TYDZIEŃ EKOLOGICZNY „OCHRONA PRZYRODY W POLSCE”
- 31.05.2019 08:45
Działalność proekologiczna Szkoły Podstawowej w Krzyżu Wlkp. opiera się na kształtowaniu świadomości ekologicznej poprzez realizację różnych zadań, w tym także programów i projektów edukacyjnych. Jednym z nich jest coroczny projekt obchodów Tygodnia ekologicznego, który był realizowany w tym roku od 24 do 30 kwietnia 2019r. przez wszystkich uczniów szkoły.
Uczniowie mogli wziąć udział w wielu różnych konkursach m.in.:
- w konkursie plastycznym pt. „Cztery pory roku z OZE”, którego przedmiotem było wykonania pracy dowolną techniką plastyczną plakatu na temat promowania odnawialnych źródeł energii (uczniowie kl.IV-VI), zaś w formie kalendarza (uczniowie kl.VII-VIII) (czekamy na wyniki konkursu);
- w konkursie ekologicznym dla kl.IV-VI pt. „Przyrodnicze rymowanie - otaczającego świata poznawanie - rośliny wodne wielkopolskich parków krajobrazowych”, którego przedmiotem było wykonanie ilustracji lub wierszyka zgodnie z tematyką konkursu (konkurs trwa aż do 10.06.2019r.);
- w ogólnopolskim i gminnym konkursie „Listy dla Ziemi” (ogłoszenie wyników konkursu w dniu 01.06.2019r.).
W dniu 30 kwietnia 2019r. uczniowie kl.VI. uczestniczyli w Szkolnym Konkursie Ekologicznym. Rozwiązywali test składający się z 17 pytań (typu zamkniętego i otwartego). Zagadnienia dotyczyły: świąt, symboli, organizacji i znaków ekologicznych, form ochrony przyrody w Polsce, charakterystyki poszczególnych parków narodowych w Polsce, roślin i zwierząt chronionych w Polsce i ogólnych zagadnień z ekologii.
Laureatami tego konkursu zostali:
- Gracjan Sekuterski (VId) - I miejsce ,
- Julia Jaworska (VIb) - II miejsce,
- Hubert Graś (VIc) III miejsce.
Ponadto przygotowano: audycje radiową dla uczniów z okazji Dnia Ziemi przez członków LOP pt. „Co ja mogę zrobić w celu ochrony przyrody?”, apel z okazji "Dnia Ziemi" dla klas VII-VIII.
W trakcie realizacji projektu na klasowych gazetkach ściennych można było znaleźć różne informacje o przyrodzie na tematy: oszczędzam wodę i energie, segreguję odpady, dbam o las itp. Przeprowadzono liczne pogadanki o tematyce ekologicznej. Wychowawcy kl. I-III wykonali z uczniami prace plastyczne pt. „Ziemia nasza planeta”, zaś w kl.IV-VIII nauczyciel przyrody, biologii lub geografii przeprowadzili zajęcia lekcyjne i przygotowali plakaty pt. „Rośliny i zwierzęta chronione w Polsce”. Dodatkowo w kilku oddziałach klasowych przyprowadzono zajęcia ekologiczne wykorzystując książeczki pt. „Obszary chronione Natura 2000 w RDLP w Pile” przekazane przez Nadleśnictwo Krzyż. Na zajęciach tych oprócz zagadnień teoretycznych przekazywanych przez nauczyciela uczniowie poznawali obszary chronione rozwiązując łamigłówki, labirynty, diagramy i wykonując ilustracje ekologiczne. Ponadto dnia 9 maja 2019r. uczniowie kl.IV-VI uczestniczyli w wycieczce do Czarnkowa i Goraja w celu zgłębiania wiedzy na temat lasów naszych okolic i pracy leśników.
Dnia 30 kwietnia 2019r. na apelu dla klas I-VIII podsumowano dotychczasowe działania ekologiczne, ponadto członkowie Koła Młodego Przyrodnika odczytali przyrzeczenie młodych ekologów. Deklarację w imieniu całej szkoły podpisali przedstawiciele szkolnego koła LOP.
W ramach podsumowania także została przygotowana wystawa najciekawszych prac uczniowskich (plakatów) i krótkie podsumowanie projektu na planszy informacyjnej.
Efekty projektu to przede wszystkim wykształcenie prawidłowych postaw ekologicznych, poczucia odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego, rozbudzenie potrzeby bezpośredniego kontaktu z przyrodą oraz zgłębianie wiedzy i poszerzanie zainteresowań dzieci na temat ochrony przyrody w Polsce.
Stwarzaliśmy naszym uczniom szereg możliwości i sytuacji, aby mogli samodzielnie dostrzegać zagrożenia naszej planety wynikające z nieracjonalnego gospodarowania jej bogactwami przez człowieka i szybkiego rozwoju cywilizacji oraz rozwijać swoje zainteresowania.
Opracowała: Monika Pilarska
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły