• Zasady wyborów do Rady Samorządu Uczniowskiego

SP w Krzyżu Wielkopolskim

1. Szkolna Komisja Wyborcza

Szkolna Komisja Wyborcza powoływana jest na 3 tygodnie przed ustalonym przez dyrekcję szkoły terminem wyborów. Do jej obowiązków należy:

1. przyjęcie zgłoszeń od kandydatów,
          2. określenie i ogłoszenie nazwisk kandydatów oraz zasad prowadzenia kampanii wyborczej przynajmniej na 14 dni przed terminem wyborów,
          3. przygotowanie wyborów,
          4. ogłoszenie terminu i miejsca wyborów,
          5. przeprowadzenie wyborów,
          6. obliczenie głosów,
          7. sporządzenie protokołu z wyborów i ogłoszenie ich wyników.

2. Zgłaszanie kandydatury

Kandydaci powinni przedstawić komisji wyborczej 20 podpisów uczniów, którzy ich popierają, 15 popierających powinno być z innej klasy, niż kandydat.

3. Kampania wyborcza

1. Kampania wyborcza trwa przez 2 tygodnie poprzedzające dzień głosowania.
          2. W czasie kampanii nie wolno oczerniać kandydatów, niszczyć lub usuwać plakatów konkurentów.
          3. Dzień przed wyborami obowiązuje zakaz agitacji, tzw. cisza wyborcza.
          4. Jeśli ktoś uważa, że jeden z kandydatów narusza w swej kampanii zasady fair-play albo rozpowszechnia fałszywe informacje, zgłasza ten fakt do komisji wyborczej, która rozstrzyga spór.

4. Głosowanie

1. W trakcie głosowania w lokalu wyborczym przez cały czas muszą się znajdować członkowie komisji wyborczej; sprawdzają na podstawie legitymacji tożsamość zgłaszających się wyborców i wydają im karty do głosowania.
          2. Wyborcy potwierdzają otrzymanie karty, składając podpis przy swoim nazwisku na liście wyborców; każdemu z nich komisja może wydać tylko jedną kartę do głosowania;
          3. Głosuje się wyłącznie osobiście – nikomu nie można przekazać swojego głosu ani zagłosować za koleżankę lub kolegę.
          4. Po zakończeniu wyborów komisja otwiera urnę (w trakcie głosowania nikomu nie wolno tego robić, pod groźbą unieważnienia wyborów) i przystępuje do obliczania wyników. W pierwszej kolejności sprawdza, ile głosów zostało oddanych – skrupulatna komisja powinna porównać liczbę oddanych głosów z liczbą wydanych kart do głosowania – ta pierwsza nie może być większa od drugiej, jeśli jest, istnieje poważne podejrzenie, że ktoś dopuścił się fałszerstwa wyborczego.
          5. Komisja oddziela głosy nieważne (te, na których zaznaczono więcej niż jednego kandydata lub listy, bądź nie zaznaczono niczego) i oblicza, ile ważnych głosów otrzymał każdy z kandydatów.
          6. Na zakończenie swojej pracy komisja spisuje i ogłasza wyniki wyborów z uwzględnieniem wszystkich danych uzyskanych podczas liczenia głosów.

Postanowienia końcowe

1. Członkami Rady SU zostaje pierwszych 10 osób wybranych spośród uczniów uczących się w budynku przy ul. Wojska Polskiego 31 oraz 10 osób uczących się w budynku przy ul. Sienkiewicza 1, które otrzymało największą liczbę głosów.
          2. Przewodniczący  Rady SU wybrany zostanie przez członków Rady SU na pierwszym wspólnym zebraniu uczniów (członków Rady SU) z budynku przy ul. Wojska Polskiego 31 oraz budynku przy ulicy Sienkiewicza 1. Zebranie takie odbyć się musi nie później niż dwa dni po wyborach i zwoływane jest przez Opiekunów Samorządu Uczniowskiego.
          3. Kandydaci na przewodniczącego Rady SU są zgłaszani podczas wspólnego zebrania członków Rady SU spośród zgromadzonych.
          4. Przewodniczącym Rady SU zostaje osoba, która otrzymała największą liczbę głosów w głosowaniu tajnym spośród wszystkich zgromadzonych na wspólnym zebraniu członków Rady SU.
          5. Rada SU na pierwszym wspólnym zebraniu wybiera dwóch wiceprzewodniczących. Jednego Wiceprzewodniczącego spośród uczniów członków Rady SU wybranych w budynku przy ul. Wojska Polskiego 31 oraz jednego spośród członków Rady SU wybranych w budynku przy ulicy Sienkiewicza 1.
          6. Kandydaci na wiceprzewodniczących Rady SU są zgłaszani podczas wspólnego zebrania członków Rady SU spośród zgromadzonych.
          7. Rada SU na pierwszym wspólnym zebraniu wybiera dwóch sekretarzy. Jednego sekretarza spośród uczniów członków Rady SU wybranych w budynku przy ul. Wojska Polskiego 31 oraz jednego spośród członków Rady SU wybranych w budynku przy ulicy Sienkiewicza 1.
          8. Przewodniczący z wiceprzewodniczącymi oraz sekretarzami tworzy Prezydium Rady SU.