• Ferie z mBotami

     • List z podziękowaniem

      W drugim tygodniu ferii uczestnicy projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego mieli okazję uczestniczyć w zajęciach z robotyki. Z pomocą prostych narzędzi i instrukcji krok po kroku mogli zbudować i modyfikować robota, poznać różne konstrukcje robotów i moduły elektroniczne. W ramach zajęć rozwijali umiejętność programowania blokowego oraz umiejętności logicznego myślenia i projektowania.

      O projekcie CMI

      Projekt CMI stanowi kompleksową koncepcję wzmocnienia polskiej edukacji informatycznej ukierunkowanej na kształcenie uzdolnionych uczniów przy zaangażowaniu najlepszych uczelni technicznych w kraju. Dzięki realizacji wskazanych celów projekt ma wzmocnić u uczniów chęć rozwoju zainteresowań z zakresu algorytmiki i programowania.

      Rafał Wiśniewski
      trener CMI

     • Nie samą nauką licealiści żyją – Walentynki i Tłusty Czwartek w LO

     •  

       

      Skończył się karnawał i związane z nim „szaleństwa”. Rada Samorządu Uczniowskiego LO zaproponowała licealistom, zgodnie z kilkunastoletnią tradycją, spędzenie dwóch dni w szkole w specjalny sposób.

      14 lutego wchodzących do szkoły uczniów i nauczycieli witały uśmiechnięte uczennice z koszem przepięknych, czerwonych, serduszkowych, słodkich lizaków – życzyły wszystkim uśmiechów, życzliwości i miłości. Pod koniec lekcji otworzona została skrzynka Poczty Walentynkowej i do wielu dziewczyn i chłopaków dotarły życzenia od znanych i nieznanych nadawców. Niektóre uczennice – tu pochwała szczególnie dla klasy 1 p – uczciły ten dzień odpowiednim strojem pełnym czerwieni, serduszek i uśmiechów.

       

      Tydzień później, w czwartek i piątek (czyli 20 i 21 lutego), szanując staropolski zwyczaj, świętowaliśmy Tłusty Czwartek – klasowo i licealnie. Były pączki dla licealistów i nauczycieli (ufundowane ze środków Rady Samorządu Uczniowskiego) oraz wesołe spotkanie poetycko – malarskie. Każda klasa przygotowała wierszyk o pączkach, chrustach i samym święcie (wytwory twórczości prezentowane były solo, w duetach i grupowo), „artyści plastycy” na tablicach przedstawili wizję Tłustego Czwartku” a wszystko to przy akompaniamencie śmiesznych piosenek związanych z tematem. We wspaniałych humorach, z tacami pięknie zapakowanych pączków udaliśmy się na lekcje.

     • Teatr na wyciągnięcie ręki

     • Dzieci z Bullerbyn, przedstawienie dla uczniów klas 1-3

      W piątek 21.02.2020 r. w naszej szkole gościł PSE Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia, z którym współpracujemy od kilku lat. Uczniowie klas 1 -3 obejrzeli spektakl pt. „Dzieci z Bullerbyn”, dla klas 4 – 6 przygotowano przedstawienie pt. „W krainie mitów”, siódmo i ósmoklasiści uczestniczyli w widowisku „Samotni w tłumie” poruszającym bardzo aktualny problem osamotnienia we współczesnym świecie, a licealiści i uczniowie technikum zapoznali się z treścią lektury obowiązkowej pt. „Tango” Sławomira Mrożka. Przedstawienia odbywały się w hali widowiskowo – sportowej ZSO.

      Aktorzy przybliżyli uczniom treści polonistyczne zawarte w podstawie programowej, aktualne zagadnienia profilaktyczne,  utrwalali środki wyrazu charakterystyczne dla teatru.     Młodzież bardzo pozytywnie oceniła odtwórców poszczególnych ról, scenografię i muzykę. Była to inna forma zajęć lekcyjnych.

     • Happy Valentine’s Day

     • Dzisiejszy dzień w naszej szkole upłynął w kolorach czerwieni i atmosferze przyjaźni. A wszystko to z okazji Walentynek, przypadających 14 lutego. Należy pamiętać, że w tym dniu ludzie obdarowują ukochaną osobę walentynkową kartką z wyznaniem miłości, jak równięż celebrują przyjaźń. Uczniowie klasy VI b obdarowywali serduszkami przyjaźni wchodzących do budynku szkoły nauczycieli i uczniów. Uczniowie naszej szkoły mogli również wyrazić swoją sympatię do siebie dzięki poczcie walentynkowej.

     • 75. rocznica przybycia do Krzyża pierwszych Polaków- kolejarzy

     • 17 lutego 2020 r. na jednym z peronów dworca kolejowego w Krzyżu Wielkopolskim upamiętniliśmy 75. rocznicę oficjalnego przybycia do miasta pierwszych Polaków.

      Pomysł na przypomnienie tego wydarzenia zrodził się w mojej głowie z przekonania o potrzebie budowania świadomości historycznej młodych pokoleń, a co za tym idzie wpływaniu na ich tożsamość.

      Podczas wydarzenia mającego miejsce przy zabytkowym parowozie przypomniane zostały postacie pierwszych przybyłych do Krzyża w 1945 roku kolejarzy: Feliksa Kaczmarka, Leona Pietrzaka i Zygmunta Koralewskiego. Bardzo ucieszył nas fakt obecności wnuka ostatniego z wymienionych Pana Błażeja Koralewskiego wraz z małżonką.

      Na uroczystości nie mogło oczywiście zabraknąć przedstawicieli krzyskich kolejarzy, Straży Ochrony Kolei, przedstawicieli Rady Miasta oraz delegacji placówek opiekuńczych i oświatowych z terenu naszego miasta.

      Mam nadzieję, że wydarzenie, które spotkało się z dużym zainteresowaniem, zostanie zapamiętane jako ważny dzień w historii naszego miasta.

      Tomasz Molenda

     • Kampania społeczna „Bądź kumplem, nie dokuczaj”

     • Dnia 15 stycznia 2020 klasa Vc wzięła udział w warsztatach zwiększających świadomość uczniów na temat różnorodności osób i kultur oraz kształtujących postawy otwartości i wzajemnego szacunku.

      Temat zajęć „Podróż w nieznane” na podstawie scenariusza opracowanego przez kampanię społeczną Cartoon Network, której ambasadorem jest Robert Lewandowski zrealizowała pani Magdalena Starzecka. Obserwatorem zajęć była Pani Dyrektor Renata Dahmani.

      Dzieci wzięły czynny udział w warsztatach, wykazując się kreatywnością oraz wykonując makiety schronień, integrujących grupę na bezludnej wyspie.

      Nasza szkoła otrzymała certyfikat klubu kumpli, za promowanie koleżeńskich zachowań oraz udział w kampanii społecznej Cartoon Network „Bądź kumplem, nie dokuczaj”.

   • Kontakt

    • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim
    • zsokrzyz@wp.pl
    • 67 25 64 087 /sekretariat, ul.Sienkiewicza 1/
    • ul. Sienkiewicza 1, 64-761 Krzyż Wielkopolski
    • tel. 607 590 711 do dyrektora szkoły w pilnych sprawach
    • tel. 67 25 64 035 /sekretariat, ul.Wojska Polskiego 31/
    • www.zso.krzyz.pl
  • Galeria zdjęć

    brak danych