor uczelni technicznej szczególnie doceniam znaczenie rozwoju technologii IT i dlatego uznałem, że zbudowanie takiego projektu, jakim jest Centrum Mistrzostwa Informatycznego to wyzwanie, a jednocześnie nasz cywilizacyjny i społeczny obowiązek. Z obecnością informatyki oswajamy się od najwcześniejszych chwil życia. Warto zatem, aby jak najwcześniej zacząć wyławiać talenty informatyczne i wspierać je, gdy zaczynają dopiero się rodzić. (…) Jesteśmy cały czas w dobie rewolucji cyfrowej i dlatego potrzebni są nam mistrzowie informatyki”. [źródło: www.cmi.edu.pl]

     • Rodzice i Uczniowie!

     •  

      Od 1 września 2020 roku szkoła nasza korzysta z oferty Office 365, w ramach której mamy między innymi dostęp do scentralizowanej platformy Microsoft Teams do prowadzenia zajęć zdalnych. W związku z tym prosimy wszystkich rodziców i pełnoletnich uczniów do pierwszego logowania się  www.office.com

      Adres e-mail oraz hasło pierwszego logowania znajdziecie w e-dzienniku Vulcan, w zakładce  Dostęp do Office 365.

      Prosimy potraktować prośbę jako pilną, ponieważ w najbliższym czasie planujemy przeprowadzić ćwiczenia w tym zakresie z uczniami a bez Państwa pomocy będzie to niemożliwe.

      Służymy również swoją pomocą.

       

     • Warsztaty filmowe

     • W dniach 16-28.08.2020, w Łebie odbyły się kolejne międzynarodowe warsztaty filmowe pt. "Jedno Ujęcie ", zorganizowane przez Fundację Filmowiec za wsparciem finansowym i merytorycznym Organizacji Niemiecko-Polskiej Współpracy Młodzieży oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Tegoroczni uczestnicy przyjechali z różnych zakątków Polski, Niemiec, jak również grupa uczniów z naszej szkoły. Dodatkowo, podczas licznych wykładów i zajęć łączyliśmy się przez aplikację Zoom z grupą z Ukrainy, która z racji pandemii, nie mogła przyjechać na miejsce. Ze względu na CoVid 19 nastąpiło również wiele innych zmian, takich jak np. odwołanie planowanej wycieczki do Trójmiasta, izolatka w hotelu i wykładowcy w przyłbicach. Mimo tego i wielu różnych procedur, wszystko pozostawało bez zmian. Przez pierwsze 9 dni były ciekawe wykłady dotyczące języka filmu i intrygujące zadania, które w późniejszym czasie okazały się bardzo przydatne przy tworzeniu autorskich filmów w technice jednego ujęcia. Następne dni zostały poświęcone przez uczestników na pracę nad końcowymi dziełami. Podczas całych warsztatów mięliśmy dostęp do profesjonalnego sprzętu i dobrych rad ekspertów. W międzyczasie odbyły się również: wycieczka na ruchome wydmy i ekscytująca noc horrorów w labiryncie strachów. W nocy z 27 na 28.08.2020 odbyła się premiera stworzonych przez uczestników filmów wraz z ogłoszeniem wyników konkursów: fotograficznym, operatorskim i filmowym. Wtedy też było ognisko. Warsztaty zakończyły się 28.08.2020, gdy z bólem serc i mnóstwem wspaniałych przeżyć uczestnicy wracali do domu.

      Marta Wiśniewska kl. 8a

   • Kontakt

    • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim
    • zsokrzyz@wp.pl
    • 67 25 64 087 /sekretariat, ul.Sienkiewicza 1/
    • ul. Sienkiewicza 1, 64-761 Krzyż Wielkopolski
    • tel. 607 590 711 do dyrektora szkoły w pilnych sprawach
    • tel. 67 25 64 035 /sekretariat, ul.Wojska Polskiego 31/
    • www.zso.krzyz.pl
  • Galeria zdjęć

    brak danych