• Zadania pedagoga i psychologa w szkole:

1. Prowadzenie badań i działań diagnostycznych uczniów, w tym diagnozowanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu szkoły.
          2. Diagnozowanie  sytuacji wychowawczych w szkole w celu rozwiązywania problemów wychowawczych stanowiących barierę i ograniczających aktywne i pełne uczestnictwo ucznia w życiu szkoły.
          3. Udzielanie uczniom pomocy psychologiczno – pedagogicznej formach odpowiednich do rozpoznanych potrzeb.
          4. Podejmowanie działań z zakresu profilaktyki uzależnień i innych problemów dzieci i młodzieży.
          5. Minimalizowanie skutków zaburzeń rozwojowych, zapobieganie zaburzeniom zachowania oraz inicjowanie różnych form pomocy w środowisku szkolnym.
          6. Inicjowanie i prowadzenie działań mediacyjnych i interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych.
          7. Pomoc rodzicom i nauczycielom w rozpoznawaniu i rozwijaniu indywidualnych możliwości, predyspozycji i uzdolnień uczniów.
          8. Wspieranie nauczycieli, wychowawców i innych specjalistów w :
          1. rozpoznawaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu szkoły,
          2. udzielanie pomocy psychologiczno – pedagogicznej.

Wymienione wyżej zadania realizowane są zgodnie z zaplanowanym wcześniej harmonogramem i potrzebami szkoły. W sytuacjach nagłych podejmowane są działania na bieżąco odpowiednio do potrzeby. Psycholog i pedagodzy współpracują z instytucjami na terenie Krzyża Wielkopolskiego wspierającymi rozwój dziecka i rodziny. Uczniowie, rodzice oraz nauczyciele mogą korzystać z pomocy w wyznaczonych godzinach osobiście, a także poprzez konsultacje telefoniczne.

Alicja Spychała