Praca świetlicy w ZSO w Krzyżu Wlkp.

Świetlica szkolna jest integralną częścią szkoły – w swojej programowej działalności realizuje cele i zadania szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem treści i działań opiekuńczo – wychowawczych, dydaktycznych i profilaktycznych przyjętych w programie pracy szkoły oraz w programie wychowawczo - profilaktycznym.

Nad całością zadań powierzonych świetlicy czuwają wychowawcy:  mgr Krystyna Matkowska, mgr Małgorzata Pawlak, mgr Aleksandra Helak-Graś, mgr Zbigniew Woźny. Zajęcia przebiegają zgodnie z rocznym planem pracy świetlicy  oraz planami miesięcznymi opracowywanymi przez wychowawców świetlicy na początku roku szkolnego.

We wrześniu odbyło się zebranie rodziców uczniów przebywających w świetlicy, na którym przedstawiono wychowawców, zapoznano z regulaminem świetlicy, regulaminem dowozów, z planem pracy świetlicy.  Przez cały rok szkolny wychowawcy będą w stałym kontakcie z rodzicami, wychowawcami, pedagogiem szkolnym, psychologiem,  higienistką szkolną oraz biblioteką szkolną.

Rodzice włączają się w działalność świetlicy poprzez:

• zakup materiałów papierniczych na zajęcia świetlicowe,
        • zakup gier i puzzli,
        • przygotowywanie dzieci do konkursów.

Świetlica funkcjonuje w dwóch budynkach szkolnych w godzinach dostosowanych do potrzeb uczniów.

W bieżącym  roku szkolnym świetlica w ZSO w Krzyżu Wlkp. funkcjonuje od godziny 7.00 do 15.00.

Na zajęciach świetlicowych uczniowie mają możliwość rozwijania  myślenia matematycznego, rozwijania  zdolności plastycznych, muzycznych i manualnych rozwiązywania  krzyżówek i rebusów, odrabiania zadań domowych, oglądania przedstawień kukiełkowych i filmów edukacyjnych  oraz bajek, grania w gry planszowe i edukacyjne, rozwijania sprawności fizycznej podczas zabawy na świeżym powietrzu. Przedstawiać wychowawcom własne problemy i uzyskać od nich pomoc z poszanowaniem godności własnej.

Świetlica realizuje cele i zadania, do których należą:

- zapewnienie pełnego bezpieczeństwa przebywającym uczniom,

-organizowanie opieki, pomocy w nauce, tworzenie warunków do nauki własnej, przyzwyczajanie do samodzielnej pracy,

- odkrywanie i rozwijanie zainteresowań i uzdolnień,

- organizowanie gier i zabaw ruchowych, mających na celu prawidłowy rozwój fizyczny,

- stworzenie warunków do uczestnictwa w kulturze, organizowanie kulturalnych rozrywek,

- upowszechnianie zasad kultury zdrowotnej, kształtowanie nawyków higieny i czystości, dbałości o zachowanie zdrowia,

- rozwijanie samodzielności,

- współdziałanie z nauczycielami i rodzicami,

- pełnienie opieki podczas odprowadzania uczniów do pojazdów szkolnych, na zajęcia lekcyjne, zajęcia dodatkowe w stołówce

- wycieczki, konkursy, zabawy, praca na rzecz szkoły,

- imprezy okolicznościowe.