• Wycieczka po Małopolsce

          •  

            W dniach od 31 maja do 2 czerwca 2023r. uczniowie z klas: 7a i 8a, c, f, g pod opieką wychowawców oraz pilota Biura Podróży MABA TRAVEL wyjechało na wycieczkę do Małopolski. Ważnym punktem w naszym programie było zwiedzanie wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a działającego w latach 1940-1945 byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau: baraków więźniarskich, rampy wyładowczej, komór gazowych i krematoriów. Kolejnego dnia podziwialiśmy historyczny zespół miasta Krakowa, m.in: Wzgórze Wawelskie z Zamkiem Królewskim na Wawelu, Katedrą Królewską, Dzwonem Zygmunta i Grobami Królewskimi. Byliśmy także na Rynku Starego Miasta – w Bazylice Mariackiej i Sukiennicach. Tego samego dnia zwiedzaliśmy Kopalnię Soli w Wieliczce. Podczas wędrówki trasą turystyczną poznaliśmy historię zabytkowej kopalni, której początki sięgają czasów średniowiecza, dowiedzieliśmy się o tradycjach i obyczajach wielickich górników, podziwialiśmy prawdziwe cuda wykonane w soli. Ostatniego dnia byliśmy w  Ojcowskim Parku Narodowym i zwiedzaliśmy  Zamek w Pieskowej Skale oraz odbyliśmy spacer  Doliną Prądnika z unikatowymi formami skalnymi i przepięknymi krajobrazami. Wycieczka – choć tylko trzydniowa– dała nam wiele radości i pewien zastrzyk wiedzy. Wyjazd ten okazał się nie tylko wyprawą krajoznawczą, ale też piękną lekcją historii Polski. Nauka w takiej formie pozwoliła nam w łatwiejszy i ciekawszy sposób przyswoić sobie wiele informacji z historii. Przekonaliśmy się, że odpoczywając i bawiąc się, możemy także wzbogacać naszą wiedzę.

          • Mistrzostwa Wielkopolski w czwórboju lekkoatletycznym

          • To już ostanie wieści ze sportowych aren. Zazwyczaj to lekkoatleci kończą sportowy rok szkolny.  Z dużym uznaniem należy przyjąć udział w finale wojewódzkim zespołu chłopców w czwórboju lekkoatletycznym. Po tak udanych dla naszych najmłodszych sportowców mistrzostwach rejonu pilskiego udaliśmy się do Piły na wielkopolski finał w tej specjalności z udziałem osiemnastu najlepszych zespołów.

            Po udanych startach, poprawieniu kilku rekordów życiowych i jak zwykle brawurowym w naszym wykonaniu biegu na średnim dystansie, który kończył wyczerpujące zmagania, zespół uzyskał dziesiąty wynik zawodów. Od etapu gminnego rywalizację na dworze królowej sportu podjęło ponad trzysta szkolnych reprezentacji.

            Ponownie liderem zespołu był Krzysztof Szmania, którego wspierali jego młodsi koledzy: Franek Nowak z poprawionymi „życiówkami” w sprincie i biegu na 1 kilometr, Bartek Bździel i Kacper Rybarczyk, którzy również ustanowili nowe rekordy na 60 metrów, niezawodni Stanisław Więczkowski i Ksawery Jeżewski, rezerwowym był Alan Gapski. Po zebranych przez piątoklasistów doświadczeniach mamy nadzieję na sukcesy w przyszłym roku. Od lekkoatletyki zaczyna się sport. Brawo chłopcy!

             

                                                                                                                                                 Łukasz Spychalski

          • CZYTANIE JEST COOL

          •  

            Innowacja pedagogiczna ,,Książki czytajcie, świat poznawajcie”.

            W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie klasy 3b brali udział w innowacji pedagogicznej ,,Książki czytajcie, świat poznawajcie". Wprowadzenie innowacji podyktowane było chęcią uatrakcyjnienia lekcji, rozszerzeniem nauczanego materiału o wybrane kraje europejskie, a przede wszystkim budowanie nawyków czytelniczych i rozwijanie zamiłowania do literatury. Podczas realizacji innowacji uczniowie wykazali się kreatywnością i ogromnym zaangażowaniem. 

            Podjęte działania miały sprawić, aby dziecko oderwało się od telewizji i internetu, polubiło książkę i przygotowało się do samodzielnego poszukiwania informacji i treści w nich zawartych. Dzięki podjętym działaniom uczniowie mogli rozwijać swoje zainteresowania, samodzielnie dokonywać wyborów lektur, doskonalić technikę czytania, popularyzować czytelnictwo w swoim najbliższym środowisku poprzez stosowanie metody bostońskiej. Zajęcia były tak prowadzone by każde dziecko mogło w pełni wykazać swoją inwencję twórczą, pomysłowość. Ponadto każdy uczeń poszerzył swoją wiedzę na temat różnych krajów europejskich.

            Agata Zielińska

          • 😊   ZDROWY STYL ŻYCIA  😊

          • W maju odbył się cykl spotkań z dietetykiem klinicznym. Uczniowie klas I- III wzięli udział w warsztatach, podczas których rozwiązywali krzyżówki i rebusy na temat zdrowego stylu życia. Gra „ O rety- krety!” sprawdziła wiedzę dzieci na temat, co jest zdrowe, a co szkodliwe dla zdrowia. Pani dietetyk przekazała losowo wybranym klasom skakanki i gumy do aktywnego spędzania czasu podczas przerw w szkole.

             W.P.

          • Tu się czyta

          •  

            Zapraszamy na "Jesienną noc z książką" - Szkoła Podstawowa im. Marii  Konopnickiej w Starym Folwarku

             

            Pod takim hasłem 7 czerwca 2023 roku na boiskach szkolnych podjęliśmy próbę pobicia rekordu czytania w jednym momencie. W akcji jednoczesnego czytania wzięło udział około 460 osób.

            Wszystkim uczestnikom akcji „Jak nie czytam, jak czytam” dziękujemy za udział i zapraszamy za rok.                                                                                                                                                                      

             

          • Rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Wiedzy o Ziemi Krzyskiej w klasach III - IV

          • Rozbudzenie zainteresowań historią, tradycjami i walorami turystycznymi regionu oraz promowanie wiedzy o samorządzie – to główne cele konkursu o Ziemi Krzyskiej. Uczestnikami quizu byli wszyscy uczniowie klas III i IV szkoły podstawowej. Wiedzę swą zdobywali poprzez wycieczki, pogadanki, prezentacje multimedialne oraz  prace plastyczne i wykonanie makiet informacyjnych o Ziemi Krzyskiej. Wielu uczniów poprzez rozmowy ze swoimi rodzicami oraz babciami i dziadkami uzyskało istotne informacje o naszej najbliższej okolicy. Podsumowaniem i sprawdzeniem zdobytych wiadomości był Szkolny Konkurs Wiedzy o Ziemi Krzyskiej. Laureatami tego konkursu zostali, zdobywając największą liczbę punktów, następujący uczniowie:

            1. Krzysztof Grzewka

            2. Kacper Marcinowski

            3. Barbara Mazur

            4. Julia Fulara

            5. Kornelia Bołądź

            6. Damian Skrzypiec

            7. Maksymilian Mazurek

            8. Zofia Banaszewska

            9. Maja Kośmider

            10. Kacper Kurkiewicz

            11. Maja Wojciechowska

            12. Zuzanna Berg

            13. Franciszek Szulc

             

            Laureaci otrzymali  pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców oraz Urząd Miasta i Gminy w Krzyżu Wlkp. Dziękujemy wszystkim za udział, a laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

             

            M.M i J.M

             

          • Wizyta uczniów z Apeldoorn.

          • W dniach 5-6.06.2023r. w naszej szkole gościliśmy uczniów i nauczycieli ze szkoły średniej De Heemgaard z Apeldoorn. Szesnastu młodych Holendrów prowadziło zajęcia sportowe z uczniami klasy piątej, szóstej, siódmej i ósmej. Celem wizyty było podnoszenie kompetencji językowych oraz promowanie zdrowego stylu życia, poprzez uprawianie różnych dyscyplin sportu. Uczniowie komunikowali się w języku angielskim.

          • Podsumowanie Szkolnego Konkursu Wiedzy o Ziemi Krzyskiej

          •               Wiosną uczniowie klas V- VIII wraz z nauczycielami zajmowali się pogłębianiem wiedzy na temat naszej Małej Ojczyzny. Skupiliśmy się szczególnie na wiedzy z zakresu historii, geografii, przyrody oraz turystyki. Zdobytą przez uczniów wiedzę zweryfikował Szkolny Konkurs Wiedzy o Ziemi Krzyskiej.

                          Rywalizacja konkursowa odbyła się w kategoriach klas V i VI oraz VII i VIII. Każdy oddział klasowy reprezentować mogły maksymalnie dwie pary uczniów wyłonionych wewnątrz oddziałów klasowych. Komisja konkursowa po sprawdzeniu arkuszy wyłoniła laureatów konkursu.

            Miejsce I w kategorii klas V i VI zajęły Michalina Borowska oraz Nikola Urlewicz z klasy VI a, miejsce II Oliwia Plechacz i Anna Pawluk (również z klasy VI a), miejsce III natomiast uczennice z klasy V c Alicja Zawileńska i Julia Jaworska. W kategorii klas VII i VIII zwyciężyli zajmując I miejsce uczniowie z klasy VII a Emanuel Groszewski i  Jan Smatlan, miejsce II zajęli uczniowie z klasy VIII b, Michał Klekota oraz Jakub Stochaj, miejsce III zaś uczennice z klasy VIII g Malina Graczyk i Zuzanna Sikora.

            Organizatorów ucieszyły bardzo wysoki poziom wiedzy zaprezentowany przez uczestników świadczący o przyswojeniu informacji dotyczących Małej Ojczyzny. Laureaci zostali nagrodzeni dyplomami, przyborami piśmienniczymi oraz książkami ufundowanymi przez Radę Rodziców oraz sponsorów.

             

                                                                                                               Tomasz Molenda, Kinga Komara

          • WIELKIE BRAWA DLA UCZNIÓW KLASY 1 B I PANI M ARTY!

          • Po niemal 10 miesiącach pięknej, ale też wytężonej pracy, uczniowie klasy 1 b wraz z wychowawcą Panią Martą Brukarczyk, zakończyli realizację projektu

            ABC EMPATII. Swoją pracę dokumentowali w systematyczny i uporządkowany sposób, czego efektem jest fotorelacja przygotowana przez Panią Martę. Przygody głównych bohaterów książki, która była podstawowym elementem projektu, Zosi i Maksa oraz ich przyjaciół, przypadły do serca dzieciom z 1 b. Z pewnością zapamiętają na zawsze, że mimo różnic w wyglądzie zewnętrznym czy zachowaniu, wszyscy jesteśmy tacy sami. Każdy – duży i mały, chce być szczęśliwy, kochany i akceptowany takim, jakim jest. Każdy ma swoje marzenia – te duże i te małe.

            Dziękujmy Wam kochane dzieci i Pani, Pani Marto!

            KOORDYNATOR  PROJEKTU  KBR

          • Konkurs pt. „Cztery pory roku z OZE”

          •  

            Obraz zawierający ilustracja, clipart, kreskówka

Opis wygenerowany automatycznie przy średnim poziomie pewności  

             

             7 czerwca uczniowie szkół podstawowych z subregionu pilskiego odebrali nagrody w konkursie Samorządu Województwa Wielkopolskiego pt. „Cztery pory roku z OZE”. Tematem przewodnim były odnawialne źródła energii (OZE). Adresatami konkursu były dwie grupy uczniów szkół podstawowych. Uczniowie klas IV- VI mieli za zdanie przygotować plakat, natomiast uczniowie klas VII- VIII zmierzyli się z rozwiązaniem testu z zakresu odnawialnych źródeł energii oraz wykonaniem pracy w formie kalendarza na 2024 rok.

            Prace przesłane w ramach konkursu zostały ocenione przez kapitułę konkursową pod kątem ich zgodności z tematyką, stopniem trudności wykonania, estetyki pracy oraz pomysłowości autora. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Była okazją do uhonorowania i docenienia osiągnięć utalentowanych uczniów oraz podziękowania szkołom za ich wkład w rozwój talentów i edukację z zakresu OZE.

            W subregionie pilskim w grupie klas IV-VI:

             

            I miejsce – Jakub Wysoczański z kl.4b

            III miejsce- Jakub Drab z kl.4a

             

            III miejsce -Amelia Szwajcer z kl.7a (w grupie klas VII-VIII).

             

            Ponadto Zarząd Województwa Wielkopolskiego oprócz nagród rzeczowych dla zwycięzców, przyznał nagrody pieniężne dla szkół z których pochodzą laureaci konkursu. Nasza szkoła otrzymała nagrodę o łącznej wartości 2500zł.

             

             

                                                                                                            Danuta Marciniak

            Obraz zawierający ubrania, osoba, obuwie, uśmiech

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający ubrania, Ludzka twarz, osoba, Sztuka dziecięca

Opis wygenerowany automatycznie

            Obraz zawierający koło, ubrania, osoba, wózek inwalidzki

Opis wygenerowany automatycznie Obraz zawierający koło, Koło do roweru, transport, pojazd

Opis wygenerowany automatycznie

             

          • „Podróżować to żyć.” – Hans Christian Andersen

          • Wycieczka klasy IMP do Krakowa.

            Naszą przygodę rozpoczęliśmy 5 czerwca o godzinie 3.30. Po przybyciu na miejsce, wyruszyliśmy zwiedzać Kraków. W pierwszej kolejności udaliśmy się do Katedry Wawelskiej – miejsca koronacji i spoczynku polskich królów oraz krypt, w których spoczywają najwybitniejsi poeci polscy epoki Romantyzmu, bohaterowie narodowi, na czele z marszałkiem Józefem Piłsudskim. Następnym obowiązkowym punktem naszej wycieczki był Kazimierz - dawna dzielnica żydowska. Współczesny Kazimierz tętni życiem kulturalnym i artystycznym. Jego klimat tworzą także restauracje, kawiarenki, puby i słynne budki z zapiekankami z Okrąglaka. Sami skusiliśmy się na nie – jak to się mówi: „cud, miód i orzeszki”. W drodze do hotelu zatrzymaliśmy się na Starym Mieście, aby podziwiać architekturę tego miejsca, a w szczególności Sukiennice i Kościół Mariacki.

            Drugi dzień spędziliśmy w Zatorze, w parku rozrywki „Energylandia”. Przed godz.10.00 odebraliśmy bilety i w grupach udaliśmy się na wybrane przez siebie atrakcje. Niektórzy z nas skorzystali nawet z tych najbardziej ekstremalnych. O godzinie 14 wszyscy spotkaliśmy się na wspólnym obiedzie w restauracji „Widokowa”. Po posiłku mieliśmy jeszcze trochę czasu na zabawę, ponieważ o godz.18.00 wracaliśmy pełni wrażeń do Krakowa. Jeszcze wieczorem najbardziej wytrwali udali się z opiekunami na spacer po zaułkach Starego Krakowa.

            W ostatnim dniu ponownie wybraliśmy się na Wawel, tym razem podzieleni na dwie grupy zwiedzaliśmy z przewodnikami Prywatne Apartamenty Królewskie, gdzie mogliśmy podziwiać między innymi wspaniałe arrasy z kolekcji króla Zygmunta Augusta oraz meble i … ściany obite skórą zwaną kurdybanem. Po tak bogatej lekcji historii, pełni pozytywnych emocji, zmęczeni, ale będący pod urokiem Krakowa udaliśmy się na dworzec, aby wyruszyć w drogę powrotną do Krzyża.

            Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji – opiekunowie i uczestnicy wycieczki.

          • Tydzień Głośnego Cztania

          •  

            https://calapolskaczytadzieciom.pl/wp-content/uploads/2020/12/LOGO-CPCD_granat_kwadrat.jpg

            W dniach 5 i 6 czerwca 2023 r. świętowaliśmy w szkole XXII edycję Ogólnopolskiego Tygodnia Głośnego Czytania Dzieciom.

            Wśród zaproszonych gości, którzy czytali fragmenty wybranych książek naszym uczniom były: pani Jolanta Korbik –  radna RM w Krzyżu Wlkp. oraz pracownik edukacyjny Nadleśnictwa Krzyż pani Martyna Spychalska.

            Powyżej relacja fotograficzna z przebiegu akcji.

          • Widokówka Ziemi Krzyskiej za 50 lat

          •  

            W maju 2023 r. odbył się konkurs plastyczny dla chętnych uczniów z klasy I-III pt.: "Widokówka Ziemi Krzyskiej za 50 lat". Było to działanie związane z promocją przyszłego Patron Szkoły Podstawowej w Krzyżu Wlkp. -Ziemia Krzyska jest nam bliska. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpiło 3 czerwca 2023 r. na Festynie Rodzinnym. Dziękujemy sponsorom za nagrody a uczniom za liczny udział. Gratulujemy zwycięzcom!

            I miejsce – Piotr Mikulewicz kl.1a                    

            I miejsce – Martyna Pilarska kl.1c                                                                      

            I miejsce – Konrad Manyś kl.1d   

            I miejsce – Hanna Ciechanowicz kl.2c

            II miejsce – Daryna Klymchuk kl. 1a

            II miejsce – Nikodem Pakulski kl.1c

            II miejsce – Zuzanna Grześ kl.1 d

            II miejsce – Wojciech Wachowicz kl.2c

            III miejsce – Oliwia Walkowiak kl.1a

            III miejsce – Igor Sawczyszyn kl.1c

            III miejsce – Lena Zwolińska kl.1d

            III miejsce – Miłosz Grzegorek kl.2c

            Wyróżnienie – Nadia Polska kl.1a

            Wyróżnienie – Nikola Mykowska kl.1c

            Wyróżnienie – Wiktora Wylegała kl.1d

            Wyróżnienie – Maciej Kowalski kl.2c

            Wyróżnienie – Nicola Tomala kl.2d

            Wyróżnienie – Łukasz Szczakowski kl.2d

            Organizatorzy

            K.M., M.M., M.B.

          • „Łowcy Słońc” z klasy 4a

          •  

            1 czerwca klasa 4a uczestniczyła w niezwykłej lekcji języka polskiego. Uczniowie zostali zaproszeni do udziału w grze Escape room „Łowcy Słońc”. Zadania , które należało rozwiązać ćwiczyły  umiejętności czytania ze zrozumieniem, wzbogacały  słownictwo, rozwijały  umiejętności wyszukiwania informacji, doskonaliły  rozumienie dosłownego i przenośnego znaczenia wypowiedzi. Miłą niespodzianką w trakcie pracy okazał się poczęstunek przygotowany przez wychowawcę klasy.

          • „Co w belkach piszczy” i „Piotruś Pan” – klasa 4a i 4c na wycieczce w Gorzowie

          •  

            06.06 uczniowie klas 4a i 4c uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Lubuskiego- Spichlerz i Filharmonii w Gorzowie Wielkopolskim. Nawet się nie spodziewali, że będzie to tak aktywny czas poszukiwania i rozwiązywania różnorodnych zadań w grupach. Spichlerz to nie tylko muzeum eksponatów, które tworzą tematyczne wystawy, dla naszych wychowanków okazał się miejscem pełnym emocjonujących wrażeń. Po krótkiej prezentacji gorzowskich obiektów muzealnych, ich historii i przeznaczeniu, a także tematyki wystaw w Spichlerzu, uczniowie podzieleni na grupy otrzymali karty zadań. Każda grupa musiała wykazać się spostrzegawczością, logicznym myśleniem i co najważniejsze umiejętnością pracy w grupie. Rywalizacja była wspaniała. Każda z grup mogła być zwycięska, wystarczyło podać ostatecznie rozwiązanie.

            Kolejnym punktem wycieczki było obejrzenie musicalu pt. „Piotruś Pan”.

             Na stronie Filharmonii przeczytaliśmy: „Magnetyzm Piotrusia pana jest olbrzymi. Możliwość odczytywania tekstu na wielu poziomach sprawia, że jest ona czymś znacznie więcej niż tylko kroniką przygód „wiecznego" chłopca z baśniowej krainy. Historia naszego bohatera to opowieść o bardzo ważnych sprawach – o dzieciństwie, marzeniach, wolności, tęsknocie, miłości, szczęściu, rodzinie, ale również o wartościach w dorosłym życiu – zapowiada Filharmonia Gorzowska i zaprasza na wielki musical.” Uczniowie klas 4a i 4c skorzystali z zaproszenia i obejrzeli niezwykły spektakl pełen muzyki, śpiewu i tańca. Zachwycili się występem swoich rówieśników na scenie. Było to dla nich niezwykłe przeżycie kulturalne.

          • Dziękujemy

          • Rada Rodziców, Uczniowie, Nauczyciele i Dyrekcja Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim dziękują organizacjom, instytucjom i sponsorom za pomoc finansową, rzeczową i wsparcie festynu z okazji "Dnia Dziecka":

            1. Koło łowieckie "Kaczka" nr 31 w Poznaniu

            2. Koło łowieckie "Leśnik" nr 25 w Dzierżąźnie Wielkim

            3. Koło łowieckie "Knieja" nr 10 w Poznaniu

            4. Koło łowieckie "Bażant" nr 41 w Wizanach

            5. Koło łowieckie "Puszcza Nadnotecka" nr 37 w Drawsku

            6. Koło łowieckie "Puszcza" nr 36 w Potrzebowicach

            7. Wielobranżowy Zakład Produkcyjno-Handlowy "ELKANO" Monika Nowicka

            8. Nadleśnictwo Krzyż

            9. Kwiaciarnia "Magnolia" w Wieleniu

            10. "Atos" sklep spożywczy w Krzyżu 

            11. Aktywne Morsy Krzyż Wielkopolski 

            12. Zakład kamieniarski "METIS" w Lubczu Wielkim

          • Jak nie czytam, jak czytam

          • Zapraszamy na "Jesienną noc z książką" - Szkoła Podstawowa im. Marii  Konopnickiej w Starym Folwarku

            Przypominamy!

            Jak nie czytam, jak czytam

             

            7 czerwca br. (środa) o godzinie 10.00 dla klas 1-3, a o godzinie 13.00 dla klas 5-8 będziemy podejmować próbę pobicia rekordu masowego czytania w jednym momencie.

            W związku z tym wydarzeniem zapraszamy wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli i zainteresowanych mieszkańców społeczności lokalnej tego dnia na boisko szkolne z książką zabraną z domu lub wypożyczoną w bibliotece szkolnej.

            Weź udział w ogólnopolskiej akcji masowego czytania  Jak nie czytam, jak czytam, promującej pozytywny wizerunek książki.

            Dołącz do nas!

                  

             

             

             

          • Festyn z okazji Dnia Dziecka.

          • Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka

             

            W sobotę 3 czerwca 2023 r. na boisku Zespołu Szkół Ogólnokształcących przy ul. Wojska Polskiego 31 odbył się festyn z okazji Dnia Dziecka zorganizowany przez placówki szkolne i przedszkolne wraz z Radami Rodziców oraz Miejsko - Gminnym Ośrodkiem Kultury. Uczestniczyły w nim dzieci z rodzicami z terenu miasta i gminy Krzyż Wielkopolski.

            Rodzinne święto otworzył burmistrz Miasta i Gminy Krzyż Wielkopolski pan Rafał Sroka wraz z dyrektorami placówek oświatowych czego symbolem było przebicie kolorowych balonów.

            W bogatym programie festynu każdy z pewnością znalazł coś dla siebie. Na boisku odbywały się gry i zabawy rekreacyjno-sportowe: frisbee, piłkarski tor przeszkód, rzut do celu, hula-hop, skoki na skakankach, gra w bocce, zabawy z chustą animacyjną klanza. Na scenie głównej występowały przedszkolaki, miał miejsce konkurs Mam Talent, ćwiczenia zumby, ćwiczenia jogi dla początkujących, pląsy i zabawy ruchowe. Dużym powodzeniem cieszyły się nieodpłatne zamki powietrzne, zjeżdżalnie, eurobungee, popcorn, kolorowe wyrzuty proszku Holi, malowanie twarzy i zmywalne tatuaże. Poznaj swój kraj – kup los, to hasło loterii fantowej, każdy zakupiony los był wygrany. Dla miłośników robotyki udostępniona była Pracownia Robotyki i Programowania powstała w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Z klocków SkriBot uczniowie budowali roboty poruszające się zdalnie, z klocków magnetycznych Magformers jeżdżące pojazdy. Zestaw Turing Tumble służy do budowania komputerów napędzanych kulkami, pracownia posiada także drukarkę 3D. W świetlicy szkolnej na 6 stanowiskach prowadzony był Kurs elektroniki – Poziom I. Pod okiem nauczycieli fizyki i matematyki młodzież uczyła się, jak zmierzyć napięcie, natężenie i opór, jak zmontować obwody elektryczne i elektroniczne, jak połączyć tranzystory, diody i cewki z wykorzystaniem lutownicy – to stanowisko cieszyło się dużym powodzeniem, gdyż niektórzy po raz pierwszy widzieli lutownicę i jej działanie. Młodszym kolegom pomocą, wsparciem i wiedzą służyli licealiści. Trzecia Drużyna Harcerska z Krzyża Wlkp. przygotowała „tajemniczy” namiot pełen zagadek i quizów harcerskich, za rozwiązanie których uczestnicy otrzymywali nagrody. Funkcjonariusze policji z Krzyża prowadzili kampanię informacyjną na temat bezpieczeństwa, dzieci mogły również wsiąść do radiowozu, uruchomić sygnały dźwiękowe i świetlne, zadać policjantom nurtujące ich pytania. Strażacy prezentowali wóz bojowy i sprzęt gaśniczy niezbędny w prowadzonych przez nich akcjach, uczyli także udzielania pierwszej pomocy. Stoisko Nadleśnictwa Krzyż oferowało gry, zabawy i konkursy przyrodnicze, m.in. tropienie zwierząt, układanie puzzli, składanie ramek dla pszczół czy budowanie drewnianego domku wg instrukcji. Leśnicy nagradzali uczestników słoiczkami miodu o różnych smakach. Na zakończenie festynu uczniowie klas I – III wręczyli Giga Laurkę Nadleśnictwu Krzyż Wielkopolski jako wyraz ogromnego uznania i podziękowanie za ochronę Puszczy Noteckiej przed pożarami, uznając tym samym krzyskich leśników za Strażników Puszczy Noteckiej. Przy tej okazji nasi uczniowie pomyśleli również o dzieciach z Syrii, które z powodu działań wojennych nie mają gdzie się uczyć i zorganizowali ekologiczny kiermasz książek i świec zapachowych samodzielnie wykonanych, aby zebrane fundusze przekazać na odbudowę szkół w Syrii.

            Uczestnicy festynu mogli posilić się kiełbaską z grilla, skosztować smacznego domowego ciasta upieczonego przez rodziców i wypić kawę w kawiarence szkolnej.

            Pogoda dopisała, a liczba uczestników świadczy, że festyn był bardzo udany.

             

            J. J.

          • 😊 WYCIECZKA DO ZOO 😊

          • Dzień Dziecka klasa II a spędziła w poznańskim zoo. Dzieci miały okazję podróżować pociągiem, tramwajem, kolejką maltańską i ciuchcią. Emocji było co niemiara. Uczniowie z zainteresowaniem obserwowali egzotyczne zwierzęta i słuchali informacji o nich. Każdy miał okazję do zakupienia pamiątki w sklepiku na terenie zoo. Dzieci wróciły do domów zmęczone, ale bardzo zadowolone z wyjazdu.

            W.P.

          • Zwycięzcy Szkolnego Konkursu Ortograficznego

          • Celem konkursu była dbałość o piękno języka polskiego oraz motywowanie uczniów do podniesienia poziomu własnej wiedzy i umiejętności w zakresie ortografii i interpunkcji.W konkursie wzięło udział 14 uczniów z klas I-III.

            Z przyjemnością informujemy, że w klasach trzecich tytuł: „Mistrza Ortografii 2023”

            I miejsce zdobył: Adam Tafelski

            II miejsce zajęła Zuzanna Lisowska

            III miejsce zajęła Julia Fulara.

            W klasach drugich tytuł: „Mistrza Ortografii 2023”

            I miejsce zdobyła: Zuzanna Zenkowska

            II miejsce zajął: Filip Balbierz

            III miejsce ex aequo Jan Kapuściński i Antonina Nowakowska.

            Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom, którzy dzielnie zmierzyli się z niełatwymi zasadami polskiej ortografii!

            Organizator konkursu: Agata Zielińska

    • Kontakt

      • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim
      • 67 25 64 087, /sekretariat, ul.Sienkiewicza 1/ 693 713 462, 67 25 64 035 /sekretariat, ul. Wojska Polskiego 31/ 67 25 65 614 /świetlica, ul.Wojska Polskiego 31/
      • ul. Sienkiewicza 1, 64-761 Krzyż Wielkopolski Poland
      • tel. 607 590 711 do dyrektora szkoły w pilnych sprawach
      • www.zso.krzyz.pl
  • Galeria zdjęć

      brak danych