XX Powiatowy Festiwal Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych w Trzciance
18.12.2017 09:14Już poraz XX Młodzieżowy Dom Kultury w Trzciance zorganizował Powiatowy Festiwal Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych. Jury w składzie: Aleksandra Olejniczak, Karol Urbanek i Marek Giłka wysłuchało przeszło 80 osób. Festiwal przebiegał w czterech kategoriach wiekowych z podziałem na solistów i zespoły wokalne. Naszą szkołę reprezentowały 4 wokalistki. W kategorii soliści klas 0-III Malina Graczyk zajęła II miejsce, a zespół w skład którego wchodziły: Magdalena Lala, Natalia Grześkowiak i Wiktoria Bibrowicz w kategorii klas IV-VII zajęły I miejsce. Uczennice zostały przygotowane przez Panie: Katarzynę Mazur – Kina, Żanetę Mazurkiewicz i Hannę Gapską Dziewczętom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Hanna Gapska
Podsumowanie miesiąca „Polubić matematykę”
12.12.2017 10:28Po raz dwunasty, w naszej szkole, listopad był miesiącem matematyki. Uczniowie udowadniali, iż mimo, że matematyka jest uznawana za przedmiot trudny i może trochę abstrakcyjny, to warto się jej uczyć, ponieważ nasza codzienność jest ściśle z nią związana.
Hasło przewodnie projektu brzmiało „Polubić matematykę”. Zgodnie z planem, większość uczniów przystąpiła do realizacji zaplanowanych działań. W klasie szóstej i siódmej przeprowadzono w poszczególnych oddziałach eliminacje do turnieju ,,Jeden z dziesięciu".
Zostań Krzyskim Mikołajem
10.12.2017 13:32Zostań Krzyskim Mikołajem
Jak co roku, przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w akcji ,,Zostań Krzyskim Mikołajem”. Kolejna edycja imprezy charytatywnej odbyła się 3 grudnia 2017 r. w godz. 13.00 – 17.00 w sali M – GOK. Tym razem pieniądze zbierane były na leczenie i rehabilitację 3 – letniego Miłosza Richtera z Lubcza Wielkiego.
W pomoc dla chłopca aktywnie włączyli się uczniowie SP w Krzyżu Wlkp. Na scenie wystąpiły zespoły wokalne: Magdalena Pyrz, Malina Graczyk i Martyna Juchniewicz, uczennice klasy trzeciej oraz Magdalena Lala, Kornelia Nowak, Agata Michalak, Laura Kozłowska, Lidia Masłowska i Natalia Grześkowiak, uczennice klas IV – VII. Dziewczynki przygotowane zostały przez Panie Żanetę Mazurkiewicz, Hannę Gapską i Katarzynę Mazur – Kinę. Swoje umiejętności zaprezentowały także wokalistki Magdalena Pyrz, Magdalena Lala i Natalia Grześkowiak, wykonujące utwory w języku angielskim. Do występu przygotowały je Panie Małgorzata Skiera – Juchniewicz oraz Katarzyna Studniarek. Debiut taneczny miał zespół ,,Tańczące Gwiazdeczki”, który pod kierunkiem Pani Eweliny Łapacz przedstawił układ taneczny do piosenki Holidays. Dzieci ze świetlicy środowiskowej, pod opieką Pani Justyny Wyrwy przygotowały kartki świąteczne, stroiki oraz inne ozdoby bożonarodzeniowe, które sprzedawały na kiermaszu w holu kina. Każde zainteresowane pomalowaniem twarzy dziecko, mogło skorzystać z talentu Pani Anety Wiśniewskiej oraz Magdaleny Foluszewskiej.
Tydzień Edukacji Globalnej
05.12.2017 13:16Tydzień Edukacji Globalnej w Szkole Podstawowej im. BoWiD w Krzyżu Wlkp.
Rok szkolny 2017/2018
2017 roku odbyła się już 19. edycja europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej.
W naszej szkole TEG obchodziliśmy po raz trzynasty.
Hasło Tygodnia Edukacji Globalnej w naszej szkole brzmiało:
„Wolontariat - dobrowolne działanie na rzecz innych”
Cel ogólny:
- zwrócenie uwagi na potrzebę pomocy innym lokalnie i globalnie.
Koordynatorem Tygodnia Edukacji Globalnej jest Grupa Zagranica - platforma organizacji pozarządowych działających w obszarze współpracy rozwojowej, wspierania demokracji, pomocy humanitarnej i edukacji globalnej. Tydzień Edukacji Globalnej jest coroczną międzynarodową inicjatywą, mającą na celu zwrócenie uwagi społeczeństw europejskich na potrzebę prowadzenia edukacji dotyczącej spraw globalnych, poprzez intensywne i różnorodne działania skierowane przede wszystkim (ale nie tylko) do dzieci
i młodzieży. Ideą TEG jest zapoznanie młodych ludzi z wyzwaniami i problemami współczesnego świata, kształtowanie wśród nich postaw sprzyjających ich rozwiązywaniu, respektujących różnorodność kulturową oraz umiejętność porozumiewania się z ludźmi wywodzącymi się z różnych kultur.W naszej szkole zaplanowaliśmy i zrealizowaliśmy następujące zadania:
- Zapoznanie uczniów z definicją wolontariatu oraz dyskusja na temat: Co mogę zrobić jako wolontariusz? – godzina z wychowawcą,
- Szukanie definicji wolontariat, wolontariusz w różnych źródłach informacji – język polski,
- Statut Szkoły o wolontariacie – lekcje historii,
- Jak zostać wolontariuszem w Afryce? – lekcje geografii i przyrody,
- Jak mogę pomóc ludziom i przyrodzie? – praca plastyczna w oddziałach klasy I, II i III,
- Zapoznanie z artykułem o wolontariacie z Gościa Niedzielnego – lekcje religii,
- Przedstawienie teatralne dotyczące zaufania i pomocy pt.: „W poszukiwaniu przyjaźni” oddziały klasy II i III, przygotowanie p. M. Gapska i p. E. Pachulska,
- Teatrzyk kukiełkowy pt.: „Jesteśmy przyjaciółmi Ziemi – Królewna Śmieszka
i Ekoludek” – przygotowanie teatrzyku - wychowawcy świetlicy dla oddziałów klasy I, II i III.
W działania włączyli się wszyscy nauczyciele i uczniowie naszej szkoły.
Koordynator Tygodnia Edukacji Globalnej: Krystyna Matkowska
Listopad miesiąc antysmogowy
05.12.2017 09:08„Każdy w Krzyżu zaraz czuje, gdy SMOG zdrowie atakuje”
- Akcja antysmogowa klasy IV b w ramach projektu PRGOK.
W trakcie trwania akcji, która trwała miesiąc zostało zorganizowane spotkanie dla uczniów, uświadamiające skalę zagrożenia zanieczyszczeniami oraz sposoby walki z nimi. Celem akcji było kształtowanie postaw obywatelskich w praktyce, poprzez bezpośrednie angażowanie uczniów w sprawy ważne dla nich i ich otoczenia. Uczniowie rozmawiali o tym, jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na zdrowie, wykonali gazetkę pt. „Listopad 2017 – Miesiąc Antysmogowy” oraz przygotowali hasła i rysunki dotyczące SMOGU, zwracając uwagę najmłodszych, że istnieje alternatywa dla bardzo szkodliwej praktyki ogrzewania domów poprzez spalanie odpadów.