• TRADYCYJNY SAD

• Tradycyjny sad” to ogólnopolski projekt edukacyjny organizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska, którego głównym celem jest promocja wiedzy na temat starych odmian drzew owocowych oraz sposobu ich pielęgnacji niepowodującej negatywnego wpływu na środowisko. Udział w projekcie to szansa na ocalenie przed zapomnieniem starych odmian i tym samym zachowanie różnorodności biologicznej Polski.

Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim corocznie biorą udział w tym projekcie. Tematem przewodnim konkursu jest zdobycie przez uczestników wiedzy nt. tradycyjnych odmian drzew sadowniczych, szeroka promocja tej wiedzy oraz założenie mini sadu złożonego z dawnych odmian drzew sadowniczych sadzonych w sposób swobodny, zlokalizowanego na ogólnodostępnym terenie. Po pomyślnym zaprojektowaniu bio sadu na terenie przyszkolnym,  uczestnicy projektu otrzymują grant na zakup sadzonek drzew owocowych. Podczas kolejnego etapu konkursu uczestnicy mają za zadanie posadzenie drzew oraz ich pielęgnację z wykorzystaniem wyłącznie naturalnych sposobów i środków ochrony   .

Projekt „Tradycyjny sad” pozwala uczniom na zdobycie dodatkowej wiedzy i umiejętności oraz stanowi szanse na restytucję dawnych odmian drzew owocowych stanowiących część dziedzictwa ziem polskich.