• WYCIECZKA DO LABORATORIUM WYOBRAŹNI W POZNANIU

• 25 maja 2023r.  uczniowie klas:1B, 3A,3B, 3C udali się na wycieczkę do Laboratorium Wyobraźni Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Fundacji UAM. Laboratorium Wyobraźni to centrum nauki, w którym można się przekonać, że nauka wcale nie musi być nudna, a wręcz przeciwnie – może być wspaniałą przygodą. Taki był też cel tej wycieczki – rozwijanie wyobraźni, rozbudzanie ciekawości świata, zainteresowanie naukami ścisłymi i przyrodniczymi. Zajęcia miały charakter warsztatowy. Najwięcej emocji wzbudziły warsztaty naukowe z wykorzystaniem technologii 3D ( długopisy i drukarki). Następnym punktem były warsztaty, które pozwoliły zgłębić tajemnicę niezwykłych cech wody. Na warsztatach „Pytamy żuka co piszczy w trawie-ekologia tu i tam” uczniowie zbudowali piramidę troficzną, która pokazała wpływ działania człowieka na przyrodę. Ostatnim punktem były warsztaty rozwijające kreatywność. Cztery godziny pracy i niesamowitej rozrywki szybko minęły, a dzieci wyruszyły w drogę powrotną przekonane, że nauka może być fantastyczną przygodą.

Marta Brukarczyk, Jolanta Małecka, Justyna Wyrwa, Agata Zielińska

• Bajka z życzeniami

• W maju 2023 r. w świetlicy szkolnej odbyła się uroczystość z okazji Dnia Matki i Ojca. Przedstawienie składało się z dwóch części I - to inscenizacja- Bajka z życzeniami, II - montaż muzyczno-słowny - Wdzięczność jest pamięcią serca. Miło było gościć w świetlicy panią Dyrektor i zaproszonych rodziców.  Uroczystości przygotowała p.M. Pawlak z wychowankami świetlicy z kl. 1b, 1d, 2a, 2b, 3b, 4a, 4c i 4d przy pomocy p. A. Helak-Graś i p.K.Matkowskiej. Występ zakończył taniec w wykonaniu uczennic przygotowanych przez panią J. Kapuścińską. Dziękujemy sponsorom za poczęstunek i wszystkim za liczne przybycie.

• 😊 LEKCJA PRZYRODY W LESIE

• 31 maja uczniowie klasy II a i II c pod opieką wychowawczyń, udali się na wycieczkę edukacyjną do lasu. Po drodze dzieci zbierały i rozpoznawały polne kwiaty. Na polanie czekała niespodzianka przygotowana przez panią Karolinę z Nadleśnictwa Krzyż. Uczniowie samodzielnie ozdabiali płócienne torby, wybijając młotkami odciski uzbieranych kwiatów. Tak udekorowane torby były dla nich świetnym prezentem na Dzień Dziecka.

W.P. i A.N.

• “ Berlin Dungeon” - licealiści w lochach i na słonecznych ulicach Berlina

W piątek, 26 maja, uczniowie klas 1M i 1MP krzyskiego LO spędzili na pełnej wrażeń wycieczce do stolicy Niemiec. Podróż koleją sprzyjała podziwianiu krajobrazów i bez przeszkód stanęliśmy na Alexanderplatz. Wieża telewizyjna, Kościół Mariacki i jego bezcenne zabytki, a zaraz potem swoiste centrum rozrywki, gdzie w mrocznych korytarzach uczniowie wzięli udział w interaktywnym przedstawieniu “ Lochy Berlina”. Było wesoło i strasznie, emocji nie brakowało!

Dalsza wędrówka w ten słoneczny dzień przybliżyła uczniom historię Muru Berlińskiego, zabytkowe i sąsiadujące z nimi bardzo nowoczesne siedziby władz Niemiec, stanęliśmy też w cieniu Bramy Brandenburskiej i na bardzo nowoczesnym w swej architekturze Placu Poczdamskim.

Wiele znanych miejsc, czas wolny, wspaniała pogoda sprawiły, że czas upłynął bardzo szybko. Pełni wrażeń wróciliśmy do Krzyża przed północą - to była niezapomniana wycieczka.

• Podsumowanie konkursu językowego „I’m brilliant”

Dnia 24.05.2023r. odbył się szkolny konkurs z języka angielskiego dla uczniów klasy III „I’m brilliant”. Do konkursu przystąpiło łącznie 14 uczniów ze wszystkich oddziałów klasy III. Konkurs miał formę testu wielokrotnego wyboru i składał się z 18 zadań, z których uczeń mógł zdobyć maksymalnie 35 punktów. Po zakończeniu postępowania konkursowego wyłoniono następujących laureatów:

I miejsce - Barbara Mazur kl. IIIa - 35pkt

II miejsce - Adam Tafelski kl. IIIb - 31pkt

III miejsce ex aequo - Julia Fulara kl. IIIa, Zofia Banaszewska kl. IIIb i Maksymilian Mazurek kl. IIIb - 30pkt

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, skromne upominki oraz cząstkowe oceny celujące z języka angielskiego, a laureaci dodatkowo nagrody  ufundowane przez szkolną Radę Rodziców. Wszystkim dziękujemy za udział, a laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Katarzyna Studniarek - organizator konkursu

Marta Tomaszewicz-Molenda - członek komisji konkursowej

• Wizyta w TV ASTA w Pile.

• Jak działa telewizja? Na czym polega praca dziennikarza, czy operatora kamery oraz jak przygotowywane są materiały telewizyjne? Tego wszystkiego dowiedzieli się licealiści, realizujący profil medialny oraz ekipa szkolnej telewizji ZSO TV. Uczniowie wzięli udział w warsztatach, podczas których prezentowali aktualne wiadomości z regionu i zapowiadali pogodę.

Wizyta w studiu telewizyjnym oraz pomieszczeniach reżyserskich wzbudziła wśród uczniów wiele emocji.

Serdecznie dziękujemy Panu Pawłowi Różyckiemu za możliwość odwiedzenia studia telewizyjnego i interesujące warsztaty.

• Warsztaty artystyczno-przyrodnicze „Las w słoiku”

• Zajęcia odbyły się 30.05.2023 r. i były przeznaczone dla wszystkich chętnych uczniów z klas piątych.

Na warsztatach uczniowie tworzyli własne niepowtarzalne kompozycje, za pomocą warstwowego układania żwiru, ziemi, roślin oraz wszelkich ozdób np. szyszek, patyków, kamieni itp.

Rośliny zamknięte w naczyniu stwarzają sobie własny mikroklimat, a dzięki zdolności wytwarzania tlenu nawet zamknięte mogą swobodnie oddychać. W dodatku zachowują wilgotność dlatego nie trzeba ich często podlewać.

Uczniowie na zajęciach wykazali się inwencją twórczą i pomysłowością, a wykonane prace były niezwykle okazałe.

Kinga Bołądź