KONCEPCJA
FUNKCJONOWANIA I ROZWOJU
ZESPOŁU SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W KRZYŻU WIELKOPOLSKIM
W LATACH 2019 – 2024
Opracowanie: Renata Dahmani
Krzyż Wlkp., 24 maja 2019 r.
1.Obraz szkoły
W skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim, zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej z dnia 28 lutego 2019 r., od dnia 01 września 2019 r. wejdą:
- Liceum Ogólnokształcące w Krzyżu Wielkopolskim,
- Szkoła Podstawowa w Krzyżu Wielkopolskim.
1) Liceum Ogólnokształcące w Krzyżu Wielkopolskim
Szkoła powstała w 2014 r. na bazie Liceum Ogólnokształcącego imienia majora Henryka Sucharskiego, kultywuje historię i tradycje tego Liceum.
Od 1 września szkoła stanie się 4 – letnim liceum ogólnokształcącym z oddziałami 3-letniego liceum. Planuje się, że w roku 2019/2020 szkoła liczyć będzie 90 uczniów. Skupieni będą w czterech oddziałach. Krzyskie Liceum jest i pozostanie tak zwaną szkołą rejonową, kameralną, w której uczeń nie pozostaje anonimowy. Panuje tu życzliwa atmosfera, nauczyciele są otwarci na potrzeby uczniów a szkoła zapewnia uczniom przyjazne warunki do wszechstronnego rozwoju. Szkoła proponuje rozszerzone kształcenie w zakresie języka polskiego, języka angielskiego, biologii, geografii i matematyki. Dla licealistów chcących przystąpić do matury na poziomie rozszerzonym z innych przedmiotów niż proponowane organizowane są konsultacje maturalne. Uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania na zajęciach pozalekcyjnych, np.: z rysunku architektonicznego. Coroczne zagraniczne wyjazdy edukacyjne, do Niemiec i Wielkiej Brytanii, dają możliwość praktycznego doskonalenia umiejętności językowych. Geografia w zakresie rozszerzonym realizowana jest również w formie „zielonej szkoły” w Tatrach. Szkoła korzysta z ofert uczelni wyższych - Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. St. Staszica w Pile - Festiwale Nauki, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - wykłady i warsztaty różnych instytutów, np.: Instytutu Historii - „Powtórka przed …” czy instytutu chemii: „Miasteczko Mendelejewa”. W Nadnoteckim Instytucie UAM w Pile uczestniczymy w projekcie „ Kruki i kruczki, czyli o komunikacji w przyrodzie, społeczeństwie i świecie wirtualnym". Dzięki takim doświadczeniom uczniowie znakomicie uzupełniają wiedzę teoretyczną i przekładają ją na praktykę, wpływa to na poziom kształcenia niezbędny w dzisiejszej dynamicznej rzeczywistości.
Krzyskie Liceum znane jest w środowisku lokalnym z organizowania niezapomnianych imprez i uroczystości, takich jak: Zjazd Absolwentów z okazji 70 – lecia Szkoły, wieczornica "Własne państwo na zawsze" z okazji 100 – lecia Niepodległości czy wykład dr hab. n. med. Macieja Głydy z transplantologii. Licealiści z zapałem angażują się w pracę na rzecz młodszych, starszych i chorych – świadczą o tym działania Szkolnego Klubu Wolontariatu oraz działalność w Lokalnym Centrum Wolontariatu przy MGOPS w Krzyżu Wlkp., corocznie nagradzana w wojewódzkim konkursie Barwy Wolontariatu.
Uczniowie rozwijają się również poprzez uczestniczenie w konkursach wiedzy, przedmiotowych, artystycznych i sportowych o różnym zasięgu. W ostatnim czasie zdobyli czołowe miejsca w Powiatowym Konkursie Historycznym, "Ogólnopolskiej Olimpiadzie Promocji Zdrowego Stylu Życia", Turnieju Poezji Mówionej i Śpiewanej - "Łagodne Klimaty", Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim „Pan Tadeusz”, Internetowym Konkursie Matematycznym - Maks Matematyczny, Wojewódzkim Konkursie „Polska - moją Ojczyzną”.
Dotychczas w szkole odbyły się 3 sesje egzaminów maturalnych (jedna w trakcie oceniania), więc na koniec dwie ciekawostki z lat 2017 -2018.
Średni wynik maturzystów z naszej szkoły w 2017 r. z geografii PR, a w 2018 r. z języka polskiego PP był najwyższym średnim wynikiem wśród liceów ogólnokształcących powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, wyższym niż średni wynik w województwie, okręgu i kraju.
Liceum Ogólnokształcące od 2014 r. wchodzi wraz z Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Krzyżu Wielkopolskim w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Uważam, że umożliwienie dalszego funkcjonowania krzyskiego Liceum w tym Zespole jest kolejną szansą daną szkole, zapewni tak potrzebną stabilizację w obszarze zatrudnienia, pozwoli na organizowanie wspólnych imprez, uroczystości, wyjazdów, zajęć, które jak wiemy z doświadczenia, w malutkiej szkole trudno było organizować oraz umożliwi efektywne wykorzystanie bazy szkoły przy ulicy Sienkiewicza.
2) Szkoła Podstawowa w Krzyżu Wielkopolskim
Uroczyste otwarcie SP nr 1 w Krzyżu i nadanie imienia Bojowników o Wolność i Demokrację nastąpiło w dniu 24.10.1963 r.
Planuje się, że w roku 2019/2020 do szkoły uczęszczać będzie 761 uczniów w tym 5 uczniów do oddziału przedszkolnego. Szkoła liczyć będzie 40 oddziałów szkolnych + 1 oddział przedszkolny, w Krzyżu Wlkp. - 4 klasy pierwsze, 4 drugie, 4 trzecie, 1 czwarta, 7 piątych, 5 szóstych, 4 siódme i 3 ósme. W Kuźnicy Żelichowskiej po jednym oddziale od 1 do 8 w klasach łączonych oraz oddział przedszkolny.
Miejscowość
Ilość oddziałów klas Szkoły Podstawowej
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
Razem
Krzyż Wlkp.
4
4
4
1
7
5
4
3
32
Kuźnica Żelichowska
1
1
1
1
1
1
1
1
8
Szkoła posiada tytuł „Szkoły Odkrywców Talentów” i liczne certyfikaty, m.in.: „Zielonej szkoły”, „Szkoły z klasą”, „Nauczyciel z klasą”, „I ty posadź swoje drzewko”, wpisana jest do Krajowej Sieci Szkół Promujących Zdrowie i i Europejskiego Programu Szkoły dla Zdrowia w Europie.
W środowisku lokalnym postrzegana jest w pozytywnym świetle, mówią o niej: „jest to szkoła z pomysłem, ideą, bogatymi tradycjami, która potrafi bardzo dobrze przygotować do dorosłego życia, w tym aktywności sportowej”. Swoje zainteresowania uczniowie mogą rozwijać, uczestnicząc w bogatej ofercie edukacyjnej szkoły, w tym w licznych projektach edukacyjnych oraz unijnych. Co roku placówka zajmuje czołowe miejsce w powiatowym i w wojewódzkim współzawodnictwie sportowym szkół podstawowych na najbardziej usportowioną szkołę. Od kilkunastu lat funkcjonuje 50 osobowy chór szkolny.
Uczniowie biorą udział w licznych konkursach przedmiotowych i tematycznych oraz uczestniczą w zawodach sportowych na różnych szczeblach, gdzie osiągają bardzo wysokie lokaty.
2. Baza ZSO w Krzyżu Wielkopolskim
Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim mieścić się będzie w 2 budynkach położonych w Krzyżu Wlkp. przy ulicy Sienkiewicza (1) i Wojska Polskiego (2) oraz w budynku w Kuźnicy Żelichowskiej (3).
Docelowo (od roku szkolnego 2020 – 2021) budynek 1 przeznaczony będzie dla klas 5-8 szkoły podstawowej oraz liceum ogólnokształcącego, budynek 2 dla klas 1 - 4 szkoły podstawowej. W każdym nich funkcjonować będzie po 16 oddziałów szkoły podstawowej. W Kuźnicy Żelichowskiej kontynuowne będzie nauczanie klas 1-8 z oddziałem przedszkolnym. Rok 2019/2020 będzie rokiem przejściowym, w którym klasy 5 sp pozostaną w budynku 2. Bardzo ważne jest to, że ilość sal lekcyjnych umożliwi jednozmianowość.
Niestety, wszystkie budynki szkolne oprócz hali widowiskowo – sportowej posiadają bariery architektoniczne i muszą zostać przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W obecnej chwili trwają konsultacje z projektantem, który poszukuje optymalnych rozwiązań. We wszystkich budynkach zaistnieje też konieczność zorganizowania pomieszczenia umożliwiającego uczniom bezpieczne i higieniczne spożywanie posiłków. Wniosek o udzielenie wsparcia finansowego na wyposażenie szkolnej jadalni zostanie złożony po analizie potrzeb i możliwości. Przy zagospodarowywaniu pomieszczeń na jadalnie będziemy pamiętać, że przestrzeń w szkole jest cenna i postaramy się zaprojektować i wyposażyć je tak, aby móc wykorzystywać efektywnie, choćby do mniej formalnych spotkań z uczniami i rodzicami.
Budynek 1daje możliwość zapewnienia uczniom szkoły podstawowej i liceum pewnej odrębności poprzez wydzielenie oddzielnych wejść, części sal i korytarzy oraz terenów na świeżym powietrzu do samodzielnego wykorzystania. Jest to sytuacja korzystna ze względu na różniące się w tym zakresie potrzeby uczniów liceum i szkoły podstawowej, chociażby dotyczące zapewnienia odpowiednich warunków podczas egzaminów maturalnych.
Uważam też, że ze względów bezpieczeństwa niezbędne jest przed budynkami szkoły utworzenie stref Stop Kiss and Ride (zatrzymaj się, daj całusa i odjedź) oraz zadeklarowane już przez pana Burmistrza przeorganizowanie ruchu na ulicy Sienkiewicza.
W budynku 1 jest do dyspozycji 25 sal do nauki, w tym: 2 pracownie komputerowe, pracownie specjalistyczne z zapleczami: chemiczna, fizyczna, biologiczna, geograficzna. Sale do nauki są dość dobrze wyposażone (w tym w tablice interaktywne, projektory, laptopy). Wymiany natomiast wymaga sprzęt w pracowniach informatycznych. Planuję również powstanie na poddaszu szkoły pracowni plastycznej z prawdziwego zdarzenia i być może w dalszym czasie pracowni do zajęć technicznych. Budynek 1 wykorzystywany był dotychczas dla uczniów w wieku 12 – 19 lat więc nie wymaga dużych zmian pod kątem przyjęcia uczniów klas 5-8 szkoły podstawowej. W ostatnim czasie rozpoczęło się wyposażanie szkoły w sprzęt z programu Cyfrowa Wielkopolska 2020, jest to między innymi budowa sieci Wi-Fi, stopniowe wyposażanie pracowni przedmiotowych w laptopy, tablety, roboty do nauki programowania, aplikacje cyfrowe a także montaż systemu wideokonferencyjnego.
Budynek przy ulicy Wojska Polskiego posiada 20 sal lekcyjnych. Ze względu na przeznaczenie go wyłącznie dla uczniów młodszych wymaga on odpowiedniego dostosowania. Pamiętając, że przestrzeń stymuluje dynamikę uczenia postaramy się stworzyć tam przestrzeń aktywnego uczenia poprzez mobilność elementów i konfiguracji klasy, dostęp do technologii, strefy zabawy. Zagospodarujemy korytarze i boisko szkolne w sposób pozwalający na ruch, najbardziej naturalną formę funkcjonowania dziecka. Stworzymy kreatywne strefy gier korytarzowych, podwórkowych a być może miasteczko ruchu drogowego.
Podejmiemy próby wygospodarowania pomieszczenia do zajęć indywidualnych, czy pomieszczeń do zajęć z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym z autyzmem. Jeśli wyposażymy szkołę w szafki uczniowskie, można będzie zagospodarować pomieszczenia po szatniach. Myślę, że w tych działaniach jak zwykle chętnie pomoże nam Rada Rodziców.
ZSO dysponować będzie 2 bibliotekami składającymi się z wypożyczalni z wolnym dostępem do półek oraz czytelniami z wydzielonym księgozbiorem podręcznym. Obie biblioteki w ostatnim czasie skorzystały ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i zostały doposażone w nowe i ciekawe książki, jednak w związku z planowanym przemieszczeniem uczniów klas 5-6 do budynku 1 obie muszą ulec przeorganizowaniu.
Zaplecze sportowo-rekreacyjne szkoły jest dobre:
- budynek 1– hala widowiskowo- sportowa z pełnym zapleczem socjalnym, sala sportowa z szatnią, kompleks boisk sportowych ORLIK 2012 (boisko do piłki nożnej i boisko wielofunkcyjne), skatepark, siłownia napowietrzna, plac zabaw, bieżnia, rzutnia do kuli, skocznia w dal, tereny rekreacyjne dające możliwość spędzania przerw na świeżym powietrzu,
- budynek 2 - sala gimnastyczna z zapleczem, boisko wielofunkcyjne, boisko do piłki nożnej, bieżnia, skocznia w dal, możliwość korzystania z placu zabaw przy ulicy Zachodniej, tereny rekreacyjne dające możliwość spędzania przerw na świeżym powietrzu,
- budynek 3, w Kuźnicy Żelichowskiej – 2 salki zastępcze do wychowania fizycznego, tereny rekreacyjne dające możliwość spędzania przerw na świeżym powietrzu. Planuję, aby w przyszłości wykorzystywać ten budynek do zajęć w formie zielonej szkoły dla wszystkich uczniów, a uczniom z Kuźnicy Żelichowskiej dać możliwość korzystania z bazy Zespołu w Krzyżu Wielkopolskim.
W budynkach szkolnych znajdują gabinety pielęgniarek szkolnych, pedagogów i psychologa. Budynki i tereny przyszkolne, oprócz budynku 3 objęte są monitoringiem wizyjnym. Uczniowie w szkole mogą korzystać z zakupów w sklepikach szkolnych.
3. Jakiej szkoły chcę dla naszych dzieci?
Nowoczesnej czyli świadomej tego, jakich kompetencji potrzebują ludzie opuszczający mury szkoły w XXI wieku.
Rozbudzającej ciekawość przez zachęcanie do samodzielnego działania, realizację projektów, wycieczki, eksperymenty, dyskusje.
Dostrzegającej ucznia, każdego, bez wyjątku - stwarzającą przestrzeń do indywidualnego rozwoju, przestrzeń nieoceniającą.
Bezpiecznej - czyli takiej, w której każdy – niezależnie od płci, pochodzenia, orientacji seksualnej, religii – może czuć się dobrze, dającej i wzmacniającej poczucie bezpieczeństwa.
Empatycznej - czyli wrażliwej na różne stany emocjonalne i potrzeby uczniów, nauczycieli oraz rodziców, uczącej empatii względem siebie, ale też względem innych.
4. Model absolwenta
„Szkoła przygotowuje do życia w świecie, który nie istnieje”(Albert Camus). Musimy mieć na uwadze to, że nasi uczniowie są inni i będą inni niż my. Podobnie jak inny i nieprzewidywalny jest świat, w którym będą funkcjonować. Z tego też powodu nie jesteśmy w stanie dzisiaj określić dokładnie, w jaką wiedzę i umiejętności mamy wyposażyć ucznia, tak aby wystarczyło na kilkadziesiąt lat jego dorosłego życia. Jednak możemy i powinniśmy próbować i szukać wskazówek, chociażby jak ta:
„Każdy obywatel będzie potrzebował szerokiego wachlarza kompetencji kluczowych, by łatwo przystosować się do szybko zmieniającego się świata... Edukacja.... ma do odegrania zasadniczą rolę, polegającą na zapewnieniu nabycia przez obywateli Europy kompetencji kluczowych, koniecznych, aby umożliwić im elastyczne dostosowywanie się do takich zmian. […] (Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady).
Nasz absolwent powinien zostać wyposażony w tak zwane kompetencje kluczowe, stanowiące połączenie wiedzy, umiejętności i postaw uważanych za niezbędne dla potrzeb samorealizacji
i rozwoju osobistego, aktywnego obywatelstwa, integracji społecznej oraz zatrudnienia:- porozumiewanie się w języku ojczystym;
- porozumiewanie się w językach obcych;
- kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowotechniczne;
- kompetencje informatyczne;
- umiejętność uczenia się;
- kompetencje społeczne i obywatelskie;
- inicjatywność i przedsiębiorczość;
- świadomość i ekspresja kulturalna.
Jak temu sprostać?
Systematycznie pracować nad zmianą sposobu podejścia nauczycieli do podstawy programowej kształcenia ogólnego, ponieważ tam właśnie we wstępnej części określone są najważniejsze umiejętności ściśle powiązane z kompetencjami kluczowymi. Zwykle jednak, sięgając po podstawę programową skupiamy się na fragmentach dotyczących swojego przedmiotu nie przywiązując wagi do zapisów wstępnych dotyczących zadań wszystkich nauczycieli. Często mamy tutaj do czynienia ze swoistym rozproszeniem odpowiedzialności – zadania dla wszystkich czyli dla nikogo. To będę zmieniać.
5. Przykłady planowanych zadań do wykonania :
ad 1) porozumiewanie się w języku ojczystym:
- budowanie społeczności czytelniczej, między innymi poprzez wdrażanie czytania metodą bostońską,
- inicjowanie mody na czytanie, w tym coroczny udział w akcji „Jak nie czytam, jak czytam”, polegającej na publicznym masowym czytaniu książek,
- rozpowszechnianie akcji „Uwolnij książkę” (Bookcrossing), której idea opiera się na założeniu, że książki powinny podróżować, krążyć z rąk do rąk, by żyły i spełniały swoje zadanie,
- propagowanie znajomości literatury narodowej, poprzez udział w kolejnych edycjach Narodowego Czytania, w której fragmenty dzieł odczytywane są publicznie,
- pozyskiwanie i udział wolontariuszy w akcji Cała Polska Czyta Dzieciom,
ad 2) porozumiewanie się w językach obcych:
- organizowanie spotkań, zarówno wirtualnych jak i realnych, z ludźmi różnych kultur, między innymi poprzez współpracę z organizacją studencką AIESEC,
- poszukiwanie partnerów zagranicznych i dążenie do wymiany, współpracy międzynarodowej ze szkołami, w tym kontynuowanie współpracy ze szkołą holenderską z Apeldoorn,
ad 3) kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowotechniczne:
- aplikowanie do programów grantowych, np.: mPotęga i realizowanie projektów, których celem jest odczarowanie matematyki poprzez pokazywanie jej w ciekawy sposób,
- stworzenie systemu działań na rzecz ucznia uzdolnionego poprzez zapewnienie opiekunów naukowych, pod kierunkiem których uczniowie będą wykonywali projekty, prace badawcze, umożliwienie aplikowania uczniom do programów stypendialnych różnych fundacji, np.: Fundacji Dzieci Szczególnie Uzdolnionych ( wykorzystamy przy tym swoje doświadczenie - możemy pochwalić się 3 stypendystami tej Fundacji),
- stworzenie bazy z informacjami o dostępnych programach stypendialnych dla zainteresowanych uczniów,
- wystąpienie z wnioskiem o ustanowienie stypendiów sportowych i naukowych w gminie Krzyż Wielkopolski,
ad 4) kompetencje informatyczne;
- realizacja projektu Uczniowskie Laboratoria Informatyczne, w ramach którego uczniowie będą indywidualnie oraz grupowo projektować i wykonywać eksperymenty informatyczne podnoszące umiejętności programowania i stosowania innowacyjnych metod modelowania i symulacji komputerowej,
- wprowadzanie jako metody nauczania telekonferencji i wykładów interaktywnych, kursów e‑learningowych, komputerowych gier dydaktycznych,
- włączenie szkoły w regionalną infrastrukturę teletechniczną ośrodków i centrów doskonalenia nauczycieli oraz bibliotek pedagogicznych, umożliwiające wymianę informacji oraz pobieranie zasobów edukacyjnych,
- stosowanie elektronicznych wersji podręczników i ich obudowy elektronicznej,
ad 5) umiejętność uczenia się;
- wprowadzenie zasady wykonywania przez młodszych uczniów prac konkursowych wyłącznie na terenie szkoły,
- organizowanie warsztatów z nowoczesnych technik uczenia się dla uczniów i nauczycieli oraz stosowanie niestandardowych metod kształcenia, opartych na najnowszych badaniach z zakresu neuronauk,
- wykorzystanie potencjału, jakim dysponują uczniowie w zakresie edukacji innych, między innymi poprzez organizowanie pomocy koleżeńskiej w nauce,
ad 6) kompetencje społeczne i obywatelskie;
- przeprowadzenie procedury nadania imienia obu szkołom – od poszukiwania patrona do nadania imienia szkole,
- przeprowadzenie szkolnej debaty dotyczącej mundurków w szkole podstawowej,
- W obu tych działaniach liczę ogromną rolę współpracy z Radą Rodziców!
- praca w Radzie Młodzieży powiatu czarnkowsko – trzcianeckiego,
- założenie redakcji gazety szkolnej, zgłoszenie do projektu Junior Media Głosu Wielkopolskiego, wydawanie gazetki w wersji elektronicznej z możliwością druku przez GW,
- współpraca ze stowarzyszeniami działającymi na rzecz edukacji oraz udział w akcjach społecznych, jak na przykład kampanii „Drugie życie” w ramach kampanii promującej transplantację,
ad 7) inicjatywność i przedsiębiorczość;
- tworzenie optymalnych warunków do działalności Samorządu Uczniowskiego,
- upowszechnianie pracy metodą projektu i pracy zespołowej,
- rozwój wolontariatu , w tym organizowanie zbiórek charytatywnych,
- organizowanie zbiórek surowców wtórych,
- udział w programie Dzień Przedsiębiorczości,
ad 8) świadomość i ekspresja kulturalna
- umożliwienie uczniom kontaktu z „żywą sztuką”- między innymi będą to spektakle
i warsztaty w Teatrze Osterwy w Gorzowie, gościnne występy w szkole Teatru Edukacji z Wrocławia, - współpraca z Fundacją „Filmowiec” z Poznania i udział np.: w międzynarodowych warsztatach filmu animowanego, warsztatach fotograficznych i dziennikarskich,
- współpraca ze szkołą tańca Astra – Luna Wałcz, która już zaowocowała odkryciem wielu talentów tanecznych i „gwiazd” tańca,
- współpraca z dyrygentem Zespołu Pieśni Dawnej „Canto Choralis”- pod którego opieką uzdolnieni muzycznie uczniowie mają możliwość rozwijania swoich talentów,
Oto też kilka z zadań, które są najważniejsze dla mnie osobiście:
Edukacja ekologiczna:
- wyposażyć klasy i korytarze w pojemniki do segregacji śmieci z dokładnymi opisami, jakie śmieci powinny do nich trafiać,
- promować atrakcyjne dla uczniów akcje ekologiczne typu Hashtag #trashtag challenge, Sprzątanie Świata, program „Tradycyjny sad”, itp.
- kontynuować i zaciśnić wieloletnią współpracę szkoły z fundacją ARKA,
- wdrożyć szkolny program podnoszenia świadomości szkodliwości emisji niskiego spalania.
Aktywność ruchowa i zdrowy styl życia:
- przeprowadzić badania zjawiska występowania zaburzeń masy ciała, takich jak nadwaga, otyłość czy niedowaga u uczniów i określić skalę problemu w różnych grupach wiekowych,
- wprowadzać modę na przychodzenie do szkoły na pieszo lub dojazd rowerem,
- realizować program Ruszaj po zdrowie – nordic walking dla każdego,
- wyposażyć salę gimnastyczną w urządzenia multimedialne i sprzęt do zajęć fitness, organizować zajęcia fitness,
- w celu zmiany nawyków żywieniowych uczniów zapewnić swobodny dostęp do wody pitnej między innymi poprzez zamontowanie poidełek,
- kształtować dobre nawyki żywieniowe, między innymi poprzez przyłączenie się
do dostępnych programów typu: „Dobrze jemy ze Szkołą na Widelcu”, - współpracować ze stowarzyszeniami działającymi na terenie gminy w zakresie organizowania aktywności fizycznej uczniów.
6. Kadra
W szkole zatrudnionych będzie około 90 nauczycieli. Wszyscy posiadają odpowiednie wykształcenie i systematycznie też zdobywają nowe kompetencje, wielu z nich jest mistrzami w swoich dziedzinach. Swoje zadanie widzę w promowaniu nowej roli nauczyciela jako doradcy i specjalisty do spraw uczenia się. Kogoś, kto uczy jak się uczyć, wskazuje drogę, wspiera i motywuje. Będę budowała pozytywny klimat szkoły pamiętając, że „Dzieci uczą się od tych, których lubią” i o tym, że „oczekiwaniem młodych ludzi jest to, żeby mogli się spotkać
w szkole z nauczycielem na zasadzie partnerstwa” ( profesor Żytko, wydział pedagogiczny UW) Mam nadzieję, że pomoże mi w tym realizowanie w szkole projektu Szkoła Pozytywnego Myślenia.7. Zarządzanie szkołą
Administracja szkoły, sekretariat ZSO i gabinet dyrektora ZSO mieścić się będą w budynku 1. Rozpocznie się systematyczne wdrażanie pracowników do korzystania z pakietu programów Vulcan w księgowości, kadrach, sekretariacie, bibliotece, planu zajęć oraz arkusza organizacyjnego.
Musimy w najbliższym czasie stworzyć odpowiednie warunki techniczne do pełnego wdrożenia elektronicznego dziennika oraz zaproponować uczniom mLegitymacje. Kolejnym, bardzo ważnym i oczekiwanym zadaniem jest też ograniczenie do niezbędnego minimum przejść nauczycieli pomiędzy budynkami.
8. Podsumowanie
W przedstawionej przeze mnie koncepcji rozwoju szkoły przedstawiłam tylko wybrane kwestie, w moim przekonaniu te najważniejsze i ponadprzedmiotowe. Codzienne życie szkoły niewątpliwie stawiać będzie przed nami kolejne zadania i tylko wspólna praca całego zespołu pedagogów, pracowników niepedagogicznych przy zaangażowaniu rodziców, uczniów oraz wsparciu organu prowadzącego i organu nadzoru pedagogicznego będzie gwarancją sukcesu szkoły.