• Historia szkolnictwa

• Życie w wyzwolonym mieście w 1945 roku bardzo szybko stabilizowało się. Przybywało osadników (nie tylko kolejarzy) z różnych stron Polski. Sprawą bardzo pilną stało się uruchomienie szkoły - nastąpiło to już w czerwcu 1945 roku. Budynek w którym w czasie działań wojennych przebywali żołnierze radzieccy po wojnie pełnił funkcje punktu repatriacyjnego - należało więc dostosować do potrzeb szkoły. Na uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego budynek udekorowano zielenią, a w klasach zawieszono godło państwowe i krzyże. O klasach gimnazjalnych nikt wtedy jeszcze nie myślał. Szkole brakowało sali gimnastycznej.

W następnych latach przybywało uczniów i nauczycieli. W 1947 roku otworzono pierwsze przedszkole. Lata 1947-1948 powstaje Publiczna Średnia Szkoła Zawodowa i Szkoła Ogólnokształcąca Stopnia Podstawowego i Licealnego.

Do roku 1998 w Krzyżu Wlkp. funkcjonowały cztery szkoły - 2 szkoły podstawowe, Liceum Ogólnokształcące i Zespół Szkół Zawodowych - i uczyło się w nich około 2000 uczniów.

W roku 1999/2000 w wyniku reformy oświaty w Krzyżu Wlkp. funkcjonuje jedna Szkoła Podstawowa w budynku przy ulicy Wojska Polskiego (wybudowanym w latach 60-tych), Liceum Ogólnokształcące, Zespól Szkól Zawodowych oraz Gimnazjum mieszczące się w budynku przy ulicy Sienkiewicza 1. Gimnazjum i Liceum mieści się w jednym kompleksie wybudowanym dla potrzeb szkolnictwa w okresie międzywojennym, natomiast ZSZ mieści się w budynku byłej, niemieckiej, szkoły podstawowej.

31 sierpnia 2019 roku Szkoła Podstawowa po wygaśnięciu Gimnazjum zostaje włączona do Zespołu Szkół Ogólnokształcących (w skład którego wchodzi szkoła podstawowa i liceum ogólnokształcące).